ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

Známé scény v neobvyklé perspektivě

Tři fotografové se podělili o své rady ohledně způsobu, jak proměnit každodenní okamžiky na nezapomenutelné snímky, od zahrnutí přírody až po využití přirozeného světla.
Fotografka Camilla Rutherfordová s úsměvem pózuje a v pozadí šplouchají vlny o pobřeží.

Často se stává, že oblast, kde žijeme, nejsme schopni řádně ocenit a mylně se domníváme, že k vytvoření zajímavých snímků musíme cestovat stovky mil daleko. Když strávíte čas pohlížením na známé scény z nové perspektivy, poskytne vám to skvělý způsob, jak snímkům vdechnout nový život. Zeptali jsme se třech fotografů z celého světa, jak hledají nové perspektivy, které inspirují nejen je, ale i jejich publikum. Zde uvádíme některé jejich nejlepší tipy pro tvorbu inspirujících snímků při fotografování v okolí vašeho domova.

1. Při dokumentování městských panoramat buďte kreativní

Londýnské bariéry na Temži za soumraku s barevnými světly centra Canary Wharf, které je vidět v pozadí.

Pokud budete experimentovat s kompozicí a nastavením fotoaparátu, můžete pořizovat působivé snímky, ať už žijete v rušném městě, nebo na tichém venkově. Tento snímek byl pořízen s použitím dlouhé expozice.

Londýnská fotografka Laku Daviesová fotografuje dobrodružství ve svém rodném městě i za jeho hranicemi. Proto pomocí svého objektivu zachytává právě městská panoramata a pouliční fotografie. Její dva oblíbené snímky kombinují ikonické londýnské scenérie s kreativním prvkem.

„Šla jsem při západu slunce na bariéry na Temži a v pozadí jsem uviděla osvětlené centrum Canary Wharf,“ říká Laku, která pro zachycení tohoto působivého výhledu použila fotoaparát Canon EOS M50 s upevňovacím adaptérem Canon EF-EOS M a teleobjektivem Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, (nyní nahrazen teleobjektivem Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM).

„Tento konkrétní objektiv jsem použila kvůli kompresi, kterou teleobjektiv poskytuje,“ vysvětluje. „Má tendence přitáhnout pozadí k sobě, takže jsem věděla, že získám skvělý výhled na centrum Canary Wharf mezi bariérami.“ Teleobjektiv v podstatě zkomprimuje perspektivu tak, aby pozadí a popředí působily, že jsou si blíže než ve skutečnosti.

Dlouhá expozice a filtr ND scénu zvýraznily a vytvořily živý a přitom surreální efekt. „30sekundová expozice může pokazit zvýraznění, proto jsem na přední straně objektivu použila filtr ND, což pomohlo získat správné zvýraznění, které nebylo před úpravami přeexponováno,“ říká Laku.

Portrét fotografky životního stylu a cestování Laku Daviesové.

Laku Daviesová

Londýnská fotografka životního stylu a cestování si užívá fotografování městských panoramat s kreativním prvkem.

2. Fotografujte dominanty města z jedinečné perspektivy

Patrový autobus za východu slunce přejíždí přes most Tower Bridge v Londýně ve Velké Británii. Obloha v pozadí je oranžová.

Laku doporučuje místa navštívit v různých denních dobách, abyste získali dokonalý snímek. Tento snímek patrového autobusu při přejezdu přes most Tower Bridge zachytila o půl šesté ráno.

Noční snímek mrakodrapu The Shard v Londýně, který se tyčí nad čtvrtí Southwark, budovy jsou osvíceny světly. V popředí můžete vidět londýnský most Millennium Footbridge.

Pouliční fotografie a městská panoramata, jako je tento neuvěřitelný snímek mrakodrapu The Shard v Londýně, dominují Lakuiným snímkům. Při fotografování městských panoramat se často používají širokoúhlé objektivy, ale použití teleobjektivu umožnilo Laku zachytit známé místo neobvyklým a jedinečným způsobem.

Pokud jde o další známé a často fotografované dominanty města, jako je londýnský Tower Bridge, Laku doporučuje pátrat po alternativních perspektivách, které mohou zahrnovat časnou vycházku s fotoaparátem. Jednou se rozhodla začít v 5:30 hodin a zaměřila se na konkrétní část architektury známého mostu.

„Teleobjektiv jsem použila k izolaci věže, na které jsem chtěla zachytit sluneční záři a halo efekt,“ tvrdí. „Tento snímek by nemohl vzniknout bez oranžové oblohy – a londýnského autobusu!“

Její rady ohledně pátrání po inspiraci při prozkoumávání místního prostředí zahrnují návštěvy oblíbených míst v různých denních dobách, díky čemuž budou působit zajímavěji.

„Vydejte se do akce v různých denních dobách a uvidíte, jak moc záleží na osvětlení,“ říká Laku. „Vyzkoušejte různé objektivy, jinak vaše snímky budou vypadat pořád stejně. Snažte se, aby snímky byly zajímavé jak pro vás, tak i pro vaše publikum.“ Objektiv Canon EF-M 32mm f/1.4 STM je dobrou volbou při slabém osvětlení, protože je velmi rychlý a dokáže zachytit mnoho světla. Pokud se chcete zachytit co nejvíce scény, určitě stojí za to vyzkoušet objektiv Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM.

3. Najděte to nejlepší světlo

Osoba vytváří siluetu proti dramatickému oranžovému východu slunce.

Pierre Dubuis opakovaně navštěvuje stejný park a vždy hledá nový úhel pro své fotografie.

Pierre Dubuis se vydal do parku Pilat Regional Natural Park v regionu Rhône-Alpes v jihovýchodní Francii, což do jeho snímků vneslo novou dimenzi. Tento mladý fotograf, který snímá s modelem Canon EOS 5D Mark III (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 5D Mark IV), fotografuje od svých 15 let, ale svou lásku k dobrodružství v přírodě objevil až při studiu fotografování. Zápal vášně pro venkovní aktivity připisuje svým kamarádům a tvrdí, že objevování místních oblastí podporuje kreativitu, což je zřejmé z jeho oblíbených snímků, které pořídil ve stejném parku.

„Abyste objevili krásná místa, je nejlepší se co nejčastěji vydávat na průzkum, pak se setkáte s mnohem více místy, než si myslíte,“ doporučuje. „Inspiraci hledám na Instagramu. Navštěvujte místa v různých denních dobách a zkoušejte různé úhly, čímž získáte požadovanou atmosféru.“

K vytvoření atmosféry ve snímcích Pierre doporučuje vypravit se ven buď hned ráno, nebo večer. „Doba, kdy budete mít k dispozici krásné světlo, je brzy ráno nebo při východu a západu slunce,“ říká. „Silueta prostředí (nahoře) byla pořízena při západu slunce. K zachycení tohoto typu fotografie je nejlepší zjistit předem, jaké bude počasí a dorazit na místo o 30 minut dříve, abyste měli dostatek času pro objevení správného místa a promyšlení různých kompozic, které byste si mohli zvolit. Pro tento snímek jsem se rozhodl pro podexponování, takže jsem zvýšil rychlost závěrky a fotografoval s vysokou světelností f/22. Udělal jsem to proto, abych získal zřetelnou tmavou siluetu a vytvořil tmavší dojem.“

Portrét Pierra Dubuise.

Pierre Dubuis

Tento 21letý fotograf přírody si užívá fotografování s přirozeným světlem při východu a západu slunce.“

4. Věnujte pozornost detailům

Detailní záběr listu kapradiny proti tmavému pozadí.

Dalším skvělým způsobem, jak vytvářet zajímavé snímky bez dalekého cestování, je zaměřit se na detaily, které se na první pohled nemusejí zdát zřejmé. Pierre se na přírodu rád dívá zblízka.

Listy stromu jsou v protisvětle slunce.

Tento snímek listů stromu, které jsou osvíceny září zapadajícího slunce, byl pořízen poblíž vodopádu Saut du Gier.

„Musíte prozkoumat vše, co se kolem vás odehrává, až do toho nejmenšího detailu,“ říká Pierre s odkazem na svůj další oblíbený snímek – decentní vyobrazení listu kapradiny. Citlivost ISO 3200 a světelnost f/4,5 mu pomohly vdechnout život tmavým hloubkám lesa. Díky objektivu Canon EF 70-200mm f/2.8L USM měl možnost snížit hloubku ostrosti a místo toho se zaměřit na střední oblast kapradiny a její překrásné struktury. Potřeboval vysokou citlivost ISO, protože v lese nebylo dost světla.

„Když jsem fotografoval tento snímek, byl jsem na krátké vycházce v lese,“ vysvětluje Pierre. „Potřeboval jsem si vyčistit hlavu a všiml jsem si kapradiny osvětlené paprskem světla. Tento snímek se mi velice líbí, protože představuje krásu a křehkost přírody.“

5. Objevte neobyčejné v obyčejném dni

Dva malí chlapci si hrají v pískovišti před kůlnou na dřevo zahalenou v prachu.

Světelné podmínky se během dne přirozeně mění. Pokud si zvolíte správnou dobu pro fotografování, může to znamenat rozdíl mezi obyčejným snímkem a dechberoucí fotografií, jako je tento působivý snímek Camilliných dětí.

Oceňovaná profesionální fotografka Camilla Rutherfordová pochází se Skotska, ale začala objevovat krásy lyžařských sezón na Novém Zélandu. Fotografování příběhů atletů v přírodě ji velmi lákalo, a tak nyní žije se svým manželem, chovatelem ovcí merino, a dvěma syny v malebném městě Wanaka.

Camillin reportážní styl klade velký důraz na přirozené světlo, což je zřejmé z tohoto snímku jejích synů v protisvětle, jak si hrají v pískovišti, který pořídila fotoaparátem Canon EOS R s adaptérem EOS R a svým oblíbeným objektivem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM.

„Na tomto snímku mám nejraději výraz ve tváři mého malého syna,“ říká. „Užívá si nehoráznou prču. Tento snímek je výjimečný právě díky té absolutní radosti z nerušeného hraní.

„Když fotografujete hrající si děti, někdy nemáte čas přepnout na objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností,“ dodává. „Objektiv Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM má pro tyto účely dokonalý zoom a kvalita snímku se velice přibližuje tomu, co můžete zachytit s objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností.“

Camilla dodává, že fotografování směrem ke slunci může představovat výzvu i zábavu a bezzrcadlové fotoaparáty, jako je Canon EOS RP, vám díky elektronickému hledáčku poskytnou výhodu. „Přesně uvidíte, jak se chová expozice, abyste ji mohli přizpůsobit o několik stop podle síly protisvětla,“ vysvětluje.

Portrét Camilly Rutherfordové se slunečními brýlemi.

Camilla Rutherfordová

Camilla je oceňovaná skotská fotožurnalistka, která žije se svou rodinou na farmě na Novém Zélandu. Specializuje se na fotografování sportu, cestování a životního stylu.

6. Vyprávějte příběh fotografováním toho, co dobře znáte

Muž v dílně používá úhlovou brusku a je obklopen nářadím. Slunce prosvítá skrz díru v zadní stěně.

Způsob, jakým se jiskry z úhlové brusky a světelná zář vzájemně napodobují, přidává jindy obyčejnému snímku zcela novou dimenzi.

Camillin snímek jejího manžela v dílně na farmě zachycuje bohatou historii jejich bydliště. Camilla použila jen přirozené světlo a nízkou rychlost závěrky, čímž ukazuje, že pro vytvoření příběhu nepotřebujete zacházet nijak daleko.

„Naši synové jsou pátou generací naší rodiny na této farmě a tahle dílna je neuvěřitelným místem, které moc ráda fotografuji,“ přiznává. „Chlapci se rádi dívají, jak jejich táta něco spravuje. Všimla jsem si, jak slunce prochází ráno zadní stěnou, což vytváří výraznou záři v levém rohu,“ říká.

„Fotografovala jsem objektivem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM s co nejširší ohniskovou vzdáleností, protože jsem chtěla zprostředkovat celý příběh. Citlivost ISO jsem nastavila na 800, abych získala o něco více světla, a fotografovala rychlostí 1/80 sekund. Byla to dobrá rychlost závěrky pro zachycení pohybu kola a létajících jisker.“

Ať už se tedy procházíte lesy, vychutnáváte si procházky městem, nebo si užíváte pohodlí domova, objevování nejbližšího okolí nemusí znamenat nezajímavé fotografie. Když svůj zrak vycvičíte tak, abyste příležitosti k fotografování viděli i v běžných věcech a vytvářeli snímky, na kterých vám bude záležet, budete mít možnost vytvářet fotografie, které budou skutečně výjimečné.


Autor: Lorna Dockerillová

Související produkty

  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R50

    S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení.
  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R8

    Vstupte do světa plnoformátové fotografie a filmy a uskutečněte své tvůrčí ambice.
  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R5

    Přehodnoťte vše, co víte o bezzrcadlových fotoaparátech. Nekompromisní výkon fotoaparátu EOS R5 přináší revoluci v pořizování fotografií a filmů.

Související články

  • DOBRODRUŽNÉ FOTOGRAFIE

    Tipy pro dobrodružnou fotografii

    Pět tipů pro zachycení venkovních aktivit pomocí fotoaparátu EOS M6 Mark II.

  • ZIMNÍ FOTOGRAFIE

    Jak pořizovat lepší zimní fotografie

    Využijte toto nádherné období na maximum s fotografem Vladimirem Medvedevem.

  • KRAJINÁŘSKÁ FOTOGRAFIE

    5 nejlepších tipů pro časosběrné fotografování krajiny

    Vdechněte krajině život s těmito nejlepšími tipy pro časosběrné fotografování.

  • FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ PŘÍRODY

    Fotografování divoké přírody ve městě

    Christine Sonvillová a Marc Graf se podělili o své nejlepší tipy a techniky pro fotografování divoké přírody přímo za dveřmi vašeho domova.