Wildlife eagle sea

Objektivy pro fotografování divoké přírody

Přibližte se k přírodě jako nikdy předtím

Celé fotografování zvířat ve volné přírodě spočívá v jejich zachycení v přirozeném prostředí. Je potřebné znát zvyky objektu a také další četné faktory, například kde bude pravděpodobně během dne, polohu slunce vzhledem k objektu a jak blízko se můžete k objektu přiblížit, aniž byste jej vyrušili. Některé z těchto faktorů ovlivní typ objektivu, který použijete k pořízení snímku.


Znalost objektu

Je důležité zkusit naplánovat, co budete fotografovat, například pokud se vám poštěstí být v přírodním parku, v němž jsou zvířata uzavřena, pak pravděpodobně zjistíte, kde budete mít šanci zastihnout je během dne, takže můžete zvážit, kde chcete být, pokud jde o světlo a vzdálenost od nich. Můžete také popřemýšlet o akci, kterou chcete zachytit, takže vezmete v úvahu aspekty chování, například kdy je zvíře nejvíce a nejméně aktivní. Pokud chcete pořizovat snímky v situaci, kdy není možné naplánovat, co budete fotografovat, například jste-li na safari, pak nemáte vždy možnost plánovat záběry, takže vyvstane otázka, jak daleko budete od objektu a jaký druh zvířat uvidíte. Všechny tyto aspekty ovlivní volbu objektivu.

Ponies sunrise relaxed

Zachování vzdálenosti

Možná nebudete vždy schopni přiblížit se fyzicky k objektu, protože to může být nebezpečné nebo si vás může všimnout, pokud se přiblížíte příliš. Z tohoto důvodu se pro fotografování zvířat ve volné přírodě obvykle používá teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 300 mm či větší, neboť nabízí dobré zvětšení, takže můžete zachovat vzdálenost od objektu, a přesto s ním vyplníte záběr. Do hry však začnou vstupovat faktory, jako je velikost fotografovaných zvířat. Pokud se například snažíte fotografovat malého ptáčka, pak budete k zachycení detailů potřebovat mnohem větší zvětšení, něco blíže k 600 mm.

Monkey climbing candid

Zachycení akce

Při fotografování rychle se pohybujících zvířat, jako jsou gepardi nebo ptáci, budete potřebovat co nejvyšší rychlost závěrky. Po výběru objektivu s vysokou světelností dokážete využít více dostupného světla, což vám pomůže zmrazit pohyb objektů a pořídit ostrý snímek. Teleobjektiv s vysokou světelností, jako je EF 300mm f/2.8L IS II USM, vytěží maximum z dostupného světla a ještě vám umožní zmrazit akci

Whale tail ocean action

Denní doba

Při fotografování zvířat ve volné přírodě chcete plně využít dostupný zdroj světla (slunce). Během dne jsou obvykle tři období, která poskytují nejlepší osvětlení pro fotografování divoké zvěře – ráno, poledne a soumrak. Hodina po východu slunce a hodina před soumrakem jsou označovány jako zlaté hodiny. Tato období poskytují mnohem měkčí světlo, protože sluneční paprsky musí v důsledku polohy Slunce vzhledem k Zemi projít přes větší vrstvu zemské atmosféry. To také způsobuje delší stíny pro dramatičtější efekty. Při fotografování v poledne máte k dispozici mnohem tvrdší sluneční světlo. Světlo dopadající shora je kontrastnější a pomáhá eliminovat dlouhé stíny napříč scénou.

Eagle flying sea action

Podmínky fotografování

Když se snažíte zachytit divokou zvěř v přirozeném prostředí, například na poušti či v safari, pak se můžete sami ocitnout v určitých mimořádně drsných podmínkách, v nichž bude potřebné vědět, že vaše vybavení bude pracovat, bez ohledu na to, do čeho je uvrhnete. V těchto případech by vám nejvíce vyhovoval objektiv Canon řady L společně s tělem fotoaparátu opatřeným těsněním proti povětrnostním vlivům. S odolností proti povětrnostním vlivům a prachu se můžete s důvěrou zdržovat venku a pořizovat snímky v nejdrsnějších podmínkách. Objektivy řady L dále rovněž profitují z nejmodernějších optických konstrukcí a technologií společnosti Canon, a poskytují tak průkopnický výkon.

Two seals iceberg

Jak fotoaparát ovlivňuje výběr objektivu

Objektivy Canon EF-S jsou navrženy výhradně pro fotoaparáty se snímačem APS-C, jako je EOS 760D, a nejsou kompatibilní s plnoformátovými modely, například řady EOS 5D.

Objektivy EF lze používat s libovolnou digitální zrcadlovkou EOS, ale při použití na modelu EOS se snímačem typu APS-C poskytnou zorný úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 1,6× delší na plnoformátovém fotoaparátu. Například objektiv 300 mm použitý na fotoaparátu EOS 760D poskytne zorný úhel ekvivalentní objektivu 480 mm použitému na plnoformátovém fotoaparátu, takže objekt se v záběru objeví větší.

Deer full frame sensor wildlife

PLNOFORMÁTOVÝ SNÍMAČ

Deer APS-C sensor wildlife

SNÍMAČ APS-C

Porozumění cloně a rychlosti závěrky

Clona nejenom umožňuje procházet většímu množství světla, ale také pomáhá oddělit objekt od pozadí, protože fotografování s nízkým clonovým číslem, jako je f/2,8, zmenšuje hloubku ostrosti. Pochopení vztahu mezi clonou a rychlostí závěrky je pro fotografy mimořádně důležité, zejména když se snaží fotografovat zvířata ve volné přírodě. Například snížení clonového čísla o 1 EV (např. z f/4 na f/2,8) zdvojnásobí množství světla dopadajícího na snímač, takže můžete použít rychlost závěrky, která je dvakrát vyšší a umožní vám snadno zachytit pohybující se objekty.

Blue parrot claw wildlife

Výběr správného objektivu

  • Potřebujete objektiv, který vás přiblíží bez vyrušení objektu? Pak je pro vás vhodný objektiv s ohniskovou vzdáleností 400 mm nebo větší, neboť vám umožní vyplnit záběr, aniž by bylo nutné přiblížit se.
  • Pohybuje se objekt rychle? Pokud ano, budete k plnému využití veškerého dostupného světla, umožňujícího zvýšit rychlost závěrky, potřebovat nízké clonové číslo (např. f/4 nebo f/2,8). Nižší clonová čísla poskytují objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, takže je zvažte. 
  • Potřebujete určitý stupeň odolnosti pro snímání v drsných podmínkách? Pak vyberte objektiv Canon řady L, která poskytuje zvýšenou odolnost.

  • Potřebujete být schopni rychle měnit kompozici, aniž byste se museli přesunovat? Jedná-li se o tento případ, pak byste měli zvážit poohlédnutí se po objektivu se zoomem v rozsahu od 100 mm do 400 mm, abyste měli větší flexibilitu při výběru kompozice a nebylo nutné měnit objektiv či se přesunout blíže k objektu.

Horses beach action wildlife

Posuňte divokou přírodu dál

Menší živočichové

Makroobjektivy jsou skvělou volbou pro zachycení hmyzu a dalších malých tvorů ve volné přírodě. Tyto objektivy vám umožní zachovat dostatečně velkou vzdálenost mezi vámi a objektem (abyste jej nevyrušili), ale přesto vám umožní vyplnit záběr. Makroobjektiv se stabilizátorem obrazu, jako je model EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, umožňuje fotografovat z ruky v podmínkách, které normálně vyžadují stativ.

Macro butterfly colourful insect

Stativ

Se zvyšující se ohniskovou vzdáleností vzrůstá pravděpodobnost nutnosti použití stativu, protože každé zachvění těla fotoaparátu se projeví více a více, čím vyšší ohniskovou vzdálenost používáte. Zakoupením objektivu se stabilizátorem obrazu velmi výrazně snížíte potřebu stativu k omezení roztřesení. Pokud však čekáte dlouhou dobu, bude možná nutné udržet fotoaparát a objektiv v pevné poloze. V takové situaci může být užitečné mít k dispozici stativ nebo monopod.

Squirrel frozen in motion wildlife

Použití telekonvertorů

Pokud je objektiv kompatibilní s telekonvertory, můžete snadno rozšířit použitelnost objektivu, protože vám umožní přiblížit se ještě více k objektu. Chystáte-li se však použít telekonvertor, nesmíte zapomenout, že omezí množství světla dopadajícího na snímač fotoaparátu. Použitím telekonvertoru EF 1.4x III ztratíte 1 EV světla a telekonvertoru EF 2x III 2 EV světla. To ovlivní světelnost objektivu a nejvyšší rychlost závěrky, které můžete dosáhnout. Například ze světelnosti f/4 se stane světelnost f/5,6, což nemusí být ideální pro fotografování rychle se pohybujících objektů.

Two seals sea action wildlife

Profesionální výběr objektivu pro divokou zvěř

EF 300mm f/2.8L IS II USM

Tento vysoce výkonný objektiv řady L se 4EV stabilizátorem obrazu je proslulý svou schopností dosáhnout úžasných úrovní ostrosti, barev a kontrastu i při použití telekonvertoru ke zvýšení zvětšení teleobjektivu, zatímco zůstane zachována neuvěřitelná ostrost.

Zobrazit podrobnosti

EF 300mm f2.8L IS USM pack shot