ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

Tipy pro fotografování s bleskem: Jak opravit fotografie pomocí blesku

5 důvodů, proč vám použití blesku může pomoci pořídit lepší snímky.
Tři lidé pózující na fotku během slavnostního večírku. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8, RF15-30mm F4.5-6.3 IS STM a bleskem Canon Speedlite EL-10.

Blesk je nezbytným nástrojem pro každého fotografa – používáme jej k osvětlení nejtmavších scén, k vyvážení ostrého světla a jako kreativní řešení. Fotoaparát Canon může být vybaven vestavěným bleskem, ale víte, kdy a jak ho používat? Má smysl investovat do externího blesku pro vaši cestu světem fotografování? Podívejte se na pět důvodů, proč a jak použít blesk, který vám pomůže vyřešit běžné problémy s fotografováním, zejména při fotografování portrétů a práci v náročných světelných podmínkách.

1. Problém: Venkovní portréty v ostrém světle – řešení: venkovní vyrovnávací blesk

Portrét ženy v zahradě, kdy okraj jejího klobouku vrhá stín na její tvář, pořízený bez blesku.
Portrét téže ženy pořízený pomocí bleskem, který rovnoměrně osvětlil její obličej.

Bez blesku

Vyrovnávací blesk

Při fotografování v exteriéru může být užitečné použít blesk, protože „vyplní“ stíny vržené na lidské obličeje ostrým sluncem. Jedná se o skvělého pomocníka při fotografování portrétů, který vám rovněž pomůže lépe osvětlit objekty v protisvětle. Tímto způsobem fotografují například svatební fotografové. Fotografování s venkovním vyrovnávacím bleskem jim umožňuje zachovat zhruba stejná nastavení fotoaparátu pro portréty v interiérech i exteriérech, což usnadňuje a zrychluje pořizování ostrých snímků.

Portrét muže stojícího před zahradou pořízený bez blesku, kvůli čemuž je objekt mnohem tmavší než pozadí.
Portrét téhož muže pořízený pomocí blesku, který rovnoměrně osvětluje objekt a úroveň světla v popředí a pozadí jsou díky tomu shodné.

Bez blesku

Vyrovnávací blesk

Při použití vestavěného nebo externího blesku pro venkovní denní portréty můžete zajistit, aby byl fotografovaný objekt rovnoměrně osvětlen a aby úroveň světla, které na něj dopadá, odpovídala úrovni světla v pozadí, zejména za slunečného dne.

2. Problém: Vnitřní portréty s jasným pozadím – řešení: vnitřní vyrovnávací blesk

Portrét ženy sedící v místnosti před balkonovými dveřmi, pořízený bez blesku, s viditelným stínem, kvůli kterém je žena tmavší než pozadí.
Portrét téže ženy pořízený pomocí blesku, který ji rovnoměrně osvětluje a pozadí zůstává stejné.

Bez blesku

Vyrovnávací blesk

Vyrovnávací blesk můžete použít i v interiéru. Tento blesk je zvláště efektivní při fotografování osob v protisvětle, kdy osvětlí tvář objektu, aniž by ovlivnil pozadí.

Tímto způsobem bude objekt jasně osvětlený i v případě, že se úrovně osvětlení uvnitř i venku výrazně liší.

3. Problém: Portréty s nerovnoměrným osvětlením – řešení: odrazový blesk

Portrét ženy držící balónky, pořízený pomocí přímého blesku, díky čemuž scéna vypadá ploše.
Portrét téže ženy pořízený s bleskem, který se odrazil od zdi a díky němuž je obličej ženy a celá scéna osvětlena spíše z jedné strany.

Přímý blesk

Odraz blesku od stěn

Pokud vestavěný blesk použijete jako jediný zdroj světla, může to přinést strohé výsledky. Příčinou je osvětlení objektu přímo fotoaparátem. Samostatný přídavný blesk Speedlite, jako je model Speedlite EL-10, lze nasměrovat tak, aby se emitovaný záblesk odrazil od stropu nebo stěny. Tím zajistíte větší rozptyl světla, jenž přidá fotografovanému objektu na kráse a také vám umožní získat kontrolu nad směrem, odkud bude objekt osvětlen. Tuto techniku můžete zvláště využít u portrétního fotografování s bleskem.

Muž, který pomocí fotoaparátu Canon a blesku Speedlite EL-10, pořizuje snímek ženy sedící na podlaze obklopené balónky. Fotoaparát je nakloněn pro dosažení svislého snímku.

Blesk Speedlite EL-10 umožňuje horizontální a vertikální odraz a univerzální rozsah výkonu 1/1 až 1/1024 pro jemnější vzhled.

Obrázek ženy sedící na podlaze obklopené balónky. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R50 s bleskem Canon Speedlite EL-10.

Navíc dosáhnete extra jiskry v očích díky odraznému panelu.

4. Problém: Rozmazané fotografie pohybujícího se objektu – řešení: zmrazení pohybu pomocí blesku

Rozmazaný snímek ženy nesoucí narozeninový dort v tmavší místnosti, pořízený bez blesku.
Ostrý snímek téže ženy nesoucí narozeninový dort pořízený s bleskem, který osvětluje její tvář a zostřuje celou scénu.

Bez blesku

S bleskem

Záblesky emitované bleskem fotoaparátu jsou tak rychlé, že je lze použít ke zmrazení pohybu. Nastavte fotoaparát na jiný režim snímání než Av (ten se nejlépe hodí pro vyrovnávací blesk) a emitujte blesk. Nejlepších výsledků dosáhnete při slabém osvětlení.

Snímek ženy na skateboardu, na jehož pozadí je rozostřená cihlová stěna pomalovaná graffiti, zatímco žena je zaostřená. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 24–105 mm F4–7,1 IS STM a bleskem Canon Speedlite 600EX II-RT při nastavení 26 mm, 1/30 s, f/16 a ISO 100.

Jediný záblesk z blesku Canon Speedlite vám může otevřít bránu do světa inovativních technik pro pořizování akčních snímků. V jediném snímku můžete na okamžik zmrazit celé dění, zachytit pohybující se objekty nebo zvládnout obojí najednou.

5. Problém: Vestavěný blesk nedosahuje k objektu – řešení: externí blesk může zvýšit dosah

Portrét ženy v noční zahradě pořízený pomocí vestavěného blesku, který celý záběr neprosvětluje a objekt není jasně viditelný.
Portrét téže ženy v noční zahradě pořízený pomocí externího blesku Speedlite, který celou scénu prosvětluje, a objekt je tak rovnoměrně osvětlený a jasně viditelný.

Vestavěný blesk

Externí blesk

Dosah vestavěného blesku fotoaparátu je omezený na přibližně 3 m, ale Speedlite EL-10 nebo Speedlite EL-5 nebo podobný přídavný externí blesk jej výrazně prodlouží.

Zatímco dosah vestavěného blesku u fotoaparátu se systémem R, jako je EOS R100, EOS R10EOS R50, dosahuje 6 m, světlo z externích blesků, jako je Speedlite EL-10, může dosáhnout objektu až do vzdálenosti 40 m, nebo dokonce 60 m v případě blesku Speedlite EL-5.

Tyto techniky fotografování s bleskem Canon ukazují, že blesk neslouží jen k osvětlení tmavých míst, ale že dokáže kompenzovat všechny druhy světelných podmínek. Ať už používáte vestavěný blesk fotoaparátu nebo se rozhodnete investovat do externího blesku, experimentujte s ním a zkoušejte různě zlepšovat své fotografování.

Související výrobky

Související články

 • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

  Jak vytvořit úchvatný bokeh

  Dodržujte tyto tipy a triky a zajistíte nádherné rozostření pozadí.

 • PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

  Portrétní osvětlení High-key a Low-key

  Vytvářejte klasická nastavení osvětlení a získejte kvalitní, náladové portréty.

 • TECHNIKY OSVĚTLENÍ

  Fotografování v dostupném světle

  Naučte se vyhledat a zachytit to nejlepší světlo, aby vaše fotografie vypadaly lépe.

 • FOTOGRAFOVÁNÍ OSLAV

  Nejlepší tipy pro skvělé fotografie z večírků

  Zachyťte úžasné fotografie z večírků díky těmto jednoduchým tipům a technikám.

 • Přihlásit se k odběru zpravodaje

  Získejte všechny poslední novinky a informace o produktech