A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

Fotografování oslav

Jak tvořivě fotit večírky

Jedna z nejlepších věcí různých svátků je ta řada večírků a akcí, na nichž se spolu setkávají přátelé a rodina, aby se spolu zasmáli, zatancovali si, odpočinuli a popovídali si o novinkách. Ať už máte namířeno na malou sešlost s přáteli nebo okázalou vánoční oslavu v rodinném kruhů, povědomí o tom, jak tvořivě fotografovat zábavu a oslavy vám pomůže vytvořit vzpomínky, které si navždy uchováte. Díky těmto užitečným tipům a technikám získáte skvělé fotografie večírků, které se budou všem líbit a které budou všichni sdílet.

1. Zvolte nejlepší nastavení fotoaparátu pro večírek pod střechou

Na večírcích je často málo světla, objekty se pohybují, takže je důležité zajistit, aby byl váš fotoaparát vhodně nastaven k fotografování právě tohoto typu prostředí.

Nemusíte používat blesk, ale budete muset zajistit, aby byla rychlost závěrky dostatečná a s pohybem si poradila. Nastavte rychlost závěrky minimálně na hodnotu kolem 1/160 sekund nebo 1/250 sekund a zkontrolujte, že je clona relativně široce otevřená (nižší hodnota čísla f). Pomůže také, když si nastavíte ISO na střední nebo vysokou hodnotu, jako je ISO 3200 nebo ISO 6400.

2. Nastavte správný úhel blesku

Pokud hodláte použít blesk, zajistěte, aby byl nastaven tak, aby objektům lichotil. Používáte-li blesk Speedlite, tak místo toho, abyste jej zaměřili přímo na zachycovaný objekt, namiřte ho na strop, aby na objekt dopadalo odražené světlo. Získáte tak nejen přirozenější osvětlení, ale pro vaše objekty bude tento způsob použití blesku rovněž příjemnější.

Blesk Speedlite 470EX-AI je první blesk na světě s funkcí Auto-Intelligent Bounce, která sama vybere optimální odrazový úhel, vyhodnotí vaše prostředí a automaticky sklopí hlavu blesku tak, aby se odrazil od stěny nebo stropu přesně v tom správném úhlu – a vy jste se mohli soustředit pouze na pořízení snímku.

Je-li váš fotoaparát vybaven signálem Wi-Fi a máte možnost získat externí blesk s bezdrátovým připojením – nebo pokud nepoužíváte bezdrátové připojení, ale máte kabel pro umístění blesku mimo fotoaparát – pak můžete blesk umístit mimo fotoaparát na stranu a spustit ho dálkovým ovládáním.

3. Rozptylte světlo blesku

Alternativní cestou, jak získat při použití blesku skvělé výsledky, je přikrýt hlavu blesku difúzní krytkou či malou měkkou krabičkou. Výstup blesku se tak rozloží a změkčí a pomůže vám docílit při zmrazení pohybu přirozenějšího odstínu pokožky.

4. Zkuste momentky

Aranžované snímky mají jistě své místo, ale pokud chcete zachytit přirozené výrazy radosti na večírku, vydejte se cestou momentek.

Delší objektiv jako Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM vám pomůže zachytit vzdálenější objekty a umožňuje nenápadnější fotografování, takže nebude příliš poznat, že právě na někoho míříte fotoaparátem. Z téhož důvodu vypněte pomocné světlo AF fotoaparátu.

Raději než blesk fotoaparátu je při focení momentek lepší používat širokou clonu a střední až vysoké nastavení ISO, aby byly objekty ostré a zaostřené.

Nemusíte používat blesk, ale budete muset zajistit, aby byla rychlost závěrky dostatečná a s pohybem si poradila.

Související články
10 tips for capturing fireworks

FOTOGRAFOVÁNÍ OHŇOSTROJŮ

10 tipů pro fotografování ohňostrojů

Výbava, techniky a kompozice – nejlepší tipy pro fotografování ohňostrojů.

Party with Creative Park

TISK A TVORBA

Párty s aplikací Creative Park

Dekorace a rekvizity, které můžete vytisknout doma pomocí aplikace Creative Park.

Creative ways to use the Canon PowerShot PX

RODINNÉ FOTOGRAFIE

Výhody kamery Canon PowerShot PX

Objevte nové způsoby využití této kompaktní a chytré kamery PTZ.

5. Naučte se zachytit úžasný efekt bokeh

Ať už jde o oceán třpytících se světýlek vánočního stromku, nebo o prostou svíčku, období svátků je plné pěkných světel, které se s tím správným nastavením mohou na pozadí vašich snímků proměnit na nádherné zářící koule. A právě japonské slovo „bokeh“ popisuje estetické kvality takovýchto rozostřených prvků.

Rozmazané prvky v pozadí mohou být velké a vypadat abstraktně, nebo menší a jasněji ohraničené. Vy tak máte možnost využít tvořivosti a rozmazané prvky změnit do tvaru hvězd, srdcí či vánočních stromků. Jak na to zjistěte ve videu výše.

Nejsnáze tohoto efektu docílíte, nastavíte-li objektiv na největší clonu, jako je f/2,8 či f/2, která vám poskytne mnoho voleb při zaostřování, takže můžete svůj objekt nechat vyniknout na rozmazaném pozadí. Okulibých, rozmazaných prvků docílíte také pomocí menších clon, jako je f/5,6. Podtrhněte tento efekt tím, že zvětšíte vzdálenost mezi objektem a pozadím, nebo stoupnutím si blíže k objektu.

6. Snižte rychlost závěrky, abyste zachytili rozmazaný pohyb

Zatímco vám vyšší rychlosti závěrky pomohou ostře zachytit pohybující se objekty, existuje také alternativní přístup, při němž použijete mnohem nižší rychlost závěrky, abyste vytvořili pohyb na scéně se statickými objekty.

Nastavte rychlost závěrky zhruba na 1/10 s či 1/20 s, pokud fotíte z ruky, a zajistěte, aby byl statický (nebo relativně statický) objekt na scéně jasně viditelný. Je užitečné, má-li váš objektiv stabilizátor obrazu, protože vám pomůže zachovat ostrý snímek i při nižších rychlostech závěrky. Některé fotoaparáty mají vestavěný stabilizátor obrazu a v takovém případě bude stabilizace obrazu fotoaparátu fungovat s jakýmkoli objektivem.

Používáte-li stativ, budete moci tohoto efektu docílit s mnohem nižšími rychlostmi závěrky. Spusťte závěrku kabelovou nebo bezdrátovou dálkovou spouští, z aplikace Canon Camera Connect nebo pomocí samospouště.

A woman throws her arms back amidst trails of light

7. Zachycení světelných stop na tanečním parketu

Regulací momentu, kdy během expozice fotoaparát spustí blesk, můžete zachytit barevné světelné pruhy, které tvořivě zachycují atmosféru večírku, a přitom zachovat ostrost objektu. Zvolte si nízkou rychlost závěrky, asi jednu sekundu, a vyberte v nabídce nastavení blesku fotoaparátu mezi režimem synchronizace na první lamelu a synchronizace na druhou lamelu závěrky.

Synchronizace závěrky je u většiny fotoaparátů nastavena na první lamelu. Ta spustí blesk na počátku expozice a zaznamená jakékoli rozmazání před objektem. Synchronizace na druhou lamelu závěrky spustí blesk na závěr expozice a zaznamená stopy světel a další detaily za objektem.

8. Zaostření na jemnější detaily

Nezapomeňte, že snímky svátečních chvil nemusí být vždy plné lidí. Zaměříte-li se na menší detaily, ať už jde o ozdobičky pověšené na stromečku, ústřední předmět na jídelním stole či na jiné položky, které oslavu zosobňují, můžete i tak vystihnout náladu a smysl dané příležitosti.

Nemůžete-li se dostat k objektu dostatečně blízko s objektivem, který používáte, zvažte použití makroobjektivu, jako je Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM nebo Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM. Tato relativně široká nabídka vám stejně jako Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM (pro kamery EOS M) umožní dostat se blízko, a přitom i tak zachytit dostatečnou část prostředí poskytujícího kontext.

Napsal Matt Golowczynski

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky