FOTOGRAFOVÁNÍ DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ

Jak letos o Vánocích fotografovat povedené snímky domácích mazlíčků

Podívejte na jednoduché tipy, triky a techniky, jak během Vánoc můžete vytvářet úžasné fotografie svých domácích mazlíčků.
Canon Camera

Domácí mazlíčci mohou být úžasně roztomilí – často musíme sáhnout po fotoaparátu, abychom zachytili jejich skopičiny, zábavné výrazy a zvláštní zvyky. Vánoce jsou však skvělým obdobím pro zachycení snímku vašeho milovaného domácího mazlíčka. Z fotografie vaší kočky, psa nebo křečka ve svátečním oblečení může vzniknout veselý snímek pro podomácku vytištěné přání nebo fotografii můžete zarámovat a vytvořit osobitý dárek.

Výzva spočívá v tom, že většina zvířat nemá o fotografování nejmenší zájem. Někteří tvorové ve skutečnosti udělají vše, co bude v jejich silách, aby vás zdeptali a přelstili. Budete si tedy muset připravit nějaké to eso v rukávu, abyste zaujali jejich pozornost. Kombinace dovedností s fotoaparátem, triků pro pózování a spousty pamlsků by pro vás mohla znamenat výhodu v tomto nelehkém souboji.

1. Naplánujte scénu

Muž v hořčicově žlutém svetru zdobí vánoční stromek.

Vánoční stromek vytvoří pro vaše sváteční snímky domácích mazlíčků výrazné a jasné pozadí, zejména pokud je rozostřený.

Zrzavá mourovatá kočka vykukuje zpod červeno-bílé vánoční čepice.

Rekvizity, čepice a šály mohou poskytnout barevný prvek, doplnit charakter snímku a – jako v tomto případě – dodat fotografii veselý a sváteční nádech.

Vánoční stromek vytvoří působivé pozadí pro vaše snímky domácích mazlíčků. Poskytne vám živé barvy i jasná zvýraznění. Rekvizity, jako jsou vánoční čepice a šály mohou také vypadat dobře, pokud bude váš domácí mazlíček ochotný je nosit. Pro svůj snímek si nejlépe vyberte místnost s velkými okny. Přirozené světlo je pro snímky domácích mazlíčků ideální, protože jemně a decentně vyplní stíny, zatímco blesk by mohl vašeho mazlíčka vystrašit. Položte svého domácího mazlíčka čelem k oknu s vánočním stromkem a světly v pozadí.

2. Vyberte pózu pro domácího mazlíčka

Žena mává hračkou, aby zabavila zrzavou mourovatou kočku, kterou fotografuje v místnosti s vánoční výzdobou.

Je dobré mít asistenta, který může držet hračku nebo stát za vámi a zaujmout pozornost mazlíčka, zatímco by fotografujete.

Muž v hořčicově žlutém svetru drží misku s jídlem pro kočky nad fotoaparátem Canon EOS 850D.

Přineste si oblíbenou hračku, misku s jídlem nebo cokoli, čím zaujmete pozornost vašeho mazlíčka. U tohoto snímku nám pomohlo jemné klepání na misku nad objektivem.

Vybrat pózu pro psy bývá o něco snazší, než vybrat pózu pro kočky, protože není tak obtížné je zaujmout. Jejich pozornost obvykle zaujme rychlé písknutí, zvolání „kdepak je kočička“ nebo neobvyklý zvuk. Každé zvíře má osobitou povahu, ale s klidem můžeme říci, že kočky se vám nebudou snažit tolik zavděčit. Trpělivost je klíčová a může nějakou dobu trvat, než se kočka uvolní. Zkuste jim vybrat jednu pozici, například na pohodlné židli nebo stoličce (můžete jim také přinést pelíšek). Mějte po ruce jejich oblíbený pamlsek nebo hračku a jemně s nimi poklepejte na objektiv, abyste zaujali jejich pozornost. Pokud neudělají, co chcete, připravte se změnit strategii – konec konců, pokud mají odměřenost v povaze, proč to ve fotografii nezachytit?

Zrzavá mourovatá kočka ve vánoční čepici, která má opřenou hlavu o podlahu.

Je skvělé, pokud váš domácí mazlíček zůstane v jedné poloze. Pokud nechce spolupracovat, přizpůsobte taktiku podle jeho nálady.

3. Nastavte expozici

Obrazovka nastavení na fotoaparátu Canon EOS 850D.

Pokud si myslíte, že váš domácí mazlíček zůstane celkem v klidu, rychlost závěrky okolo 1/200 sekundy bude ideální. Doporučujeme také zvolit nízké clonové číslo a nastavit citlivost ISO na možnost Auto (Automatická).

Nastavení rychlého kontinuálního snímání na fotoaparátu Canon EOS 850D.

Rychlé kontinuální snímání umožňuje fotografování několika rychlých snímků najednou – sedm snímků za sekundu s fotoaparátem EOS 850D – což zvýší vaše šance na zachycení roztomilých, ale prchavých výrazů vašich mazlíčků.

Zvolte nastavení expozice, které můžete jednoduše nastavit a dál se jím nezabývat, protože se tak budete moci soustředit na pózu a kompozici. Nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je nastavit fotoaparát do režimu ruční expozice (M).

Rychlosti závěrky by měla být dostatečně rychlá na to, aby zachytila akci. Rychlost okolo 1/200 sekundy je ideální, pokud jsou mazlíčci celkem klidní, ale pokud se hodně pohybují, musíte nastavit vyšší rychlost. Doporučujeme také nízké clonové číslo (zde f/5,6), protože tak oddělíte objekt od pozadí a vytvoříte nádherný efekt bokeh.

Díky nastavení citlivosti ISO na automatické dojde k přizpůsobení podmínkám – ve světlé místnosti s dostatkem přirozeného světla by se citlivost ISO měla pohybovat okolo 800–1600. V tomto rozsahu vám fotoaparát, jako je Canon EOS 850D, který podává dobrý výkon za slabého osvětlení, umožní zachytit snímky relativně bez šumu. Pokud má váš objektiv stabilizaci, jako zde použitý model Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, bude nejlepší, když tuto funkci zapnete.

4. Zaostřete

Body automatického ostření přes obličej zrzavé mourovaté kočky v režimu živého náhledu na fotoaparátu Canon EOS 850D.

Živý náhled může být při zaostřování užitečný – klepněte na obrazovku a umístěte zaostřovací bod přes oko, které je k vám blíže.

Zaostřování může u snímků domácích mazlíčků představovat jednu z největších výzev, protože musíte přesně zaostřovat na oči zvířete, které může kdykoli pohnout hlavou nebo začít utíkat pryč.

Nevyhnutelně to bude znamenat, že ne každý snímek bude ostrý, ale pokud máte fotoaparát, který okamžitě reaguje na pohyb objektu, vaše šance jsou větší. Nastavte režim zaostření fotoaparátu Canon na Inteligentní průběžné zaostřování (AI Servo). Díky tomu bude fotoaparát sledovat pohyb objektu a upraví zaostření tak, aby ho uzamkl na jejich nestálých pozicích. Přesné zaostřování je zásadní, pokud fotografujete zblízka, takže možná nebude stačit jen zablokovat zaostření na obličej. Místo toho zkuste zaostřit na jeden bod, který poté namíříte nad oko, které je blíže k fotoaparátu.

5. Vylepšete efekt bokeh v pozadí

Labradorský retrívr asi metr před vánočním stromkem.

Pes se nachází asi jen metr před stromkem a pozadí vypadá poněkud zaneřáděně.

Labradorský retrívr, který se nachází dále od vánočního stromku tak, aby světla na stromku byla rozmazaná.

Pokud umístíte psa dále od stromku, vytvoříte výraznější efekt bokeh a působivější pozadí.

Pro snímky domácích mazlíčků bývá obvykle nejlepší použití nízkého clonového čísla, díky kterému budou mít vaše snímky mělkou hloubku ostrosti a pozadí bude rozostřeno. U takovýchto svátečních snímků má nízké clonové číslo další výhodu – rozostřená světla na vánočním stromku se promění na krásné body s efektem bokeh. Efekt bokeh bude výraznější, pokud budou objekt a stromek dále od sebe, proto položte mazlíčka co nejdále od stromku. Použití delší ohniskové vzdálenosti také může rozmazání vylepšit, zkuste tedy udělat krok vzad a přiblížit pomocí objektivu.

6. Přidejte efekt bokeh do popředí

Snímek zrzavé mourovaté kočky obklopené rozmazanými pohádkovými světly.

Do snímků domácích mazlíčků můžeme přidat rozmazaný efekt bokeh tak, že podržíme sadu světel vedle objektivu a snímek pořídíme skrz mezeru mezi kabely.

Muž fotografuje zrzavou mourovatou kočku skrz sadu jasných vánočních světel.

Pro tuto jednoduchou techniku lze také použít barevná světla nebo vánoční dekorace.

Podobně jako u pozadí můžete také efekt bokeh přidat do popředí. Zkuste držet vánoční světla před objektivem a využijte mezeru, skrz kterou pořídíte snímek. Pokud si zvolíte správný úhel, může vzniknout krásné nezaostřené zvýraznění, které váš objekt obklopí a dodá scéně výjimečný prvek hloubky.

7. Přikrčte se

Muž leží na podlaze obývacího pokoje, aby vyfotografoval zrzavou mourovatou kočku, která se prochází před pohovkou.

Přikrčení k zemi při snímání znamená, že objekt a divák budou ve stejné úrovni.

Zrzavá mourovatá kočka vyfotografovaná na úrovni očí.

Pokud budete ve stejné úrovni jako objekt, pravděpodobně vytvoříte větší dojem.

Ať už fotografujete snímky domácích mazlíčků, nebo přátel, pokud zachytíte objekt v úrovni očí, vytvoříte propojení, protože postavíte diváka na stejnou úroveň. V případě snímků domácích mazlíčků to samozřejmě může vyžadovat lezení po zemi, abyste se dostali dostatečně nízko, ale lépe tak vyobrazíte úhel pohledu mazlíčka.

Při hledání dokonalého snímku si určitě užijete spoustu zábavy – i když váš domácí mazlíček nebude vždy spolupracovat. Ať už se pokoušíte pořídit snímek domácího mazlíčka o Vánocích, nebo v jakémkoli jiném ročním období, máte skvělou příležitost procvičovat svou techniku a zdokonalit své fotografické dovednosti.

Napsal James Paterson

Související články

 • TISK A TVORBA

  Tisk vánočních přání

  Zorganizujte stylové sváteční focení a tiskněte přizpůsobená vánoční přání.

 • RODINNÉ FOTOGRAFIE

  Pořizujte lepší vánoční fotografie než minulý rok

  Fotografka Lena Petrova o tom, jak zlepšit vaše slavnostní fotografie.

 • ZÁKLADY

  Fotografování pro tisk

  Sedm nejlepších tipů na zachycení vzpomínek, které chcete zachovat v tištěné podobě.

 • FOTOGRAFIE DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ

  Nejlepší tipy pro fotografování domácích mazlíčků

  Pořizujte úžasné fotografie svých domácích mazlíčků s využitím tipů od fotografky Cat Race.