KREATIVNÍ TISK

Buďte nespoutaní: Vytiskněte si své vlastní zvířecí dobrodružství

Ať už se jedná o lvy a tygry, žirafy, nebo medvědy, se službou Creative Park od společnosti Canon si vytvoříte zábavné domácí papírové safari, získáte další informace o ochraně přírody a navíc zapojíte celou rodinu.
Tři děti si hrají s papírovými loutkami v podobě žirafy, hrocha a medvěda.

Zkoumání království zvířat může vést k nekonečnému nápaditému hraní pro nejmenší a je to aktivita, ve které se snoubí zábava se vzděláváním. Hledáte aktivitu, která podnítí kreativitu a pomůže vašim dětem učit se o nejroztomilejších a nejmocnějších stvořeních světa? Proč nezkusíte tvorbu z papíru ?

Služba Creative Park od společnosti Canon je bezplatný online zdroj plný stahovatelných papírových projektů inspirovaných zvířaty, které jsou vhodné pro zábavný den strávený s rodinou. Vše, co potřebujete k tvorbě vlastního vyskakovacího safari, je tiskárna a pár nadšených tvůrců. Od gepardůkoal až po pandy červenétučňáky císařské – připravili jsme pro vás celou řadu zvířat z celého světa a spoustu zábavy, během které se celá rodina dozví více o přírodním světě.

Blogerka Fariba Soetanová žije v Londýně se svým manželem a třemi dětmi. Zde nám poví, jak její rodina použila službu Creative Park a tiskárnu Canon PIXMA řady TS8350 pro zábavné zvířecí dobrodružství.

1. Sežeňte si umělecké potřeby

Řada šablon papírových projektů vytištěných na listech A4, které si rodina mezi sebou předává.

Papírové projekty služby Creative Park se tvoří snadno a nevyžadují žádné speciální nástroje. Vše, co potřebujete, jsou nůžky, lepidlo, prostor pro práci a několik nadšených mladých tvůrců.

Nebudete potřebovat mnoho nástrojů, abyste mohli na svém domácím safari začít pracovat – stačí několik nůžek, aby se mohli zapojit všichni, tiskárna, papír a lepidlo nebo lepicí páska.

„U komplikovanějších zvířat budete pravděpodobně potřebovat spíše špičaté nůžky než nůžky pro děti, protože obsahují několik opravdu malých částí,“ říká Fariba, která doporučuje, aby dospělí při stříhání dětem pomohli.

Každá šablona v aplikaci Creative Park1 nebo na webové stránce obsahuje informace o doporučeném papíru, se kterým dosáhnete nejlepších výsledků. Kvalitní papír, jako je lesklý papír Plus Glossymatný fotografický papír Matte Photo Paper, jsou skvělé možnosti pro nádherné zvířecí výtisky. Fariba také používá tiskárnu Canon PIXMA řady TS8350 pro zřetelné a živé výtisky. „Objednaly jsme silnější papír, který nebyl jako běžný papír do tiskárny. Když ho složíte, tak v tom tvaru vydrží,“ říká.

2. Vyberte si šablony

Matka a dvě děti sedí kolem laptopu u skleněného stolu.

Služba Creative Park nabízí spoustu rozmanitých předloh, takže děti určitě najdou šablonu svého oblíbeného zvířete, která má správnou úroveň obtížnosti. „Existuje obrovské množství zvířat, která můžete vytvořit,“ říká Fariba, která provozuje blog Mixed.Up.Mama.

Celá rodina sedí v obývacím pokoji a stříhá papírové šablony.

Až budete mít projekt vymyšlený, je čas tisknout – a pokud se zapojí celá rodina, safari vznikne jedna dvě.

Ve službě Creative Park si můžete vybrat z nejrůznějších druhů šablon. To znamená, že si děti mohou vybrat zvíře, které chtějí vytvořit a které se jim nejvíc líbí, ať už jde o exotickou šelmu, nebo zvířátko z okolí.

Stačí použít aplikaci Creative Park nebo navštívit webové stránky služby Creative Park, stáhnout si oblíbené papírové návrhy a poté je vytisknout na domácí tiskárně. Výběrem různých šablon se správnými úrovněmi dovedností zajistíte, že si užijete spoustu legrace a na návrzích bude moci spolupracovat celá rodina.

„Navštívily jsme webové stránky, holky si prohlédly různá zvířata a já jsem jim pomohla s výběrem podle úrovně obtížnosti. Holky z toho byly opravdu nadšené. Jsou obě ve věku, kdy mají své oblíbené zvíře,“ říká Fariba, jejímž dcerám je šest, osm a deset let.

„Jako rodiče určitě znáte své děti a jejich schopnosti. Vybrat si můžete z celé škály zvířat,“ pokračuje.

„Řekla jsem jim, ať si vyberou něco, na co se zvládnou soustředit, a pokud starší děti chtějí pokračovat se složitější šablonou, jako je gepard, určitě mohou. Nakonec se rozhodly, že to zkusí.“

3. Vystřihněte a vytvořte svá papírová zvířata

Rodina vystřihuje zvířata z papíru.

Ruční loutky, které se Faribina rodina rozhodla vytvořit, je možné různě přizpůsobit, takže každá z nich dostane kreativní a osobní nádech.

Dívka vystříhává tvar skvrnitého geparda vytištěný na papíře formátu A4.

Složitější šablony, jako je tento papírový gepard, mohou představovat poutavou aktivitu pro starší děti.

Jednou z nejzajímavějších částí tvorby z papíru je skládání a slepování vašeho zvířete, abyste svému safari nebo loutkové show vdechli život. Fariba si myslí, že to může fungovat jako báječná víkendová aktivita pro celou rodinu.

„Je to pěkná aktivita, která čerpá z celé řady různých dovedností – děti si stříháním a lepením rozvíjejí jemnou motoriku, hodně se soustředí a spojují věci do 3D tvaru.“

„Pokud na sobotu nemáte žádné plány a rozhodli jste se zůstat doma, tato aktivita dětem umožní trochu využít jejich kreativitu,“ říká. „Mohou tvořit samy, ale vy můžete být k dispozici s hrnkem čaje pro případ, kdyby potřebovaly pomoc nebo se chtěly na něco zeptat. Je hezké, když se do něčeho mohou ponořit a pak si se zvířátky i hrát.

U ručních loutek existují různé možnosti pro oči, pokrývky hlavy a doplňky. Takže dětem se moc líbilo, že si mohly vybrat každý doplněk, třeba, jak budou vypadat oči, takže všechny vypadaly trochu jinak a neskutečně roztomile.“

4. Bavte se

Papírová ruční loutka hrocha na kulatém stole vedle tiskárny Canon PIXMA.

Fariba říká, že kromě toho, že je tato aktivita velmi zábavná, navazuje také na to, co se některé její dcery učí ve škole. „Na jejich úrovni se učí o 3D tvarech v první i ve třetí třídě, takže to spolu krásně souvisí.“

Tři malé ruce drží papírové zvířecí loutky za velkou modrou pohovkou v rodinném obývacím pokoji. Na levé straně záběru je vidět velký králík.

Faribiny děti se rozhodly zahrát si se svými zvířátky loutkové divadélko – a dokonce se k nim připojil i jejich králík.

Ať už jste si vytiskli a vyrobili celou řadu divokých zvířat z plání Afriky, zvířátka z evropské lesní říše divů, nebo vtipnou a kreativní loutkovou show, hra je skvělou příležitostí, jak umožnit dětem zapojit jejich kreativitu.

Faribiny děti se rozhodly vytvořit show zahrnující rodinného mazlíčka a bavily se při vymýšlení, jaké zvuky jejich zvířecí výtvory budou dělat. „Chtěly si udělat malou loutkovou show a hrát si s loutkami a králíkem a další různé věci,“ říká Fariba. „Mluvily jsme o tom, že by se jejich zvířátka měla nějak jmenovat, z čehož byly nadšené, a snažily se napodobit zvuky žirafy – ty možná nedopadly úplně nejlépe!“

5. Škola hrou

Tři usměvavé děti za modrou pohovkou drží papírové loutky.

Tvorba z papíru se zvířecími tématy může představovat skvělý způsob, jak děti povzbudit, aby se ponořily do světa přírody a naučily se o něm něco víc.

Když narazíte na řešení témat, jako je ochrana přírody, může to být pro rodiče náročné, ale s interaktivní aktivitou, jako je tato, je snadné se ponořit do příjemného učení. Ať už se jedná o tvorbu kvízů se zvířátky, vyprávění příběhů o zvířátkách pomocí papírových postav, nebo o diskuzi o skutečném životním prostředí a zvycích zvířat vytvořených vašimi dětmi, přírodní výchova se může snadno stát součástí papírové hry.

„Mluvily jsme o tom, zda se některá z těchto zvířat mohou společně potkat, protože jsme měli ruční loutky pandy, hrocha, tygra a žirafy. Takže jsme diskutovaly o tom, zda bychom je všechny našly ve stejném prostředí,“ říká Fariba.

Je to také skvělý způsob, jak hovořit o citlivějších tématech, jako je koloběh života. Rodiče také mají skvělou příležitost mluvit o tom, proč některá zvířata vypadají tak, jak vypadají, aby se mohla skrýt před predátory nebo se dostat ke svému zdroji potravy.

Chcete-li zapojit svou rodinu, navštivte službu Creative Park a nechte se inspirovat nekonečnou škálou zvířecích šablon – ideální pro děti s kreativním nadáním a láskou ke světu přírody.

Můžete dokonce vytvořit svůj vlastní park divokých zvířátek na zahradě tím, že své papírové výtvory přesunete ven a umístíte zvířata do nejvhodnějších prostředí, pod stromy, do vysoké trávy nebo na kameny.

Napsala Lorna Dockerillová

  1. Pokud vaše tiskárna není podporována, podívejte se na webovou stránku služby Creative Park.

Související výrobky

Související články