Canon uvádí na trh dva nové objektivy řady RF, z nichž jeden nabízí nejdelší ohniskovou vzdálenost ze všech objektivů s automatickým ostřením pro bezzrcadlové systémy

Praha, 24. února 2022 - Společnost Canon Europe dnes uvedla dva nové superteleobjektivy: RF 800 mm F5,6L IS USM a RF 1200 mm F8L IS USM. Nové modely posouvají hranice rozsahu ohniskových vzdáleností RF objektivů a nastavují v této kategorii novou laťku extrémním přiblížením. Nabízejí bezkonkurenční ohniskovou vzdálenost 800 mm, respektive 1200 mm, což je nejdelší dostupné ohnisko u objektivů s automatickým ostřením pro bezzrcadlové systémy1. Díky propracované konstrukci dosahují neuvěřitelného optického výkonu a zároveň jsou snadno přenosné. Účinný optický stabilizátor obrazu a vysoká světelnost zaručí, že tato prémiová řada RF objektivů vyhoví potřebám širokého okruhu fotografů, od sportu a volné přírody přes zpravodajství až po sledování osob. Získávají vybavení pro zachycení akce na velkou vzdálenost, za výjimečných okolností a mimořádně detailně.

RF 800 mm F5,6L IS USM a RF 1200 mm F8L IS USM otevírají profesionálním fotografům nové možnosti při fotografováním vzdálených objektů


Dlouhý dosah snadno přenosného objektivu


Uvedením modelů RF 800 mm F5,6L IS USM a RF 1200 mm F8L IS USM vytvořil Canon bezkonkurenční sadu super-teleobjektivů, která nabízí širší možnosti volby a uspokojí potřeby profesionálních fotografů. Dva nové objektivy obohacují rodinu RF o ohniskové vzdálenosti 800 mm a 1200 mm, což je nejdelší ohnisková vzdálenost na trhu mimo teleskopy. Již tak úctyhodné ohnisko je možné zdvojnásobit, a prodloužit tak dosah pomocí telekonvertoru RF 1,4 x nebo RF 2x se zachováním funkcí automatického ostření a stabilizace obrazu. S použitím objektivu RF 1200 mm F8L IS USM mohou fotografové zachytit detaily předmětů vzdálených přes 400 metrů.


Těchto neuvěřitelných ohniskových vzdáleností může společnost Canon dosáhnout díky nově vyvinutému inteligentnímu optickému systému, navíc v provedení, které je menší a lehčí než tradiční superteleobjektivy tohoto typu. Nové objektivy jsou výrazně menší i oproti srovnatelným modelům řady EF. RF 800 mm F5,6L IS USM je s hmotností těsně přes 3,1 kg dosud nejlehčí a nejkratší 800mm objektiv Canon řady L, zatímco RF 1200 mm F8L IS USM je nejmenší objektiv této ohniskové délky, jaký kdy byl uveden na trh1. Jeho 3,34 kg jsou pouhou pětinou hmotnosti jeho legendárního předchůdce EF 1200 mm f/5,6L USM, proti němuž je o více než 13 kg lehčí a 30 cm kratší.


Bezkonkurenční optické vlastnosti


Oba objektivy, RF 800 mm F5,6L IS USM i RF 1200 mm F8L IS USM, jsou pozoruhodné svými parametry a schopnostmi. Ve spolupráci s výkonným systémem stabilizace obrazu dokáže RF 800 mm F5,6L IS USM kompenzovat až 4,5 EV a RF 1200 mm F8L IS USM až 4 EV a omezit tak chvění. Výsledkem jsou ostré, detailně prokreslené snímky. Na svou ohniskovou vzdálenost nabízí objektiv 800 mm také vysokou světelnost f/5,6, díky níž vykazuje vynikající výkon a kvalitu obrazu. U obou modelů se devítilamelová kruhová clona může pohybovat v krocích po 1/8 a dosáhnout tak hladších přechodů při filmování.


Vedle pokročilé konstrukce využívají objektivy řady RF také špičkové optické technologie společnosti Canon. Oba nové modely obsahují optické členy z fluoritového skla a prvky s velmi nízkým rozptylem (UD a Super UD). Díky tomu vykazují dokonalou kresbu obrazu a vynikající korekci chromatické aberace. Povlak ASC společně s vylepšeným optickým designem objektivů minimalizuje vznik závoje a odlesků. I při využití dodatečných optických prvků se společnosti Canon podařilo zkrátit zaostřovací vzdálenost na bezkonkurenčních 2,6 m u RF 800 mm F5,6L IS USM - tj. méně než polovinu oproti jiným objektivům 800 mm f/5,6 - a na 4,3 m u RF 1200 mm F8L IS USM, což umožňuje sledovat objekty v širokém rozsahu vzdáleností.


Využijte naplno schopnosti systému EOS R


Díky mimořádně dlouhé ohniskové vzdálenosti a nízké hmotnosti jsou tyto objektivy dokonalým společníkem pro fotoaparát Canon EOS R3, který je určený především pro sportovní fotografii. Oba objektivy, RF 800 mm F5,6L IS USM i RF 1200 mm F8L IS USM, kooperují se systémem automatického ostření fotoaparátu a umožňují sledovat objekt při snímání rychlostí až 30 snímků za sekundu. Prstencový motor USM, systém se zdvojeným motorem, vysokorychlostní procesor a optimalizovaný algoritmus automatického ostření zajišťují rychlé a zároveň tiché automatické ostření – ideální pro zachycení volně žijících živočichů v rychlém pohybu. Nastavitelná tlačítka zastavení automatického ostření na objektivu poskytují fotografům lepší možnosti ovládání zaostření. Vzhledem k tomu, že jsou objektivy součástí řady RF, získávají fotografové další výhodu v tom, že mohou flexibilně užívat stejné doplňky, jako jsou filtry nebo sluneční clony, jako u ostatních modelů.


Robustní dílenské zpracování na profesionální úrovni


RF 800 mm F5,6L IS USM a RF 1200 mm F8L IS USM jsou konstruované tak, aby bez úhony přečkaly nejrůznější fotografické situace, od vysokých teplot po vlhké nebo prašné prostředí. Bajonet, přepínač a ostřicí prstenec jsou izolované proti prachu a kapající vodě, aby se zabránilo vniknutí nečistot a vlhkosti do objektivu. Kvůli prevenci ulpívání mastnoty, vody nebo prachu na přední čočce je na ní nanesen fluoridový potah. Oba nové objektivy umožňují fotografovat po dlouhou dobu i v horkém podnebí, a to díky vysoce odrazivému bílému povlaku chránícímu proti infračervenému záření. Zajišťuje také vynikající odolnost proti UV záření a pomáhá snižovat teplotu povrchu těla objektivu a zachovat tak optickou kvalitu.


Vynikající technické zpracování a pokročilý optický design zajišťují u objektivů RF 800 mm F5,6L IS USM a RF 1200 mm F8L IS USM nekompromisní výkon za všech podmínek, který umožňuje zachytit vzdálené objekty z větší vzdálenosti než kdy dříve.


Další informace o objektivech RF 800 mm F5,6L IS USM a RF 1200 mm F8L IS USM naleznete na stránkách:   https://www.canon.cz/lenses/rf-800mm-f5.6l-is-usm/ a https://www.canon.cz/lenses/rf-1200mm-f8l-is-usm/


RF 800 mm F5,6L IS USM – hlavní funkce a vlastnosti:


 • Superteleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 800 mm
 • Kompaktní objektiv s max. průměrem 163 mm a délkou 432 mm
 • Hmotnost 3,14 kg
 • Vysoká světelnost f/5,6
 • Stabilizace obrazu o 4,5 EV
 • Konstrukce odolná proti prachu a kapající vodě
 • Minimální zaostřovací vzdálenost 2,6 m

 


RF 1200 mm F8L IS USM – hlavní funkce a vlastnosti:


 • Velmi dlouhá ohnisková vzdálenost 1200 mm
 • Kompaktní objektiv s max. průměrem 168 mm a délkou 537 mm
 • Hmotnost 3,34 kg
 • Stabilizace obrazu o 4 EV
 • Konstrukce odolná proti prachu a kapající vodě
 • Minimální zaostřovací vzdálenost 4,3 m

Fotografie nových objektivů Canon jsou k dispozici ZDE .


Doporučené ceny pro český trh jsou 503 990 Kč, respektive 590 990 Kč.