2 young men dressed in black leap around on a rooftop between Turkish domes with stone lanterns on top

AKČNÍ FOTOGRAFIE

Fotografování velkolepé parkurové akce se Samo Vidicem

Samo Vidic
Samo Vidic

Professional sports photographer


Samo Vidic je profesionálním sportovním fotografem již téměř 20 let. Jako ambasador společnosti Canon se pravidelně účastní významných sportovních událostí, na kterých fotí pro časopisy a noviny. Rovněž fotografuje portréty největších sportovních hvězd a reklamní kampaně pro významné značky. Od roku 2005 fotografuje sport pro značku Red Bull.

Samo nedávno v tureckém Istanbulu fotografoval parkourovou skupinu Storror. Zachytil velkolepé snímky sportovců, kteří naskakují na různě vysoké překážky, přeskakují je a běhají po různě členitých površích. Zeptali jsme se ho proto, co by poradil fotografům, kteří se rozhodli fotografovat freerunning a další napínavé městské sporty.

Zaměřte se na nejlepší záběry

„Příprava na fotografování je základ, zejména u rychlých a nepředvídatelných sportů, jako je parkour,“ říká Samo. „Zní to jako samozřejmost, ale než vyrazíte, musíte si zkontrolovat, že máte s sebou veškeré základní vybavení, jako jsou správné objektivy, nabité baterie a náhradní paměťové karty.“ 

V den fotografování je důležité si naplánovat, co přesně budete dělat, dodává Samo. „Než vyndám fotoaparát Canon EOS-1D X Mark II z brašny, promluvím si se sportovci a podrobně si prohlédnu lokaci, kterou budu fotografovat, takže přesně vím, kde se nacházejí místa, ze kterých lze pořídit dokonalý záběr,“ říká. 

Také je velmi důležité vybrat si správné objektivy. „Je nezbytné použít pro fotografování ty nejvšestrannější a nejodolnější objektivy, protože během fotografování může dojít k nežádoucím nárazům,“ vysvětluje Samo.

"Fotografujte při různých nastaveních světla a z různých úhlů a perspektiv."

Fotografujte rychle a zaměřte se na detaily

„Pokud fotografujete rychlé městské sporty, doporučuji použít širokoúhlý objektiv, například model 16-35mm f/2.8L III USM od společnosti Canon, který vám zajistí spolehlivý a všestranný zážitek. Při fotografování na dálku je skvělou volbou objektiv EF 70-200mm f/2.8L IS II USM od společnosti Canon, protože dokáže dokonale zaostřit na detail a oddělit sportovce od okolního prostředí.“
Sportovci provozující parkour jsou neustále v pohybu, proto jejich fotografování není snadné. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, doporučuje Samo zvolit správné nastavení expozice.

Související články
Action photography: tips from a pro

SPORTOVNÍ FOTOGRAFIE

Akční fotografie: Tipy od profesionála

Zjistěte vše o fotografování akčních sportů díky tomuto semináři se specialistou na horská kola.

5 top tips for shooting action

AKČNÍ FOTOGRAFIE

5 nejlepších tipů, jak fotografovat

Zjistěte, jak pomocí tipů od profesionálního fotografa Toma Binga zachytit kreativnější akční snímky každodenních dobrodružství.

Get to grips with shutter speed

RYCHLOST ZÁVĚRKY

Osvojte si ovládání rychlosti závěrky

Těchto 5 základních tipů vám pomůže ovládnout rychlost závěrky, zachytit pohybující se objekty a vylepšit vaše akční fotografie.

4 men running up a crane on to shipping containers

„Pokud chcete zachytit vše, co se děje, doporučuji fotografovat s nejrychlejší rychlostí závěrky,“ říká. „Rychlost závěrky musíte nastavit minimálně na 1/1000 s nebo rychlejší, automatické zaostřování na AI Servo a použít nejvyšší možnou rychlost snímání.“

Pokud jste ve světě sportovního fotografování nováčkem, je pro vás, podle Sama, dobrou volbou nejnovější bezzrcadlový fotoaparát Canon EOS M50 od společnosti Canon. „Je lehký, dokáže pořizovat snímky rychlostí až 10 snímků za sekundu, natáčet filmy v rozlišení 4K a jednoduše přenášet snímky do cloudu nebo do smartphonu,“ říká.

Procvičujte svoji techniku

Ať už se chcete stát zkušeným fotografem parkouru nebo jakéhokoli jiného městského sportu, Samova rada je stále stejná: Není nic důležitějšího než praxe. „Fotografujte při různých nastaveních světla a z různých úhlů a perspektiv,“ radí.

A casually-dressed young athlete seen from below in mid-jump

„Pokud chcete vylepšit své fotografické dovednosti a naučit se porozumět nastavením a funkcím svého fotoaparátu, začněte navštěvovat místní sportovní klub. Úspěch nepřichází přes noc, praxe je zásadní. Nebojte se porušit rutinu, vyzkoušet nové věci a udělat něco jinak.
Pokud se chcete podívat na další práci ambasadora společnosti Canon Samo Vidice, navštivte jeho webovou stránku a jeho projekt týkající se handicapovaných sportovců.

Autor: David Clark
Fotoreportér a spisovatel

Objevte výkon a všestrannost řady 4K společnosti Canon

Související výrobky

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky