#MYCANONMOVE S JAKUBEM FREYEM
alt text goes here

#MYCANONMOVE S JAKUBEM FREYEM

Ostření, jedna ze základních ingrediencí každé fotografie a zároveň neúprosné síto posílající jinak dokonalé fotky do koše. Dnešní fotoaparáty a objektivy nabízejí v tomto směru opravdu mocné pomocníky, nebojte se je použít! Na druhou stranu není nutné, aby každá fotka byla perfektně ostrá, někdy může správně použitá neostrost dodat ten správný scházející kousek k dokonalému výsledku. Zachyťte krásu pohybu ze své jedinečné podstaty!

Soutěžte

Jakub Frey je sportovním fotografem, který se věnuje především akčním fotografiím z terénu. Specializuje se hlavně na extrémní sporty, ke kterým má i osobně blízko. Nejvíce ho baví focení sportovců na kolech a lyžích, ale poslední dobou se zamiloval i do aut a motorek. Kubovu práci definuje snímání pohybu, ať už jde o perfektní zvládnutí rychlosti či vnášení patřičné dynamiky do snímků.

Ambassador Module

1. Sledovat či nesledovat

Zásadní otázkou při ostření v rychlejším pohybu je, zda objekt sledovat či nesledovat. Ve většině případů je jistě vhodnější objekt sledovat, ale ne vždy je to možné. Pokud například vyčkáváte, až zpoza horizontu vystřelí lyžař (ideálně ještě v chumlu prašanu), budete si muset předostřit a jen předjímat, kdy vám asi vlítne do záběru. Pokud na něj alespoň trošku vidíte, využijte jeden z nástrojů kontinuálního ostření.

Sledovat či nesledovat

2. Širokáč a hloubka ostrosti

Širokoúhlé objektivy mají tu vlastnost, že již od velmi malých vzdáleností máte zaostřeno vše, co je v dosahu. Fotíte-li širokáčem objekt, který není blízko vás, a chcete do fotky dostat alespoň trošku hloubky ostrosti, musíte mezi objektiv a objekt dostat nějaký prvek, který bude rozostřený díky tomu, že bude blíž. Dá se to např. vyřešit záběrem, který bude vycházet co nejníž od země.

Širokáč a hloubka ostrosti

3. Proostření pomocí externího blesku

Při nedostatku světla musíte jít dolů i s rychlostí závěrky, čímž se často dostanete na takové hodnoty, které již není možné udržet v ruce. Pokud chcete v takových podmínkách vyfotit nějaký rychlejší pohyb, bez blesků se neobejdete. Již s pomocí jednoho externího blesku se ale dají dělat divy. A můžete si zároveň pohrát s poměrem neostrosti nenasvícené části.

Proostření pomocí externího blesku

4. Hrajte si s mírou pohybové neostrosti

Při focení pohybu je jistá míra neostrosti nejrychleji se pohybující části objektu velmi důležitá - fotka není video. Správnou mírou neostrosti můžete dodat do snímku skutečnou realitu pohybu, která napoví, odkud, kam a jakou rychlostí se objekt pohybuje. Skvěle poslouží zvířený prach, sníh, louže apod.

Hrajte si s mírou pohybové neostrosti

5. Foťte za jízdy

Pro focení za jízdy existuje několik možností. Můžete fotografovat při součinném pohybu, který způsobí, že objekty, které se pohybují stejně rychle jako vy (např. ve vedlejším autě), budou hezky ostré, ale okolí a kola budou rozmazané. Nebo můžete využít efektů a rovnou z auta fotit stopy od stěračů, barevnou sluneční clonu nebo i zajímavou dopravní situaci.

Foťte za jízdy

#MYCANONMOVE S JAKUBEM FREYEM

Zaznamenejte ty nejlepší snímky, kde bude hrát hlavní roli vaše kreativita a svými výtvory se nezapomeňte pochlubit na Instagramu pod označením #mycanonmove a @canonczsk a vyhrajte skvělé ceny Canon! Soutěžit můžete od 19. 4. do 20. 6. 2021. Naše porota v čele s Jakubem Freyem vybere po skončení soutěže 4 výherce, jejichž snímky budou odpovídat kreativnímu zadání soutěže #mycanonmove a jeho podkategoriím:

  1. Sledovat či nesledovat
  2. Širokáč a hloubka ostrosti
  3. Přeostření pomocí externího blesku
  4. Hrajte si s mírou pohybové neostrosti
  5. Foťte za jízdy

Mezi výherce budou rozděleny následující ceny:

Canon EOS 250D + 18-55mm
Canon PIXMA TS6250
Canon SEPLHY CP1300
Canon Powershot SX740 HS

Soutěžte

Pravidla soutěže

Příběhy

Přečtěte si rozhovory a inspirativní příběhy od nadšenců v oboru a zjistěte vše o různých tvůrčích žánrech.

Všechny příběhy

Tipy a techniky

Díky našim profesionálním tipům a průvodcům se naučíte základní dovednosti fotografování, vyzkoušíte nové originální techniky a vylepšíte své fotografie.

Všechny tipy a techniky

Nejnovější články

Přihlásit se k odběru zpravodaje

Získejte všechny poslední novinky a informace o produktech

REGISTRUJTE SE NYNÍ