KREATIVNÍ TISK

Proměňte svůj domov: Objevte umění stříhání papíru

Umělkyně a tvůrkyně papírových dekorací Aimee Grahamová se s vámi podělí o podrobný návod, díky kterému vytvoříte poutavá umělecká díla pomocí stříhání papíru.
Tiskárna Canon PIXMA řady TS8350, znázorněná na stole vedle zarámované papírové dekorace.

Pro tvůrkyni papírových dekorací Aimee Grahamovou je stříhání papíru pomocí nůžek způsob, jak zpomalit – je to uvědomělý způsob vytváření barevných uměleckých děl, která jsou osobní i nápaditá. Od abstraktních tvarů a vzorů až po siluety zvířat a plážové scény – vrstvení papírových výstřižků může být zábava pro celou rodinu. Můžete je použít při tvorbě jedinečných nástěnných uměleckých děl nebo dokonce i blahopřání.

Aimee se k této tvorbě poprvé dostala po návratu z Japonska, kde ji zaujalo starobylé umění origami. Aimee vysvětluje, jak využít tiskárnu Canon PIXMA řady TS8350 a technické znalosti řezání papíru, abyste mohli vytvářet umělecká díla plná inspirace, která krásně rozjasní váš domov.

1. Vymyslete nápad, který bude originální a kreativní

Zarámovaná lesní scéna z výstřižků papíru na oranžovém pozadí.

Jako první musela Aimee přijít s nějakou myšlenkou. Příroda je pro ni inspirací, jež ji pobízí k hledání zajímavých obrázků a siluet na internetu, které by mohla později načrtnout.

„Velmi ráda pracuji s papírem, protože ho můžete použít na mnoho různých věcí,“ říká Aimee. „Je to přírodní produkt, lze jej použít při vytváření dvourozměrných nebo trojrozměrných uměleckých děl. A můžete začít rovnou, protože nepotřebujete žádné speciální dovednosti.“

Aimee začala hledáním jednoduchých tvarů na internetu, které by mohla použít jako siluety. „Bydlím u moře a strašně ráda trávím čas venku v přírodě. Proto jsem začala hledat snímky oceánu a lesního prostředí,“ vysvětluje.

„Samotný proces začíná vždy hledáním inspirace. Vaše nápady budou jedinečné, pokud se do procesu ponoříte a nebudete omezovat svou kreativitu. A právě v tom je to kouzlo.“

2. Vyberte si šablony pro tisk

Žena pomocí telefonu umisťuje dva snímky na kus papíru, aby je mohla vytisknout

Aimee za pomoci aplikace Easy-PhotoPrint Editor rychle umístila výtisky ze svého smartphonu na papír.

Žena si bere papír, na kterém jsou snímky vytištěné z tiskárny

„Použití tiskárny bylo opravdu snadné,“ říká Aimee. „Do telefonu jsem si nainstalovala aplikaci Canon PRINT. Její připojení k síti Wi-Fi bylo velmi jednoduché.“

Díky hledání na internetu vytvořila Aimee vlastní siluety zvířat, lidí, stromů a slunečních paprsků. I vy můžete hledat inspiraci díky službě Creative Park.

Aimee snímky uspořádala a umístila je na stránku pomocí aplikace Easy-PhotoPrint Editor a vytiskla je na tiskárně Canon PIXMA řady TS8350. „Tiskárna mi opravdu pomohla. Jakmile jsem měla připravené siluety, které se mi líbily, mohla jsem je v aplikaci uspořádat a přímo je vytisknout. Když před sebou vidíte skutečné výtisky, budete mít větší touhu začít. Takový projekt může ze začátku působit náročně. Obvykle pracuji s papírem ve 3D, takže pro mě bylo zvláštní přemýšlet v rámci pouhých dvou rozměrů.“

3. Zvolte pro své umění ten správný papír

Tiskárna Canon PIXMA na kamenné podlaze, s podložkou na stříhání a sortimentem papíru a kancelářských potřeb.

Aimee použila matný fotografický papír Matte Photo Paper, protože je ideální pro stříhání. Zachovává si pevnost a nezanechává známky přeložení nebo nastřižení. Můžete však také použít lesklý papír, nebo oba typy papíru můžete dokonce zkombinovat.

Chcete-li vytvořit papírovou dekoraci, budete potřebovat podložku na řezání, řemeslnický nůž nebo skalpel, nůžky a kombinaci papíru nebo kartonu.

„Papír musí být dostatečně tlustý, aby si po naříznutí udržel tvar. Také musí být dostatečně silný, aby se předešlo jeho roztrhnutí, ale zase ne příliš silný, jinak by ztěžoval samotné stříhání,“ vysvětluje Aimee. „Pro tisk siluet jsem použila matný fotografický papír Matte Photo Paper, protože je dostatečně pevný, aby se s ním dobře pracovalo, ale zároveň není natolik tvrdý, aby se nedal řezat.“

4. Pečlivě vyřízněte své tvary

Osoba sestavuje dílo z vystřižených papírků. Vrství výstřižky sněhu na vrcholky některých hor.

Aimee se přizpůsobila práci ve dvou rozměrech. Vrství různé výstřižky výrazných barev, aby její díla získala větší hloubku.

Osoba pečlivě vystřihává siluetu ženy.

Než budete vystřihávat podrobnější siluety, které vyžadují přesnost, můžete začít s jednoduššími tvary.

„Věděla jsem, že chci vytvořit několik různých scén, které by byly vystaveny v rámečcích,“ říká. „Rámečky jsem použila jako základ pro určení velikosti. Poté jsem začala vrstvit výstřižky, vyhrála jsem si s kompozicí a vybírala barevná schémata.“

Přesné řezání vyžaduje trpělivost a cvik. Proto Aimee doporučuje začínat nejprve s jednoduchými tvary, zejména pokud řemeslnický nůž používáte poprvé.

„Na výrobu kytic květů z krepového papíru potřebuji nůžky na výrobu třásní, protože jsou malé a opravdu ostré. Pro tento projekt jsou tedy naprosto ideální. Ty nejjednodušší tvary jsem nejprve vyřezala za pomoci nůžek a řemeslnického nože,“ říká.

Řemeslnický nůž má oproti nůžkám tu výhodu, že pokud jsou vaše řezy precizní můžete zachovat obrys i skutečný tvar. Tento postup jsem použila při vyřezávání obrysů bříz bělokorých. To mě inspirovalo k vytvoření úplně nového díla – rodokmenu,“ říká.

5. Dejte své návrhy dohromady

Bílý papír na desce stolu s vystřiženými břízami bělokorými.

Po vystřižení stromů můžete zbývající papír použít jako působivé pozadí při výrobě dalšího díla.

Zelená a bílá lesní scéna vyrobená z papíru s názvy uvedenými vedle stromů.

Jedním z Aimeeiných nápadů byla lesní scéna zdobená jmény rodinných příslušníků, představující moderní pojetí „rodokmenu“.

Svému návrhu rodokmenu dodala Aimee úplně nový rozměr díky použití obrysů svých výstřižků.

„Do středu základního papíru jsem naškrábala tenkou vrstvu bílé a hnědé barvy. Poté jsem přes horní část umístila obrys stromu a přidala samostatný výstřižek stromu. V této fázi už jsem o díle přemýšlela jako o rodokmenu, proto jsem vyrobila několik výstřižků se jmény. Obrysy jsem načrtla od ruky, abych dílo dokončila.“

6. Udělejte z koníčku rodinnou aktivitu

Řada zarámovaných papírových dekorací různých velikostí, umístěných na stole.

„Tento projekt ukazuje, jak můžete vytvářet umělecká díla pomocí vystřihávání jednoduchých tvarů. Můžete začít jednoduše a vypracovat se ke komplikovanějším tvarům, například detailnějším siluetám,“ vysvětluje Aimee.

Aimee pro své návrhy použila složité tvary, které velmi pečlivě vyřezala pomocí řemeslnického nože. Stejně působivých výsledků však můžete dosáhnout pomocí jednodušších tvarů a běžných nůžek, díky kterým se může stříhání papíru stát úžasnou rodinnou aktivitou.

„Vystřihování tvarů pomáhá dětem zlepšit koordinaci rukou a očí a také posilovat motorické dovednosti. Je to pro ně přínosná činnost, pokud je prováděna bezpečně a pod dohledem.

„Co si pamatuji, vždycky jsem byla kreativní. Vyrůstala jsem s umělecky nadanou matkou a s otcem, která dokázal sestavit cokoli,“ říká. „Když se ponořím do kreativního myšlení, jsem sama se sebou hluboce propojena. Je to práce, která naplňuje naši dětskou tvořivost, kterou si v sobě každý neseme.“

Chcete-li získat další inspiraci k práci s papírem, sledujte nás na síti Pinterest. A nezapomeňte se o své výtvory podělit na sociálních sítích pomocí hashtagu #MadeWithPIXMA.Autor: Lorna Dockerillová

Související produkty

Související články

 • TISK

  Nejlepší tiskárny pro tvorbu

  Od rodinných projektů až po profesionální provedení – společnost Canon pro vás má dokonalou tiskárnu.

 • TISK A UMĚLECKÁ TVORBA

  Nápady na mini obrazy s tiskárnou Canon SELPHY Square QX10

  Vytvořte si miniaturní uměleckou galerii s pomocí tipů a triků od specialistů na diorámy Ole Friedricha a Esther Mora Chavarriaové.

 • KREATIVNÍ TISK

  Papírové stolní dekorace

  Vytvořte krásnou stolní dekoraci pro všechny příležitosti pomocí aplikace Creative Park.

 • KREATIVNÍ TISK

  Papírové pamětihodnosti

  Oslavte zvláštní místa s tiskárnou Canon PIXMA a aplikací Creative Park.