Deer close up wildlife in focus

Technologie zaostřování

Když se podíváme na snímek nebo film, jednou z prvních věcí, které si všimneme, je, zda je nebo není zaostřený.

Od roku 1987, kdy se Canon stal první společností, která do objektivu zabudovala zaostřovací motor, bylo zavedeno více motorů, které jsou zkonstruovány k dosažení a udržování zaostření pro rychle se pohybující objekty. To vše při zachování kontroly pro přesnost, plynulost a tichost zaostřování.

V současné době jsou v objektivech Canon používány tři hlavní typy technologií zaostřovacích motorů. Jedná se o motory STM, USM a konvenčnější DC. Podívejme se na rozdíly mezi těmito motory, abyste jim porozuměli a mohli si vybrat objektiv podle svých potřeb.

STM

Objektivy STM snímají skvělé fotografie a ještě lepší videa. Jsou pojmenovány po prvku technologie nazvaném krokový motor (Stepping Motor), který umožňuje objektivu plynule a tiše zaostřovat, což je skvělá vlastnost pro pořizování videí.

Zatímco některé motory používané v objektivech vydávají při zaostřování velmi slyšitelný a rušivý mechanický hluk, objektivy STM zaostřují tiše, čímž umožňují zaznamenat více z toho, co přirozeně slyšíte v prostředí. Technologie STM společnosti Canon poskytuje řadu mimořádně tichých objektivů, které jsou přesto dostatečně rychlé pro pořizování fotografií ve většině scénářů.

STM s převody

Naše menší a kompaktnější řada objektivů STM, včetně EF 50mm f/1.8 STM, je vybavena motorem STM s převody, což je velmi kompaktní motor STM používající k zaostřování šroubovitě ozubená kolečka.

STM s vodicím šroubem

Fyzicky větší řada objektivů STM je vybavena motorem STM s vodicím šroubem, který v porovnání s typem s převody nabízí ještě vyšší úrovně tichosti a rychlosti.

USM

Ultrazvukový motor (USM) je dosud nejrozšířenějším typem motoru pro AF u objektivů Canon EF. Pro všechny motory USM je společné, že převádějí ultrazvukovou vibrační energii na rotační sílu zajišťující pohyb objektivu. Jedná se momentálně o nejrychlejší zaostřovací motor v sortimentu společnosti Canon, který ještě umožňuje zaostření jemně ručně doladit bez úplného vypnutí automatického zaostřování.

Kroužkový motor USM

Kroužkový motor USM naleznete ve většině profesionálních objektivů Canon, lze jej ovládat a poskytuje vysokou rychlost a přesnost. Motor USM je dosti výkonný pro rychlý a snadný pohon skupin těžkých čoček ve velkých teleobjektivech, zatímco stále dokáže eliminovat potřebu systému s převody pro snížení rychlosti. Motory USM se mohou také pochlubit vysokými úrovněmi zadržovací síly, takže když se motor vypne, skupina zaostřovacích čoček je udržena na místě bez potřeby dalšího vstupu. Kroužkový motor USM není tak tichý, jako motory STM, ale je stále mimořádně tichý vzhledem k výkonu, který poskytuje.

Mechanizmus kroužkového motoru USM tvoří rotor a stator – pružné tělo s piezoelektrickým keramickým napěťovým prvkem, který je k němu připevněn. Při vystavení statoru střídavému proudu s rezonanční frekvencí přibližně 30 000 Hz dojde k vibracím, které způsobí souvislé otáčení rotoru. Frekvence 30 000 Hz spadá do ultrazvukového pásma a od toho je odvozen název motorů USM.

Ring type USM and Mirco USM comparison diagram

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Jeden z nejproslulejších objektivů pro sport a akci z řady Canon EF. Motor USM poskytuje hnací sílu skrytou za výkonem pro velmi rychlé dosažení automatického zaostření a sledování, který je potřebný pro fotografování divoké zvěře a sportu.

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM lens
Motorbike rider action

Mikromotor USM

Zatímco kroužkový motor USM je navržen tak, aby se vešel do kulatého tubusu objektivu, jiný typ motoru USM, mikromotor USM, byl vytvořen tak, aby se vešel do široké řady objektivů bez omezení ohledně velikosti tubusu objektivu. U mikromotoru USM jsou rotor, stator a hnací převod spojeny do jedné jednotky, která má zhruba polovinu hmotnosti kroužkového motoru USM.

Nano USM

Nano USM je nejnovější inovací společnosti Canon v technologii zaostřování. Byl ohlášen na počátku roku 2016 a kombinuje rychlost kroužkového motoru USM s tichostí a plynulostí motoru STM. Vzhledem ke svým vlastnostem se tento typ dokonale hodí pro zachycení rychlých akcí a pořizování filmů, pro které je tiché a plynulé zaostřování ideální vlastností.

Uvnitř jednotky Nano USM se nacházejí pružné kovové tělo, keramický napěťový prvek a pohonná jednotka. Přivedením a úpravou napětí působícího na keramický prvek je řízen směr a rychlost otáčení pohonné jednotky. Výsledkem je zaostřovací systém poskytující plynulé zaostřování s jemným ovládáním rychlosti.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM

Jedná se o první objektiv Canon s nanomotorem USM a je užitečný, zejména když je vyžadováno plynulé zaostřování pro přirozeně vypadající změny zaostření. Technologie Nano USM poskytuje dokonalou kontrolu nad zaostřováním a díky schopnosti zaostřovat na objekt při pohybu směrem od nebo k fotoaparátu umožňuje plynulé sledování objektu.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM lens
Basketball players action

Motory s přímým pohonem

Pokud název zvažovaného objektivu neobsahuje znaky „USM“ ani „STM“, objektiv zřejmě používá konvenčnější motor DC, neboli motor s přímým pohonem, jenž poskytuje automatické zaostřování, ale nenabízí stejné výhody vysoké rychlosti, plynulosti a tichosti jako technologie STM či USM.