Canon přináší revoluci do videa 180° VR v podobě inovativního 3D VR systému a zdvojeného rybího oka Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE

PRAHA, 6. října 2021 – Společnost Canon Europe dnes představila novinku systému EOS R – nové průkopnické řešení pro záznam virtuální reality, které využívá špičkové schopnosti bajonetu RF. Systém Canon EOS VR, jehož součástí je nový stereoskopický objektiv Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE, byl vyvinut jako odpověď na poptávku po kvalitním 3D obsahu ve formátu 180° VR 0. Technologie VR nachází uplatnění v mnoha oborech, včetně vzdělávání, cestovního ruchu, sportu, konferencí nebo dokumentární tvorby. Nová nabídka společnosti Canon zjednodušuje celý proces stereoskopického záznamu ve formátu 180° VR i postprodukci. Systém EOS VR dokáže vytvořit imerzivní obraz, který vtáhne diváka do akce díky profesionální obrazové kvalitě a vyšší míře realističnosti.

Nový objektiv se stává základem systému EOS VR, který jako první na světě umožní1 záznam ve formátu 180° VR jedním přístrojem s jedním snímačem


Objektiv Canon RF 5,2mm F2,8L DUAL FISHEYE je první výměnný VR objektiv značky Canon, který zjednodušuje technické vybavení i vlastní záznam videa ve formátu 180° VR a statických snímků fotoaparátem EOS R52 – a to při zachování vysoké optické kvality systému EOS R. To usnadňuje tvorbu 3D obsahu stávajícím tvůrcům VR, profesionálním produkčním společnostem i profesionálům, kteří chtějí proniknout na trh VR s pomocí úspornějšího systému. Vedle objektivu Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE je součástí systému EOS VR také nově vyvinutá softwarová aplikace EOS VR Utility a zásuvný modul EOS VR Plug-in pro Adobe Premiere Pro, které zjednodušují proces postprodukce a usnadňují tvorbu od vstupu po konečný výsledek.


Inovativní provedení objektivu zjednodušuje záznam


Ultra širokoúhlý dvojitý objektiv typu rybí oko Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE má úhel záběru 190°, což je základem pro stereoskopický záznam pro VR. Důmyslná optická sestava objektivu, která umožňuje projekci dvou obrazů na jeden snímač, zajišťuje dokonalé zarovnání a synchronizaci přímo ve fotoaparátu. Tímto způsobem lze získat VR vybavení jednodušeji než s dvoukamerovým systémem.


Zachycení dvou obrazů na jeden snímač také znamená dokonale sladěné parametry bez drobných odchylek v podání barev či expozici, k nimž může docházet u systémů se dvěma snímači. Elektromagnetické jednotky ovládání clony (EMD), kterými jsou oba objektivy vybavené, jsou rovněž synchronizovaně řízené kvůli konzistentní expozici – tím odpadá úprava v postprodukci a potřeba odborných znalostí nutných ke sladění pravého a levého obrazu.


Objektiv v kompaktním provedení využívá důmyslný zásuvný optický mechanismus s interaxiální vzdáleností 60 mm pro přirozený dojem z obrazu. Objektiv je konstruovaný pro použití s kompatibilními fotoaparáty v rámci systému VR, například Canon EOS R5, a vyznačuje se kompaktností a snadností použití jako ostatní prvky systému EOS.


Posouvání hranic možností optiky


Stereoskopický objektiv Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE je označený známým červeným kroužkem, který jej řadí do profesionální řady L. Každý z objektivů má dva členy s velmi nízkým rozptylem, které pomáhají dosáhnout vysoké ostrosti v celé ploše snímku. Povrchová optická úprava SWC je ideální pro filmování se sluncem v záběru, protože potlačuje odlesky a závoj, k nimž při záznamu pro VR běžně dochází.


Za zadním prvkem je objektiv vybavený úchytem pro gelové ND filtry různých výrobců, jejichž použití umožňuje udržet čas a clonu v „normálních“ hodnotách při filmování v jasném světle. Funkce MF Peaking u fotoaparátu EOS R5 nabízí jednoduché asistované manuální ostření se zvýrazněním zaostřených oblastí.


Při použití s plnoformátovým 8K snímačem fotoaparátu EOS R53 dosahuje objektiv Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE u záznamu 180° VR vysokého rozlišení s širokým dynamickým rozsahem, který zajišťuje gamma křivka Canon Log / Log 3. Vysoká světelnost objektivu f/2,8 spolu s vysokou citlivostí ISO fotoaparátu EOS R5 jsou předpokladem vynikajících výsledků při nízké hladině osvětlení, což tvůrcům otevírá možnosti širší možnosti práce v různých podmínkách.


Zjednodušené zpracování 180° VR


Zcela nový systém EOS VR využívá stereoskopický objektiv Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE nasazený na fotoaparátu s jedním snímačem, přičemž není nutné žádné zarovnávání a společné ovládání objektivů – vzniká jediný soubor s pravým i levým obrazem, které jsou již dokonale synchronizované. To umožňuje softwaru Canon nebo zásuvnému modulu převést zachycený zdvojený kruhový obraz z rybího oka na standardní formát 180° VR připravený k dalšímu zpracování v programu Adobe Premiere Pro nebo k prohlížení VR náhlavní soupravou. 


Jedním z nejsložitějších a časově nejnáročnějších úkonů při tvorbě VR obsahu je proces převodu obrazu4 z dvojitého kruhového obrazu z rybího oka do použitelnějšího formátu 180° VR se dvěma paralelními obrazy v ekvidistantním zobrazení. Nová aplikace Canon EOS VR Utility a zásuvný modul EOS VR pro Adobe Premiere Pro tento proces maximálně zjednodušují. S jejich pomocí je možné jednoduše zpracovávat videonahrávky i statické snímky3,5 a exportovat je do různých rozlišení a (profesionálních) kodeků až do souborů o velikosti odpovídající 8K u videa2 – určených k dalšímu zpracování v postprodukci, případně přehrávání pomocí vhodné náhlavní soupravy VR.


Aktualizovaný nástroj Canon EOS Utility a aplikace Camera Connect umožní také snadné ovládání na dálku a živý náhled při filmování.


Toto vysoce kvalitní řešení, které využívá výhod bajonetu RF, představuje inovativní technologii VR, která zjednodušuje celý proces torby ve formátu 180° VR od nastavení technického vybavení po postprodukci.


Fotografie produktových novinek Canon jsou k dispozici ZDE .


Cena nového stereoskopického objektivu Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE je 56 990 korun.


Systém EOS VR – hlavní funkce a vlastnosti:


  • Zjednodušené vybavení pro záznam 180° VR v kompaktním provedení
  • Profesionální kvalita obrazu s výstupním souborem velikosti 8K
  • Jediný obrazový soubor umožňuje efektivní zpracování v postprodukci
  • Nástroj EOS VR Utility3,4 zjednodušuje převod formátů
  • Zásuvný modul EOS VR Plug-in3,4 pro integraci do Adobe Premiere Pro

Objektiv Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE – hlavní funkce a vlastnosti


  • Dvojitý objektiv typu rybí oko pro stereoskopický záznam 180° VR s úhlem záběru 190°
  • Lehké kompaktní provedení se světelností f/2,8
  • Dva prvky s velmi nízkým rozptylem (UD)
  • SWC povrchová úprava optiky
  • Přesně synchronizovaný a řízený motorový pohon

1 K 5. říjnu 2021, mezi všemi výměnnými objektivy pro systémové fotoaparáty na trhu (podle výzkumu společnosti Canon).
2 EOS R5 (v současné době jediný kompatibilní fotoaparát) bude vyžadovat aktualizaci firmwaru.
3 Rozlišení obrazu jednotlivých objektivů bude nepatrně nižší než 4K kvůli umístění obrazových kruhů vedle na ploše na snímače.
4 Ke konverzi obrazu 180° VR z kompatibilního fotoaparátu (EOS R5) na ekvidistatní zobrazení je nutná aplikace Canon EOS VR Utility nebo zásuvný modul EOS VR pro Adobe Premiere Pro.
5 Možnost bezplatně vyzkoušet aplikaci Canon se statickými snímky a videi o maximální stopáži 2 minuty. K exportu (nástroj EOS VR Utility) a importu (zásuvný modul EOS VR pro Adobe Premiere Pro) videa o stopáži 2 minuty nebo delší je vyžadováno předplatné.