Wildlife eagle sea

Objektivy pro fotografování divoké přírody

Přibližte se k přírodě jako nikdy předtím

Celé fotografování zvířat ve volné přírodě spočívá v jejich zachycení v přirozeném prostředí. Je potřebné znát zvyky objektu a také další četné faktory, například kde bude pravděpodobně během dne, polohu slunce vzhledem k objektu a jak blízko se můžete k objektu přiblížit, aniž byste jej vyrušili. Některé z těchto faktorů ovlivní typ objektivu, který použijete k pořízení snímku.


Znalost objektu

Je důležité zkusit naplánovat, co budete fotografovat, například pokud se vám poštěstí být v přírodním parku, v němž jsou zvířata uzavřena, pak pravděpodobně zjistíte, kde budete mít šanci zastihnout je během dne, takže můžete zvážit, kde chcete být, pokud jde o světlo a vzdálenost od nich. Můžete také popřemýšlet o akci, kterou chcete zachytit, takže vezmete v úvahu aspekty chování, například kdy je zvíře nejvíce a nejméně aktivní. Pokud chcete pořizovat snímky v situaci, kdy není možné naplánovat, co budete fotografovat, například jste-li na safari, pak nemáte vždy možnost plánovat záběry, takže vyvstane otázka, jak daleko budete od objektu a jaký druh zvířat uvidíte. Všechny tyto aspekty ovlivní volbu objektivu.

Ponies sunrise relaxed
Pořízeno pomocí EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
 • f/5.6
 • 1/4000
 • 800

Zachování vzdálenosti

Možná nebudete vždy schopni přiblížit se fyzicky k objektu, protože to může být nebezpečné nebo si vás může všimnout, pokud se přiblížíte příliš. Z tohoto důvodu se pro fotografování zvířat ve volné přírodě obvykle používá teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 300 mm či větší, neboť nabízí dobré zvětšení, takže můžete zachovat vzdálenost od objektu, a přesto s ním vyplníte záběr. Do hry však začnou vstupovat faktory, jako je velikost fotografovaných zvířat. Pokud se například snažíte fotografovat malého ptáčka, pak budete k zachycení detailů potřebovat mnohem větší zvětšení, něco blíže k 600 mm.

Monkey climbing candid
Pořízeno pomocí EF 70-200mm f/4L IS USM
 • f/4
 • 1/80
 • 3200

Zachycení akce

Při fotografování rychle se pohybujících zvířat, jako jsou gepardi nebo ptáci, budete potřebovat co nejvyšší rychlost závěrky. Po výběru objektivu s vysokou světelností dokážete využít více dostupného světla, což vám pomůže zmrazit pohyb objektů a pořídit ostrý snímek. Teleobjektiv s vysokou světelností, jako je EF 300mm f/2.8L IS II USM, vytěží maximum z dostupného světla a ještě vám umožní zmrazit akci

Whale tail ocean action
Pořízeno pomocí EF 70-200 f/2.8L IS II USM + 2x III
 • f/8
 • 1/1600
 • 400

Denní doba

Při fotografování zvířat ve volné přírodě chcete plně využít dostupný zdroj světla (slunce). Během dne jsou obvykle tři období, která poskytují nejlepší osvětlení pro fotografování divoké zvěře – ráno, poledne a soumrak. Hodina po východu slunce a hodina před soumrakem jsou označovány jako zlaté hodiny. Tato období poskytují mnohem měkčí světlo, protože sluneční paprsky musí v důsledku polohy Slunce vzhledem k Zemi projít přes větší vrstvu zemské atmosféry. To také způsobuje delší stíny pro dramatičtější efekty. Při fotografování v poledne máte k dispozici mnohem tvrdší sluneční světlo. Světlo dopadající shora je kontrastnější a pomáhá eliminovat dlouhé stíny napříč scénou.

Eagle flying sea action

Podmínky fotografování

Když se snažíte zachytit divokou zvěř v přirozeném prostředí, například na poušti či v safari, pak se můžete sami ocitnout v určitých mimořádně drsných podmínkách, v nichž bude potřebné vědět, že vaše vybavení bude pracovat, bez ohledu na to, do čeho je uvrhnete. V těchto případech by vám nejvíce vyhovoval objektiv Canon řady L společně s tělem fotoaparátu opatřeným těsněním proti povětrnostním vlivům. S odolností proti povětrnostním vlivům a prachu se můžete s důvěrou zdržovat venku a pořizovat snímky v nejdrsnějších podmínkách. Objektivy řady L dále rovněž profitují z nejmodernějších optických konstrukcí a technologií společnosti Canon, a poskytují tak průkopnický výkon.

Two seals iceberg
Pořízeno pomocí EF 70-200 f/2.8L IS II USM + 2x III
 • f/7.1
 • 1/1000
 • 800

Jak fotoaparát ovlivňuje výběr objektivu

Objektivy Canon EF-S jsou navrženy výhradně pro fotoaparáty se snímačem APS-C, jako je EOS 760D, a nejsou kompatibilní s plnoformátovými modely, například řady EOS 5D.

Objektivy EF lze používat s libovolnou digitální zrcadlovkou EOS, ale při použití na modelu EOS se snímačem typu APS-C poskytnou zorný úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 1,6× delší na plnoformátovém fotoaparátu. Například objektiv 300 mm použitý na fotoaparátu EOS 760D poskytne zorný úhel ekvivalentní objektivu 480 mm použitému na plnoformátovém fotoaparátu, takže objekt se v záběru objeví větší.

Deer full frame sensor wildlife

PLNOFORMÁTOVÝ SNÍMAČ

Deer APS-C sensor wildlife

SNÍMAČ APS-C

Porozumění cloně a rychlosti závěrky

Clona nejenom umožňuje procházet většímu množství světla, ale také pomáhá oddělit objekt od pozadí, protože fotografování s nízkým clonovým číslem, jako je f/2,8, zmenšuje hloubku ostrosti. Pochopení vztahu mezi clonou a rychlostí závěrky je pro fotografy mimořádně důležité, zejména když se snaží fotografovat zvířata ve volné přírodě. Například snížení clonového čísla o 1 EV (např. z f/4 na f/2,8) zdvojnásobí množství světla dopadajícího na snímač, takže můžete použít rychlost závěrky, která je dvakrát vyšší a umožní vám snadno zachytit pohybující se objekty.

Blue parrot claw wildlife
Pořízeno pomocí EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
 • f/2.8
 • 1/1250
 • 3200

Výběr správného objektivu

 • Potřebujete objektiv, který vás přiblíží bez vyrušení objektu? Pak je pro vás vhodný objektiv s ohniskovou vzdáleností 400 mm nebo větší, neboť vám umožní vyplnit záběr, aniž by bylo nutné přiblížit se.
 • Pohybuje se objekt rychle? Pokud ano, budete k plnému využití veškerého dostupného světla, umožňujícího zvýšit rychlost závěrky, potřebovat nízké clonové číslo (např. f/4 nebo f/2,8). Nižší clonová čísla poskytují objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, takže je zvažte. 
 • Potřebujete určitý stupeň odolnosti pro snímání v drsných podmínkách? Pak vyberte objektiv Canon řady L, která poskytuje zvýšenou odolnost.

 • Potřebujete být schopni rychle měnit kompozici, aniž byste se museli přesunovat? Jedná-li se o tento případ, pak byste měli zvážit poohlédnutí se po objektivu se zoomem v rozsahu od 100 mm do 400 mm, abyste měli větší flexibilitu při výběru kompozice a nebylo nutné měnit objektiv či se přesunout blíže k objektu.

Horses beach action wildlife

Posuňte divokou přírodu dál

Menší živočichové

Makroobjektivy jsou skvělou volbou pro zachycení hmyzu a dalších malých tvorů ve volné přírodě. Tyto objektivy vám umožní zachovat dostatečně velkou vzdálenost mezi vámi a objektem (abyste jej nevyrušili), ale přesto vám umožní vyplnit záběr. Makroobjektiv se stabilizátorem obrazu, jako je model EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, umožňuje fotografovat z ruky v podmínkách, které normálně vyžadují stativ.

Macro butterfly colourful insect
Pořízeno pomocí EF 100mm f/2.8L Macro IS USM
 • f/8
 • 1/400
 • 400

Stativ

Se zvyšující se ohniskovou vzdáleností vzrůstá pravděpodobnost nutnosti použití stativu, protože každé zachvění těla fotoaparátu se projeví více a více, čím vyšší ohniskovou vzdálenost používáte. Zakoupením objektivu se stabilizátorem obrazu velmi výrazně snížíte potřebu stativu k omezení roztřesení. Pokud však čekáte dlouhou dobu, bude možná nutné udržet fotoaparát a objektiv v pevné poloze. V takové situaci může být užitečné mít k dispozici stativ nebo monopod.

Squirrel frozen in motion wildlife
Pořízeno pomocí EF 70-200mm f/4L IS USM
 • f/4.5
 • 1/250
 • 1000

Použití telekonvertorů

Pokud je objektiv kompatibilní s telekonvertory, můžete snadno rozšířit použitelnost objektivu, protože vám umožní přiblížit se ještě více k objektu. Chystáte-li se však použít telekonvertor, nesmíte zapomenout, že omezí množství světla dopadajícího na snímač fotoaparátu. Použitím telekonvertoru EF 1.4x III ztratíte 1 EV světla a telekonvertoru EF 2x III 2 EV světla. To ovlivní světelnost objektivu a nejvyšší rychlost závěrky, které můžete dosáhnout. Například ze světelnosti f/4 se stane světelnost f/5,6, což nemusí být ideální pro fotografování rychle se pohybujících objektů.

Two seals sea action wildlife
Pořízeno pomocí EF 70-200mm f/4L IS USM + 1.4x III
 • f/6.3
 • 1/500
 • 400

Profesionální výběr objektivu pro divokou zvěř

EF 300mm f/2.8L IS II USM

Tento vysoce výkonný objektiv řady L se 4EV stabilizátorem obrazu je proslulý svou schopností dosáhnout úžasných úrovní ostrosti, barev a kontrastu i při použití telekonvertoru ke zvýšení zvětšení teleobjektivu, zatímco zůstane zachována neuvěřitelná ostrost.

Zobrazit podrobnosti

EF 300mm f2.8L IS USM pack shot