A woman touches a paper star hanging from her ceiling, in front of shuttered windows.

FOTOGRAFOVÁNÍ V INTERIÉRU

Projekty na dokonalé snímky: Tři nápady pro kreativní domácí fotografování

Kreativní inspirace se hojně vyskytuje i doma – často se skrývá přímo před očima. Podívejte se podrobněji na prostor, který tak dobře znáte, a budete překvapeni – a inspirováni – tím, kolik objektů a situací můžete kreativně prozkoumat pomocí svého fotoaparátu.

Jedním z nejlepších způsobů, jak doma popustit uzdu své kreativitě, je prozkoumat funkce fotoaparátu, které jste možná ještě nikdy nepoužili. Například fotoaparát Canon EOS 90D je vybaven intervalometrem pro časosběrné snímky a funkcí kombinování zaostření, které vám pomohou vytvořit ty nejostřejší snímky. Zde uvádíme tři nápady pro fotografování v interiéru, které vám pomohou inspirovat kreativitu. Jsou to skvělé způsoby, jak zdokonalit své dovednosti, naučit se nové triky s fotoaparátem, a dokonce objevit nové oblíbené fotografické odvětví.

Rychlý posun vpřed – natočte zábavné časosběrné video

A Canon EOS 90D on a tripod filming ingredients laid out on a table.
Snímání shora – zejména u videa – vytvoří zajímavý plochý snímek. Použití stativu zajišťuje stabilitu po celou dobu.

Často vidíme časosběrná videa se záběry slunce, kterak zapadá nad dramatickou městskou krajinou, ale stejně působivá časosběrná videa můžete pořizovat i z pohodlí svého domova! Klíčem k dobrému časosběrnému výsledku je jednoduše ukázat divákovi něco z nové perspektivy. Může to být něco tak jednoduchého, jako je pečení, u kterého lze vidět, jak se těsto v troubě mění –podobně jsme to udělali i zde při natáčení přípravy a pečení čerstvého cukroví.

Časosběrné snímání kondenzuje časově náročné úlohy na několik sekund, takže je ideální pro natáčení přípravy jídla. Naplánujte vše, co pro tento proces potřebujete, poté rozložte všechny přísady a náčiní na rovný povrch a připravte se.

Použití univerzálního objektivu, jako je Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, vám umožní přizpůsobit scénu přiblížením nebo oddálením a díky 25cm zaostřovací vzdálenosti pro fotografování zblízka můžete akci maximálně přiblížit. Níže jsou uvedeny tři další tipy, které vám pomohou naplánovat jednoduché, ale působivé domácí časosběrné video.

1. Vytvořte kompozici snímku na stativu

A Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens. A woman with multi-coloured hair making cookies.
Použití stativu vám pomůže zachovat konzistenci při snímání sekvence snímků nebo natáčení videa. Nabízí stabilitu a otevírá kreativní možnosti pro kompozici snímků. Pokud je místnost příliš tmavá, přidejte zdroj nepřetržitého světla – může to být studiové světlo nebo postačí stolní lampa.

Fotoaparát musí být nehybný – připevněte jej tedy na stativ. Pohled z vysokého úhlu zachytí akci při jejím uskutečnění a díky přiblížení objektivu na 18 mm v záběru nebude nic chybět. Pokud je scéna trochu tmavá, použijte k rozjasnění obrazu souvislé světlo – třeba i stolní lampu.

2. Přizpůsobte si časosběrné video

Související články
A light painting image of a bed of flowers with multi-coloured lights behind.

FOTOGRAFOVÁNÍ ZAHRADY

Rozvíjejte svou kreativitu: Tři projekty, které můžete vyzkoušet na zahradě

Tři techniky, které vám pomohou nastartovat kreativitu – od světlých tulipánů a fotografování hvězd až po fotografování krásných zahradních ptáků...

A time stacked image of a flower blooming.

ČASOSBĚRNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ

Vytvořte a vytiskněte časosběrnou skládanou fotografii

V tomto kurzu se zaměříme na to, jak složit fotografii ze série snímků a jak proměnit časosběrnou fotografii v jediný snímek.

A macro shot of soap mixing with water.

MAKROFOTOGRAFIE

Abstraktní makrofotografie: Fotografování mýdlových bublin

Tento jednoduchý průvodce vám krok za krokem ukáže, jak pořizovat úchvatné pestrobarevné abstraktní makrosnímky mýdlové směsi.

Pokud je fotoaparát vybaven režimem snímání filmů, vyberte jej. Nyní stiskněte tlačítko MENU a procházením nabídek snímání vyhledejte Časosběrný film. Zvolte možnost Custom (Vlastní) pro úplnou kontrolu a rozhodněte se, zda chcete snímat v rozlišení Full HD nebo 4K. Časosběrná videa budeme sdílet na sociálních sítích, takže rozlišení Full HD je ideální a spotřebuje méně místa na paměťové kartě.

Položka interval v dílčí nabídce Interval/shots (Interval/snímky) určuje, jak často fotoaparát pořizuje snímky záznamu. Podle videosystému, který lze v nastavení změnit, potřebuje fotoaparát 24, 25 nebo 30 snímků na jednu sekundu dokončeného záznamu. Obecně platí, že pomalu se pohybující mraky vyžadují interval mezi jednotlivými snímky přibližně 10 sekund a rychlejší akce, jako je vaření, vyžadují přibližně dvousekundový interval.

Počet částí snímků nastavuje celkový počet pořízených snímků – a také se jedná o užitečnou kalkulačku, která vám sdělí, jak bude finální film dlouhý. Při 2sekundovém intervalu a 800 snímcích vidíme, že natáčení po dobu 26 minut a 38 sekund vytvoří 32sekundový klip při snímání rychlostí 25 sn./s.

Nastavte možnost Auto exposure (Automatická expozice) na hodnotu Fixed 1st frame (Pevný první snímek) – v opačném případě fotoaparát upraví expozici pro každý snímek, což může vést ke zvýšenému nebo sníženému jasu jednotlivých snímků. Je také vhodné přepnout objektiv do režimu ručního zaostřování a zaostřit na ruce objektu nebo desku stolu, abyste se ujistili, že se automatické zaostřování při pořizování záznamu nebude měnit.

3. Fotoaparát připraven k postupnému snímání

A composite image: left, the back of the Canon EOS 90D showing the interval shooting settings; right, a cookie rising in an oven.
Ujistěte se, že jste zvolili pořízení dostatečného počtu snímků, abyste zachytili časosběrné snímky až do konce akce.

Při odchodu z nabídek budete vyzváni k pořízení zkušebního snímku, abyste zkontrolovali expozici. Pokud jste spokojeni, stiskněte tlačítko START STOP a poté stisknutím tlačítka spouště spusťte postupné snímání. Fotoaparát pořídí snímek v každém zadaném intervalu. Pokud akce skončí dříve, než jste očekávali, zaznamenávání ukončíte opětovným stisknutím tlačítka spouště. Snímky se poté automaticky zkompilují do časosběrného filmu připraveného k okamžitému použití.

Přibližte se – udělejte ze všedních věcí neobyčejné díky makrofotografování

Fotografování každodenních objektů pomocí makroobjektivu představuje snadný způsob, jak objevovat kreativní svobodu a vytvářet vizuálně zajímavé snímky.

Makrofotografování nám umožňuje podívat se na každodenní objekty ze zcela nové perspektivy a váš domov je úrodnou půdou pro hledání zábavných objektů, které můžete fotografovat. Nezáleží na tom, co to je – vidlička, struhadlo na sýr, vlákna koberce – velké přiblížení makroobjektivem nám umožňuje zdůraznit vzory, tvary a struktury pro kreativní efekt.

Makroobjektiv, jako je Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, je ideální pro kreativní detailní záběry díky poměru reprodukce 1:1, který zachytí snímky v životní velikosti. Použití stativu také zajistí, že vaše snímky budou stabilní, což je ještě důležitější při fotografování z velké vzdálenosti, protože se zvětší jakýkoli pohyb.

Makrozáběry zblízka mohou udělat ze všedních věcí neobyčejné, vyberte tedy objekty se zajímavými rysy – například semínka rajčat nebo štětinky kartáče na vlasy. Vysoká světelnost objektivu Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM znamená, že můžete pracovat s přirozeným světlem, ale přidáním externího osvětlení můžete zvýraznit detaily a uvést objekt do protisvětla, což je ideální, pokud snímáte něco tekutého nebo průhledného.

Zde uvádíme tři klíčová nastavení, která doporučujeme použít k zajištění dokonale ostrých snímků zblízka.

1. Zaostřování dotykem s živým náhledem a aplikací Canon Camera Connect

A screenshot of the Canon Camera Connect App, showing focus selection.
Funkce dálkového snímání a zaostřování dotykem můžete ovládat pomocí živého náhledu nebo připojení k aplikaci Canon Camera Connect.

Při fotografování malých objektů může být obtížné dosáhnout přesného zaostření. Práce v režimu živého náhledu vám umožní pracovat pomocí displeje LCD a přesně sledovat, co je zaostřeno, a také posoudit, jak bude konečná expozice vypadat. Stačí klepnout na obrazovku a nastavit zaostřovací bod, kdekoli chcete. Případně přepněte na ruční zaostřování a otočením zaostřovacího kroužku na objektivu nastavte granulární řízení. Snímek můžete stisknutím tlačítka zvětšit 5× nebo 10×, aby byly dokonale ostré i ty nejjemnější detaily.

Můžete to také provést vzdáleně připojením k aplikaci Canon Camera Connect. Klepnutím na dotykovou obrazovku chytrého zařízení vyberte přesnou oblast zaostření. Aplikaci můžete také použít ke změně nastavení fotoaparátu, aniž byste se museli dotknout fotoaparátu, čímž se minimalizuje možnost, že na snímcích bude znát rozhýbání fotoaparátu.

2. Zvýraznění obrysů pro ruční zaostřování

Zvýraznění obrysů při zaostřování identifikuje všechny prvky scény, které jsou zaostřeny, pomocí jasně barevných zvýraznění, jak je vidět na vroubkovaném okraji tohoto nože. Je to rychlý a snadný způsob ověření, zda je snímek ostrý. Zelený čtvereček je indikátor pomocné funkce zaostřování, který se zobrazí při použití ručního zaostřování.

Zvýraznění obrysů pro ruční zaostřování (zvýraznění obrysů pro MF) je funkce, která se nachází na fotoaparátech Canon EOS RP, Canon EOS 90D a mnoha dalších fotoaparátech Canon, které vám pomohou dosáhnout mimořádně ostrého zaostření. Pokud máte k dispozici funkci zvýraznění obrysů, aktivací této funkce se zvýrazní zaostřené části snímku pomocí jasně barevného překrytí. Aktivujte živý náhled a stiskněte tlačítko MENU, poté procházejte nabídkami snímání, dokud nenaleznete nastavení zvýraznění obrysů pro MF.

Zapněte zvýraznění obrysů pro MF, vyberte barvu a úroveň a při ručním zaostřování se zobrazí překrytí. Vyberte barvu, která vytváří ostrý kontrast s objektem, a usnadněte tak viditelnost zaostřených objektů.

3. Pomocí bracketingu zaostřování dosáhnete úžasné hloubky ostrosti

Snímek vlevo, který zobrazuje plátek ananasu, byl pořízen při cloně f/8 – vyšší clonové číslo znamená, že je zaostřena větší část snímku, ale světlo je omezeno. Snímek vpravo, který zobrazuje kovové nýty, byl vyfotografován při cloně f/2,8, která omezuje rovinu zaostření, ale projde jí více světla. Pomocí bracketingu zaostřování pro sestavení sekvence snímků pořízených při této cloně je snímek vpravo dokonale ostrý.

Při fotografování s nízkou clonou f/2,8 vznikne velmi malá hloubka ostrosti, která dokáže oddělit určitou část objektu. Pokud však chcete zaostřit celý snímek, obvykle byste museli snížit clonu na objektivu za cenu ztráty světla. Funkce bracketingu zaostřování u fotoaparátu Canon EOS 90D vám umožní pořizovat sekvence snímků a poté je slučovat v programu Digital Photo Professional, a dosáhnout tak větší hloubky ostrosti i při cloně f/2,8.

Po aktivaci živého náhledu stiskněte tlačítko MENU, procházejte nabídkami snímání a aktivujte braketing zaostřování. Nejprve vyberte celkový počet snímků – začněte se 30, ale toto číslo zvyšte, pokud snímáte něco obzvláště detailního. Hodnota 100 by obvykle měla pro makrofotografování stačit. Poté vyberte hodnotu kroků zaostření (velikost zaostření fotoaparátu mezi jednotlivými snímky) – začněte hodnotou čtyři a experimentujte. Mějte na paměti, že pro správné fungování budete muset použít automatické zaostřování. Nyní stisknutím tlačítka spouště zahajte sekvenci snímků.

Novější fotoaparáty Canon tuto praktickou funkci bracketingu zaostřování mají. Pokud máte starší fotoaparát Canon, nemusíte mít strach – stále můžete vytvořit snímek s kombinováním zaostření. Spusťte software Digital Photo Professional a můžete snímky naskládat do jednoho snímku s velkou hloubkou ostrosti pomocí nástroje pro kompozici hloubky s vlastním průvodcem.

Dokonalý obraz – kinematografické domácí snímky obličeje

Vytváření působivých portrétů doma je jedním ze způsobů, jak si procvičit fotografování a zapojit do něj rodinu nebo spolubydlící. Zapněte funkci automatického zaostření s detekcí obličeje a očí pro dokonalé portréty.

Fotografie portrétů budou v interiérech vynikat. K pořízení úžasného portrétu nepotřebujete přístup k drahým studiovým světlům ani exotickým lokalitám. Vše, co potřebujete, je ochotný objekt a špetka kreativity. Stačí najít správnou pozici a okno s velkým množstvím přirozeného světla – to může znamenat rozdíl mezi dobrým a skvělým portrétem.

Portréty lze pořídit s jakýmkoli objektivem, ať už jde o špičkový 50mm objektiv, širokoúhlý objektiv, nebo dokonce objektiv typu rybí oko. Snímky obličeje se obvykle pořizují se 135mm nebo 85mm objektivem, jako je Canon EF 85mm f/1.8 USM. Tento objektiv se dokonale hodí pro portrétní fotografii, protože stlačuje perspektivu. Vysoká světelnost f/1,8 naplní váš snímek světlem a vytvoří neuvěřitelné oddělení objektu rozmazáním i rušného pozadí. Ponechte clonu otevřenou při clonovém čísle f/1,8 a citlivosti ISO 100 s rychlostí závěrky přibližně 1/125 s až 1/160 s. Mějte na paměti, že u fotoaparátu se snímačem APS-C, jako je Canon EOS 90D, je 85 mm ekvivalent pro 136 mm.

Zde jsou tři jednodušší způsoby, jak dodat interiérovým portrétům mimořádný nádech.

1. Místnost s výhledem

Použití přirozeného světla z okna nebo dveří nejen rozjasní obraz, ale také dodá hloubku.

Jen proto, že fotografujete doma, nemusíte objekt situovat ke zdi nebo k rovnému pozadí. Do záběru můžete přidat hloubku a rozměr, pokud máte okno nebo balkón s výhledem na zahradu, nebo dokonce pouhým otevřením dveří do okolního světa. Situujte objekt k pozadí a s těsným 85mm oříznutím by měl obraz vyplnit záběr.

2. Odrážejte světlo

Využijte reflektor, ovládněte přirozené světlo a manipulujte s ním tak, aby se světlo z okna odrazovalo směrem k objektu.

Jednou z problematických částí fotografování portrétů v interiérech s oknem je, že pozadí osvětlené denním světlem bude mnohem jasnější než místnost, ve které fotografujete. Jedním ze způsobů, jak lze vyvážit světlo a osvětlit objekt, je použití blesku, jako je Canon Speedlite 470EX-AI, který automaticky detekuje optimální úhel odrazu světla od stěn a stropů pro dosažení přirozeně vypadajících výsledků.

Ještě jednodušší metodou (i v případě, že nevlastníte blesk), je použití reflektoru k odrážení světla z venkovního prostředí zpět k objektu. Reflektor může být něco obyčejného, například velký kus bílého kartonu nebo alobalu. Reflektor vytvoří jemné a přirozené světlo, u kterého můžete zvolit úhel a směr, jako byste mířili bleskem.

3. Použijte styly Picture Style pro kreativní efekt

Pomocí nastavení stylů Picture Style můžete svůj snímek kreativně přizpůsobit při zpracování a přidat efekt.

Fotoaparát Canon EOS 90D je vybaven funkcí automatického zaostřování pro detekci obličeje i očí, která vždy zajistí dokonalé portréty, ale pomocí funkce Picture Style můžete zpracování snímků přizpůsobit. Styl Portrét nastavuje ostrost o krok níž, aby došlo ke zploštění podání pleti, a upravuje barvy a sytost tak, aby bylo dosaženo přirozených tónů pleti, zatímco možnost Monochromatický vytváří úchvatné černobílé snímky obličeje.

Ne všechny fotoaparáty Canon jsou vybaveny funkcí stylů Picture Style, ale mnoho novějších modelů ji má. Pokud nemáte k dispozici možnost stylů Picture Style, můžete tyto úpravy jednoduše provést v programu Digital Photo Professional.

Autor: Jeff Meyer

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky