Macro Photography

Objektivy pro makrofotografování

Maximální využití potenciálu makrofotografie

Makroobjektivy umožňují detailně fotografovat velice malé objekty a odhalovat maličkosti, které nejsou viditelné pouhým okem. Tyto objektivy využívají jak fotografové specializovaní na pořizování snímků hmyzu či květin, tak studioví fotografové zaměření na zátiší.


Makroobjektivy používají na snímky hmyzu nebo květin i fotografové divoké zvěře a přírody. Díky své výjimečné kvalitě obrazu a velké světelnosti se ale makroobjektivy výborně hodí také k fotografování portrétů. Chcete-li mít jistotu, že si vyberete správný objektiv pro svůj typ snímků, musíte vzít v úvahu jak fotografované objekty, tak váš tvůrčí záměr.

Macro Photography

Zachycujte jemnější detaily

Pokud se potřebujete k fotografovanému objektu přiblížit a zachytit ty nejjemnější detaily, budete mít s makroobjektivy výhodu, protože s nimi budete moci pořizovat mimořádně detailní záběry zblízka. Jedinečnou výhodou makroobjektivů je, že vám umožní zvětšit objekt tak, aby se na snímači fotoaparátu zobrazil v životní velikosti.

Raspberry Photography

Dostaňte se blíže bez přibližování

Pokud chcete pořídit detailní snímek plachého živočicha nebo hmyzu a zachytit ho do nejmenších detailů, potřebujete zajistit, abyste fotografovaný objekt nevyrušili. Objektiv s delší ohniskovou vzdáleností, jako je Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, vám zajistí dostatečnou pracovní vzdálenost od objektu tak, abyste ho nevyrušili ani nenarušili světelnou atmosféru v jeho blízkosti.

Green Insect Photography

Detaily v životní velikosti

Unikátní vlastností tohoto makroobjektivu je jeho schopnost zvětšit fotografovaný objekt do životní velikosti. Ta je dána poměrem zvětšení objektivu vzhledem k fyzické velikosti snímku na snímači fotoaparátu a fyzické velikosti fotografovaného objektu. Například poměr 1:1 znamená, že fotografovaný objekt má na snímači fotoaparátu stejnou velikost jako ve skutečnosti. Speciální makroobjektivy, jako je Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro, umožňují dosažení poměru zvětšení až 1:5, což znamená, že objekt je na snímači 5x větší než ve skutečnosti.

Life-Sized Detail Photography

Vliv fotoaparátu na výběr objektivu

Objektivy Canon EF-S jsou navrženy výhradně pro fotoaparáty se snímačem APS-C, jako je EOS 760D, a nejsou kompatibilní s plnoformátovými modely, například řady EOS 5D.

Objektivy EF lze používat s libovolným fotoaparátem EOS, ale při použití na modelu EOS se snímačem typu APS-C poskytnou zorný úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 1,6× delší než na plnoformátovém fotoaparátu. Například při použití objektivu EF 100mm f/2.8L- Macro IS USM na fotoaparátu EOS 760D dosáhnete zorného úhlu, který odpovídá objektivu s ohniskovou vzdáleností 160 mm nasazenému na plnoformátovém fotoaparátu. Srovnání níže znázorňuje dopad této skutečnosti na makrofotografování.

Bee Macro Photography
Macro Photography

Vliv ohniskové vzdálenosti na pracovní vzdálenost

Při volbě ohniskové vzdálenosti pro makro je třeba brát v úvahu více než jen potřebu přiblížit se k fotografovanému objektu. Delší ohnisková vzdálenost (tj. vyšší číselná hodnota) vám umožní dosáhnout stejného poměru zvětšení, i když budete stát dále. Například při fotografování motýlů s objektivem o ohniskové vzdálenosti 180 mm dosáhnete vzdálenosti, kterou potřebujete, abyste fotografovaný objekt nerušili, a přesto budete moci zachovat zvětšení na úrovni makro.

S prodlužováním ohniskové vzdálenosti se bude zvětšovat i vaše pracovní vzdálenost, takže si stále zajistíte stejný poměr zvětšení. Pracovní vzdálenost je vzdálenost objektu od ohniskové roviny vašeho fotoaparátu.

Na schématu vpravo je znázorněna vzdálenost od konce objektivu k fotografovanému objektu.

How focal length affects working distance

Vliv ohniskové vzdálenosti na podání perspektivy

Výběru správné ohniskové vzdálenosti je třeba při makrofotografování věnovat náležitou pozornost, protože jakékoli změny mohou mít na snímek velký vliv. Pokud zvolíte delší ohniskovou vzdálenost, pozadí a popředí se budou jevit blíže u sebe a umožní vám změnit vzhled snímku.

Flower 180Mm Photography

180 mm

Flower 100Mm Photography

100 mm

Flower 50Mm Photography

50 mm

Výběr správného objektivu

Po zohlednění těchto faktorů je třeba se zamyslet, co je pro váš styl fotografování důležité.

  • Chcete pořizovat detailní snímky plachých živočichů či hmyzu? Pak potřebujete objektiv s delší ohniskovou vzdáleností, například EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, který vám poskytne delší pracovní vzdálenost.
  • Potřebujete schopnost zvětšit fotografované objekty do nadživotní velikosti? Potom je pro vás ideální volbou objektiv Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro s poměrem zvětšení až 1:5.

Flower Macro Photography

Dosahování nejlepších výsledků s makroobjektivy

Snížení vlivu otřesů fotoaparátu

Makroobjektivy s delšími ohniskovými vzdálenostmi mohou způsobovat vyšší míru rozhýbání fotoaparátu a ztěžovat pořízení ostrého, prokresleného snímku. Stabilizátor obrazu v objektivu pomáhá do značné míry eliminovat otřesy vznikající při fotografování z ruky. Jestliže se rozhodnete pro objektiv bez stabilizátoru obrazu (IS), můžete k zajištění stability fotoaparátu a objektivu použít stativ, ale bude těžší se s fotoaparátem a objektivem pohybovat z místa na místo.

Chameleon Photography

Osvětlení objektu

Při správně použitém osvětlení budete moci využívat vyšší rychlosti závěrky a získat ostré snímky pohybujících se objektů. Specializované osvětlovací systémy Canon Macro Ring Lite MR-14EX II a Twin Lite MT-24EX pomáhají vytvořit kolem objektu rovnoměrně rozptýlené světlo. Objektiv EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM je vybaven dvěma vestavěnými ovladatelnými světly s diodami LED (Macro Lite), která poskytují dostatečné osvětlení a eliminují vrhané stíny.

Butterfly Photography

Extrémy při makrofotografování

S většinou makroobjektivů lze dosáhnout poměru zvětšení 1:1. Můžete se ale bez problémů dostat ještě blíže a dosáhnout poměru 1:2 (fotografovaný objekt se tedy na snímači fotoaparátu jeví dvojnásobně velký), a to pomocí mezikroužků. Chcete-li se dostat k fotografovanému objektu tak blízko, jak to jen bude možné, umožní vám objektiv MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo dosáhnout poměru 1:5. Při takovéto míře zvětšení jsou viditelné bublinky vzduchu v kapkách vody.

Extreme Macro Photography

Volba profesionálů pro makrofotografování

EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Profesionální makroobjektiv USM s výjimečnou kvalitou obrazu a provedení a s hybridním stabilizátorem obrazu.

Zobrazit podrobnosti

EF 100mm IS USM MACRO FRT WITHOUT CAP MATCH

Mohlo by se vám líbit…