A father and son flick through the pages of a recipe book together.

TIPY PRO TISK

Všechny ingredience, které potřebujete k tvorbě vlastní kuchařky

Většina z nás zná řadu zvláštních receptů. Může se jednat o vlastní kreativní přístup ke klasickému jídlu nebo o oblíbený rodinný recept, který se předává z generace na generaci. Zaznamenávání těchto charakteristických jídel do vlastní individuálně přizpůsobené kuchařky je zábavný a kreativní tiskový projekt, který můžete snadno realizovat z pohodlí svého domova.

Londýnská fotografka jídla a nápojů Natasha Alipour-Faridaniová je odbornicí na fotografování chutě vzbuzujících snímků a může nabídnout spoustu užitečných tipů pro pořizování působivých fotografií jídla. A když jste připraveni vytisknout snímky a sestavit z nich fotoknihu, tiskárna, jako je bezdrátový model Canon PIXMA řady TS3350, vám usnadní jejich výběr a vytvoří vysoce kvalitní výtisky.

Výběr receptů

Vyberte recepty nebo ingredience pro jejich vizuální dojem. Tyto borůvky, které jsou ingrediencí v receptu na snídaňové muffiny, vypadají skvěle na snímku pořízeném zblízka.

Natasha si pro svou kuchařku vybrala snídaňové muffiny, protože do ní chtěla přidat několik snímků ingrediencí. „Chcete-li do své kuchařky přidat rozmanitost a barvy, neomezujte se na fotografie konečného výsledku,“ říká. „U receptu na snídaňové muffiny jsem se zaměřila na borůvky. Opravdu ráda fotografuji detaily jídla.“

Vybrala si také recept na koláč z tykve velkoplodé a sýru ricotta ozdobený listy rokety. „Chtěla jsem recepty, které vytvářejí jasné barvy,“ vysvětluje.

K fotografování Natasha použila fotoaparát Canon EOS 5D Mark IV a dva objektivy – Canon EF 50mm f/1.8 STMCanon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM. „Makroobjektiv je skvělý pro opravdové přiblížení k objektu,“ vysvětluje. Objektiv EF 100mm f/2.8L Macro IS USM nabízí maximální zvětšení 1:1 neboli 1×, což znamená, že objekty jsou na snímači vyobrazeny ve skutečné velikosti. Kombinace schopnosti fotografovat zblízka a velkého otvoru clony, resp. velmi nízkého clonového čísla, umožňuje objektivu Canon EF 50mm f/1.8 STM vytvořit velmi mělkou hloubku ostrosti. Jak vysvětluje Natasha: „Znamená to, že mohu zachytit nádherné rozmazání, které se jemně prolíná s pozadím.“

Objektiv Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM je cenově dostupnější alternativou k objektivu Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM a dokáže vytvářet naprosto ostré výsledky.

Fotografování snímků

Zahrnutí sklenic vody a umístění předmětů, jako je příbor, do okrajové části záběru dodá snímku na autentičnosti a pomůže mu vyvolat pocit, že je součástí širší scény.

Natasha použila stativ a připojila fotoaparát k počítači, takže mohla okamžitě zkontrolovat výsledky a postupně vypilovat kompozici. U většiny snímků nastavila clonové číslo f/8 nebo f/9, což jí umožnilo zachovat dokonalé zaostření objektu.

„Než začnete, podívejte se na ingredience a prozkoumejte je ze všech úhlů,“ říká. „Pokud je jídlo ploché, je dobré použít pohled shora z ptačí perspektivy. Vždy se ujistím, že mám něco, co přesahuje okraj záběru – může to být jen okraj talíře, ale posiluje to myšlenku, že se jedná o pokračující scénu.“

Pokud jde o osvětlení, k dosažení profesionálně působících výsledků nepotřebujete žádnou speciální sadu. „Tyto snímky jsem pořídila doma. Jsou osvětlené přes velké okno a k vyplnění několika tmavších stínů jsem použila reflektor,“ říká. „Ráda pracuji s přirozeným světlem. Pokud do záběru dopadá sluneční světlo, můžete zachytit nádherně jasnou záři. Pokud chcete, aby byl snímek jemnější a náladovější, je vhodné využít slabé ranní nebo večerní světlo. Chcete-li dosáhnout požadovaných výsledků, pak nejprve sledujte, jak a kdy přichází světlo do vašeho domu.“

Tisk snímků

A PIXMA printer prints an image of a sweet potato tart. A child takes the image from the printer.
Natasha využila možnost bezokrajového tisku, kterou její tiskárna Canon PIXMA řady TS3350 nabízí, takže snímky byly připraveny k nalepení ihned po vytištění, protože je nebylo nutné oříznout.

Natasha vytiskla snímky na tiskárně Canon PIXMA řady TS3350, která je vybavena bezdrátovými funkcemi pro rychlý a efektivní tisk. „Tato tiskárna je skvělá,“ říká. „Je rychlá a snadno nastavitelná. Inkoustové kazety lze jednoduše instalovat a vytvářejí živé a přesné barvy.“

Natasha si vybrala lesklý fotografický papír Photo Paper Plus Glossy II od společnosti Canon, který nabízí kvalitní výstup, a experimentovala s řadou velikostí papíru. „Vytiskla jsem výběr snímků o rozměrech 13 × 18 cm, 10 × 15 cm a 13 × 13 cm a díky funkci bezokrajového tisku nebylo nutné ořezávat okraje.“ Možnost bezokrajového tisku je u tiskárny Canon PIXMA řady TS3350 dostupná až do formátu 13 × 18 cm a tiskárna podporuje různé velikosti papíru až do A4, přičemž všechny podává z nastavitelného zadního zásobníku papíru.

Stejně jako všechny bezdrátové tiskárny PIXMA od společnosti Canon je i řada PIXMA TS3350 kompatibilní s různými tiskovými aplikacemi od společnosti Canon. Aplikace Canon Easy-PhotoPrint Editor nabízí řadu kreativních možností pro rozvržení a šablony, které lze přizpůsobit vytvářené kuchařce, a je kompatibilní se smartphony a tablety. K dispozici jsou také verze pro stolní počítače Mac a PC.

„Tisk prostřednictvím aplikace Canon Easy-PhotoPrint Editor je rychlý a snadný,“ říká Natasha. „K připojení ke snímkům jídla uloženým v počítači jsem použila možnost Browse (Procházet)“. Aplikace se také může připojit k celé řadě cloudových platforem a sociálních médií, včetně Disku Google a Instagramu.

Konečný produkt

A top-down shot of a printer, a recipe book and muffins on a cooling rack.
Fotografování oblíbených jídel, která sami připravíte, a jejich uchování v lákavé kuchařce představuje skvělý způsob, jak vytvořit rodinnou památku.

Až tedy příště zamíříte do kuchyně, popřemýšlejte o zvláštních receptech, které byste chtěli zaznamenat a předat své rodině a přátelům. Nejen, že si užijete spoustu zábavy při fotografování a sestavování své kuchařky, ale také vytvoříte drahocennou památku plnou chutných jídel a chuť vzbuzujících snímků, která se stane inspirací pro budoucí generace.

Autorka: Claire Gillová

Související články
A young girl creating a face out of food on a plate.

KREATIVNÍ TISK

Kreativní tvorba z potravin

Užijte si zábavu při fotografování jídla a vytvářejte jedinečné snímky zátiší.

A hollow chocolate ball filled with ice cream and garnished with petals and chocolate sprinkles.

FOTOGRAFOVÁNÍ JÍDLA

Nejlepší objektivy pro fotografování jídla

Vytvářejte fotografie jídla, které si opravdu vychutnáte díky našemu výběru nepostradatelných objektivů Canon.

A low-light shot, featuring a table of cakes and flowers.

FOTOGRAFOVÁNÍ JÍDLA

Ovládněte umění fotografování jídla

Fotografka a food bloggerka Lina Lomelinová představuje své nejlepší tipy, jak z fotografování jídla vytěžit co nejvíce.

Související produkty

Související produkty

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky