Krajina
Fotografujte panoramatické pohledy od horských svahů a mořských scenérií až po pamětihodnosti a městské krajiny.
Na portrétního fotografa je kladena celá řada požadavků, od přirozených skupinových snímků rodin až po profesionální snímky osob po ramena. Koneckonců každý snímek je jiný a výběr vhodné sady ovlivňuje styl.
Pokud chcete získat jistotu výběru správného objektivu pro své potřeby, měli byste se seznámit s různými styly portrétů, které můžete pořizovat.
Klasický portrét obvykle zachycuje hlavu a ramena člověka. Může ale také označovat celou řadu různých situací, od profesionálních portrétů po ramena až po snahu o zachycení charakteru dané osoby. Většinou se však klasické portréty pořizují z určitého odstupu od fotografovaného, aby se necítil nepříjemně. Ideálním objektivem pro tento typ fotografování je objektiv s ohniskovou vzdáleností kolem 85 mm s vysokou světelností (f/1,2 až f/2,8). S objektivy této ohniskové vzdálenosti můžete pracovat z příjemné vzdálenosti a dosáhnete u fotografovaného objektu plošší perspektivy. Díky vysoké světelnosti budete také moci pracovat za slabého osvětlení a oddělit fotografovaný objekt od pozadí pomocí malé hloubky ostrosti. Podobného účinku lze dosáhnout i se standardními objektivy se zoomem.
Chcete-li zachytit přirozené chování lidí, potřebujete objektiv, se kterým dokážete pořizovat detailní záběry z větší vzdálenosti. Ideálním objektivem pro tyto případy je objektiv se zoomem a rozsahem ohniskových vzdáleností 70-200 mm (nastavený při fotografování na teleobjektiv), protože s ním dosáhnete většího přiblížení a budete moci pořizovat snímky fotografovaných objektů v jejich přirozeném prostředí, aniž by si toho byly vědomy.
Módní fotografie má řadu různých pojetí, je proto důležité vědět, co chcete fotografovat. Pokud potřebujete pořizovat snímky celého oděvu modelek či modelů, ale chcete mít také možnost fotografovat portréty, je pro vás ideální volbou objektiv se zoomem a rozsahem ohniskových vzdáleností 24–70 mm. Tento typ objektivů nabízí dostatečně velkou ohniskovou vzdálenost využitelnou pro typický portrét a současně možnost širokoúhlého záběru, který umožní zachytit objekt v kontextu okolního prostředí. Objektivy s delší ohniskovou vzdáleností, například 70–200 mm, jsou vhodné pro fotografování na módních přehlídkách. Na propracované detaily šperků a oblečení se hodí makroobjektivy.
Skupinové snímky mohou zahrnovat cokoli od tří do tří set osob, v nejrůznějším rozmístění. Rozhodujícím faktorem pro výběr potřebného objektivu je počet lidí, které budete chtít dostat do záběru. Čím větší bude příslušná skupina lidí, tím širokoúhlejší objektiv si musíte pořídit. Širokoúhlý objektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 16–35 mm (na plnoformátovém snímači) vám pomůže bez potíží dostat všechny do záběru. V případě podstatně menších skupin vám k tomu, aby byli všichni na snímku, postačí standardní portrétní objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností od 30 mm do 85 mm.
Je-li vaším cílem zachytit fotografovaného v širších souvislostech pomocí snímku v jeho přirozeném prostředí, můžete rozšířit zorné pole s využitím širokoúhlého objektivu a dostat do záběru větší část jeho prostředí. Širokoúhlé objektivy však mohou zkreslovat fyzické vztahy mezi objekty, ale pokud si toho budete vědomi a budete mít na paměti jejich podání, můžete s jejich pomocí dodat svým snímkům tvůrčí styl, který jednoduše nelze jiným způsobem dosáhnout.
Objektivy Canon EF-S jsou navrženy výhradně pro fotoaparáty se snímačem APS-C, jako je EOS 760D, a nejsou kompatibilní s plnoformátovými modely, například řady EOS 5D.
Objektivy EF lze používat s libovolným fotoaparátem EOS, ale při použití na modelu EOS se snímačem typu APS-C poskytnou zorný úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 1,6× delší než na plnoformátovém fotoaparátu. Například při použití objektivu EF 50mm f/1.8 STM na fotoaparátu EOS 760D dosáhnete zorného úhlu, který odpovídá objektivu s ohniskovou vzdáleností 80 mm nasazenému na plnoformátovém fotoaparátu.
S využitím objektivu se zoomem nebo objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností odpovídající teleobjektivu můžete dosáhnout úchvatných portrétů. Fotografování s delšími ohniskovými vzdálenostmi vám umožní využívat pracovní vzdálenost příjemnější jak pro vás, tak pro fotografovanou osobu, a přesto dosáhnout krásně vyplněného záběru.
Objektivy EF lze používat s libovolným fotoaparátem EOS, ale při použití na modelu EOS se snímačem typu APS-C poskytnou zorný úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 1,6× delší než na plnoformátovém fotoaparátu. Například při použití objektivu EF 50mm f/1.8 STM na fotoaparátu EOS 760D dosáhnete zorného úhlu, který odpovídá objektivu s ohniskovou vzdáleností 80 mm nasazenému na plnoformátovém fotoaparátu.
Portrétní fotografie jsou obvykle nejhezčí s malou hloubkou ostrosti, která pomůže oddělit fotografovaný objekt od pozadí. Při použití vysoce světelného objektivu (s menším clonovým číslem) lze dosáhnout malé hloubky ostrosti, takže pozadí bude vypadat rozmazanější.
Všimněte si, jak má snímek vlevo daleko měkčí pozadí, takže mnohem lépe vynikají rysy dívky. Zejména ve srovnání se snímkem vpravo.
Fotografování portrétů při slabém osvětlení dodává snímkům styl a může zvýraznit osobnostní rysy fotografované osoby. Ať už použijete objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností nebo se zoomem, je třeba zvolit co nejsvětelnější objektiv, abyste dokázali na maximum využít dostupné světlo k získání těch nejlepších výsledků. Čím méně světla je k dispozici, tím vyšší světelnost potřebujete. Je-li to možné, zachytíte nastavením clonového čísla objektivu na f/1,8 reálně přibližně čtyřnásobně více světla než při použití clony f/3,5, což je obrovský rozdíl.
Po zohlednění těchto faktorů je třeba se zamyslet, co je pro váš styl fotografování důležité.
Ty nejlepší portréty působí uvolněně a nenuceně, bez ohledu na účel jejich pořízení. Nikdy ale nestačí jen fotogenický model nebo skvělé místo. Pokud budete brát v úvahu několik následujících faktorů, podaří se vám dosáhnout vždy skvělých výsledků.
Ať už jste ve studiu nebo v exteriéru, můžete používat různé styly nasvětlení, které budou pro daný model vhodné. Ty mohou sahat od fotografování v různou denní dobu až po využití odrazné desky ke zvýraznění rysů fotografovaného objektu.
Měli byste si promyslet umístění fotografované osoby v záběru. Nemusíte spoléhat jen na třetinové rozdělení, zejména v případě detailních záběrů. Doporučujeme experimentovat s vyplněním záběru zajímavými způsoby.
Při plánování portrétního fotografování je důležité nezapomínat na pozadí v jednotlivých lokacích. Vhodné může být použití strukturovaných a barevně tónovaných pozadí ladících s fotografovaným objektem, nesmí však příliš odvádět pozornost.
Tento objektiv řady L si vybírají profesionálové pro fotografování portrétů. Díky světelnosti f/1,2 nabízí vynikající výkon zejména při slabém osvětlení. Jde o speciální portrétní objektiv vybavený asférickým prvkem vyrobeným s vysokou přesností a osmilamelovou clonou poskytující mimořádně ostrý obraz s překrásně rozmazaným pozadím a extrémně malou hloubkou ostrosti – ideální pro kreativní portréty.