TISK

Vytvořte si své první portfolio fotografií

Tištěné portfolio je perfektní způsob, jak prezentovat sebe a své fotografie. Zde je návod, jak vybrat snímky do portfolia a jak je vytisknout. Poradí vám fotografka divoké přírody Marina Canová.
Zebra stojí na zadních nohách, hrabe zem předníma nohama a zvedá oblak prachu. Snímek pořídila Marina Canová fotoaparátem Canon.

Tištěné portfolio je perfektní způsob, jak předvést své fotografie, ať už se přihlašujete do fotografické soutěže, chcete oslovit lektora nebo mentora, nebo jen chcete prezentovat sebe a svou práci ostatním lidem. Ale čím byste měli začít, když chcete vytvořit fotografické portfolio?

Fotografka přírody a ambasadorka společnosti Canon Marina Canová pravidelně cestuje za fotografováním do Afriky a Jižní a Střední Ameriky. Zvířata však začala fotografovat v parku divoké přírody Cabárceno, který je největší v Evropě a náhodou se nachází v blízkosti jejího domova v Santanderu v severním Španělsku. Přibližně tři roky budovala portfolio snímků, které pak proměnila ve svou první knihu.

Na tomto základě a také na základě pozdějších zkušeností v roli žádané profesionální fotografky vám tu Marina poradí, jak vytvořit úspěšné portfolio fotografií.

Fotografka Marina Canová drží v rukou otevřenou velkou knihu a ukazuje ji přírodovědkyni Jane Goodallové, která stojí vedle ní.

Velké tištěné portfolio může vést k mnoha věcem. V případě fotografky divoké přírody Mariny Canové se portfolio fotografií zvířat stalo její první knihou, kterou zde ukazuje renomované přírodovědkyni Jane Goodallové. © Marina Canová

Fotografka Marina Canová se usmívá do objektivu a jedním loktem se opírá o velkou knihu s černobílou fotografií zebry na obálce.

Marina Canová se svou knihou Cabárceno Cantabria, která obsahuje fotografie pořízené v parku divoké přírody Cabárceno. © Marina Canová

1. Při organizování svého díla dobře vybírejte

Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je to, že nejsou dostatečně selektivní, říká Marina. „Musíte fotografie analyzovat a být velmi nároční. Do výběru zahrňte jen ty nejlepší z nejlepších. Například nedávejte dohromady dva podobné snímky jen proto, že se vám líbí oba. Musíte si vybrat.“ Snažte se zahrnout nejvýše asi 15 až 20 snímků, ale kvalita je důležitější než kvantita.

2. Vytvořte ze snímků příběh

Nejefektivnější fotografická portfolia nejsou jen kolekce, ale sekvence snímků, říká Marina. „Myslím, že jednou z nejdůležitějších věcí je vyprávění příběhů, které divákům představí něco, co je zaujme a provede je příběhem s různými prvky.“ V Marinině případě to obvykle zahrnuje několik snímků krajiny, které jí umožňují vystavět scénu a zasadit fotografie divoké přírody do souvislostí.

3. Navažte kontakt se svým publikem

Marinin způsob fotografování divoké přírody je známý tím, že zachycuje drama a emoce mezi zvířaty.

„Vytvořit emocionální vazbu, to je pro mě nejdůležitější.“ Je to také klíčový faktor, který hledá při sestavování portfolia. Je to způsob, jak přimět diváky, aby si zapamatovali vaši práci, říká Marina – ať už se jedná o editory snímků, nebo porotce soutěže.

Dva dospělí hroši leží v bahně a mezi nimi spí hroše. Snímek pořídila Marina Canová fotoaparátem Canon.

Marina říká, že nejdůležitější věcí ve fotografování je pro ni vytvoření emocionální vazby. Právě o to by mělo usilovat také portfolio. Snímek z Marinina portfolia, pořízený fotoaparátem Canon EOS 30D (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 90D) s objektivem Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM při nastavení 300 mm, 1/125 s, f/6,7 a ISO 250. © Marina Canová

4. Mějte stále neotřelý přístup

Jak často byste měli aktualizovat své portfolio fotografií? „Jakmile vytvoříte další díla,“ říká Marina. „V mém případě je to pokaždé, když se vrátím z cesty. Vyberu třeba jen jeden nebo dva snímky z tisíců, které jsem pořídila. Neustále se učíte a rostete, abyste mohli vytvářet kvalitnější díla.“ Dobré portfolio je takové, které odráží vaše nejlepší fotografie právě teď.

5. Buďte věrní svému stylu

Pokud produkujete fotografie pro klienty, pokusíte se zjistit, co opravdu hledají, a lépe tak splníte jejich očekávání. Ale i tehdy, jak Marina zdůrazňuje, byste měli zůstat věrní vlastnímu stylu.

„To je klíč,“ říká. „Nesnažte se každému zavděčit.“

Účelem portfolia není prokázat, že umíte vytvářet komerční fotografie podle různých specifikací klienta. Mělo by spíš prezentovat vás samotné.

6. Naslouchejte zpětné vazbě

I když Marina doporučuje vybrat fotografie, které podle vás dělají největší dojem, říká, že je cenné získat názory jiných lidí.

„Jako fotografové jsme někdy příliš blízko naší práci,“ říká. „Je zajímavé, když se někdo podívá na vaše dílo z nového úhlu pohledu.“

Vyhledávejte tedy komentáře od přátel, kolegů a všech, kteří si prohlédnou vaše portfolio, a berte jejich názory v úvahu při revizi a aktualizaci jeho obsahu.

Snímek dvou mladých žiraf zblízka, jedna má krk položený vzadu na krku druhé žirafy. Snímek pořídila Marina Canová fotoaparátem Canon.

Marina miluje černobílé výtisky, ale často fotografuje barevně. Ať už dáváte přednost čemukoli, pracovní postup se správou barev a kalibrovaný monitor pomohou zajistit, aby výsledek na fotografickém papíře přesně odpovídal tomu, co vidíte na obrazovce. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 30D (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 90D) s objektivem EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM při nastavení 400 mm, 1/800 s, f/5,6 a ISO 400. © Marina Canová

Tiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 na světlé pracovní ploše ve fotoateliéru. Tiskárna má v tiskovém zásobníku fotografii dramatické krajiny s oblohou při západu slunce v živých barvách.

Tiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 se dokonale hodí pro tvorbu portfolia, protože poskytuje výtisky v kvalitě vhodné pro galerie s ohromující přesností barev a tonálními detaily.

Tisk portfolia

Možná máte inkoustovou tiskárnu, kterou používáte pro všeobecný tisk doma nebo v kanceláři nebo pro projekty, jako jsou výstřižková alba, pohlednice a kalendáře. Taková tiskárna téměř jistě vyprodukuje fotografie dobré kvality, ale chcete-li opravdu zapůsobit, stojí za to zvážit jednu z nejlepších tiskáren pro tisk fotografií od společnosti Canon.

Tiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 je cenově výhodná tiskárna ve formátu A3+. Obsahuje pokročilé funkce na profesionální úrovni, včetně stejné technologie pigmentových inkoustů, která se používá ve velkoformátových tiskárnách Canon. To znamená, že poskytuje vynikající kvalitu tisku pro barevné i černobílé snímky na lesklých, třpytivých a matných fotografických papírech a také uměleckých médiích.

Výběr papíru pro portfolio je na vás, ale běžný kancelářský papír neukáže vaše fotografie v nejlepším světle. Podívejte se na našeho průvodce těmi nejlepšími papíry pro tisk fotografií a vyberte si média, která budou vyhovovat vašim tématům a stylu fotografování. Zamyslete se nad nejefektivnějším způsobem prezentace portfolia – zapůsobíte profesionálnějším dojmem, pokud shromáždíte výtisky do prezentační složky. Stojí jen pár korun a pořídíte ji v papírnictví a obchodech s výtvarnými potřebami.

Marininy fotografie jsou často černobílé. „Vytváří to drama a nadčasový pocit – fotografie může být klidně z doby před 40 nebo 50 lety, nebo mohla vzniknout včera,“ vysvětluje Marina. „Černobílý tisk dokonale vystihuje náladu a atmosféru, které chci ve svém díle vytvořit.“ Vytváření skvělých černobílých výtisků je umění samo o sobě, ale ať už tisknete černobíle, nebo barevně, chcete mít jistotu, že vytištěný výsledek se dobře shoduje s tím, co vidíte na obrazovce. Za tím účelem je vhodné zavést pracovní postup se správou barev a kalibrovat monitor.

Dva mladí sloni si při hře třou choboty o sebe. Snímek pořídila Marina Canová fotoaparátem Canon.

Další snímek z raného portfolia snímků, které Marina pořídila v parku divoké přírody Cabárceno. Objevil se v její první knize. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 30D (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 90D) s objektivem EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM při nastavení 400 mm, 1/320 s, f/5,6 a ISO 320. © Marina Canová

Polární rys sedící na větvi stromu je osvětlen zlatavým večerním světlem. Snímek pořídila Marina Canová fotoaparátem Canon.

Možná, že vám vaše první portfolio svou působivostí hned nezajistí vydání knihy – vždy však dbejte, aby se v něm odrážela vaše nejlepší práce a bylo vytištěno v nejlepší kvalitě, kterou si zaslouží. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 30D (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 90D) s objektivem EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM při nastavení 400 mm, 1/320 s, f/5,6 a ISO 400. © Marina Canová

K dispozici je široká nabídka softwaru, který můžete pro tisk použít. Pokud jde o portfolio, je nejlepší nic nekomplikovat a nechat vyniknout vaše fotografie. Nepřehánějte to s propracovaným rozvržením – držte se jednoho snímku na stránku, pokud nemáte velmi dobrý důvod udělat to jinak – a vyhněte se filtrům a speciálním efektům (pokud samozřejmě nehodláte předvést své znalosti právě v této oblasti).

Chcete-li získat profesionální konečné úpravy a větší kontrolu nad procesem, je dobrou strategií používat software a pracovní postup, které využívají profesionálové. Upravte a optimalizujte fotografie pro tisk pomocí preferovaného softwaru pro úpravy, ať už se jedná o aplikaci Adobe Photoshop*1 nebo vlastní aplikaci Digital Photo Professional (DPP) společnosti Canon. Chcete-li získat to nejlepší z tiskárny, papíru a inkoustů Canon, použijte software Professional Print and Layout (PPL) společnosti Canon pro správu tiskového procesu – funguje buď jako samostatná aplikace, nebo jako modul plug-in pro aplikace Photoshop nebo DPP.

Pokud jde o konzistentní přesnost barev, PPL a další software mohou tisknout pomocí profilů ICC, které jemně doladí nastavení tiskárny na kompatibilních tiskárnách podle zvoleného papíru. V zájmu minimalizace plýtvání papírem a inkoustem můžete pomocí funkce PPL zobrazit kontrolní nátisk na obrazovce. Máte-li kalibrovaný monitor, lze takto získat přesný náhled, jak bude tisk vypadat. Můžete také použít chytrou funkci Pattern Print (Tisk vzorku) softwaru PPL, která na vybraný papír vytiskne zkušební výtisk obsahující sadu miniatur snímku, z nichž každá má mírně odlišný jas, vyvážení barev a nastavení kontrastu. Jednoduše vyberte ten nejlepší pro tisk v plné velikosti.

Tisk není nějaké tajemné umění nebo cosi úplně odděleného od fotografování. „Cesta fotografování je kreativní: počínaje tím, že přijedete na nějaké místo a pořídíte snímek, a konče tiskem,“ říká Marina. „Moje rada zní: naučte se upravovat, naučte se tisknout – naučte se celý tvůrčí proces.“

A co je nejdůležitější, Marina radí:

„Nikam nespěchejte. Nejprve vytvořte dostatečný objem práce a z toho vytvořte portfolio, které odráží váš vlastní styl. Buďte velmi nároční a soustřeďte se na působivost a emoce díla.“

  1. *Adobe a Photoshop jsou registrované ochranné známky nebo ochranné známky společnosti Adobe v USA nebo dalších zemích.

Autor textu: Alex Summersby

Související výrobky

Související články