FOTOGRAFOVÁNÍ JÍDLA

Nejlepší objektivy Canon pro fotografování jídla

Chcete pozdvihnout své fotografování na novou úroveň? Vytvářejte snímky, které si opravdu vychutnáte díky naší pečlivě vybrané řadě nepostradatelných objektivů Canon.
Dutá čokoládová koule naplněná zmrzlinou a zdobená okvětními lístky a čokoládovou posypkou.

Fotografování jídla je užitečný způsob, jak experimentovat s fotoaparátem Canon – a to nejen proto, že na konci akce můžete objekt sníst. Věnujte čas úpravě surovin, pohlídejte si světlo a dolaďte nastavení. Zjistíte, že můžete vytvářet fotografie jídla, na které se vám budou sbíhat sliny.

K dispozici jsou však předměty a vybavení, které vám mohou pomoci získat z vašeho fotoaparátu tu nejlepší kvalitu. Stativ může být užitečný například při fotografování jídla shora ve stylu flat lay, za slabého osvětlení nebo při fotografování mimořádně detailních snímků, i když v takových případech vám značně pomůže i řada objektivů Canon se stabilizací obrazu (IS). Když si do brašny přidáte blesk Canon Speedlite nebo jinou formu umělého osvětlení, může vám to nabídnout kreativnější možnosti, pokud chcete, aby vaše fotografování jídla mělo profesionálnější nádech.

Vylepšení objektivu může mít na fotografování jídla největší vliv. Mnoho objektivů má dostatečně krátkou zaostřovací vzdálenost k zachycení drobných detailů, ale pouze skutečný makroobjektiv poskytuje zvětšení alespoň 1×. To znamená, že objekt je na snímači zaznamenán v poměru 1:1 nebo v životní velikosti, pokud je objektiv nastaven na minimální zaostření.

Makroobjektiv je ideální pro odhalení skrytých textur, složitých vzorů a jemných struktur jídla, které by jinak mohly zůstat bez povšimnutí, ale to není vše, o co při fotografování jídla jde. Nyní se podíváme na nejlepší objektivy pro fotoaparáty Canon EOS.

Miska s těstovinami s rajčaty a bazalkou, která je vyfotografována shora dolů, a v záběru je vidět vidlička, lístky bazalky, palička a hmoždíř.

Fotografové jídla často volí 35mm objektiv pro flat lay záběry shora dolů, protože je dostatečně široký, abyste mohli zahrnout rekvizity, jako jsou příbory a suroviny z receptu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM při nastavení 1/125 s, f/2,5 a ISO 800. © Natasha Alipour-Faridaniová

Nejlepší základní objektiv typu RF pro fotografování jídla: Canon RF 50mm F1.8 STM

Kompatibilní s: fotoaparáty se systémem EOS R

Objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM se vzhledem k zornému poli, které není ani příliš široké, ani úzké, hodí pro snímání z celé řady úhlů. Díky vysoké světelnosti f/1,8 poskytuje objektiv spoustu kontroly nad hloubkou ostrosti, což vám při fotografování z předních, diagonálních nebo bočních poloh umožní izolovat jednotlivé prvky lahodného jídla a vytvořit rozmazané, umělecké pozadí. Vysoká světelnost také propouští dostatek světla pro fotografování v horších světelných podmínkách, například v tlumeně osvětlených restauracích.

Objektiv RF 50mm F1.8 STM, cenově dostupný základ pro plnoformátový systém EOS R od společnosti Canon, je vybaven asférickou povrchovou úpravou objektivu, která zajišťuje ostrost až k okrajům záběru – to je užitečné zejména při fotografování snímků ve stylu flat lay, které vyplňují celý záběr. Je kompaktní a lehký a představuje plynulý a zároveň výkonný doplněk k sadě každého fotografa jídla.

Sladkosti v pastelových barvách, některé volně uspořádané a jiné v malých miskách na sušenky, umístěné na stole vedle ledových sušenek ve tvaru zvířat.

Objektiv Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM je vybaven rychlým zaostřovacím systémem Ultra Sonic Motor, ale je také možné ručně otočit zaostřovacím kroužkem a doladit tak ostrost. Povrchová úprava Super Spectra snižuje zdvojení obrazu a odlesky světla, které se odráží od snímače. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 800D (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 850D) s objektivem Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USMM při nastavení 1/6 s, f/4 a ISO 100.

První makroobjektiv EF-S od společnosti Canon, který dokáže vytvářet snímky v životní velikosti, je skvělou volbou pro fotografování jídla. Je malý, lehký, nabízí skvělou ostrost a vyznačuje se vysokou světelností, která pomáhá umístit objekt mezi půvabně rozmazané pozadí a popředí.

Díky zornému úhlu, který odpovídá objektivu 96mm f/2.8 na plnoformátovém fotoaparátu, můžete s objektivem Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM efektivně získat více „dosahu“, takže máte možnost pořizovat snímky, které zaplní celý záběr z větší vzdálenosti. To znamená nejen menší pravděpodobnost, že přes objekt budete vrhat stín, ale také snazší izolaci těch nejlahodnějších prvků na talíři.

Nejuniverzálnější objektiv pro fotografování jídla: Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Kompatibilní s: fotoaparáty se systémem EOS R

Obdélník ze sýra, fíkové rolky a kousků ovoce na konci vidličky postavené na výšku.

Objektiv Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM dokáže zachytit lahodnou strukturu a detaily, a to částečně díky bajonetu RF, který objektiv přiblíží ke snímači. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM při nastavením1/125 s, f/16 a ISO 100.

Různé drobné potraviny, včetně špičky chřestu a ocasu krevety, uspořádané na lžíci.

Makro zvětšení až 1:2 umožňuje fotografům jídla vypilovat detaily. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM při nastavením1/125 s, f/16 a ISO 100.

Objektiv Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM je všestranný makroobjektiv navržený pro plnoformátové bezzrcadlové fotoaparáty se systémem Canon EOS R a dokáže zachytit jak širokoúhlé záběry uspořádání stolu, tak detailní záběry v poloviční životní velikosti – a také vše mezi tím.

Je dostatečně malý a lehký na to, abyste jej mohli používat bez stativu. Technologie stabilizátoru obrazu Dual Sensing s 5 EV vám umožní využít působivou rozlišovací schopnost objektivu na maximum.

Stejně jako jiné objektivy řady RF společnosti Canon, i model Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM je vybaven přizpůsobitelným ovládacím kroužkem v přední části tubusu, kterému můžete přiřadit důležité ovládání fotoaparátu, jako je clona, citlivost ISO nebo kompenzace expozice. To vám umožní snadno a přesně upravit nastavení rychlým otočením kroužku. Tato funkce je k dispozici také při použití objektivů typu EF s fotoaparáty se systémem EOS R prostřednictvím upevňovacího adaptéru Canon s ovládacím kroužkem EF-EOS R.

Zkuste použít tento objektiv s fotoaparátem Canon EOS RP, který vám umožní využít funkci braketingu zaostřování fotoaparátu a dosáhnout tak nové úrovně ostrosti při fotografování jídla.

Nejlepší objektiv pro fotografování jídla pro mimořádně detailní záběry: Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM

Kompatibilní s: fotoaparáty se systémem EOS R

Plátky citronu, které šplíchají do neperlivé vody proti dokonale černému pozadí.

Díky zornému poli teleobjektivu je objektiv Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM ideální pro záběry jídla zepředu, diagonálně nebo ze strany. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM při nastavení 1/1 000 s, f/4 a ISO 4000. © Sharon Cosgroveová

Objektiv RF 100mm F2.8L MACRO IS USM nabízí 1,4násobné zvětšení, které zvýrazní i ty nejjemnější detaily propracovaného jídla, zatímco jeho optická konstrukce řady L poskytuje vynikající čistotu obrazu. Díky kompenzaci až 8 EV v kombinaci s fotoaparátem se stabilizací obrazu v těle (IBIS), jako je Canon EOS R6, poskytuje objektiv výjimečně ostré snímky z ruky i za slabého osvětlení. A navíc relativně dlouhá ohnisková vzdálenost 100 mm zajistí, že se nebudete muset dostat tak blízko, jak tomu je u kratších objektivů. Díky tomu lze snáze umístit světla, reflektory a další příslušenství a zajistit, aby se objektiv při fotografování talířů s vařícím jídlem nezapařil.

Objektiv Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM se díky vysokorychlostnímu bajonetu RF pyšní mimořádně rychlým automatickým zaostřováním a tichým pohonem Dual Nano USM, díky kterému je ideální pro hybridní fotografy jídla, kteří natáčejí video. Obsahuje také kroužek ovládání sférické aberace, který umožňuje upravit efekt bokeh a efekty měkkého zaostření pro kreativní snímky jídla.

Nejlepší objektiv pro fotografy jídla, kteří chtějí cestovat nalehko: Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM

Kompatibilní s: fotoaparáty se systémem EOS R

Makrofotografie šestiúhelníkových přihrádek v medové plástvi.

Objektiv Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM je díky své hmotnosti pouhých 500 g a délce 9 cm ideálním teleobjektivem, který se vejde do brašny a umožňuje fotografovat, ať už vás hlad zavede kamkoli, třeba na místní trh nebo včelín. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 85mm F2 Macro IS STM při nastavení 1/60 s, f/2 a ISO 1600. © Ilvy Njiokiktjienová

Objektiv Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM je levnější než jeho 100mm sourozenec a je skvělou volbou pro fotografy jídla, kteří hledají krátký teleobjektiv s funkcí makro.

Tento objektiv, který je o trochu širší než 100mm model, poskytuje o něco větší flexibilitu při výběru kompozice, když je prostor naprosto zásadním faktorem. Díky „dosahu“ teleobjektivu, 0,5násobnému zvětšení a minimální zaostřovací vzdálenosti 35 cm není problém dostat se velmi blízko. Objektiv je vybaven úžasnou světelností f/2 a nabízí hybridní stabilizaci obrazu s rozsahem 5 EV, který zajišťuje čisté a ostré výsledky za všech světelných podmínek. Navíc je vybaven optickou povrchovou úpravou Super Spectra, která omezuje odlesky a zdvojení obrazu – to je užitečné v případě, že je obtížné ovládat osvětlení, například při venkovních událostech s jídlem.

Nejlepší objektiv pro vlogery: Canon RF 16mm F2.8 STM

Kompatibilní s: fotoaparáty se systémem EOS R

Pohled zezadu na mladou ženu, která míří fotoaparátem Canon EOS R6 na salátový bar plný misek s barevnými saláty.

Úzký a cenově dostupný objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM poskytuje vynikající kvalitu v rozsáhlém zorném poli.

Žena v kavárně, která drží croissant směrem k fotoaparátu připevněnému k malému stativu na stole před ní.

Díky ostrému a jasnému ultraširokoúhlému zobrazení je ideální volbou pro vlogování s jídlem.

Na dolním konci ohniskového spektra představuje každý milimetr znatelný rozdíl. Pokud potřebujete více prostoru a pohyb je omezený – například při natáčení v malé restauraci nebo při fotografování velkého snímku ve stylu flat lay – může ohromná šířka objektivu Canon RF 16mm F2.8 STM zachránit celý snímek. Máte obavy z ultraširoké soudkové distorze? Nemusíte: Všechny fotoaparáty se systémem Canon EOS R, včetně fotoaparátů Canon EOS R, EOS RP a EOS R6, jsou vybaveny vestavěnou funkcí korekce zkreslení objektivu, takže vaše snímky budou vždy vypadat přirozeně.

Tento mimořádně kompaktní objektiv, který váží pouze 165 g, má minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 13 cm (což je dokonce kratší než některé makroobjektivy), takže se můžete dostat velmi blízko a maximalizovat detaily. Stejně jako ostatní objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností v tomto seznamu je i objektiv RF 16mm F2.8 STM vybaven vysokou světelností, která zajistí flexibilitu hloubky ostrosti a osvětlení.

Nejlepší objektiv se zoomem pro fotografování jídla: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Kompatibilní s: fotoaparáty se systémem EOS R

Detailní záběr bílého toastu s kouskem másla, které se roztápí na povrchu.

Pokud chcete, aby jeden objektiv vyhovoval vašim kreativním potřebám ve všech situacích, je objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM skvělou volbou. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM při nastavení 1/13 s, f/4 a ISO 400.

Mimořádně všestranný objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je díky rozsahu zoomu 24–105 mm ideální pro jakoukoli polohu, ze které fotografujete. Díky minimální zaostřovací vzdálenosti pouhých 13 cm a 0,5násobnému zvětšení při ručním zaostřování na 24 mm podává výjimečné výkony pro fotografy jídla, kteří požadují lahodné záběry zblízka.

Možná nejpřekvapivější na objektivu RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je, že jeho neuvěřitelně široký rozsah zoomu a stabilizace obrazu 5 EV se vejde do těla s délkou menší než 9 cm a hmotností pouhých 395 g. Díky tomuto maličkému provedení se objektiv snadno vejde do kompaktních brašen a usnadňuje fotografování z ruky, a to se spolehlivě ostrými výsledky.Autor: Marcus Hawkins

Související produkty

Související články