DIVOKÁ ZVÍŘATA

Monokulár versus dalekohled pro pozorování ptactva – co je pro vás to pravé?

Monokuláry a dalekohledy nabízejí při sledování divoké zvěře různé výhody, ale co je nejvhodnější pro vaše potřeby? Prozkoumáme různé možnosti.
Muž stojí uprostřed listoví v ptačí rezervaci, v jedné ruce drží fotoaparát Canon PowerShot Zoom a kolem krku mu visí dalekohled Canon.

Pozorování ptáků ve volné přírodě nebo na zahradě soustřeďuje vaši pozornost a smysly, takže se jedná o skvělý příklad vědomého prožívání. A když se nabízí tolik různých ptačích volání, vzorů peří a chování, můžete pokaždé hledat něco nového. Začínající pozorovatelé ptactva mají několik možností, jak ptáky sledovat a zachytit zblízka – ale která je pro vás ta nejlepší?

Dalekohled je tradičním nástrojem pro pozorování ptactva a nabízí neuvěřitelné zvětšení, přičemž je lehký a kompaktní – ale nedokáže zaznamenat, co vidíte.

Fotoaparát PowerShot ZOOM od společnosti Canon je monokulární fotoaparát, který je vybaven výkonným objektivem s dlouhou ohniskovou vzdáleností a je tak malý, že se vejde do kapsy. Díky všestrannému zoomu s kroky 100 mm, 400 mm a 800 mm si můžete své oblíbené objekty důkladně přiblížit, nemluvě o pořizování bohatých barevných fotografií a videí.

Nebo je tu kompaktní fotoaparát, jako je například Canon PowerShot SX740 HS, který kombinuje fotografie s vysokým rozlišením a výkonný 40× optický zoom a je ideální pro pozorovatele ptactva, kteří chtějí své fotografie posunout na další úroveň.

Zde se podíváme na různé výhody monokuláru v porovnání s dalekohledem. Porovnáme fotoaparát Canon PowerShot ZOOM s dalekohledy Canon 8x20 ISCanon 10x30 IS II a také s kompaktními fotoaparáty, abychom vám pomohli vybrat ten nejvhodnější přístroj pro pozorování ptactva.

Monokulár versus dalekohled: výhody a nevýhody

Muž přikrčený na okraji potoka drží u očí fotoaparát Canon PowerShot ZOOM.

Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM nabízí čistý, elegantní a kompaktní design a je k dispozici v bílé a černé barvě.

Muž se opírá o dřevěný plot a u očí drží dalekohled Canon.

Optické hledáčky v dalekohledech Canon 8x20 ISCanon 10x30 IS II znamenají, že si při delším pozorování nebudete namáhat oči.

Monokuláry, jako je například Canon PowerShot ZOOM, poskytují zvětšení pro jedno oko, na rozdíl od dalekohledů, kde se díváte oběma očima. Díky tomu jsou monokuláry obecně lehčí a menší, ale s podobným stupněm zvětšení jako u dalekohledu.

Vzhledem k této nízké hmotnosti a snadné přenosnosti lze fotoaparát PowerShot ZOOM srovnat spíše s chytrým telefonem, nicméně fotoaparát z dálky zachytí mnohem detailnější a kvalitnější snímky než telefon. Některé chytré telefony nabízejí funkce s velkým zoomem, ale k pořizování snímků a videí z dálky se používají alternativní technologie, jako je digitální zoom, hybridní zoom a složený optický design. To znamená, že stabilizace obrazu je omezená a většinou neposkytuje kvalitu obrazu, které by šlo jinak dosáhnout pomocí speciálního fotoaparátu. Fotoaparát PowerShot ZOOM nabízí nízkou hmotnost a přenosnost chytrého telefonu do kapsy, ale s mnohem výkonnějším a vysoce kvalitním objektivem.

Pokud si ceníte té nejlepší optické kvality, pak je dalekohled Canon 8x20 IS vybaven přesnou optikou a stejnou povrchovou úpravou Super Spectra, která je k dispozici v proslulé řadě objektivů EF společnosti Canon, a poskytne vám neuvěřitelně živý obraz s přesným vykreslením barev, takže uvidíte ptactvo v celé kráse.

Podobně kompaktní a lehký je i dalekohled Canon 10x30 IS II, který nabízí 10× zvětšení a je ideální pro pozorování přírody, cestovánísport. Hlavní výhodou je, že dalekohled je vybaven stejnou technologií optického stabilizátoru obrazu, která se používá v objektivech fotoaparátů Canon – poskytuje tedy vynikající čistotu obrazu a snižuje otřesy, takže můžete zřetelně pozorovat objekty na velké vzdálenosti. Dalekohled má také optický displej, zatímco fotoaparát PowerShot ZOOM má elektronický hledáček (EVF).

Pár rukou drží před tělem sadu černého dalekohledu Canon 8x20 IS.

Dalekohled Canon 8x20 IS váží pouhých 420 g, takže si sotva všimnete, že vám visí kolem krku – a umožní vám zaostřit ihned, jakmile v dálce zaznamenáte pohyb.

Ruka, která vkládá fotoaparát Canon PowerShot ZOOM do kapsy chlupaté bundy v krémově žluté barvě.

Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM je malý a váží přibližně 145 g (včetně karty) / 144 g (pouze tělo), nabíjí se přes konektor USB-C a nabízí dostatek času na provoz. Můžete jej uložit do kapsy nebo pověsit na zápěstí a pořizovat hlavní snímky divoké zvěře.

Větší rozměry a větší hmotnost dalekohledu však znamenají, že není vždy praktický – a většinou se ani nevejde do kapsy. Také vám neumožní pořídit snímky nebo měnit úroveň přiblížení. Když jste venku na procházce a nechcete s sebou nosit přebytečnou výbavu, pak dává fotoaparát PowerShot ZOOM dokonalý smysl. Je krásně diskrétní a zároveň vás přibližuje k ptákům, protože umožňuje snadné a okamžité přiblížení a fotografování. Stačí jen zapnout, zarámovat kompozici a fotografovat – třeba i jednou rukou – díky jednoduchému rozložení tlačítek bez komplikovaných nabídek.

Fotoaparát PowerShot ZOOM poskytuje skutečnou rychlost. Jelikož je plně automatický, můžete zamířit a stisknout spoušť, aniž byste museli vymýšlet nejvhodnější nastavení.

Výkon objektivu s dlouhou ohniskovou vzdáleností v kapesním těle

Usmívající se muž přibližuje fotoaparát Canon PowerShot ZOOM k obličeji a zároveň se dívá okénkem skrýše pro pozorování ptáků.

Plně automatický, výkonný procesor DIGIC 8 ve fotoaparátu Canon PowerShot ZOOM vám ušetří čas, protože přemýšlí za vás, a vy můžete zachytit kouzelný okamžik ještě před tím, než se ztratí.

Pár rukou drží chytrý telefon vedle fotoaparátu Canon PowerShot ZOOM a ukazuje, že je propojen pomocí aplikace Canon Camera Connect.

Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM se může připojit k telefonu prostřednictvím sítě Wi-Fi nebo funkce Bluetooth s použitím aplikace Canon Camera Connect, která je ideální pro přidávání informací o poloze GPS ke snímkům, umožňuje prohlížet fotografie a ihned vybrat ty nejlepší.

Monokulární fotoaparát Canon PowerShot ZOOM nabízí jedinečný zážitek z pozorování ptactva a drží se v ruce mnohem pohodlněji než telefon nebo kompaktní fotoaparát. A na rozdíl od dalekohledů je schopen pořizovat detailní 12MPx snímky vysokou rychlostí souvislého fotografování 10 sn./s, která je ideální pro zachycení letících ptáků.

Pro pozorování ptactva a fotografování divoké zvěře potřebujete dostatečné zvětšení, abyste vyplnili záběr opeřeným objektem. A právě v tom fotoaparát PowerShot ZOOM vyniká: pořizuje fotografie a videa v rozlišení Full HD pomocí krokového designu zoomu složeného ze dvou optických ohniskových vzdáleností – 100 mm a 400 mm – a 2 digitálních konvertorů, které vám zajistí ohniskovou vzdálenost více než 800 mm. Pomocí rychlého přepínače můžete v mžiku přepínat mezi délkami zoomu, takže můžete přiblížit vzdálené objekty, aniž byste odtrhli oči od mimořádně jasného hledáčku s rozlišením 2,36 MPx, který lze použít i za jasného denního světla bez oslnění na obrazovce. Díky vestavěnému optickému 4osému stabilizátoru obrazu je také bez vibrací, což snižuje únavu očí.

Na rozdíl od tradičního monokuláru nabízí fotoaparát PowerShot ZOOM dostatek možností připojení v podobě Wi-Fi a Bluetooth, které jsou propojeny s aplikací Canon Camera Connect a poskytují některé praktické funkce. Můžete jej například připojit k telefonu a označit pořízené snímky zeměpisnými souřadnicemi, což je ideální, pokud chcete sledovat místa pozorování ptáků a zapamatovat si polohu pro pozdější použití. Můžete také sdílet živé zobrazení, aby ostatní viděli totéž co vy v reálném čase.

Plně automatický režim za vás pohodlně nastaví expozici a nastavení můžete snadno změnit v jednoduché nabídce.

Monokulár, dalekohled nebo kompaktní fotoaparát: který by vám vyhovoval nejvíce?

Snímek fotoaparátu Canon PowerShot ZOOM, dalekohledu Canon a fotoaparátu Canon položených na dřevěné lavici ve skrýši pro pozorování divoké zvěře.

Díky rozsahu zoomu 100–800 mm dokáže monokulární fotoaparát Canon PowerShot ZOOM nabídnout neuvěřitelné zvětšení malých a vzdálených objektů. Jeho 0,39palcový hledáček EVF OLED poskytuje jasné a ostré pozorování s 2,36 milionu bodů a obnovovací frekvencí 59,94 sn./s. Je to dokonalý doplněk výbavy každého pozorovatele ptactva nebo dobrá alternativa k objemnému a těžkému vybavení.

Úžasné dalekohledy se stabilizací obrazu od společnosti Canon nabízejí neuvěřitelný dosah a kvalitu při pozorování ptactva. Dalekohledy z dobrých důvodů představují nerozlučné společníky pozorovatelů ptactva už po celé generace. Pokud však chcete něco trochu menšího a lehčího se schopností pořizovat snímky, pak fotoaparát Canon PowerShot ZOOM nabízí srovnatelný dosah teleobjektivu a navíc možnost záznamu fotografií a videa v rozlišení Full HD.

Jak fotoaparát Canon PowerShot ZOOM, tak řada dalekohledů od společnosti Canon nabízejí výkonné zvětšení, ale monokulární fotoaparát Canon nabízí nejen pouhou možnost prohlížet si objekt, ale také jej zachytit. Nabízí i velmi rychlé zapnutí, takže můžete doslova zvednout fotoaparát a stisknout spoušť, abyste nepropásli zajímavý okamžik.

Pokud je pro vás fotografování nejdůležitější součástí pozorování ptactva, možná dáte přednost kompaktnímu fotoaparátu, jako je Canon PowerShot SX740 HS. 40× zoom je ideální pro pořizování záběrů zblízka při zachování odstupu od pozorovaného objektu, a snímač s rozlišením 20,3 MPx vám poskytne snímky s vysokým rozlišením, které můžete hrdě vytisknout a vystavit. Fotoaparát PowerShot SX740 HS je větší než fotoaparát PowerShot ZOOM, ale má obrazovku a nikoli elektronický hledáček, což může vyhovovat lidem, kteří mají potíže s hledáčkem.

Existuje tolik nádherných ptáků, které můžete fotografovat, a volba jednoho z produktů PowerShot – a šikovný dalekohled – vám pomůže na vaší cestě. Co takhle vydat se do lesa na okraji města nebo vyjít ven na zahradu a zkusit pozorování ptactva ještě dnes?Autorka: Lauren Scottová

Související produkty

Související články

 • FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

  Ponořte se do přírody

  Fotograf divoké přírody Tolga Aktas hovoří o tom, jak vám fotoaparát PowerShot ZOOM může pomoci využít okamžiku.

 • FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

  Tipy pro fotografování divoké zvěře

  Profesionálka Dani Connorová se podělí o své nejlepší rady pro úspěch v oboru s ambiciózním mladým fotografem divoké zvěře.

 • PŘENOSNÉ FOTOAPARÁTY

  Další informace: PowerShot ZOOM

  Zjistěte, proč je tento kapesní kompaktní fotoaparát ideální pro rodinná dobrodružství.

 • DIVOKÁ ZVÍŘATA

  Jak fotografovat ptáky

  Tipy a nejlepší výbava pro začátečníky na fotografování ptáků.