KREATIVNÍ TISK

Vytvořte si vlastní dětskou knihu příběhů krok za krokem

Budete překvapeni, jak snadné je vytvořit úplně celou knihu příběhů s tiskárnou Canon SELPHY CP1500.
Dospělí a dvě děti sedí na pohovce a dívají se na knihu příběhů ručně vytvořenou pomocí tiskárny Canon SELPHY CP1500 a aplikace Canon SELPHY Photo Layout.

Všichni víme, že hra a tvořivost jsou důležité pro rozvoj dětí, a jejich podpora v domácím prostředí může být skvělý způsob, jak trávit kvalitní čas společně jako rodina. Milovnice her a tvůrkyně obsahu Alison (all.about.the.play) je přesvědčena o tom, že je důležité pomáhat jejím dětem, Isle a Callumovi, učit se prostřednictvím tvořivosti.

„Obě děti jsou velmi kreativní a posadit se s nimi a tvořit mě opravdu baví,“ říká. „Je krásné vidět, jak se projevuje jejich fantazie.“ Alison sdílí rodinné zážitky na sociálních sítích. Její nejnovější projekt se šestiletou dcerou Islou byla tvorba kreativní domácí dětské knihy pomocí tiskárny Canon SELPHY CP1500.

Vytváření vlastní knihy příběhů může být náročné, ale tiskárna SELPHY CP1500 může proces zjednodušit. Ať už chcete vytvořit jedinečný dárek, školní projekt nebo přizpůsobený příběh, který budete dítěti vyprávět před spaním, může rodina spolupracovat na vymýšlení nápadů. „Isla se účastnila mnoha rozhodnutí,“ říká Alison. „Líbilo se mi, že jsme mohly tvořit společně.“ Zde Alison sdílí své tipy, jak proměnit vytváření knihy příběhů ve snadnou a zábavnou činnost pro celou rodinu.

Materiály, které budete potřebovat

Na dřevěném stole leží různé výtisky, nůžky a otevřená kniha výstřižků vedle růžové tiskárny Canon SELPHY CP1500.

Tiskárna Canon SELPHY CP1500 umožňuje rychlý a snadný tisk fotografií z chytrého telefonu přes síť Wi-Fi, takže nemusíte žádat děti, aby čekaly nebo trávily čas rozmotáváním a připojováním složitých kabelů.

Jednou z funkcí tiskárny Canon SELPHY CP1500 je její schopnost tisknout na samolepicí papír, takže při tvoření s malými dětmi není nutné používat nůžky ani lepidlo. Tato tiskárna také umožňuje přidávat další prvky pomocí aplikace Canon SELPHY Photo Layout, která nabízí způsob, jak vytvořit celou knihu bez velkého množství dalších materiálů. Zde najdete vše, co budete potřebovat:

  • Canon SELPHY CP1500
  • Chytrý telefon s nainstalovanou aplikací Canon SELPHY Photo Layout
  • Kniha s výstřižky
  • Kompatibilní samolepicí fotografický papír, zásobník a inkoust Canon

Možná budete chtít přidat další prvky, které mohou zahrnovat volitelné materiály:

  • Nůžky
  • Lepidlo
  • Razítka
  • Barvy, pera a pastelky
  • Třpytky šetrné k životnímu prostředí

Jak přijít s nápady

Usmívající se holčička, která drží kousek barevného papíru, se pozorně dívá na dospělou osobu sedící vedle ní.

Vizuální vyprávění příběhů je zábavný způsob, jak s dětmi diskutovat o různých tématech – třeba o tom, které charakterové rysy jsou důležité, nebo o problémech, kterým čelí naše planeta.

Zkoumání nápadů na příběh a vytváření vlastních postav do knihy příběhů je ideální příležitostí k tomu, abyste si s dětmi popovídali o jejich zážitcích, oblíbených knihách a televizních pořadech – o jejich zápletkách, o obrázcích, hlavních postavách, tématech a sděleních. Nebo o tom, jak se mohou při vytváření postavy inspirovat svými přáteli a blízkými.

„Isla se rozhodla, že chce v knize sama vystupovat, stejně jako její bratr Callum, a maminka a tatínek,“ říká Alison. „Doma máme několik knih, které zkoumají, co se může stát, když se plasty dostanou do moře, takže Isla chápe, že se musíme starat o naše pláže. Ráda tam chodí sbírat nepořádek a svým kamarádům, kteří něco odhodí, vždycky říká, že to musejí sebrat.“

Isla dodává: „Želvy rády jedí medúzy, ale pokud jsou v moři plastové sáčky, želvy si myslí, že jsou to medúzy, a jedí je. Jsou pak velmi nemocné.“ Tato vášeň pro zvířata a životní prostředí se stala ústředním tématem v příběhu od Alison a Isly.

Vytváření postav a výběr obrázků

Dítě píše barevným perem slovo „šťastný“ a kreslí emotikon do knihy výstřižků, zatímco na stole leží různé výtisky, psací potřeby a stojí na něm tiskárna Canon SELPHY CP1500.

Děti se mohou rozhodnout, že do knihy příběhů zahrnou fotografie sebe samých nebo členů rodiny, a přiřadí jim různé postavy nebo schopnosti, které by mohly sloužit jako aspirační nástroj.

Usmívající se holčička píše perem do knihy výstřižků; vedle sedící dospělá osoba jí přitom radí.

„Moc se mi líbilo, že Isla mohla vytvářet knihu podle své fantazie,“ říká Alison. „Požádala mě, abych jí pomohla, takže to pro nás byl vlastně společný projekt.“

Naučit se vytvářet knihy z fotografií může být dokonalý způsob, jak dát nový život vzpomínkám – ať už se jedná o vytvoření fiktivního dobrodružství pomocí snímků z dovolené, propůjčení tajné identity vašim domácím mazlíčkům nebo o transformaci vašich dětí na superhrdiny, pohádkové postavy nebo vynálezce. Vytvoření knihy příběhů je také ideální příležitostí, jak vyrazit ven a pořídit nějaké nové fotografie, takže se děti mohou předvést jakýmkoli způsobem, který si vyberou.

„Jakmile jsme se rozhodli, že v našem příběhu budou vystupovat Isla a Callum na pláži, našli jsme fotografie, které se k příběhu hodí,“ vysvětluje Alison. „Podle Isly byl nepořádek na pláži dobrý nápad, a chtěla do knihy zahrnout fotografii našeho sběrače odpadků.“ Při sestavování knihy Isla nakreslila smutnou tvář, aby dala najevo, jak se cítí zklamaná, když vidí plast odhozený na pláži, a nakreslila také smajlík jako symbol radosti, že může udělat pozitivní změnu.

Zkoumání různých formátů

Detailní záběr na ruce držící chytrý telefon, který zobrazuje úpravy fotografie v aplikaci Canon SELPHY Photo Layout.

Můžete použít sady pro tvoření a další materiály a dodat své knize příběhů osobitost, ale aplikace Canon SELPHY Photo Layout usnadňuje provádění všech postupů na obrazovce.

V jakékoli knihovně nebo knihkupectví najdete širokou škálu různých dětských knih, od komiksů a obrázkových knih až po pohádky a životopisy. Postavy mohou komunikovat v řečových bublinách, poetických verších nebo prostřednictvím vypravěče či deníkových záznamů.

Bez ohledu na zvolený formát umožňuje aplikace Canon SELPHY Photo Layout přidávání textu, okrajů a razítek do fotografií. Kromě toho jsou k dispozici šablony pro tisk s rozvržením pro jednu nebo více fotografií spolu s výběrem různých povrchových úprav. Je to skvělý způsob, jak zapojit děti a prozkoumat, co funguje, než stisknete tlačítko Tisk.

„Zjistila jsem, že aplikace se opravdu snadno používá, a bylo zábavné ji kreativně využít,“ říká Alison. „Vyzkoušeli jsme některé nálepky a navrhli několik fotografií s okraji. Přidali jsme také text, pohráli jsme si s řečovými bublinami a na některých fotografiích jsme také přidali srdce. Díky různým funkcím aplikace vypadala kniha příběhů zábavně a jinak.“

Tisk fotografií a sestavení knihy

Dítě odlepuje fotografii ze samolepicího papíru Canon, vytištěnou pomocí tiskárny Canon SELPHY CP1500 – zatímco druhá osoba ji drží.

Samolepicí papír umožňuje mladším dětem zapojit se bez nešikovného stříhání nebo všudypřítomného lepidla: mohou snadno odlepit zadní stranu vytištěných fotografií a nalepit je přímo do knihy příběhů.

Usmívající se dítě odlepuje malou očíslovanou samolepku z listu samolepicího papíru Canon, kterou bude přidávat do knihy výstřižků před sebou.

Aplikace Canon SELPHY Photo Layout obsahuje možnost rozvržení štítku pro tisk mini samolepek, kterou Isla použila k přidání modrých a bílých čísel stránek do své knihy příběhů.

Po vytištění snímků můžete začít všechny prvky kombinovat. V této chvíli může být užitečné načrtnout strukturu na papír nebo položit stránky na stůl nebo podlahu, ještě než je definitivně umístíte na stránku. „Měli jsme k dispozici spoustu různých nápadů, takže jsme je sepsali a podívali jsme se, jaké části je třeba vložit,“ říká Alison. „Nakonec to dopadlo opravdu dobře a měli jsme začátek, prostředek a konec.“

Mladší děti by mohly nalepovat fotografie, zatímco starší děti a dospělí zvládnou jakékoli potřebné stříhání. Každý se může zapojit do dalších kreativních doplňků, jako je kreslení nebo psaní, a do výběru fotografie na obálku. Nezapomeňte přidat jména autorů a ilustrátorů – to jste vy!

Obdivování a sdílení vašeho výtvoru

Dítě lepí washi pásku přes roh fotografie do knihy výstřižků, vytvořené pomocí tiskárny Canon SELPHY CP1500 a aplikace Canon SELPHY Photo Layout.

Týmová spolupráce na vytváření něčeho osobního může být pro rodiny skvělým stmelovacím zážitkem. A když mají nakonec děti knihu, kterou mohou předvést, mohou být hrdé na své tvůrčí schopnosti.

Dítě se usmívá ve fotoaparátu a drží přitom knihu příběhů vytvořenou pomocí tiskárny Canon SELPHY CP1500 a aplikace Canon SELPHY Photo Layout.

„Myslím, že také pro Islu je to krásný projekt,“ říká Alison. „Líbila se jí tvorba a kreslení obrázků do knihy, a také psaní části příběhu a výběr míst, kam nalepit fotografie.“

„Rozhodli jsme se knihu nazvat Islina dobrodružství na pláži,“ říká Alison. „Na třech fotografiích jsme použili černobílý filtr a na některých čtvercových samolepkách jsme přidali text v modré barvě, aby vynikl. Jsme s ní opravdu spokojeni!“

Naučit se, jak sami vytvořit knihu, je zábavný způsob, jak trávit čas jako rodina, popustit uzdu fantazii a hezky si popovídat o postavách a tématech. Tiskárna Canon SELPHY CP1500 v kombinaci s aplikací Canon SELPHY Photo Layout tento proces usnadňuje a zjednodušuje a pomáhá rodinám průběžně tvořit. Můžete hrdě vystavit výsledek na poličce nebo na nočním stolku, nebo to může být personalizovaný dárek někomu blízkému.

„Buďte kreativní“, doporučuje Alison. „Neexistuje žádný správný nebo nesprávný způsob, jak knihu příběhů vytvořit. Můžete si udělat knihu o něčem, co vaše dítě zajímá, nebo o výletě, na kterém jste byli. Je to skvělá aktivita pro deštivé dny. Isla moc ráda četla knihu Callumovi – takže nejde jen o tvorbu, ale také o sdílení knihy s ostatními.“

Popusťte uzdu fantazii: vytvářejte si vlastní dobrodružství a experimentujte s tiskárnou SELPHY CP1500 a aplikací SELPHY Photo Layout. Autorům se meze nekladou.

Napsala Kat Halsteadová

Související produkty

Související články