A time stack image showing a tulip blooming.

ČASOSBĚRNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ

Hrátky s časem: Pomocí této techniky skládaných fotografií můžete časosběrný snímek proměnit ve výtisk

Pořizování stovek snímků zachycujících proud času v časosběrné sekvenci může být skvělé, ale výsledné videozáznamy nelze umístit na zeď. Časosběrné snímky však lze proměnit v jediný snímek, který můžete vytisknout. Vytvoření snímku pomocí techniky pro skládané fotografie zahrnuje pořízení série fotografií, stejně jako u časosběrného snímku. Místo vytváření videa však z jednotlivých záběrů využijete různé oblasti a sloučíte je do jediného působivého snímku, který zachycuje nějaký přechod, například ze dne na noc.

Zde vysvětlíme základy nastavení fotoaparátu pro časosběrné snímání pomocí fotoaparátu s vestavěným intervalovým časovačem. Jedná se o jednoduchou techniku fotografování, kterou můžete sami vyzkoušet z domova nebo ze zahrady. Během odpoledne a večera jsme zachytili fascinující pohyb lístků tulipánu, ale stejnou techniku můžete použít na jakýkoli objekt, který se v průběhu času pomalu mění, od zmrzliny, která taje, až po sekvenci krajiny ve dne/v noci. Jakmile bude hotovo, záběry sloučíme a pak vytvoříme poutavý výtisk, který si můžete pověsit na zeď.

1. Pořiďte časosběrné snímky

Zvolte pozici

A photographer frames up his subject: a tulip growing in his garden.
Při výběru místa pro fotografování skládané fotografie zvažte změny počasí a chraňte fotoaparát před povětrnostními vlivy.

Umístěte fotoaparát na stativ a zvolte úhel, ze kterého chcete fotografovat. Mějte na paměti, že fotoaparát bude muset několik hodin nehybně stát, takže odlehlé místo bude nejvhodnější. Pokud hrozí déšť, umístěte fotoaparát pod kryt nebo fotografujte z okna. Nejlepší je, když je den klidný, protože silný vítr může způsobit nežádoucí pohyb květiny. Ujistěte se, že je baterie plně nabitá. Tulipány jsou v době okolo poledne plně otevřené, aby jejich lístky zachytily sluneční světlo, takže právě v tomto okamžiku jsme nastavili náš snímek.

Najděte si jednoduché pozadí

A black back drop is used to make tulips stand out.
Jednoduché pozadí značně zjednoduší prolnutí snímků do skládané fotografie.

Pokud fotografujete objekt, jako je květina, zkuste za něj umístit jednoduché pozadí. Nejenže vyčlení květinu z bohatého pozadí zahrady, ale poté také usnadní souvislou kombinaci několika záběrů do jednoho. V našem záběru jsme za květinou nařasili kousek černé látky, ale je možné experimentovat s nejrůznějšími barvami pozadí. Aby pozadí zůstalo tmavé, také jsme se ujistili, že na něj nebude dopadat přímé sluneční světlo.

Nastavte expozici

Související články
A women touches a paper star hanging from her ceiling.

FOTOGRAFOVÁNÍ V INTERIÉRU

Projekty na dokonalé snímky: Tři nápady pro kreativní domácí fotografování

Buďte kreativní i doma. Tipy pro fotografování kinematografických portrétů, abstraktních makrosnímků a časosběrných videí.

Tulips in a garden framed by trails of light.

FOTOGRAFOVÁNÍ ZAHRADY

Buďte kreativní i na zahradě: Tři techniky, které si můžete osvojit

Zábavné projekty, které můžete vyzkoušet doma: od malování světlem až po fotografování hvězd.

The Aperture priority mode settings on a Canon EOS 5D Mark IV.
Režim priority clony (Av) je pro vytváření skládané fotografie ideální – fotoaparát upraví rychlost závěrky podle měnícího se světla, ale bude respektovat nastavenou clonu.

Volba expozice bude záviset na objektu a osvětlení. Priorita clony je obecně dobrou volbou pro časosběrné sekvence, kde se úrovně světla v průběhu dne mění. To znamená, že můžete zachovat pevně nastavenou clonu a citlivost ISO, zatímco fotoaparát přizpůsobí rychlost závěrky podmínkám. Ideální je střední clona (například f/8) a nízká citlivost ISO, jako je ISO 100, pomáhá udržet šum na minimu. Po zaostření na objekt přepněte objektiv do režimu ručního zaostřování, aby zůstal zaostřený po celou sekvenci.

Zamyslete se také nad kvalitou obrazu. Snímky typu RAW mají v oblastech s vysokým jasem i ve stínech mimořádné detaily, takže vám poskytnou záchrannou síť pro korekci přeexponování nebo podexponování. Pokud si nejste jisti při používání formátu RAW, zvolte formát RAW+JPG, ale nezapomeňte, že snímky v tomto formátu zaberou více místa na paměťové kartě.

Mějte světlo pod kontrolou

A reflector blocks light from hitting the tulips in frame.
Když zabráníte tomu, aby na objekt dopadalo sluneční světlo, a nahradíte jej světlem umělým, dosáhnete konzistentního efektu.

Konzistentní osvětlení usnadní plynulý přechod vašich snímků, ale jeho zajištění může být při fotografování v různou denní dobu obtížné. Klíčem je potlačit denní světlo, aby hrálo minimální roli v celkovém osvětlení. V tomto ohledu se nabízí několik možností. Nejprve byste mohli dočasně blokovat sluneční světlo odrazkou nebo dekou a osvětlovat květinu pomocí lampy nebo silné svítilny. Případně můžete použít blesk Speedlite nebo externí blesk a denní světlo přebít.

Nastavte intervaly

The Interval settings screen on a Canon EOS 5D Mark IV.
Tvorba skládané fotografie je časově náročný proces. Usnadní vám jej fotoaparát s možností intervalového fotografování, jako je Canon 5D Mark IV, který jsme použili i zde, Canon EOS 90D, EOS RP, EOS 250D nebo EOS M6 Mark II.

V nabídce fotoaparátu přejděte do nastavení intervalového fotografování. Zde najdete dva klíčové ovládací prvky. Nastavení intervalu určuje dobu mezi snímky a rozsah, který můžete zvolit, se bude lišit podle fotoaparátu: některé umožňují intervaly až 30 sekund, některé až 59 minut 59 sekund, některé i několik hodin, minut a sekund (v tomto případě je fotoaparát nastaven na pořizování snímků každou hodinu). Počet snímků lze nastavit na konkrétní číslo nebo na hodnotu 00 Neomezeno (pokud to fotoaparát umožňuje) pro kontinuální snímání. Po nastavení všech těchto možností můžete stisknout tlačítko spouště a spustit sekvenci.

2. Spojte své snímky

Vytvořte skládané fotografie

A tulip on the edit screen in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
Vyberte sekvenci snímků v softwaru pro zpracování obrazu Canon Digital Photo Professional (DPP) a slučte je pomocí nástrojů pro úpravu a kompozici.

Jakmile pořídíte několikahodinovou sekvenci fotografií, můžete je sloučit do jednoho snímku, který zobrazuje změnu objektů v průběhu celého dne. Vyberte snímky, které chcete prolnout – můžete vybrat libovolný počet snímků, ale čím více jich zvolíte, tím to bude časově náročnější. Zpracujte snímky a vylepšete barvy a tóny, jako by tomu bylo u jednotlivých fotografií. Chcete-li ušetřit čas, můžete je v aplikaci DPP dávkově zpracovat pomocí funkce Recipe.

Ujistěte se, že je pozadí konzistentní

An image of a tulip is tweaked in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
Pomocí nástroje pro úpravu můžete zajistit, aby pozadí bylo konzistentní ve všech snímcích, které slučujete.

Pokud oblasti pozadí nejsou zcela černé, jako tomu je u této květiny, můžete přes ně malovat nástrojem pro úpravy a pak oblast selektivně ztmavit. Poté začněte slučovat fotografie pomocí nástrojů pro úpravu a kompozici v aplikaciDPP. Pomocí nástroje pro úpravu začerněte ve snímku oblasti, které nechcete použít, a poté pomocí nástroje pro kompozici vyberte jiný snímek a prolněte je pomocí nastavení Zesvětlit nebo Přidat. Efekt vytvoříte tak, že prolnutý snímek uložíte a budete stejným způsobem pokračovat u každého snímku.

Prolněte snímky

Two images of tulips are merged together in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
V aplikaci DPP můžete zvolit způsob prolnutí snímků. Zde jsme vybrali květinu ve výrazně odlišných fázích kvetení.

Existuje mnoho programů a aplikací pro úpravu snímků, které můžete k prolnutí fotografií použít, ale principy zůstávají stejné. Umístěte fotografie na sebe a na každé z nich vyberte oblasti, které chcete v prolnutém snímku použít. Můžete zvolit přechodné prolnutí od jedné strany snímku k druhé nebo experimentovat s jinými typy přechodu, například s řadou řezů, jak je znázorněno na ukázkovém obrázku se skládanou fotografií krajiny níže.

Jakmile zvládnete základy prolínání snímků v aplikaci DPP, můžete vyzkoušet různé efekty, jako je řez snímků.

3. Vytiskněte si svou skládanou fotografii

Připravte snímek

Nyní, když jsou fotografie prolnuty do jediného snímku, jsou připraveny k tisku.

Po prolnutí časosběrných fotografií můžete udělat ještě jeden krok navíc a fotografii vytisknout. Zarámovaný výtisk květiny v několika fázích rozkvétání může být okouzlujícím doplňkem vaší zdi nebo krbové římsy – nebo poslouží jako dárek pro milovanou osobu. Příprava snímku k tisku je jednoduchá a lze ji provést ve většině aplikací pro úpravu snímků. Ať už si vyberete jakoukoli, je důležité, aby byly barvy na displeji kalibrovány, takže to, co vidíte na obrazovce, bude stejné jako výsledek z tiskárny.

Zvolte správné nastavení

A time stack of tulips shown in a frame on a mantelpiece.
Výběr správného nastavení zajistí, že výtisk bude odpovídat barvám na obrazovce, a ve výsledku se stane nádherným dekorativním doplňkem do vašeho domova.

Proces tisku se může mírně lišit podle toho, kterou tiskárnu používáte. Profesionální tiskárny nabízejí výhody, jako jsou například výtisky ve velikosti plakátu s delší životností. Tiskárna Canon PIXMA PRO-10S může tisknout až do formátu A3+ pomocí systému s 10 inkousty na bázi pigmentu pro překrásnou reprodukci barev, zatímco tiskárna PIXMA PRO-100S používá systém 8 inkoustů na bázi barviv pro potenciálně delší životnost výtisků. Nebo zvolte ještě vyšší úroveň s tiskárnou Canon imagePROGRAF PRO-1000 pro výtisky až do formátu A2 pomocí systému 12 inkoustů LUCIA PRO na bázi pigmentu od společnosti Canon.

Pokud používáte některou z těchto tiskáren nebo jinou profesionální tiskárnu Canon, použijte modul Print Studio Pro, který vás provede procesem tisku. Tento modul plug-in spolupracuje s aplikací DPP a dalšími aplikacemi pro úpravy. Pomocí tohoto modulu můžete upravit nastavení správy barev a profily papíru tak, aby tisk přesně odpovídal tomu, co vidíte na obrazovce.

Pokud používáte domácí fototiskárnu, jako je Canon PIXMA TS6350, kterou jsme použili i my, můžete proces řídit z aplikace DPP: Vyberte možnost Print (Tisk), poté Properties (Vlastnosti) a zvolte typ papíru, který používáte, a správná nastavení. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte speciální papír, jako je fotografický papír Canon Pro, a tiskárnu se systémem alespoň 5 inkoustů (jako je například systém inkoustové technologie ChromaLife100 společnosti Canon používaný v tiskárně PIXMA TS6350 ), a vytvářejte vysoce kvalitní výtisky.


Napsal James Paterson

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky