Tulips in a garden framed by trails of light.

FOTOGRAFOVÁNÍ ZAHRADY

Rozvíjejte svou kreativitu: Tři projekty, které můžete vyzkoušet na zahradě

Zahrada je jako požehnání pro všechny, kteří ji mají. Kromě toho, že venkovní prostor nabízí možnost nadýchat se čerstvého vzduchu, slunit se a prohlížet si nový život, nabízí také spoustu skvělých příležitostí pro fotografování. Nyní prozkoumáme tři techniky, které vám pomohou nastartovat kreativitu – od světlých tulipánů a fotografování hvězd až po fotografování krásných zahradních ptáků...

Noční vidění – malování světlem

Pokud dodržíte několik základních kroků, pomocí malování světlem snadno vytvoříte vlastní umělecké dílo.

1. Připravte si vybavení

A torch with different coloured cups taped to the end.
Světelnou tyč můžete vytvořit pomocí domácích předmětů, jako jsou barevné plastové kelímky.

Budete potřebovat

  • Fotoaparát
  • Stativ
  • Smartphone
  • Svítilnu
  • Barevné plastové kelímky (nebo podobné barevné předměty, jako jsou malé nádoby na potraviny, ubrousky nebo vícebarevná vánoční světla)
Malování světlem je jednoduchá technika, kterou můžete vyzkoušet na zahradě po setmění a vytvořit živé, éterické snímky. Začněte tím, že vytvoříte světelnou tyč – my jsme naskládali tři barevné plastové kelímky a přilepili jsme je ke svítilně. Když během dlouhé expozice mávnete provizorní světelnou tyčí, vzniknou rozmazané barevné pruhy.

2. Umístěte svůj fotoaparát

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Umístěte fotoaparát tak, aby byl objekt v záběru. Může to být květina, strom, list nebo cokoli jiného z vaší zahrady.

Vytvořte kompozici záběru květin, stromů nebo jiných vhodných objektů na zahradě. To doporučujeme provést nejprve za denního světla, abyste mohli vytvořit dokonalou kompozici. Když se setmí, umístěte fotoaparát na stativ. Aktivujte režim živého náhledu, abyste snímek viděli na zadním displeji LCD, posviťte na objekt svítilnou a klepnutím na displej na něj zaostřete. Nastavte objektiv na ruční zaostřování, které jej zajistí na místě. Potřebujete, aby expozice vydržela alespoň 30 sekund. Některé fotoaparáty jsou na voliči vybaveny vyhrazeným režimem B. V takovém případě vyberte pro režim dlouhé expozice možnost B, což znamená, že můžete zajistit závěrku v otevřené pozici na požadovanou dobu. V opačném případě je třeba vybrat režim Tv (Priorita závěrky) a odtud nastavit rychlost závěrky. Nastavte citlivost ISO na hodnotu 100, abyste snížili citlivost snímače a udrželi šum na minimu, a poté zacloňte, například f/22 – se clonou možná budete muset experimentovat v závislosti na tom, jak je svítilna silná. Chcete-li dosáhnout jasnějších výsledků, zvolte nižší clonové číslo a pokud chcete dosáhnout tmavších výsledků, clonové číslo zvyšte.

3. Připojte telefon

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
Pomocí funkce přenosu živého náhledu do smartphonu můžete zjistit, jak bude malba světlem vypadat na konečném snímku.

Pokud chcete zahájit nebo ukončit dlouhou expozici, můžete použít aplikaci Canon Camera Connect na svém telefonu. Stáhněte si aplikaci do telefonu a pro připojení přejděte do možnosti Nastavení sítě v nabídce fotoaparátu. Aplikace umožňuje spustit závěrku, aniž byste se museli vracet do fotoaparátu. Díky tomu se můžete plně soustředit na malbu světlem. Přenos živého náhledu do telefonu také pomáhá při plánování, kde mávnete svítilnou, protože můžete přesně vidět, jaký dopad to bude mít na snímek po aktivaci závěrky.

4. Malujte svítilnou

Související články
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

FOTOGRAFOVÁNÍ V INTERIÉRU

Projekty na dokonalé snímky: Tři nápady pro kreativní domácí fotografování

Buďte kreativní i doma. Tipy pro fotografování kinematografických portrétů, abstraktních makrosnímků a časosběrných videí.

A time stack of a tulip in bloom.

ČASOSBĚRNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ

Vytvořte a vytiskněte časosběrnou skládanou fotografii

V tomto kurzu se zaměříme na to, jak vytvořit skládanou fotografii ze série snímků a jak proměnit časosběrnou fotografii v jediný snímek.

Get lost in the details with macro

MAKROFOTOGRAFIE

Nechte se pohltit detaily makrofotografie

Čtyři vynalézavé tipy, jak začít s makrofotografií a vytvořit výjimečné snímky pomocí běžných předmětů.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Malování světlem je jednoduchý a zábavný způsob, jak do snímků přidat další vrstvu a vytvořit abstraktní pozadí pro ostré objekty.

Telefonem aktivujte dlouhou expozici a začněte mávat světelnou tyčí kolem scény. Zkuste mávat svítilnou za předměty tak, aby se zjevila v siluetě. Chcete-li do určité části scény přidat další světlo, stačí na ni na několik sekund namířit svítilnu. Na několik sekund jsme namířili svítilnu na tulipán vepředu, abychom zachytili červenou barvu, a pak jsme svítilnou mávali v záhonu za tulipánem, abychom vytvořili barevné pozadí.

Buďte nespoutaní – fotografujte zahradní ptactvo

Dobře umístěné krmítko pro ptáky bude pravidelně lákat opeřené návštěvníky a stane se ideálním prostředím pro fotografování zahradního ptactva.

1. Připravte krmítko pro ptáky

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
Možná vás překvapí, kolik volně žijících zvířat můžete fotografovat v blízkosti svého domova.

Již existující krmítka pro ptáky pravděpodobně přilákají více opeřených návštěvníků, proto použijte stávající krmítko nebo to nové připravte několik dní předem a naplňte jej oříšky a semínky. Ráno je obvykle nejvhodnější doba, kdy jsou ptáci aktivní, takže pozici zaujměte včas. Pokud je to možné, skryjte se za keře nebo živý plot nebo fotografujte z okna v domě. Naplánujte si svou polohu podle slunce. Chcete-li dosáhnout výrazných barev, je nejlepší mít slunce za sebou, ale pokud chcete zaručit atmosférické podsvícení, pak místo toho fotografujte směrem ke slunci. Ať už si vyberete jakékoli místo, ideálně chcete jednobarevné pozadí v barvě, která kontrastuje se vzhledem ptáka nebo jej doplňuje – nejlépe jiné než černé! Pokud je to možné, vyhněte se fotografování proti čemukoli, co je příliš hektické nebo rušivé.

2. Použijte dlouhý objektiv

Použijte tichý režim snímání, abyste nevystrašili objekt, a pravděpodobně zachytíte neuvěřitelně detailní snímky divoké zvěře.

U takto malých a plachých objektů potřebujete pro vyplnění záběru dlouhý objektiv. Zde jsme použili dva objektivy se zoomem: Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STMCanon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. Pokud je objektiv vybaven optickým stabilizátorem obrazu, jako je tomu u těchto objektivů, zapněte jej, abyste zabránili rozmazání způsobenému otřesy fotoaparátu. Fotoaparát se snímačem s funkcí ořezu (APS-C), jako je Canon EOS 90D, může být pro vzdálené objekty užitečný. Faktor zoomu 1,6 znamená, že ohnisková vzdálenost 135 mm se efektivně změní na 216 mm a 400 mm se přemění na neuvěřitelných 640 mm. Díky rozlišení 30 megapixelů fotoaparátu můžete snímek také později digitálně oříznout, takže objektiv 70–300 mm bude pro malé ptáky skvělý. U méně plachých objektů, jako je tato přátelská červenka, se můžete pomalu přiblížit a pořídit ještě detailnější snímek.

3. Nastavení expozice

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
K zachycení ptáka v pohybu budete potřebovat vysokou rychlost závěrky.

Nastavte volič režimů fotoaparátu do polohy M pro ruční režim, poté stiskněte tlačítko Q a nastavte clonu na hodnotu f/5,6 nebo nižší, aby malá hloubka ostrosti rozmazala pozadí. Nastavte rychlost závěrky na 1/1 250 sekund nebo vyšší a citlivost ISO nastavte na automatickou hodnotu, aby se přizpůsobila podmínkám. Za denního světla by citlivost ISO mohla stoupnout na hodnotu 1600 nebo více, což znamená, že se nevyhnete zvýšení šumu snímku, ale výkon citlivosti ISO fotoaparátu Canon EOS 90D znamená, že šum je ovladatelný i při vyšších citlivostech ISO. Pro rychle se pohybující objekty, jako jsou letící ptáci, budete potřebovat vyšší rychlosti závěrky, abyste zachytili dobrou úroveň detailů. Zkuste tato nastavení aplikovat také na Uživatelský režim 1 pro fotografování ptáků na krmítku a uživatelský režim 2 pro rychlejší nastavení pro letící ptáky, abyste mohli rychle přepnout, pokud se objeví vhodná příležitost.

4. Zvolte vysokorychlostní režim řízení

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Režim sekvenčního snímání je pravděpodobně nejlepším způsobem pro fotografování rychle se pohybujících objektů.

Když se objeví pták, je nejlepší pořídit sérii snímků, abyste zvýšili šanci na získání dokonalého snímku. Stiskněte tlačítko Q a nastavte režim řízení na možnost rychlého kontinuální snímaní. Fotoaparát Canon EOS 90D vyfotografuje 10 snímků za sekundu s automatickým zaostřováním se sledováním nebo 11 sn/s s ˆživým náhledem. Nastavte režim automatického zaostřování na AI Servo, který se během předvídání pohybu objektu souvisle aktivuje. Dále nastavte zaostřovací bod na hodnotu jedna. Přesuňte zaostřovací bod na ptáka a stisknutím tlačítka spouště do poloviny spoušť zajistěte. Poté úplným stisknutím tlačítka spouště zahajte snímání.

5. Vytvořte záběr bez krmítka

Chcete-li zachytit přirozenější záběr, upravte kompozici snímku tak, aby krmítko pro ptáky bylo těsně mimo dohled a zaostřete na objekt.

Fotografie ptáků vypadají nejpřirozeněji, pokud se na nich neobjevuje krmítko ani jiné známky lidí, proto hledejte příležitosti, jak pořídit záběr bez nich. Než se ptáci přiblíží ke krmítku pro jídlo, často poskakují kolem větví v blízkosti krmítka, a to je vhodná doba pro zahájení fotografování. Pokud zjistíte, že zvuk fotoaparátu ptáky děsí, vypněte potvrzovací zvukový signál blokování zaostření (v nabídce zvukových signálů fotoaparátu Canon EOS 90D a dalších fotoaparátů) a nastavte jednotku na tiché snímání, které poskytne tišší kliknutí.

Fotografování hvězd – astrofotografie

Chcete-li vytvořit zajímavější výsledný snímek, vyfotografujte hvězdy s objektem v popředí.

1. Umístěte stativ

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Stativ vám při dlouhých expozicích zajistí ostré snímky.

Hvězdy se nejlépe fotografují za jasné noci, když je měsíc v novu a obloha velmi tmavá. Světelnému znečištění se můžete jen těžko vyhnout, ale přesto můžete získat jasné snímky hvězd v městském prostředí. Začněte tím, že fotoaparát připevníte na stativ. Zkuste do záběru zakomponovat některé detaily popředí, jako jsou v tomto případě například stromy, abyste získali astronomický snímek krajiny. Když se rozhodnete, kam fotoaparát namířit, aplikace pro noční oblohu vám může pomoci vybrat si konstelace nebo jádro Mléčné dráhy.

2. Zaostřete na vzdálenou hvězdu

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Při kompozici snímku zaostřete na jednu hvězdu nebo na skupinu hvězd. Při sestavování kompozice nezapomeňte obraz přiblížit a oddálit.

K zaostření na vzdálenou hvězdu je nutné použít ruční zaostřování. Aktivujte živý náhled a vyhledejte velmi jasnou hvězdu na obloze. Dvojitým stisknutím tlačítka zoomu na fotoaparátu přiblížíte na displeji záběr k hvězdě. Nastavte objektiv na ruční zaostřování a poté otáčejte zaostřovacím kroužkem (umístěným směrem ke konci objektivu), dokud nebude hvězda ostrá. Poté můžete obraz oddálit zpět a v případě potřeby změnit kompozici.

3. Zvolte rychlost závěrky

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Zvolte správnou rychlost závěrky pro efekt, který chcete vytvořit – použijte nízkou rychlost závěrky k rozmazání pohybu a vysokou rychlost závěrky zase k jeho zmrazení.

Díky otáčení země nejsou hvězdy nikdy statické, takže pokud je rychlost závěrky příliš dlouhá, hvězdy se rozostří a stanou se z nich pruhy světla. Zde může být užitečné ƒ„pravidlo 500“ – je to metoda pro měření maximální doby expozice, kterou můžete fotografovat, než se hvězdy rozmažou nebo se zobrazí stopy. Rychlost závěrky by neměla být nižší než 500 děleno ohniskovou vzdáleností objektivu. Takže s objektivem nastaveným na 25 mm můžete fotografovat maximálně 20 sekund (500 děleno 25). Dlouhé expozice, jako je tato, mohou vést ke zvýšenému šumu snímku, protože snímač se během expozice zahřívá. Chcete-li snížit šum, aktivujte nastavení Potlačení šumu dlouhé expozice.

4. Nastavte expozici pro noční oblohu

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Ujistěte se, že máte fotoaparát nastavený pro fotografování v noci s vysokou citlivostí ISO, která zabraňuje tmavým a pochmurným snímkům. Nastavte také vyvážení bílé na hodnotu Denní světlo, přestože se to může zdát neintuitivní.

Nastavte volič režimů do polohy M pro ruční režim a poté stisknutím tlačítka Q nastavte expozici. Zvolte nižší clonu, například f/5,6, a rychlost závěrky nastavte na 20 sekund, nebo použijte pravidlo 500 a zvolte vysokou citlivost ISO, například 3200. Nastavte režim řízení na 2sekundovou samospoušť nebo použijte aplikaci Canon Camera Connect, abyste zabránili rozhýbání fotoaparátu při stisknutí tlačítka spouště a poté snímek vyfotografujte. Zkontrolujte snímek a zvyšte citlivost ISO, pokud je třeba zvýšit jas, nebo ji snižte, aby došlo ke ztmavení.

5. Fotografujte stopy hvězd

Fotografováním stop hvězd získáte úchvatné a skutečně působivé snímky.

Místo zápasení s tím, že se hvězdy pohybují na obloze, se snažte zachytit hvězdy jako kruhové stopy. Je třeba nepřetržitě pořizovat sérii 30sekundových expozic po dobu několika hodin nebo déle. Pokud má fotoaparát režim intervalového snímání (jako je tomu u fotoaparátů Canon EOS 90D, EOS 6D Mark IIEOS RP a profesionálních fotoaparátů, včetně modelu EOS 5D Mark IV), poté tento režim aktivujte, nastavte interval na 1 sekundu a počet snímků na 00 – neomezeně. Nastavte rychlost závěrky na 30 s a začněte snímat. Pokud fotoaparát intervalové snímání nenabízí, může mít režim časosběrného snímání, který můžete vyzkoušet s dlouhou dobou expozice. Ať už jste sadu fotografií pořídili jakýmkoli způsobem, můžete je poté sloučit pomocí softwaru Digital Photo Professional (DPP) od společnosti Canon pro zpracování snímků. Použijte nástroj pro kompozici a nastavte každý snímek do režimu zesvětleného prolnutí.


Napsal James Paterson

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky