DIVOKÁ ZVÍŘATA

Nejlepší tipy a nejlepší výbava: Jak začít s fotografováním ptáků

Ptáci jsou krásná stvoření, ale fotografovat je může být obtížné. Podívejte se na naši doporučenou výbavu na pořizování neuvěřitelných snímků a naučte se od fotografa divoké přírody Aarona Sterlinga, jak na to.
Pták s jasně oranžovým peřím vyfotografovaný na větvi, pozadí je rozostřené – snímek je pořízen fotoaparátem Canon EOS R6, autorem je fotograf divoké přírody Aaronem Sterling.

Fotografování zvířat a ptáků v jejich přirozeném prostředí může být náročné, ale zároveň jde o příjemný zážitek. Ptáci jsou obzvlášť nepředvídatelní a mohou uprchnout, jakmile ucítí sebemenší pohyb – jsou však fascinujícími objekty k fotografování.

Jak tedy uspět při fotografování ptáků? Buďte trpěliví, vytrvalí a osvojte si základní porozumění ptačímu chování: to jsou velmi důležité faktory, stejně jako správná fotografická výbava na snímání těchto relativně malých, rychle se pohybujících tvorů.

Fotograf divoké přírody Aaron Sterling pozoruje a fotografuje ptáky prakticky celý život. Podělí se tu o své tipy, jak fotografovat ptáky, aniž byste je rušili, a o funkce, které je třeba hledat při výběru fotoaparátů a objektivů a které vám pomohou vydat se na cestu fotografování ptáků.

Zjistěte, kam jít a co hledat

Dva fotografové sedí vedle sebe v ptačí skrýši.

Můžete zvolit jeden ze dvou přístupů k fotografování ptáků, radí Aaron. „Můžete čekat, až k vám divoká zvířata přijdou sama, což vám dává větší šanci na zpozorování něčeho vzácného. Nebo se můžete pohybovat: v takovém případě uvidíte mnohem více, ale s rizikem, že vyplašíte ptáky, když se pohybujete.“ Fotografická skrýš je ideální volbou, pokud vám vyhovuje zůstat na jednom místě.

Fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS na snímku shora, položený na modrém batohu vedle trekových holí.

Když se vydáváte fotografovat ptáky, je důležité dobře se připravit. Nezapomeňte si obout pohodlné boty, mít s sebou deštník a zabalit si do batohu nějaké občerstvení, abyste měli stále dostatek energie.

Dostat se na vybrané místo brzy je klíčové, říká Aaron. „Najděte si místo, kde jsou zvířata zvyklá na to, že okolo bývají lidé, aby nebyla tak plachá, jak by mohla být,“ navrhuje. „Pokud začínáte, jděte do přírodní rezervace a zvykněte si na toto prostředí.“

Fotografování ze skrýše je ideální k tomu, abyste své objekty nevyplašili. „Používám malý kamuflážní stan, který má otvory,“ pokračuje. „Jen seďte a buďte trpěliví. Čím více času strávíte venku, tím lepší získáte představu o tom, kde je dobré místo.“

Pokud nemáte přístup k přírodní rezervaci, můžete fotografovat ptáky v místním parku, nebo dokonce na zahradě. „Nainstalujte krmítko pro ptáky,“ doporučuje Aaron. „Krmítka jsou skvělá, protože přitahují různé ptáky. Dejte ke krmítku tyčku, aby vypadalo přirozeně, a ptáci na ní mohli přistát, aby to vypadalo, že jsou venku v přírodě.“ Pohrajte si s komponováním, abyste neměli krmítko v konečném záběru.

Musíte se naučit přizpůsobit se měnícímu se počasí a je důležité se seznámit se základními principy fotografování. „Naučte se vše, co můžete, o rychlosti závěrky, cloně, citlivosti ISO a o tom, co je nejvhodnější pro záběry, které hledáte,“ říká Aaron.

Musíte se také něco dozvědět o svém objektu, ale to by vás nemělo odradit. „Čím více pozorujete ptáky, tím více se zajímáte o další informace,“ říká Aaron. „Začnete rozpoznávat ptačí volání a zjistíte, že menší ptáci se často nacházejí v keřích, zatímco draví ptáci se raději usadí na vršku vysokých stromů.“

Vlastnosti fotoaparátu, které je třeba hledat při fotografování ptáků

Hmotnost a přenosnost

Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM je umístěn na padlém kmeni stromu, v pozadí je rozostřená zalesněná krajina.

„Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM je menší než můj telefon, vejde se do kapsy a funguje jako správný fotoaparát, takže si můžu užívat bez pocitu zátěže,“ říká Aaron.

Ruka používá aplikaci Canon Camera Connect v chytrém telefonu k prohlížení a sdílení snímků divoké přírody pořízených fotoaparátem Canon.

Aaron rád sdílí své fotografie na sociálních sítích a aplikace Canon Camera Connect tento proces usnadňuje. Můžete ji využít k  přenosu snímků mezi fotoaparátem Canon a chytrým telefonem. Můžete také označit své fotky zeměpisnými souřadnicemi, takže nikdy nezapomenete, kde jste viděli červenku nebo rákosníka obecného.

Pokud plánujete být po celý den venku na nohou, potřebujete výbavu, která se snadno přenáší. Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM, kapesní monokulární fotoaparát se superzoomem, je na fotografování ptáků ideální, protože vám umožní pořizovat fotografie s rozlišením 12,1 MP a Full HD video. Jeho kompaktní tělo snižuje riziko, že se pták vyplaší a uletí, a je vybaven 3krokovým zoomem s ohniskovou vzdáleností 100 mm, 400 mm a 800 mm, takže můžete svým objektem vyplnit větší část záběru. Fotoaparát PowerShot ZOOM je také plně automatický, takže nemusíte trávit čas změnami nastavení.

Aaron vyzkoušel fotoaparát Canon PowerShot ZOOM v přírodní rezervaci Christopher Cadbury Wetland Reserve na okraji Birminghamu ve Velké Británii a líbilo se mu, že mohl jednoduše dát fotoaparát do kapsy a vytáhnout jej, jakmile spatřil ptáka. „Popruh se mi líbí, protože vám umožňuje opravdu snadné přenášení,“ říká Aaron. „Nemusíte se bát, že vám vyklouzne z rukou, zejména když spěcháte.“

Alternativním kompaktním fotoaparátem je fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS, který je vybaven vestavěným 40× optickým zoomem a snímačem CMOS s rozlišením 20,3MP, takže můžete snadno pořizovat fotografie ve vysokém rozlišení.

Pokud hledáte fotoaparát s vyměnitelnými objektivy, je 24,2MP fotoaparát Canon EOS R50 malý a diskrétní – váží pouhých 375 g.


Rychlé a tiché kontinuální snímání

Dva ptáčci na větvi, jeden krmí druhého a podává zobáčkem jídlo na fotografii, kterou pořídil Aaron Sterling.

Aaron ví, že při zachycení výjimečného okamžiku jde o milisekundy. Když se objeví pták, je nejlepší pořídit sérii snímků, abyste zvýšili své šance na získání dokonalého snímku. Zkuste tedy použít režim kontinuálního snímání do formátu RAW fotoaparátu Canon. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 600mm F11 IS STM při nastavení 1/320 s, f/11 a ISO 2500. © Aaron Sterling Photography

Režim sekvenčního snímání je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak fotografovat rychle se pohybující objekty, jako je třeba ptactvo. Fotoaparát Canon EOS R50 zachytí okamžiky rychlostí 12 sn./s (15 sn./s s elektronickou závěrkou), zatímco fotoaparát EOS R10 dokáže pořizovat souvislé série snímků rychlostí až 15 sn./s (23 sn./s s elektronickou závěrkou).

Chcete-li zabránit vyrušení objektu, potřebujete při práci zblízka dělat co nejmenší hluk, a fotoaparáty s tichým režimem elektronické závěrky vám umožní fotografovat neslyšně.

Další užitečnou funkcí pro fotografování nepředvídatelných objektů je režim sekvence snímků RAW s předběžným záznamem, který se nachází u fotoaparátů, jako je Canon EOS R7. Fotoaparát začne pořizovat snímky typu RAW po stisknutí tlačítka spouště do poloviny a poté, když tlačítko úplně stisknete, uloží snímky do vyrovnávací paměti – až do hodnoty půl sekundy. „Při fotografování ptáků je to mimořádně důležité, protože nikdy nevíte, kdy se rozletí,“ vysvětluje Aaron.

Skvělým způsobem, jak doma fotografovat ptáky, je postavit fotoaparát na stativ v blízkosti krmítka, skrýt se z dohledu a fotografovat na dálku. Široká řada fotoaparátů Canon nabízí připojení k síti Wi-Fi a všechny fotoaparáty se systémem EOS R mají také technologii Bluetooth. Díky aplikaci Canon Camera Connect máte možnost ovládat širokou škálu nastavení a spouštět závěrku přímo z chytrého telefonu nebo tabletu. Aplikace EOS Utility od společnosti Canon, která je součástí počáteční instalace softwaru u všech fotoaparátů EOS, také umožňuje ovládat fotoaparát z počítače a prohlížet snímky na větší obrazovce.


Automatické zaostřování na pohybující se objekty a automatické zaostřování s detekcí očí zvířat

Malý zpěvný pták sedí na větvi stromu, obklopený tenkými větvičkami s pozadím tvořeným jasně modrou oblohou. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10.

Automatické zaostřování se sledováním objektů znamená, že můžete ptáka zaostřit i přes listoví. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM a nastavením 500 mm, 1/1000 s, f/8 a ISO 400.

Ptáček sedí na větvi proti tmavému, rozostřenému pozadí na fotografii pořízené Aaronem Sterlingem.

„Fotografování ptáků je skvělý způsob, jak si zvýšit povědomí o vlivu, který máme na životní prostředí,“ říká Aaron. „To je jeden z důvodů, proč to dělám – mám rád ptáky a chci sdílet jejich krásu se všemi ostatními.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM a nastavením 400 mm, 1/250 s, f /8 a ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Technologie automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF II u fotoaparátů se systémem EOS R, jako je EOS R50EOS R10, spolupracuje s procesorem DIGIC X a zajišťuje rychlé sledování objektů, takže můžete okamžitě zaostřit na pohybujícího se ptáka. Automatické zaostřování s detekcí očí zvířat je jednou z řady pokročilých funkcí automatického zaostřování, které vám pomohou získat ostré snímky ptáků za letu. Automatické zaostřování bude hledat ptáky v záběru a upřednostní je jako hlavní objekty, které je třeba sledovat, a uzamkne zaostření na očích, pokud je dokáže detekovat. To znamená, že při snímání ptáka v pohybu nemusíte obětovat ostré zaostření.


Skvělý výkon při slabém osvětlení

Volavka usazená na částečně ponořené větvi na okraji řeky v šeru, pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10.

Aaron dává přednost fotografování ve dne, kdy je osvětlení příznivější, ale fotoaparáty, jako je Canon EOS R10, vám mohou pomoci zachytit úžasné snímky ptáků za slabého osvětlení. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM a nastavením 343 mm, 1/800 s, f/5,6 a ISO 100.

Mnoho ptáků – například sovy – se vydává ven pouze v noci nebo brzy ráno, když světelné podmínky nejsou na fotografování ideální. Fotoaparát Canon EOS R10 s rozlišením 24,2MP je vybaven zaostřováním za slabého osvětlení v rozsahu -4 EV a maximální citlivostí ISO 32000, kterou lze rozšířit na citlivost ISO 51200, a umožní vám fotografovat i v měsíčním světle.

Co hledat v objektivu pro fotografování ptáků

Brkoslav severní usazený na větvičce mezi rozostřenými listy trávy, pořízeno objektivem Canon RF 800mm F11 STM.

Při fotografování z ptačí skrýše jste v bezpečné vzdálenosti od objektů, takže se hodí větší objektiv. Objektiv Canon RF 800mm F11 IS STM lze rozšířit na 1600 mm pomocí telekonvertoru Canon RF 2×. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 800mm F11 IS STM při nastavení 1/40 s, f/11 a ISO 1600.

Malý pták sedí na větvi, pozadí je nezaostřené, pořízeno objektivem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, autor Aaron Sterling.

Úzký zorný úhel, který vám nabízí teleobjektiv, jako je Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, usnadňuje záznam dokonale měkkého pozadí pro zachycení ptactva. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 100-400mm F.5.6-8 IS USM při nastavení 400 mm, 1/250 s, f/8 a ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Ptáci jsou obvykle menší a přiblížíte se k nim hůře než k jiným divokým zvířatům, takže k jejich fotografování často potřebujete delší ohniskovou vzdálenost. Objektiv Canon RF 600mm F11 IS STM, který má Aaron při fotografování ptáků nejraději z pohledu ohniskové vzdálenosti, je lehký superteleobjektiv, který vám umožní vyplnit záběr nádherně detailním obrazem. Disponuje také optickým stabilizátorem obrazu (IS) s rozsahem 5 EV, který pomáhá předcházet rozmazání způsobenému rozhýbáním fotoaparátu.

Objektivy se zoomem nabízejí více možností výběru kompozice, takže můžete přejít od širokých snímků, které zachycují ptáky v jejich přirozeném prostředí, až po detailnější portréty zdůrazňující konkrétní rysy. Díky výkonnému rozsahu zoomu (odpovídá 29–240 mm u plnoformátového fotoaparátu) je objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM kompaktní, lehký a tichý, s rozsahem 4,5 EV optické stabilizace obrazu (IS). Dalším kompaktním zoomem s rozsahem ohniskové vzdálenosti vhodným pro fotografování ptáků je objektiv Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. Díky téměř kruhové cloně se 7 lamelami dosáhnete příjemného vzhledu nezaostřených oblastí a izolujete objekt ve snímcích, takže je působivější. Další informace naleznete v našem průvodci nejlepšími objektivy základní úrovně pro fotografování divoké přírody.

Nemusíte být odborníkem na fotografování ptáků, aby vás taková činnost mohla bavit – a nemá to žádné nevýhody. „Pozorování ptáků může být docela návykové,“ říká Aaron. „Je to jako videohra, kde dokončíte jednu úroveň a chcete se okamžitě pustit do další. Všimnete si jednoho ptáka a pak chcete dalšího a dalšího. Využijte příležitosti spojit se s přírodou, a pak začnete více oceňovat naši krásnou planetu. A myslete na to, že pozorovat ptáky je privilegium.“


Napsal Nikita Achanta

Související produkty

Související články

 • DIVOKÁ ZVÍŘATA

  Monokulár versus dalekohled – co je nejlepší pro pozorování ptactva?

  Fotoaparát PowerShot ZOOM od společnosti Canon je kapesní monokulární fotoaparát, který je ideální pro pozorování ptactva. Jak si ale stojí v porovnání s dalekohledem Canon?

 • FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

  Tipy pro fotografování divoké zvěře

  Profesionálka Dani Connorová se podělí o své nejlepší rady pro úspěch v oboru s ambiciózním mladým fotografem divoké zvěře.

 • FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

  Ponořte se do přírody

  Fotograf divoké přírody Tolga Aktas hovoří o tom, jak vám fotoaparát PowerShot ZOOM může pomoci využít okamžiku.

 • DIVOKÁ ZVÍŘATA

  Fotografování ptáků objektivem RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Profesionální fotograf se spojil s amatérským nadšencem, aby otestovali objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM v terénu.