„Budoucnost“ fotografa Iana Treherneho

VÝSTAVA SVĚT NEVÍDANÝ

„Budoucnost“ fotografa Iana Treherneho

Ohromující portrét handicapované modelky Olivie Deaneové od nevidomého fotografa Iana Treherneho

Svět nevídaný zlepšuje způsob, jakým všichni vnímáme fotografování – ať už jsme nevidomí, částečně nevidomí, nebo máme zrak v pořádku. Zde najdete krásný černobílý portrét Olivie od Iana Treherneho. Poslechněte si zvukový záznam popisu od Iana nebo si jej přečtěte níže.

Poslechněte si, jak Ian Treherne popisuje svou fotografii

„Budoucnost“ fotografa Iana Treherneho

Na této portrétní fotografii vidíme mladou ženu, která se toužebně dívá do pravé horní části snímku. Stejně jako u většiny mých prací je černobílá. Světlejší tóny její hladké pokožky a vlnitých vlasů, které spadají přes ramena a jejichž strukturu můžeme v reliéfu nahmatat, vyvažuje temně černé pozadí a její tmavý top.

Naklání se mírně doleva, hlava se dívá na opačnou stranu přes rameno. Má husté tmavé obočí a plné rty, které vystupují z reliéfu. Zatímco její levé oko, po naší pravé straně, je na vytištěné fotografii vystouplejší a sebevědomě hledí do střední vzdálenosti, druhé oko chybí, ve fotografii cítíme prohlubeň.

Obraz je symfonií světla a stínu soupeřících o nadřazenost. Nejsvětlejší místa jsou na její tváři, na špičce nosu a na odhaleném ramenu, mírně vpravo od středu. Její tmavý top a krk, skrytý před světlem, jsou téměř stejně tmavé jako černé pozadí.

Fotografie „Budoucnost“ Iana Trehernea zobrazující simulaci zánětu sítnice
Fotografie „Budoucnost“ Iana Treherneho bez zobrazení simulace zrakového postižení

Pomocí posuvníku si můžete prohlédnout simulaci zánětu sítnice

Originální fotografie

Jmenuji se Ian Treherne. Jsem nevidomý i neslyšící, narodil jsem se s Usherovým syndromem 2. typu a pořídil jsem tuto fotografii handicapované modelky Olivie Deaneové pomocí fotoaparátu Canon 7D s objektivem 17–40 mm.

Vždycky jsem se rád díval na obrázky, zejména černobílé, protože v monochromatických tónech je něco nadčasového.

Když mi bylo 15, doktoři mi řekli, že ztrácím zrak, což na mě mělo obrovský dopad. Přemohl mě strach i naléhavost a cítil jsem potřebu vidět a dělat co nejvíc. Díky vytrvalosti, odvaze a houževnatému odhodlání jsem si šel za svým cílem být fotografem. Učil jsem se metodou pokusů a omylů, vzdělával jsem se sám a učil jsem se od velkých umělců fotografie století, jako je Nadar.

Být slepý je nejistá cesta, doslova i obrazně. Cítím se zranitelný a musím pracovat více než ostatní, abych mohl plnit svoji úlohu, kterou jako člověk mám, tedy podílet se na životě a společnosti.

PŘÍBĚH ZA SNÍMKEM
Ian Treherne pořídil tuto černobílou portrétní fotografii Olivie Deaneové pomocí fotoaparátu Canon EOS 7D.

PŘÍBĚH ZA SNÍMKEM

Ian Treherne pořídil tuto černobílou portrétní fotografii Olivie Deaneové pomocí fotoaparátu Canon EOS 7D.

Díky omezenému zraku vidím a vnímám svět jinak, prožívám realitu skrze temnotu a mé smysly mě provází výzvami života.

Moje fotografie jsou pro mě nesmírně důležité, protože mi umožňují propojit se s lidmi. Mé chápání světa a nesnáze nevidomého člověka prochází objektivem, aby modelu přinesly to nejlepší a vytvořily upřímný portrét s pocitem autenticity.

Můj přístup k černobílým fotografiím pramení ze sledování němých filmů v dětství. Narodil jsem se naprosto hluchý, byl jsem přitahován k filmům beze slov a zaměřoval jsem se na pohybující se obrázky a představivost.

Moje láska k filmu rostla a rostla, což mě vedlo ke sledování filmů noir od ikonických režisérů jako Orson Welles, Carol Reed a David Lean. Následně jsem se zamiloval do práce moderních velikánů, jako jsou Stanley Kubrick, Martin Scorsese a Wes Craven, a studoval jsem jejich práci a kinematografii.

Jsem také barvoslepý, ale černobílá fotografie by mě přitahovala, i kdybych nebyl. Umožňuje vám odstřihnout šum barev a zaměřit se na kontrast, střední tóny a světla, které formují tvary a myšlenky obrazu.

Při portrétní fotografii vyjadřuje síla osobnosti charakter objektu a proměňuje obyčejné v něco mimořádného. Doufám, že právě to zažíváte u portrétu Olivie.

Je novopečenou matkou chlapce jménem Kaito, ve svých 14 letech ztratila pravé oko kvůli rakovině jménem retinoblastom. Nemoc je obvykle diagnostikována u dětí mladších pěti let, takže je nejstarší osobou, které byla tato vzácná nemoc diagnostikována.

Vždycky jsem se rád díval na obrázky, zejména černobílé, protože v monochromatických tónech je něco nadčasového.“

Olivia mi řekla, že své chybějící oko na sobě miluje nejvíc. „Přinutilo mě udělat všechno to, čeho jsem v posledních letech dosáhla,“ řekla. „Díky němu jsem teď šťastnější než kdy dřív.“

Tento snímek jsem pojmenoval „Budoucnost“ kvůli tomu, kdo Olivia je a čeho chce dosáhnout. Mluvila o tom, jak chce inspirovat a povzbuzovat lidi se zdravotním postižením, aby své rozdíly a výzvy přijali. Aby modernizovali společnost, ve které žijeme, a vytvořili tak budoucnost, na kterou bude další generace pyšná.

Stejně jako Olivia, i já přijímám své postižení a dělám z něj nástroj své práce. Sám sebe nazývám nevidomým fotografem, ne jen proto, abych byl inspirací, ale abych také vyzýval společnost k přehodnocení obecného vnímání nevidomých.

Věděl jsem, že to ovlivní názor společnosti, protože to neodpovídá normě, a že se tím zpochybní současné vnímání. Chci inspirovat ostatní nevidomé lidi, kteří možná přemýšleli o tom, že se chopí fotoaparátu, ale báli se, že „nesmí“ jít za svou kreativitou ze strachu ze stereotypů a názorů.

Slepota je spektrum. Obecný stereotyp je založen na malém procentu, kterému společnost často klade dotazy, zpochybňuje je a posuzuje podle toho, co dělá.

Jako nevidomá osoba jste neustále škatulkováni. Stejně jako Olivia využila své postižení, moje vzpurná povaha vždy odmítala, aby se nechala omezovat vnímáním jiných lidí.

Nemohu popřít, že být slepý je těžké, ale inspiraci vidím ve všem. Nejen u fotografů, ale i u handicapovaných sportovců. To, co máme společné, je, že mají jiné nastavení mysli, které mění pravidla a prolamuje zastaralé stereotypy, které se skrývají ve společnosti.

TISK SVĚTA NEVÍDANÉHO
Aby byl zážitek z výstavy Svět nevídaný vůbec možný, vytiskli jsme reliéfní verze ikonických snímků s Braillovým písmem pomocí softwaru Canon PRISMAelevate XL a řady tiskáren Arizona.

Olivia mi řekla, že své chybějící oko na sobě miluje nejvíc.

Prozkoumejte sbírku Svět nevídaný