Ultrazvukový snímek miminka od odborníka na ultrazvuk, lékaře Billa Smithe

VÝSTAVA SVĚT NEVÍDANÝ

„SNÍMEK MIMINKA“ OD BILLA SMITHE

Ultrazvukový snímek od specialisty Billa Smithe pro částečně vidící budoucí maminku.

10 min
Svět nevídaný zlepšuje způsob, jakým všichni vnímáme fotografování – ať už jsme nevidomí, částečně nevidomí, nebo máme zrak v pořádku. Zde najdete ultrazvukový snímek Billa Smithe pro Karen Trippassovou, která je oficiálně nevidomá. Poslechněte si Billův popis, nebo si jej přečtěte níže.

Poslechněte si, jak Bill Smith popisuje ultrazvukový snímek

Uprostřed tohoto snímku je možné rozpoznat určitý obrys obličeje dítěte. Hlavička bez vlásků, vznášející se v temném prostoru, směřuje mírně doleva a naklání se směrem dolů. Oči a ústa jsou zavřená. Malá, kulatá brada miminka spočívá na obou jeho pažích jemně složených přes sebe. A po obou stranách vidíme okraje placenty.

Zatímco pozadí obrázku je černé, v jeho středu přitáhnou vaši pozornost hladké tvary pískové barvy. Malý nosík a uvolněné rysy obličeje dítěte i jeho založené paže budí dojem, že je klidné a možná dokonce právě spí. Kompozice působí v určitém smyslu étericky, jako by se tělíčko dítěte volně vznášelo ve vesmíru. To je zdůrazněno skutečností, že okraje hlavy miminka jsou rozmazané, rozmlžené a poněkud nevýrazné oranžové pruhy, které ustupují černému pozadí. Zdá se, jako by dítě spalo v jakémsi poklidném vesmíru.

Na pravém okraji snímku je řada čísel a statistik. Nahoře je proužek v odstínu námořnické modři. Zleva doprava čteme nápis „Canon Aplio i700, Clinical Diagnostics Services, OB 3D, 13.12.23, 14.34“. To jsou údaje o pacientovi a datum snímkování spolu s logem společnosti Canon.

Kompozice působí v určitém smyslu étericky, jako by se tělíčko dítěte volně vznášelo ve vesmíru.“

Ultrazvukový snímek miminka od odborníka na ultrazvuk, lékaře Billa Smithe, zachycující poruchu zraku při mírné diabetické retinopatii
Ultrazvukový snímek miminka od odborníka na ultrazvuk, lékaře Billa Smithe, nezobrazující žádnou simulaci poruchy zraku

Pomocí posuvníku si můžete prohlédnout simulaci mírného diabetické retinopatie

Původní snímek

Důvodem, proč tento snímek vypadá jinak než ostatní typy fotografií nebo snímků, je ten, že se jedná o ultrazvukové zachycení hlavičky dítěte ve 3D prostřednictvím transabdominálního skenování, provedené dne 13. prosince 2023.

Jsem Bill Smith, lékař, který vytvořil tento snímek. Snímek získaný pomocí systému Canon Medical Aplio i700 pochází z lékařské kontroly Karen, matky dítěte, ve třetím trimestru. Takto zřetelně bylo její miminko zachyceno ve 29. týdnu a třetím dni těhotenství.

Je to holčička, pro Karen druhá dcera.

Tento 3D snímek, reliéfně vytištěný, má velký význam pro mě i pro Karen, která je oficiálně nevidomá. Možnost převést tento snímek do podoby, ve které se jej může dotýkat a cítit jej, jí pomáhá zažít něco, co v minulosti nebylo možné. Řekla mi, že když nemohla vidět žádný ze svých předchozích snímků, bylo to pro ni těžké. Na rozdíl od většiny mých pacientek nevidí Karen tvář svého dítěte, pozici, ve které leží, ani náznak jeho rysů. V tomto případě však může obraz své dcery vnímat prsty a pak si ji představit.

V této fázi kontroluji, jak se děťátku Karen daří, včetně jeho růstu, odhadované hmotnosti, polohy, objemu tekutiny, která jej obklopuje, umístění placenty a průtoku krve placentou. Díky tomu můžeme zajistit, aby dítě bezpečně přečkalo poslední týdny těhotenství. A ačkoli tento snímek rodiče, jako je Karen, ohromně uklidní, v mnoha nemocnicích se taková kontrola bohužel běžně neprovádí.

Příběh za snímkem
Bill Smith je zakladatelem a vedoucím oddělení ultrazvuku Clinical Diagnostic Services a Karenin snímek vytvořil pomocí systému Canon Medical Aplio i700.

Příběh za snímkem

Bill Smith je zakladatelem a vedoucím oddělení ultrazvuku Clinical Diagnostic Services a Karenin snímek vytvořil pomocí systému Canon Medical Aplio i700.

Na rozdíl od ultrazvukových snímků ve 2D, které jsou nezbytné při kontrole velikosti, polohy a růstu dítěte, lze pomocí snímku ve 3D zjistit různé druhy abnormalit, jako například obličejové vady. Při včasném odhalení abnormalit se lékaři i rodiče mohou připravit na nezbytnou péči, které by jejich dítěti mělo na základě daného zjištění dostat. Poskytuje také hmatatelnější způsob, jak mohou rodiče snímat podobu svého děťátka.

V případě Karen snímek k danému dni prokázal normální průběh těhotenství. Děti v děloze otvírají oči, což se většinou stává v pozdějších fázích těhotenství. Tato holčička je tentokrát nechala zavřené. Úplně stejně Karen potěšilo slyšet tlukot srdce miminka a mimořádně ji to uklidnilo.

Snímky jako tento jsou natolik zřetelné, že se díky nim můžeme přesvědčit, že neexistují žádné zjevné komplikace. Staráme se o to, aby se k pacientovi dostaly všechny pozitivní lékařské nálezy. Kromě toho, že pacienty uklidní, hrají snímky ohromnou roli z emocionálního hlediska jako součást cesty děťátka k úspěšnému porodu. Jsou to první zřetelné snímky miminka pořízené před jeho příchodem na svět.

Jako zakladatel a ředitel oddělení ultrazvuku v Clinical Diagnostic Services – neboli CDS – jsem mezinárodně uznávaný jako specialista na zpracování ultrazvukových snímků zaměřené na oblasti gynekologie, reprodukční medicíny a samozřejmě také těhotenství.

Tento 3D snímek, reliéfně vytištěný, má mimořádný význam pro mě i pro Karen, která je oficiálně nevidomá. Možnost převést jej do podoby, ve které se jej může dotýkat, jí pomáhá zažít něco, co v minulosti nebylo možné.

Není pochyb o tom, že pokroky v ultrazvukové technologii zlepšily klinickou péči v těhotenství. To mělo obrovský dopad na zkoumání plodnosti a její léčbu, stejně jako na zvládání opakovaných potratů.

Pacienti v CDS mají díky této vynikající nejnovější technologii ohromný prospěch z lékařského i citového hlediska.

Pro Karen, její desetiletou dceru a jejího manžela Marka, byl příchod holčičky – nikoli chlapce, jak předpovídali – možná překvapením, ale v době vzniku tohoto snímku byli nadšení, že ji mohou přivítat do své rodiny a připravit se na její narození.

Zjistěte více o společnosti Canon Medical Systems

TISK SVĚTA NEVÍDANÉHO
Aby byl zážitek z výstavy Neviděný svět vůbec možný, vytiskli jsme reliéfní verze ikonických snímků s Braillovým písmem pomocí softwaru Canon PRISMAelevate XL a řady tiskáren Arizona.

Prozkoumejte sbírku Svět nevídaný