FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

10 nejlepších tipů a triků pro fotografování na cestách

Fotografka a blogerka Diana Millosová se dělí o své nejlepší tipy na pořizování úžasných fotografií z cest.
Žena, která má na sobě červené šaty bez ramínek, se krčí u země, aby pořídila snímek fotoaparátem Canon EOS R10.

Španělská influencerka a fotografka Diana Millosová začala s cestováním, když se chtěla účastnit hudebních festivalů a koncertů. Probudila se v ní láska k dobrodružství, která se rychle rozvinula v kariéru profesionální cestovatelské fotografky a bloggerky na plný úvazek, která má více než 140 tisíc sledujících na Instagramu.

Diana, jejíž nejnovější projekty zahrnují výlety na Kubu a napříč Španělskem, se zde podělí o svých 10 nejlepších tipů pro fotografování na cestách, které vám pomohou vyfotografovat úchvatné snímky při zkoumání nových míst.

10 tipů pro fotografování na cestách

 1. Zjistěte si něco o své destinaci
 2. Sbalte si s sebou speciální fotoaparát, který není příliš těžký
 3. Vyberte si objektivy podle svých potřeb
 4. Vstávejte hodně brzy
 5. Během dne se vracejte na oblíbená místa
 6. Používejte aplikaci Canon Camera Connect
 7. Kromě fotografování i natáčejte videa
 8. Hledejte zajímavé úhly pro pořizování fotografií
 9. Odhalte více díky širokoúhlým objektivům a makru
 10. Experimentujte za slabého osvětlení a v noci

Tip 1: Zjistěte si něco o své destinaci

Zdobený vypouklý strop v záběru zdola.

Cestovatelská fotografka a blogerka Diana Millosová vždy dělá průzkum svých destinací, aby identifikovala nejlepší místa k fotografování. Tento působivý snímek ozdobného stropu v síni ambasadorů v Seville byl pořízen fotoaparátem Canon EOS R10 během městských prázdnin ve Španělsku. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 18 mm, 1/250 s, f/4,5 a ISO 12800. © Diana Millosová

Dvě tanečnice flamenca v tradičních šatech pózují se zvednutými pažemi a rukama v bok na dvoře plném zeleně.

Diana vysvětluje, že při kompozici fotografií je důležité zvážit, co chcete se snímkem dělat, a odpovídajícím způsobem přizpůsobit kompozici. Například portrétní snímky zveřejněné na Instagramu musí mít poměr stran 4:5. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM při nastavení 1/200 s, f/1,8 a ISO 200. © Diana Millosová

„Při fotografování na cestách považuji plánování dopředu za naprosto zásadní,“ říká Diana. „Jakmile vím, kam pojedu, začnu zkoumat zajímavá místa online, třeba na sociálních sítích, blozích a Pinterestu.

„Hledám místa, která mě inspirují, abych měla dobrou představu o tom, kam chci jet a jak se tam dostanu. Takhle získám rámec pro plánování svých fotografií. Nicméně jakmile dorazím na místo, hledám různé úhly a perspektivy, které jsem neviděla online, abych mohla být kreativní a pokusit se vnést do svých snímků něco originálního a jedinečného.“

Tip 2: Sbalte si s sebou speciální fotoaparát, který není příliš těžký

Fotoaparát Canon EOS R10 vrhá stín na dřevěné molo.

Přestože je fotoaparát Canon EOS R10 kompaktní a lehký, nabízí detailní elektronický hledáček (EVF) s vysokým rozlišením a také vestavěný blesk, který se dokonale hodí pro fotografování za slabého osvětlení a v dalších náročných situacích.

Fotoaparát Canon EOS R10 jsem si strašně oblíbila,“ vysvětluje Diana nadšeně. „Je prostě ideální pro fotografování na cestách a celodenní fotografování, protože je tak malý a lehký. Snadno se vejde do brašny na fotoaparát velikosti kabelky, a to i s dalším objektivem nebo dvěma, a přesto je výkonný a kvalita obrazu je bezvadná. Také se mi líbí možnost zobrazit v elektronickém hledáčku náhled jasu, kontrastu a barev, takže vím, jak fotografie vyjde.“

Pokud s fotografováním začínáte a hledáte spolehlivý fotoaparát pro začínající fotografy, je fotoaparát se systémem EOS R ideální. Dokonale s ním zachytíte vzpomínky vašeho příštího dobrodružství. Canon EOS R100 je dostatečně malý na to, abyste jej mohli vložit do tašky, a přitom pořizuje vysoce kvalitní fotografie i videa přímo v akci.

Pokud dáváte přednost plnoformátovému fotoaparátu, který poskytuje vynikající kvalitu obrazu i při extrémně slabém osvětlení, a možnosti mělčí hloubky ostrosti při použití stejné ohniskové vzdálenosti, je kompaktní a lehký fotoaparát Canon EOS RP skvělým společníkem na cesty.

Pro ty, kdo mají raději kompaktní fotoaparáty, je tu fotoaparát PowerShot G7 X Mark III s pevným objektivem, výkonným rozsahem zoomu, možností natáčet videa ve 4K a skvělými fotografiemi s rozlišením 20,1 MP.

Tip 3: Vyberte si objektivy podle svých potřeb

Člověk ve žlutých šatech připevňuje objektiv Canon k fotoaparátu Canon EOS R10.

Objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM vám poskytne vše od širokoúhlého záběru po výkonný teleobjektiv, a to bez nutnosti přibalit nebo nosit další objektivy.

Žena v modré sukni stojí na krytých eskalátorech. Pořízeno fotoaparátem EOS R8.

Lehký, kompaktní a tenký „pancake“ design objektivu Canon RF 28mm F2.8 STM je velmi diskrétní. Kombinace malých rozměrů, univerzální ohniskové vzdálenosti a vysoké světelnosti z něj činí skvělý objektiv, který se hodí na cesty, na kterých narazíte na zajímavé městské scenériearchitekturu. Pořízeno fotoaparátem EOS R8 s objektivem Canon RF 28mm F2.8 STM při nastavení 28 mm, 1/200 s, f/3,5 a ISO6000.

„Pokud fotografuji od svítání do soumraku, nechci nosit těžkou brašnu s výbavou, takže se snažím udržet počet dalších objektivů na minimu,“ říká Diana.

Mezi objektivy pro fotoaparát Canon EOS R10 vhodné pro cestování patří objektiv RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, který má obzvláště kompaktní zasouvací provedení a váží pouhých 130 g. Objektiv RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM se okamžitě přizpůsobí téměř každému scénáři fotografování, aniž by byl nutný další objektiv.

Na fotoaparátech se systémem EOS R společnosti Canon je skvělé, že můžete používat plnoformátové objektivy na těle se snímačem APS-C a naopak. Například objektiv Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO IS STM poskytuje stejné zorné pole na fotoaparátu EOS R10 jako při použití 56mm objektivu na plnoformátovém fotoaparátu, jako je například EOS RP. Obdobně platí, že pokud byste chtěli využít jejich velikosti a přenosnosti, můžete s fotoaparátem EOS RP spárovat objektivy Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM a RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, ale snímek bude oříznutý.

Objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM je další skvělou volbou při cestování s fotoaparátem EOS R10 nebo EOS RP. Mezi nejlepší volby variant se zoomem patří lehké teleobjektivy Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STMRF 100-400mm F5.6-8 IS USM, které jsou na objektiv s tak velkým dosahem velmi kompaktní.

Tip 4: Vstávejte hodně brzy

Žena v tričku a s batohem na zádech drží fotoaparát Canon EOS RP a fotografuje východ slunce nad oceánem.

Pokud snímáte proti slunci, lidé a objekty v popředí budou pravděpodobně zachyceni jako siluety. Nesnažte se to měnit, naopak využijte tuto příležitost k zachycení atmosféry.

„Turisticky oblíbená místa jsou rušná, dokonce už od božího rána,“ říká Diana. „Vstávám opravdu brzy, abych tam byla dříve než všechny ty davy a mohla jsem zachytit scény bez lidí, nebo někdy třeba jen s jedním kolemjdoucím, který snímek ozvláštní. Odměnou vám bude také krásné osvětlení při východu slunce, což je můj absolutně nejoblíbenější čas k fotografování.“

Často se to označuje jako „zlatá hodina“: během hodiny po východu a hodiny před západem je slunce nízko na obloze a pokrývá všechno zlatavou září, která může cestovatelským fotografiím propůjčit skutečné kouzlo. Diana vždy fotografuje do souborů RAW, aby mohla jemně vyladit vyvážení bíléexpozici a vylepšit tak podání barev, světla a stíny. Své snímky upravuje v softwaru pro zpracování obrazu, jako je Digital Photo Professional společnosti Canon.

Tip 5: Během dne se vracejte na oblíbená místa

Budova v Paříži vyfotografovaná z nízkého úhlu, s lavičkami v popředí. Vyfotografoval Martin Bissig fotoaparátem Canon EOS R8.

Se sluncem přichází stíny, ale nebojte se vysoce kontrastních scén. Exponujte podle světlých oblastí a sledujte, jak se stíny zobrazují v ostrém kontrastu. Po nastavení expozice zvolte kompozici a pořiďte snímek. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8 s objektivem Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 24 mm, 1/80 s, f/14 a ISO 320. © Martin Bissig

„I když ráda fotografuji při východu slunce, myslím, že je důležité znovu navštívit skvělá místa v jiných denních dobách,“ radí Diana. „I rušné scény mohou zajistit skvělé cestovatelské fotografie, které zachycují kulturu a atmosféru místa. Oblasti stínů a světla a způsob, jakým slunce osvětluje scénu, se v průběhu dne zásadně mění.“

Nezapomeňte, že slunce se pohybuje po obloze, takže pokud například pamětihodnosti a budovy, které chcete fotografovat, jsou ráno ve stínu, může být vhodné se vrátit odpoledne, až se světlo změní.

Tip 6: Používejte aplikaci Canon Camera Connect

Ruce držící telefon zobrazující aplikaci Canon Camera Connect. Na pozadí je vidět fotoaparát Canon EOS R10.

Aplikace Canon Camera Connect umožňuje nejen dálkově ovládat fotoaparát, ale také ihned stáhnout snímky, které jsou tak připraveny k okamžitému sdílení na sociálních sítích.

Žena v červených šatech pózuje před řadou průchodů s ozdobnými klenbami.

Při pořizování cestovních fotografií se Diana často ráda objevuje v záběru. Chcete-li dosáhnout ostrosti mezi popředím a pozadím snímku, které jsou pro kompozici klíčové, držte se malé clony (vysokého clonového čísla) v rozsahu f/8 až f/11. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 18 mm, 1/100 s, f/5,6 a ISO 100. © Diana Millosová

„Mojí oblíbenou technikou fotografování na cestách je hledat ve scénách symetrii s čistými, úhlednými liniemi, které vytvářejí výrazné tvary,“ vysvětluje Diana. „Také do snímku ráda zahrnuji i sebe, takže vždy nosím stativ, na který fotoaparát postavím, než vkročím do záběru.“

Aplikace Canon Camera Connect umožňuje ovládat fotoaparát z telefonu a provádět jakékoli úpravy dálkově. Můžete také zobrazit náhled snímku a upravit automatické zaostřování, když jste v záběru.

Tip 7: Kromě fotografování i natáčejte videa

Člověk pořizuje záznam své osoby za slunečného dne pomocí fotoaparátu Canon EOS R10 a mikrofonu.

Fotoaparát Canon EOS R10 je ideální pro vlogování na cestách. Dokáže nahrávat déle, než je běžný časový limit 30 minut, a funkce digitální stabilizace obrazu záznamu pomáhá stabilizovat záběry pořízené během chůze.

Osoba vkládá fotoaparát Canon PowerShot V10 do malé kabelky.

Canon PowerShot V10 je multifunkční kapesní vlogovací kamera s rozlišením 4K, která je ideální pro cestování. S výklopným displejem, velkými stereofonními mikrofony a dokonce i stojanem – zkrátka se vším, co je součástí balení – jste během několika sekund připraveni natáčet, ať už jste kdekoli.

„Na sociálních médiích se stále více a více objevují videa, takže stejně jako snímání fotografií je pro mě důležité i natáčet videa,“ říká Diana. „Mám tendenci zaznamenávat mnoho krátkých klipů z různých míst a pak je upravuji najednou, abych vytvořila video, které vystihne celkovou náladu místa. Pro video vždy používám maximální kvalitu nastavení, jakou fotoaparátu nabízí, takže mám při úpravách největší volnost.“

K tomu se výborně hodí fotoaparát Canon EOS R10. Nabízí možnosti rozlišení 4K 60p, 4K 30p s převzorkováním na 6K a vysoce kvalitní rozlišení Full HD při rychlosti až 120p, které Diana miluje při tvorbě sekvencí zpomaleného pohybu.

Kamera Canon PowerShot V10 je univerzálním kapesním řešením pro vaši příští cestu, pokud chcete své odběratele a sledující informovat o svých cestách. S touto kamerou můžete natáčet vlogy a vytvářet videa v rozlišení 4K UHD na cestách. Nabízí možnost přidávat kreativní filtry a efekty pro jemnou pleť.

Tip 8: Hledejte zajímavé úhly pro pořizování fotografií

Střecha budovy tvořená z kovových šestiúhelníků s křižujícími se dráty, vyfotografovaná zdola za slunečného dne.

Rozhlédněte se, zamyslete se nad úhlem záběru a vytvoříte osobnější fotografie z cest. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 18 mm, 1/400 s, f/4,5 a ISO 100.

„Při fotografování proslulých pamětihodností a míst může být obtížné dosáhnout toho, aby vaše snímky nějak vynikly. Vždy hledám neobvyklé úhly, které nabízejí jinou perspektivu,“ říká Diana. „Fotografování z podhledu v blízkosti země nebo z nadhledu může být obrovskou výhodou a s otočným displejem vám půjde snadno. Abych získala ještě větší výšku, umístím fotoaparát na stativ a použiji jej jako teleskop, takže ho můžu držet vysoko nad hlavou a stále si prohlížet snímek na zadní obrazovce. To se hodí, když potřebujete fotografovat přes hlavy lidí v davu, nebo dokonce přes ploty a zdi.“

Tip 9: Odhalte více díky širokoúhlým objektivům a makru

Fotografie ženy stojící na pláži při západu slunce. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R7.

Model Canon RF 28mm F2.8 STM je cenově dostupný plnoformátový objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, který se skvěle hodí pro fotografování krajinmořských scenérií, snímků z ulice a momentů z každodenního života. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R7 s objektivem Canon RF 28mm F2.8 STM při nastavení 1/100 s, f/4,5 a ISO 100.

Detailní záběr kraba poustevníka s bledě oranžovou skořápkou, lezoucího po mokrém písku.

Hledejte detaily, díky nimž je navštívené místo jedinečné, a pořizujte nádherné umělecké snímky pomocí nastavení Makro ve fotoaparátu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 16mm F1.8 STM při nastavení 1/1 250 s, f/2,8 a ISO 200.

„Snímky z cest pokrývají vše od divokých krajin po grandiózní architektonické interiéry budov. Při fotografování obou typů snímků ráda používám širokoúhlé objektivy,“ říká Diana.

Pokud chcete fotografovat široké záběry, zachytit energii ulic, které prozkoumáváte, a zároveň mít lehkou brašnu, pak je tenké „pancake“ provedení objektivu Canon RF 28mm F2.8 STM ideální volbou. Vysoká světelnost f/2,8 vás přenese ze dne do noci a pomůže vašim objektům vyniknout.

Objektiv Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM vám poskytne mimořádně široké pozorovací úhly a lze jej použít s fotoaparátem Canon EOS R10adaptérem Canon EF-EOS R. Pro plnoformátový fotoaparát EOS RP nebo EOS R6 je objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM jako stvořený. Vyznačuje se vysokou světelností f/2,8, která umožňuje použít rychlé rychlosti závěrky i za slabého osvětlení. Tento objektiv má také minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 13 cm, což vám umožní dostat se blízko k fotografovaným objektům, maximálně vystihnout každý krásný detail a přitom stále zvládnout zakomponovat do záběru více prvků.

Makroobjektiv jako je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM je také ideální pro zachycení detailů a poskytuje vyšší zvětšení než standardní objektiv, takže oživí i ty nejmenší prvky. Tento objektiv disponuje vysokou světelností, která umožňuje pořizovat dokonale exponované snímky, a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5 EV, který při fotografování z ruky udrží vše ostré.

Tip 10: Experimentujte za slabého osvětlení a v noci

Kamenitá pláž rámovaná siluetami stromů vyfotografovaná za slabého osvětlení, se září na vzdáleném horizontu.

Nejlepších výsledků při fotografování noční oblohy dosáhnete, pokud použijete nižší rychlost závěrky, která umožní vstup většímu množství světla, a umístíte fotoaparát na stabilní povrch nebo na přenosný stativ, abyste zabránili jeho rozhýbání. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 16mm F2.8 STM při nastavení 20 s, f/11 a ISO 200.

Portrét ženy pořízený Alexandrou Andreevovou v noci na ulici fotoaparátem Canon EOS R8 a objektivem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

Města mohou po setmění ožít a nabídnout zcela nové příležitostí k fotografování. Plnoformátové fotoaparáty, jako je Canon EOS R8, jsou skvělé za slabého osvětlení a vytvářejí čisté snímky i při vysokých hodnotách citlivosti ISO. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8 s objektivem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM při nastavení 1/128 s, f/2,2 a ISO 8000. © Alexandra Andreevová

„Těsně po západu slunce nebo před jeho východem brzy ráno se můžete těšit na takzvanou „modrou hodinu“. Miluji ty skvělé studené barvy, které světlo vytváří, a hlubokou modř oblohy,“ říká Diana. „Pohledy na městskou krajinu vypadají úplně jinak. Máte tedy další způsob, jak vytvořit jedinečné snímky. Dokonce i pozdě v noci najdete jasně osvětlené scény, které je možné vyfotografovat. Nejdůležitější je si to všechno pořádně užít a bavit se.“

Hledáte inspiraci na další cestu? Podívejte se na tahle skrytá místa.

Autor: Matthew Richards

Související produkty

 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R100

  Vytvářejte dokonalé vzpomínky ve vynikající kvalitě pomocí tohoto intuitivního fotoaparátu EOS R, který je vždy připraven.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R8

  Vstupte do světa plnoformátové fotografie a filmy a uskutečněte své tvůrčí ambice.
 • Kompaktní digitální fotoaparáty

  PowerShot V10 (Black)

  Díky multifunkční vlogovací kameře Canon s rozlišením 4K, která se vám vejde do kapsy, budete při pořizování záznamu nenápadní a vyniknete online.
 • Objektivy RF-S

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Objektiv se standardním zoomem pro fotoaparáty řady EOS R se snímačem APS-C, který je ideální pro každodenní situace v rámci rodiny, životního stylu, dovolené nebo při pořizování portrétů.
 • Objektivy RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Objektiv řady EOS R se zoomem pro fotoaparáty se snímačem APS-C, který pokrývá rozsah od širokoúhlého záběru po teleobjektiv, je ideální pro cestování, fotografování divoké zvěře, sportu a životního stylu.
 • OBJEKTIVY CANON

  RF 28mm F2.8 STM

  Tenký, lehký a plochý „pancake“ objektiv pro fotografování na cestách a na ulici s univerzální ohniskovou vzdáleností 28 mm a vysokou světelností f/2,8.
 • Objektivy typu RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Malý a nádherně lehký objektiv řady RF s ohniskovou vzdáleností 24–50 mm, který můžete používat každý den na cestách, v krajině i jinde.
 • Standardní objektiv

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktní, tichý a lehký 50mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, bajonetem RF a vysokou světelností f/1,8 je ideální pro uskutečňování vašich kreativních vizí.
 • Související články

 • FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

  Nejlepší fotoaparáty a objektivy pro cestování

  Vyplatí se cestovat nalehko, ať už prozkoumáváte městské ulice nebo členitý venkovský terén, nebo dokonce vyrážíte na druhou stranu světa. Zde je ta nejlepší sada Canon, se kterou můžete zachytit své zážitky, aniž byste museli vyčerpat svůj rozpočet.

 • STREETFOTO

  Tipy pro fotografování na ulici

  Základní rady pro fotografování úchvatných snímků z ulice se zaměřením na architekturu.

 • FOTOGRAFIE

  Fotoaparát EOS R50 vs. EOS R10

  Porovnáváme klíčové funkce a design dvou fotoaparátů APS-C se systémem EOS R.

 • CESTOVNÍ

  Skvělý společník na cesty

  Profesionální fotograf Martin Bissig jede na výlet na Srí Lanku s fotoaparátem EOS R10.