Automatické zaostřování

Automatické zaostřování, které překonává očekávání

Získání dokonale ostrého a stěžejního zaostření na rychle se pohybující objekty kdekoli v záběru představuje jednu z nejnáročnějších výzev při fotografování, ale díky umělé inteligenci s hloubkovým učením a technologii Dual Pixel CMOS AF II fotoaparátu EOS R7 je to snadné – a to jak u fotografií, tak u videa.
Canon EOS R7 – výhoda – automatické zaostřování, které překoná očekávání

Sledujte rychle se pohybující objekty, ať se nacházejí kdekoli v záběru

Fotoaparát EOS R7 využívá umělou inteligenci s hloubkovým učením, která je vyškolena a naprogramována na základě tisíců skutečných fotografií, a je tedy vybaven tak, aby spolehlivě rozpoznal a sledoval objekty více než 100 procenty záběru.1

Při fotografování osob fotoaparát vždy zaostří na oči, pokud jsou viditelné. Pokud tomu tak není (pokud má na sobě objekt sluneční brýle nebo přilbu, nebo například obličej odvrátil), další prioritou fotoaparátu EOS R7 je hlava, poté tělo. Tímto způsobem jsou lidé neustále sledováni, i když se na okamžik odvrátí od fotoaparátu, nebo dokonce když je obličej zakrytý maskou. Dokonce i objekty, které jsou vzhůru nohama, a sportovci, kteří mají přilby, budou rozpoznáni a zaostřeni.

Canon EOS R7 – výhoda – automatické zaostřování
Canon EOS R7 – výhoda – automatické zaostřování
Canon EOS R7 – automatické zaostřování

Fotografování ptáků za letu je pro fotografy divoké přírody jednou z největších výzev. Fotoaparát EOS R7 ale rozpozná ptáky a dokáže je dokonale sledovat při průletu krajinou, takže můžete zachytit každý jemný pohyb rychlostí až 15 sn./s pomocí mechanické závěrky, nebo 30 snímků za sekundu při použití elektronické závěrky fotoaparátu.2 Algoritmus fotoaparátu rozpozná také kočky a psy.

A fotografy motoristických sportů fotoaparát EOS R7 potěší tím, že sleduje také vozidla, včetně motocyklů a automobilů. Dokáže dokonce rozlišit vozidla s otevřeným kokpitem a uzavřená vozidla a zaměřit se na přilbu řidiče, pokud je vidět.

Počáteční bod automatického zaostření nebo zónu lze také nastavit tak, abyste měli kontrolu nad tím, kde začít a odkud bude fotoaparát objekt sledovat.

Zdokonalte automatické zaostřování tak, aby dokonale vyhovovalo fotografovanému objektu

Modelu EOS R7 lze přikázat, aby upřednostňoval jeden typ objektu před druhým, a dokonce i to, jak rychle přepínat mezi různými objekty, které vstupují do záběru – to je vhodné například při fotografování konkrétního sportovce.

To, co je vhodné pro jeden objekt, nemusí vyhovovat druhému. Proto jsme fotoaparát EOS R7 obohatili o čtyři případy automatického zaostřování – předvolby chování zaostřování navržené pro různé způsoby práce.

Případ 1:
Běžné fotografie. Ideální pro většinu pohybujících se objektů

Případ 2:
Ignoruje překážky a neustále sleduje objekty. Vhodné pro sport a divokou přírodu, pokud jsou objekty na okamžik zakryty překážkami v popředí.

Případ 3:
Rychlá reakce. Tento případ použijte, když čekáte na objekt, který se objeví v záběru – například na cyklistu na horském kole, který náhle skočí do záběru.

Případ 4:
Pro objekty, které rychle zrychlují nebo zpomalují, jako jsou motocykly vjíždějící do zatáčky nebo z ní vyjíždějící.

Případ A [AUTO]:
Nechte fotoaparát automaticky vybrat nejvhodnější z výše uvedených případů pro daný objekt.

Zaostřování celého snímku

651 zaostřovacích zón je rozmístěno po celém záběru. Použijte je společně při sledování rychle se pohybujících objektů, nebo jednotlivě či ve skupinách, když chcete být konkrétnější. Flexibilní zónové automatické zaostřování fotoaparátu EOS R7 umožňuje přizpůsobit velikost a polohu oblasti automatického zaostření přesně podle vašich požadavků.

1-point AF (1bodové AF)
Mějte vše pod kontrolou a ovládejte zaostřování pomocí jediného bodu automatického zaostřování. Hodí se pro makrofotografování.

Jednobodové AF
Zaostřování s ještě menší oblastí automatického zaostřování než 1bodové AF pro dokonalé selektivní ovládání.

Možnost rozšíření oblasti automatického zaostřování (nahoře, dole, vpravo nebo vlevo)
Bude vybrán jeden bod automatického zaostřování a fotoaparát také využije zaostřovací body nahoře, dole a po stranách, které vám pomohou – to je užitečné, když potřebujete být selektivní, ale objekt se také pohybuje.

Možnost rozšíření oblasti automatického zaostřování (okolo)
Funguje podobně jako u výše uvedené možnosti, ale s více asistujícími zaostřovacími body pro ještě větší přesnost pohybujících se objektů.

Flexibilní zónové AF
Seskupte jednotlivé body AF do zóny, kterou lze přesouvat po celém záběru. Fotoaparát vybere body AF pouze z této zóny a bude sledovat pohybující se objekt, který se pohybuje v rámci dané zóny. To je dobrá taktika, když se potřebujete soustředit na objekty v určité části záběru.

Canon EOS R7 – flexibilní zónové AF

Automatické zaostření na celou oblast
Využívá všech 651 zaostřovacích bodů fotoaparátu EOS R7 současně a hledá a sleduje objekty, ať se nacházejí kdekoli v záběru.

Když se venku setmí, fotoaparát EOS R7 se stále, bez váhání a přesně zaostřuje i za slabého osvětlení až do -5 EV3. Díky této citlivosti je také možné automatické zaostřování s velmi malou světelností – až f/22. To umožňuje automatické zaostřování i při použití ultrateleobjektivů s telekonvertory.

Canon EOS R7 – automatické zaostření na celou oblast

Přizpůsobitelné, ovladatelné, pohodlné použití.

Když si vezmete fotoaparát EOS R7 do ruky, všimnete si, že palec přirozeně držíte na čtyřcestném ovladači automatického zaostřování, který se používá k pohybu aktivního bodu zaostření nebo oblasti kolem záběru. Je obklopen přizpůsobitelným otočným ovladačem, takže nemusíte hledat další funkce.

Canon EOS R7 – přizpůsobitelné ovládací prvky

Když máte fotoaparát u oka, můžete také přesunout aktivní bod zaostření dotykem a přetažením – pomocí dotykové obrazovky, jako je trackpad na notebooku.

Pro ty, kteří mají rádi „zaostřování pomocí zadního tlačítka“, lze automatické zaostřování provést tlačítkem AF-ON na zadní straně fotoaparátu, namísto stisknutí tlačítka spouště do poloviny. Toto tlačítko AF-ON lze také použít ke spuštění a zastavení sledování a změně režimu orientace automatického zaostření.

Důležité zaostření přesně tam, kde je potřebujete

Hloubka ostrosti je při práci zblízka mělká, takže braketing zaostřování fotoaparátu EOS R7 je skvělou výhodou pro makrofotografy. Jedním stisknutím tlačítka spouště se spustí kontinuální snímání, zatímco zaostření se automaticky upraví z původní polohy na nekonečno.

Výslednou sérii snímků – vše v mírně odlišných bodech zaostření – lze pomocí našeho softwaru Digital Photo Professional sloučit do jediného složeného snímku, a dosáhnout tak dokonalé hloubky ostrosti v rámci celého záběru. Funkce hloubkové kompozice fotoaparátu EOS R7 nyní navíc umožňuje tento proces provést ve fotoaparátu. Díky funkci oříznutí hloubky ostrosti mohou fotografové určit, kde se začne zaostřování zkreslovat.

Formát Dual Pixel RAW
Každý pixel na snímači fotoaparátu EOS R7 s rozlišením 32,5 MP je rozdělen na dvě fotodiody, z nichž každá má trochu jiný pohled na svět – stejně jako vaše oči. Tento drobný rozdíl – známý jako paralaxa – umožňuje fotoaparátu zaostřit velmi rychle a přesně.

Při pořizování fotografie se obvykle signály z obou snímacích ploch sloučí a vytvoří se výsledný snímek. Pokud je však fotoaparát nastaven do režimu Dual Pixel RAW, signál každé snímací plochy se uloží samostatně, jako dva snímky v rámci jednoho souboru RAW.

Při úpravách takových souborů Dual Pixel RAW v softwaru Canon DPP je možné upravit určité parametry, a zdokonalit tak konečný výsledek.

Jemná úprava snímku
Pokud obraz není v určité oblasti dostatečně ostrý, je možné jej upravit tak, aby dosáhl důležité ostrosti, a to díky informacím o hloubce v souboru obrazu.

Posun efektu bokeh
V režimu Dual Pixel RAW můžete upravit polohu rozostřených oblastí (efektu bokeh), a dosáhnout tak lepší kompozice, například přesunem rozostřeného objektu v popředí, který cloní hlavní fotografovaný objekt.

Omezení zdvojení obrazu
Světlo, které svítí přímo do objektivu, může způsobit vnitřní odrazy, jinak označované jako „zdvojení obrazu“. Tento efekt můžete ovládat pomocí režimu Dual Pixel RAW a potlačit pečlivým nastavením fotoaparátu.

 1. Platí v případě, že se při sledování zobrazí rámeček objektu, na fotoaparátu je nasazen kompatibilní objektiv a je aktivní plně automatické zaostřování nebo je objekt úspěšně detekován v jiném režimu oblasti. Podrobnosti o podporovaných objektivech naleznete v části [Doplňující informace] pro model [EOS R7] v části „https://cam.start.canon/“.
 2. Rychlost kontinuálního snímání se může lišit v závislosti na různých podmínkách, podrobnosti naleznete ve specifikacích.
 3. Při fotografování s objektivy se světelností f/1,2, středovým bodem AF, jednosnímkovým automatickým zaostřováním, při 23 °C/73 °F, citlivosti ISO 100. S výjimkou objektivů typu RF s povrchovou úpravou Defocus Smoothing (Vyhlazení rozostření).

Související články

 • VÝHODA

  Rychlost a výkon

  Dokonalý fotografický okamžik může trvat jen zlomek sekundy, a proto jsme navrhli fotoaparát EOS R7 tak, aby byl mimořádně rychlý.

 • VÝHODA

  Kvalita obrazu

  Ať už fotografujete nebo natáčíte video, snímač CMOS fotoaparátu EOS R7 s rozlišením 32,5 megapixelu a obrazový proces DIGIC X poskytují ohromující výsledky.

 • VÝHODA

  Váš přechod na bezzrcadlový fotoaparát

  Přemýšlíte o vylepšení digitální zrcadlovky Canon? EOS R7, který je nabitý novými technologiemi, je přítelem uživatelů digitální zrcadlovky a nabízí intuitivní ovládání s příjemným pocitem obeznámenosti.

 • VÝHODA

  Nová úroveň stabilizace obrazu

  Představte si, že budete moci pořizovat fotografie s dlouhou expozicí z ruky a úmyslně rozostřit pohybující se objekty, aniž byste museli sáhnout po stativu.

 • VÝHODA

  Spojte se s vašimi příznivci

  Model EOS R7 je fotoaparát se špičkovým připojením, který je schopen pracovat ruku v ruce se smartphonem, tabletem nebo počítačem prostřednictvím aplikace Canon Camera Connect.

 • ZPRAVODAJ

  Nechte se inspirovat, přihlaste se nyní

  Už nikdy nepropásněte nejnovější nabídky od společnosti Canon, tipy a kurzy, novinky a pozvánky na události ve vašem okolí.