KREATIVNÍ TISK

Hrajte si s jídlem: vyzkoušejte zdravé, jedlé fotografické projekty, které si můžete vytisknout a třeba i zarámovat

Vytvářejte umělecké fotografie s pomocí běžných potravin.
Mladá dívka, která na talíři vytváří obličej z potravin.

Je úžasné, co všechno lze s trochou kreativního myšlení proměnit v nádherné tištěné dílo. V tomto průvodci si ukážeme, jak vytvářet vlastní zábavná umělecká díla z potravin, výsledky zachytit fotoaparátem a vytvořit živé výtisky pro prezentaci vaší práce. Je to zábavný projekt, který si můžete vyzkoušet s rodinou. Vše potřebné pravděpodobně máte doma a svůj výtvor následně můžete sníst jako zdravou svačinu.

1. Vyberte potraviny

Vybrané ovoce, zelenina a pečivo naaranžované v miskách na tácu.

Najděte v lednici barevné ovoce a zeleninu a vyberte potraviny, které lze použít jako obličejové rysy – špagety na vlasy, jahody na rty, rozinky na oči a tak dále.

Matka a její dvě děti aranžují potraviny na zeleném talíři do tvaru tváře.

Experimentujte s kousky různých potravin a zkuste své dílo měnit.

Připravte si řadu barevných potravin pro své zábavné obličeje. Ideální je čerstvé ovoce a zelenina, protože tento materiál je nejen barevný a snadno tvarovatelný, ale představuje také skvělý způsob pro podporu zdravého stravování. Rajčata, papriky, jahody a mrkev překypují barvami, zatímco menší bobule a ořechy mohou být užitečné pro výrobu očí a dalších obličejových rysů. Věci, které lze rozsypat kolem, jako jsou sušené luštěniny nebo semena, také odvedou dobrou službu. Některé potraviny, jako jsou bagely a palačinky, mají přirozeně tvar tváře, takže mohou dětem posloužit jako výchozí bod pro jejich umělecké výtvory z potravin.

2. Uspořádejte potraviny

Postava vyrobená z potravin, včetně okurky, pomerančů a jablek, na bílém talíři.

Výroba obličejů z potravin je zábavný způsob, jak zapojit rodinu do umělecké tvorby, a na používaných materiálech si navíc můžete během práce pochutnat. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM a nastavením 1,3 s, f/8 a ISO 100.

Teď teprve začne ta správná zábava. Shromážděte rodinu, vezměte talíř a vytvořte z potravin tvář, celou postavu nebo jakýkoli jiný tvar. Vybírejte takové barvy potravin, které se budou vzájemně doplňovat nebo budou kontrastní, a mějte na paměti, že některé čerstvé potraviny zhnědnou rychleji než jiné, takže si kousky jablek nebo banánu schovejte až naposled. Pokud jde o talíře a příbory, nejlépe fungují jednobarevné talíře různých barev. Vyhněte se talířům se složitými vzory, protože mohou odvádět pozornost od potravin. Mějte po ruce nůž a prkénko pro krájení a tvarování jemnějších detailů.

3. Vyrobte tvarované sendviče

Matka a syn tvořící věž z potravin, která připomíná londýnskou hodinovou věž Big Ben.

Tvorba pamětihodností a věží je jednoduchý a zábavný způsob, jak zapojit celou rodinu.

Londýnská hodinová věž Big Ben, která je vyrobená z chleba, sýra a okurky.

Jděte o krok dál a vytvořte z potravin vlastní slavné památky, jako je tato pocta londýnskému Big Benu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM a nastavením 1 s, f/5,6 a ISO 100.

Zkuste proměnit každodenní svačinu v úchvatnou stavbu, jako je třeba tento sendvičový Big Ben. Například pečivo, sušenky, cereálie nebo koláče lze snadno vrstvit a schované jehly na ražniči je uchrání před zborcením. Děti si při vytváření vlastních slavných pamětihodností užijí spousty zábavy a stejně tak zábavné bude i jejich následné zbourání před obědem.

4. Vytvořte kompozici záběru

Matka držící dítě při instalaci fotoaparátu na stativ pro účely fotografování talíře s obličejem z potravin shora.

Pokud je fotoaparát vybaven funkcí softwarového tlačítka spouště, zapněte ji, aby děti mohly poklepáním na obrazovku v jednom kroku zaostřit a pořídit snímek.

Otočný displej fotoaparátu Canon s nastaveným 2sekundovým časovačem pro účely fotografování talíře s potravinami.

Použití 2sekundového časovače brání rozhýbání fotoaparátu, ke kterému může dojít při stisknutí tlačítka spouště. Umožňuje stabilizaci fotoaparátu před pořízením snímku.

Jakmile je umělecké dílo z potravin hotové, vezměte fotoaparát a vytvořte si kompozici záběru. Při fotografování shora zkuste pod talíř umístit kousek barevného papíru, který zajistí živé pozadí. Vyberte si takovou barvu papíru, která bude kontrastovat s talířem a potravinami. Pokud máte stativ, využijte ho při fotografování. Stativ umožňuje fotografovat při nižších rychlostech závěrky, a použít tak nižší citlivost ISO pro vznik snímků s nižším šumem. Pokud stativ nevlastníte, fotografování z ruky je naprosto v pořádku, ale může vyžadovat vyšší citlivost ISO. Když je fotoaparát umístěn na stativu, máte větší svobodu při změně kompozice záběru.

5. Využijte denní světlo z oken

Žena fotografující věž z potravin pomocí fotoaparátu upevněného na stativu vedle velkého okna.

Postavte si scénu blízko velkého okna, abyste mohli u svých fotografií zátiší využít měkké světlo.

Malá dívka držící modrý kus papíru za věží z potravin ve tvaru věže Big Ben.

Pokud do scény zakomponujete list papíru, můžete tak vytvořit neutrální pozadí a udržet pozornost na objektu.

Denní světlo z oken je pro fotografování podobných zátiší ideální. Okna představují velkou světelnou plochu, která zalije vaše potraviny rovnoměrným měkkým světlem. Vyberte si místo vedle velkého okna, ale pamatujte si, že byste se měli vyhnout přímému slunečnímu světlu. Poté experimentujte, abyste zjistili, zda lépe funguje osvětlení shora nebo z jedné strany. Pokud zjistíte, že je světlo na jedné straně příliš silné, můžete použít reflektor nebo kus bílého papíru a světlo odrazit zpět do stínů na opačné straně.

6. Zvolte nastavení fotoaparátu

Zadní strana fotoaparátu Canon na stativu pro účely fotografování shora.

Některé stativy, jako například tento, mají středovou tyč, která se vodorovně vysouvá a je užitečná při umisťování fotoaparátu přímo nad pochutiny.

Nakrájený banán, který je na černém talíři se žlutými tečkami uspořádaný do tvaru ženy v havajské sukni hula.

Pokud budete trochu kreativně experimentovat, vaše umění se nebude podobat jídlu, ze kterého je vyrobeno, jako je například tato tančící žena z banánu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM a nastavením 1,3 s, f/8 a ISO 100.

Můžete použít libovolná nastavení fotoaparátu, ale zde je praktické doporučení pro nastavení expozice snímků ze stativu: nastavte fotoaparát do režimu priority clony (Av), použijte střední clonu, například f/8 a poté nastavte citlivost ISO na hodnotu 100. Fotoaparát za vás vybere ideální rychlost závěrky. Při použití těchto nastavení bude rychlost závěrky pravděpodobně poměrně nízká, proto nastavte 2sekundový časovač, aby se zabránilo rozhýbání fotoaparátu při aktivaci závěrky, nebo použijte aplikaci Canon Camera Connect k dálkovému pořízení snímku z mobilního zařízení.

7. Připravte se k tisku

Koláž čtyř fotografií talířů s potravinami, vytvořená pomocí aplikace Canon Easy-PhotoPrint Editor.

Kromě tisku jednotlivých snímků můžete také vytvářet jednoduché koláže s pomocí aplikace Canon Easy-PhotoPrint Editor.

Když už jste pořídili fotografie svých výtvorů, proč je nevytisknout? Pomocí aplikace Canon Easy-PhotoPrint Editor se můžete snadno připravit k tisku. Přeneste snímky do smartphonu pomocí aplikace Canon Camera Connect nebo webu image.canon a poté snímky otevřete v aplikaci Easy-PhotoPrint Editor, zvolte velikost papíru a pomocí funkce oříznutí se zbavte všech rušivých okrajů. Můžete si také vybrat z řady filtrů pro zvýraznění tónů. Nezapomeňte v nastavení tisku vybrat správný typ média, tedy Matte (Matný) nebo Gloss (Lesklý), a poté nastavit kvalitu tisku na možnost Best (Nejlepší). Také se vyplatí si přednastavení tisku uložit pomocí rozbalovací nabídky Preset (Přednastavení), abyste pouhými několika kliknutími mohli stejná nastavení tisku použít i u dalšího umění z potravin.

8. Tisk a rámeček

Mladá dívka sledující tisk barevných fotografií obličejů z potravin na tiskárně Canon PIXMA TS8351.

Tiskárna Canon řady PIXMA TS8350 je ideální pro bezdrátový tisk z počítače nebo telefonu a umožňuje vytvářet detailní živé výtisky. Pro tento úkol je vhodný jakýkoli model z řady Canon PIXMA.

Mladá dívka, která umisťuje koláž ze zarámovaných snímků obličejů z potravin na krbovou římsu.

Po vytisknutí si svůj výtvor zarámujte a získáte jedinečné umělecké dílo, které můžete vystavit na zdi nebo na krbové římse.

Vložte do tiskárny několik listů matného fotografického papíru a začněte tisknout. Po dokončení se rozhodněte, zda výtisky zarámovat. Můžete také použít magnetický fotografický papír Canon a připevnit své výtvory na lednici nebo použít tiskárnu Canon SELPHY Square QX10 pro přímý tisk na čtvercový samolepicí fotografický papír! Vaše barevná mistrovská díla budou vypadat fantasticky jako koláž na stěně nebo na krbové římse. Dovedete si představit lepší způsob, jak si navždy uchovat vzpomínku na zábavné odpoledne strávené tvorbou z potravin?

Napsal James Paterson

Související produkty

 • Tiskárny pro domácnosti

  SELPHY SQUARE QX10

  Uchovejte své výjimečné vzpomínky v podobě nádherných výtisků, které můžete bezdrátově vytvořit naprosto kdekoli.
 • Inkoustové tiskárny

  Magnetic Photo Paper MG-101

  Tiskněte kreativnější a interaktivnější fotografie s magnetickým fotografickým papírem MG-101 společnosti Canon.
 • Inkoustové tiskárny

  Matte Photo Paper MP-101

  Matný fotografický papír Matte Photo Paper umožňuje tisk vysoce kvalitních fotografií, grafiky a textu s matným povrchem. Papír je také vhodný pro kreativnější použití, jako jsou blahopřání, výstavy a umělecká díla.
 • Inkoustové tiskárny

  Glossy Photo Paper GP-501

  S podporou sítí Wi-Fi a technologie AirPrint můžete tisknout ze smartphonů, tabletů a zařízení Apple.
 • Související články