Sunset Photography

Objektivy pro fotografování krajiny

Najděte si svou perspektivu

Jestliže se snažíte zachytit krásy přírody, jako krajinářský fotograf se pravděpodobně budete často vydávat na výlety do přírody, expedice nebo horolezecké výpravy. Musíte se proto důkladně zamyslet nad výběrem objektivů pro různá místa.


Při fotografování krajin je obvykle vhodné používat širokoúhlé nebo ultraširokoúhlé ohniskové vzdálenosti, které dávají možnost širších záběrů a příležitost zachytit nedozírný prostor. Pokud chcete mít jistotu, že si pro svůj styl fotografování krajiny vyberete správný objektiv, musíte se podívat na ohniskové vzdálenosti dostupných objektivů v řadě odpovídající potřebám vašich snímků.

Seaside Photography

Ultraširokoúhlé objektivy

Objektivy s těmito ohniskovými vzdálenostmi, pohybujícími se v rozsahu od 11 mm do 20mm, vytváří (při použití na plnoformátových fotoaparátech) mimořádně široké zorné pole, které sahá za hranice lidské perspektivy. Skvěle se hodí ke zvýraznění vzdálenosti mezi popředím a pozadím a vyjádření nesmírné rozlehlosti prostoru před fotoaparátem. Ultraširokoúhlé objektivy dokážou velmi účinně vyplnit celý záběr významnými architektonickými díly a interiéry.

Desert Photography

Standardní širokoúhlé objektivy

Tyto objektivy mají ohniskové vzdálenosti od 24 mm do 35 mm a pokrývají standardní rozsah širokoúhlých záběrů, přitom vám stále poskytují široké zorné pole, ale ve srovnání s ultraširokoúhlými objektivy s méně zdůrazněnou perspektivou. Tento rozsah se hodí na těsnější kompozice a je užitečný v situacích, kdy nechcete, aby pozadí za popředím úplně zanikalo.

Mountain Landscape

Teleobjektivy

Při použití delších ohniskových vzdáleností můžete prvky kompozice zdánlivě přiblížit k sobě, dosáhnout plošší perspektivy a zhuštění prostoru scény. Vzniká tak dojem, že popředí je k pozadí blíže. Pokud při zachycování scenérií používáte několik obrazových plánů, například les s horami a slunce, můžete pomocí této techniky dosáhnout dramatických účinků. Všechny objektivy s ohniskovou vzdáleností nad 85 mm jsou obvykle považovány za teleobjektivy.

Forest Photography

Fotografování s ultraširokoúhlými objektivy

Na scéně níže vidíte, že pomocí ultraširokoúhlého objektivu lze do záběru dostat více. Vzdálené objekty v záběru se jeví dále od pozadí a popředí se stává na snímku výraznějším prvkem, stejně jako obloha. S prodlužováním ohniskové vzdálenosti můžete pozorovat opačný účinek – zorné pole se zužuje a jednotlivé prvky se k sobě dostávají blíže.


Poznámka: Ohniskové vzdálenosti uvedené výše je třeba v případě fotoaparátu se snímačem formátu APS-C vynásobit faktorem 1,6.

Lighthouse Photography

16 mm

Lighthouse Photography

35 mm

Lighthouse Photography

47 mm

Lighthouse Photography

75 mm

Vliv fotoaparátu na výběr objektivu

Objektivy Canon EF-S jsou navrženy výhradně pro fotoaparáty se snímačem APS-C, jako je EOS 760D, a nejsou kompatibilní s plnoformátovými modely, například řady EOS 5D.


Objektivy EF lze používat s libovolným fotoaparátem EOS, ale při použití objektivu EF na modelu EOS se snímačem typu APS-C poskytnou zorný úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 1,6× delší na plnoformátovém fotoaparátu. Například při použití objektivu EF 28mm f/2.8 IS USM na fotoaparátu EOS 760D dosáhnete zorného úhlu, který odpovídá objektivu s ohniskovou vzdáleností 45 mm nasazenému na plnoformátovém fotoaparátu. To je třeba mít při fotografování širokoúhlých záběrů krajin na paměti.

Forest With Full Frame Sensor

Snímek s objektivem ohniskové vzdálenosti 11 mm na plnoformátovém snímači

Forest With Aps-C Sensor

Snímek s objektivem ohniskové vzdálenosti 11 mm na snímači APS-C

Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností nebo objektiv se zoomem?

Úvaha o použití „pevných“ objektivů s jedinou ohniskovou vzdáleností se může jevit jako nemístná, ale tyto objektivy mají jednodušší optickou konstrukci a jsou lehčí než zoomy. Poskytují proto obraz vynikající kvality a řada profesionálů je používá především z tohoto důvodu. Mohou vás také přimět přemísťovat se a hledat pro daný objekt vhodný úhel záběru, nespoléhat se tedy na využití zoomu.


Naproti tomu je však nošení většího počtu objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností méně praktické na cestách. Pro podobné situace může být vhodný lehčí širokoúhlý nebo ultraširokoúhlý zoom, který vám poskytne větší flexibilitu bez nutnosti výměny objektivů.

Princip práce s clonou

Většina snímků krajin se pořizuje s vysokým clonovým číslem f/8 či vyšším, aby bylo ostře prokresleno jak popředí, tak pozadí. Pokud však hodláte fotografovat krajiny za slabého osvětlení nebo se chystáte pustit do extrémů, jako je zachycování hvězdné oblohy, mohou pro vás být vhodné objektivy s vyšší světelností (zoomy f/2,8 nebo ještě světelnější objektiv f/1,4 s pevnou ohniskovou vzdáleností). Tyto objektivy se také ideálně hodí pro případy, kdy potřebujete zachytit nerozmazaně pohyb – například ptáky v letu.

Ocean Photography

Výběr správného objektivu

Po zohlednění těchto faktorů byste se měli zamyslet, co je pro vaše snímky důležité a jakého stylu chcete dosáhnout.


  • Chtěli byste vyplňovat záběry rozsáhlými krajinnými výjevy? Pokud je tomu tak, je pro vás nejvhodnější volbou ultraširokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 11–20 mm.
  • Rádi byste vyžívali při zachycování scenérií různé obrazové plány, například lesy a horské masivy? V takovém případě byste se měli poohlédnout po teleobjektivu, který zploští perspektivu scény a přiblíží pozadí s popředím blíže k sobě.
  • Jsou vaším cílem snímky krajiny v její přirozené kráse? Pak byste měli hledat objektivy v rozsahu ohniskových vzdáleností 24–35 mm, se kterými budete moci zachycovat přirozenější perspektivu.

Sunset Photography

Posuňte krajinné záběry výše

Tradiční vnímání krajinné fotografie obvykle představují snímky rozlehlých krajin rozkládajících se do dáli.


Chcete-li své fotografie krajiny posunout někam výše, zkuste experimentovat s delší ohniskovou vzdáleností. Tímto způsobem je možné jednotlivé prvky kompozice zdánlivě přiblížit k sobě, dosáhnout plošší perspektivy a zhuštění prostoru scény. Vzniká tak dojem, že popředí je k pozadí blíže. Pokud při zachycování scenérií používáte několik obrazových plánů, například les s horami a slunce, údolí či mořské pobřeží, můžete pomocí této techniky dosáhnout dramatických účinků.


Existuje několik typů speciálních objektivů, se kterými můžete dosáhnout neobvyklého vzhledu scény. Svou výbavu objektivů můžete rozšířit o rybí oko nebo nakláněcí a posuvné objektivy (tilt-shift), které dodají vašim snímkům neotřelou perspektivu.

Objektiv Rybí oko

Kruhový záběr může působit jako riskantní přístup, ale zorné pole s rozsahem 180° se může stát stylovým prvkem a zajistit zajímavé podání typických krajinných záběrů. Důvodem pro rozhodnutí k jeho koupi může být jeho osobitý styl jako takový, charakterizovaný půlkulovým obrazem, který poskytuje.

Fisheye Photography

Nakláněcí a posuvný objektiv

Nakláněcí a posuvné objektivy (TS-E) jsou obvykle spojovány s fotografiemi městských panoramat a architektury. Dokáží totiž srovnat perspektivní zkreslení vznikající při fotografování zešikma. Nakláněcí a posuvné objektivy nabízí možnost nezávislého ovládání náklonu i posuvu a mohou snímky ovlivnit různými způsoby.

Museum Photography

S uplatněním posuvu

Museum Photography

S uplatněním náklonu

Extrémní objektiv pro fotografování krajiny

EF 11-24mm f/4L USM

Tento profesionální ultraširokoúhlý objektiv se zoomem je jedním z nejslavnějších objektivů značky Canon řady L a nabízí působivý rozsah ohniskových vzdáleností 11–24 mm s minimálním zkreslením i na nejširším konci. Disponuje odolnou konstrukcí s utěsněním proti povětrnostním vlivům a je tak odolný proti prachu a vodě. Ideálně se proto hodí pro snímání v drsných podmínkách. Devítilamelová kruhová clona zajišťuje nádherné rozmazání pozadí.

Zobrazit podrobnosti

Ef 11-24Mm F/4L Usm

Mohlo by se vám líbit…