A man, shot from the shoulders down, stands by a lake holding a Canon PowerShot G5 X Mark II in his hand.

FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

Malý a dokonale tvarovaný: Zjistěte, proč je fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II ideálním společníkem na cesty

Fotograf akčních snímků a životního stylu James North si vybudoval kariéru cestováním po světě a pořizováním dobrodružných, akcí nabitých snímků. Chopil se tedy příležitosti navštívit rakouské Alpy a fotit tamější zelené pastviny, průzračná jezera a zasněžené vrcholy.
James chtěl cestovat nalehko, proto vyměnil svou obvyklou digitální zrcadlovku – Canon EOS 5D Mark IV – za nový pokročilý kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II. Rakousko se ukázalo jako dokonalé místo na testování schopností fotoaparátu. „Bylo to překrásné a zelené,“ říká. „Slunce bylo opravdu silné, ale když jsem vystoupal výše, na některých místech byl stále sníh. Krajina měla úžasnou barevnou paletu a zajímavé tóny a textury – na každém rohu bylo něco nového, co se dalo vyfotit.“
James, který působí v Londýně, mezi své klienty řadí i skateboardovou značku Vans a spoluvede snowboardový magazín The Reason, podrobil tento vskutku kapesní fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II zkoušce a experimentoval s různými nastaveními. Zásluhou prvotřídního širokoúhlého objektivu s 5× zoomem, výsuvného elektronického hledáčku, snímače CMOS typu 1.0 s rozlišením 20,1 megapixelu a spousty dalších vlastností nabízí mnohem pokročilejší specifikace, než byste u fotoaparátu s pevným objektivem očekávali. Zde se James podělil o své tipy a triky, jak využít jeho funkce na maximum.

1. Zapněte režim Makro pro ostré snímky zblízka

Přikrčte se a klidně se i ušpiňte, zatímco budete odhalovat spletité detaily a textury věcí, se kterými se na svých cestách setkáte. Režim Makro je určen pro fotografování objektů zblízka a je ideální pro fotografování květin a hmyzu. Výsuvný elektronický hledáček fotoaparátu Canon PowerShot G5 X Mark II pak usnadňuje dosažení správného bodu zaostření. James dosáhl nejlepších výsledků tím, že fotoaparát držel přibližně 20 cm od objektu a fotografoval barevný jetel na poli a ostré a strukturované detailní snímky visacích zámků na mostě v Innsbrucku.
„Dosáhnete úžasných detailů u maličkých objektů, které by byly pro většinu objektivů příliš malé,“ říká James. „Za makroobjektivy pro digitální zrcadlovky můžete utratit tisíce eur, takže je úžasné mít funkci makro přímo na kompaktním fotoaparátu.“

2. Využijte režim panorama v otevřených prostranstvích

Ať už se díváte na pásy zelených krajin, hrbolaté pobřeží nebo prosvícené městské, panoramatický režim fotoaparátu Canon PowerShot G5 X Mark II je ideální pro pořizování scénických snímků širokých rozsáhlých scén, se kterými se na své cestě setkáte. Fotoaparát při pohybu automaticky spojí snímky bez jakéhokoli rozmazání. James režim použil k zachycení rakouských vrcholů opletených mraky a výsledek popisuje jako „jednolitý“.
Vysoce kvalitní objektiv s 5× zoomem poskytuje vynikající výsledky při jakékoli ohniskové vzdálenosti a James zjistil, že je efektivní zejména při širokoúhlém snímání.

3. Při správném světle důvěřujte HDR

Související články
A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

10 tipů pro fotografování na cestách

Fotografka a blogerka Diana Millosová se dělí o své nejlepší tipy na pořizování úžasných fotografií z cest.

Two people skateboard down a city street at night, colourful lights from buildings reflecting in the wet road surface.

CESTOVNÍ

Jak co nejlépe využít fotoaparát při snímání městského prostředí

11 tipů a triků pro zachycení atmosféry městské džungle.

canon-get-inspired-best-camera-travel-photography-related3-185x94

VENKOVNÍ FOTOGRAFOVÁNÍ

Jak umělec s přezdívkou „Noční chodec z pohoří Munro“ zachycuje horské scenérie

Od barevných makrozáběrů po zahalené vrcholy hor – zjistěte, jak Alan Rowan využívá fotoaparát Canon SX740 HS, aby získal dokonalý snímek přírody.

Na Jamese udělal dojem režim vysokého dynamického rozsahu (HDR) fotoaparátu, který pořizuje více expozic stejné scény a kombinuje je tak, aby z každé získal ty nejlepší možné prvky – bohaté detaily ve stínech i jasné detaily přesvícených ploch – aniž by obraz příliš vybledl nebo potemněl.
James dosáhl nejlepších výsledků v režimu HDR, když byly prvky extrémně výrazné nebo slabě osvětlené. „Režim HDR znamená, že fotoaparát je může správně exponovat a vytvořit kompozici v jednom snímku,“ vysvětluje.

4. Nakloňte obrazovku a vyzkoušejte různé úhly

Fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II je vybaven vyklápěcí dotykovou LCD obrazovkou s náklonem 180 stupňů, která je ideální při fotografování pod nízkým úhlem nebo pořizování selfie snímků. „Je opravdu výhodné mít obrazovku, kterou lze takto naklápět,“ říká James. „Můžete jít vysoko nebo nízko a trochu kreativněji využívat různé úhly, a při tom stále jasně sledovat, co děláte.“ James se naučil používat naklápěcí LCD obrazovku a poté přejít k výsuvnému elektronickému hledáčku OLED, když se potřebuje soustředit na kreativitu.
Schopnosti dotykové obrazovky fotoaparátu Canon PowerShot G5 X Mark II umožňují rychle a intuitivně upravit všechny ovládací prvky, jako jsou clona, rychlost závěrky a citlivost ISO. „Pokud se pokoušíte vyfotografovat zajímavou kompozici nebo slavnou památku z neobvyklého úhlu a fotoaparát je v nešikovné poloze, je jednodušší používat LCD obrazovku než procházet voliče,“ vysvětluje James.

5. Zaznamenávejte videa v rozlišení 4K pro flexibilní postprodukci

Video v rozlišení 4K nabízí oproti 1 080p Full HD čtyřnásobné rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů. Video v rozlišení 4K ve srovnání s Full HD znamená, že můžete zachytit úchvatný detail, na který si skoro můžete sáhnout, a bez oříznutí. To je ideální jak při snímání letícího orla tak třeba kamaráda potápějícího se v průzračném jezeru. Snímání v rozlišení 4K vám také dává možnost přiblížit obraz, pohybovat se a oříznout záznam až na 200 %, a přesto poskytnout filmy v rozlišení Full HD.
James na fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II natočil záběry skateboardingu, aby prověřil kvalitu. „Nastavení filmu bylo rozhodně lepší, než jsem čekal,“ říká. „Pohyboval jsem se vzadu u auta, natočil jsem svého asistenta, jak přichází cestou ke mě. Sledování zaostření fungovalo opravdu dobře. Byl jsem ohromen tím, jak záběry vypadaly mimo fotoaparát – z hlediska stupňování je velmi dobře vyvážený.“

6. Nebojte se experimentovat

Vybavení je klíčové, ale pořizování skvělých fotografií světa, který prozkoumáváte, je také o dovednostech a tvořivosti. „Fotografie je očividně o tom, jak používat zrak a fotoaparát jako nástroj,“ říká James. „K jakémukoli fotoaparátu, který si pořídíte, musíte přistupovat stejným způsobem, ať už fotíte telefonem nebo digitální zrcadlovkou. Stačí jen přizpůsobit jeho použití podle dostupných funkcí.“
Takže jaký byl Jamesův názor na fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II? „Od kompaktního fotoaparátu opravdu nemůžete chtít víc,“ říká. „Pro nadšence je opravdu skvělý – skutečně pro každého, kdo chce rozvíjet své dovednosti ve fotografování a současně si pohrát s kreativním ovládáním.“


Napsala Loren Cotterová

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky