A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera.

Exteriér

Lepší fotografie ze zimní dovolené – tipy a triky od profesionálního sportovního fotografa

Kouzlo tiché, zasněžené krajiny, vzrušení, když se lyžaři řítí dolů po sjezdovkách... Co když euforii z pohádkové zimní scenérie, kterou prožíváte, také zachytíte pomocí těchto nejlepších fotografických tipů od profesionálního fotografa zimních sportů a ambasadora společnosti Canon Richarda Walche?

Pokud jste někdy zkoušeli vyfotografovat zasněženou scénu zalitou sluncem, asi už víte, že pro dokonalou zimní fotku nestačí jen namířit fotoaparát a stisknout spoušť. „Ať už se vydáte kamkoliv, nejdůležitější je počkat si na krásný den, kdy napadl čerstvý sníh a obloha je modrá, a pak se prostě vydat s fotoaparátem do hor,“ uvádí Richard.

Zde se s námi podělil o tipy a triky pro získání lepších fotografií ze zimních svahů v letošní lyžařské sezóně – výběrem správného fotoaparátu pro zimní dovolenou počínaje a nejvhodnějším nastavením automatického zaostřování pro zachycení akce konče.

1. Vyberte si správný fotoaparát pro příslušný účel

„Když se vydáváte na svah, potřebujete výkonný a kompaktní fotoaparát,“ říká Richard. „Budete také potřebovat hledáček, protože v horách je často moc jasno na to, abyste mohli kompozici záběru posoudit jen na displeji. A pokud chcete fotografovat rychlý akční sport, musíte se vybavit fotoaparátem s rychlým sekvenčním snímáním – pět snímků za sekundu je naprosté minimum.

„Fotoaparáty Canon EOS M50 a Canon EOS M5 všechny tyto požadavky splňují. Oba mají výkonné snímače formátu APS-C pro pořizování ostrých záběrů a jsou vybaveny technologií Dual Pixel CMOS AF pro rychlé a přesné zaostřování.

„Dají se snadno spárovat se smartphonem přes Wi-Fi. Fotografie se tak snadno dají přenést do telefonu, i když vysoko v horách nebudete mít signál. A jakmile se dostanete do oblasti pokryté signálem mobilního operátora nebo místa s připojením Wi-Fi, můžete své snímky prezentovat světu prostřednictvím sociálních sítí.“

2. Počkejte na nejvhodnější okamžik

„Při východu a západu slunce panuje nádherná světelná atmosféra vybízející k fotografování na svazích. Počasí v horách je ale vrtkavé a může se rychle měnit. Osobně bych doporučil vydat se do hor co nejčasněji ráno – tak budete ve chvílích s ideálním světlem už na místě.

„Canon EOS M50 je skvělý fotoaparát pro situace se slabým osvětlením, jako jsou právě východy a západy slunce. Má v sobě velmi vyspělý procesor DIGIC 8, takže i když budete kvůli nedostatku světla potřebovat o něco více zvýšit hodnotu ISO, získáte skvělé výsledky. Můžete ho vyzkoušet ve spojení s objektivem Canon EF-M 32mm f/1.4 STM a uvidíte, jak působivé záběry krajiny získáte.“

3. Použijte vhodné nastavení

„Aby na snímcích s velkým podílem bílé barvy nevypadal sníh šedě, začínám vždycky s určitou kombinací nastavení,“ popisuje Richard. „Při fotografování rychle se pohybujících objektů také potřebujete „zmrazit“ lyžaře nebo snowboardistu v záběru tak, aby nebyl rozmazaný.“ V obou případech Richard doporučuje přepnout fotoaparát do režimu M (ručního), nastavit rychlost závěrky na 1/2000 s, clonu na f/8 a ISO na 200.

„Na fotoaparátu je potřeba nastavit režim inteligentního průběžného zaostřování AI Servo AF, který zajistí průběžné přeostřování. Tajemství spočívá v navádění automatického zaostřování, takže když příslušný objekt uvidíte, je potřeba začít fotografovat. Automatické zaostřování se mezi snímky přizpůsobuje – dokáže určit, kterým směrem se příslušný objekt pohybuje a jakou rychlostí, a umí odhadnout, kde bude na příštím záběru. Fotoaparátu obvykle dva nebo tři záběry trvá, než se pořádně „chytí“. Všechny fotoaparáty Canon mají vážně dobré automatické zaostřování.“

Při práci v režimu AI Servo AF používejte krátké série kontinuálního snímání, abyste si nezaplnili buffer a fotoaparát se nezpomalil.

4. Zaujměte pozici nad fotografovaným objektem a pozorujte

„Když budete fotografovat horu zpříma, bude vypadat ploše. Vždycky je lepší objekt snímat trochu ze strany nebo z mírného podhledu.

„Lepší je vyhýbat se i snímkům s pózováním – měli byste se snažit být za všech okolností nestranným pozorovatelem, kdy se fotografovaný objekt dívá ve směru, kam na lyžích nebo snowboardu jede. A pokud jde o portréty, buď se může jednat o „bezprostřední“ portrét, kdy jste blízko a s danou osobou hovoříte, nebo si hrajete na „mušku na zdi“ a jen dokumentujete dění. Nezkoušejte nic mezi tím.“

5. Dávejte pozor na změny teplot a noste si náhradní baterie

„Když po pobytu na vymrzlém svahu vstoupíte do vytopené budovy, čočky objektivu fotoaparátu se rychle zamlží, je proto důležité nechat své vybavení až do konce dne venku. Nezapomeňte si vzít pevnou brašnu, která vaši výbavu ochrání, pokud byste upadli, a sluneční brýle s účinným UV filtrem, kterými si budete chránit zrak před slunečním svitem a odrazy od sněhové pokrývky.

„Při nízkých teplotách se také fotoaparát může velice rychle vybít, doporučuji proto nosit s sebou dvě náhradní baterie, se kterými dokážete fotit celý den. Pamatujte i na teplé rukavice, díky kterým si zajistíte pohodlnou manipulaci se svým vybavením, protože s promrzlýma rukama je to obtížné!“

6. Nebojte se fotografovat proti slunci

„Když se sluneční paprsky proderou skrz mraky, je to pro fotografování hor hotové požehnání. Když ale správně neupravíte nastavení, můžete kvůli odrazům od sněhu skončit s přeexponovanými záběry.

„Nejlepší je v takovéto situaci jako prevenci přeexpozice ručně nastavit rychlost závěrky na 1/2000 s, clonu na f/8 a ISO na 200. Pokud fotografujete v automatickém režimu, nezapomeňte nastavit kompenzaci expozice +1 až +3 EV, jinak budete mít snímky moc tmavé. Ale nebojte se fotografovat v protisvětle – tak totiž máte šanci získat jedny z nejlepších záběrů zimních sportů.

„Protisvětlo od slunce zajistí prozáření sněhu odletujícího od jedoucího lyžaře nebo snowboardisty. A pokud se vám podaří dostat slunce v záběru přímo za fotografovanou osobu, bude to ještě lepší. Současné objektivy podávají opravdu velice dobré výkony.

„Máte-li při ruce sníh, zkuste ho hrst vyhodit do vzduchu a fotografovat přímo proti slunci – dosáhnete parádního efektu.“

7. Připravte se na dokonalou selfie

„S plánováním dokonalé selfie z hor je potřeba začít ještě před odjezdem na dovolenou. Bundy a oteplovačky v zářivých barvách proti bílému pozadí skutečně vyniknou a mohou být základem opravdu ohromující selfie.

„Z hlediska kompozice je působivým pozadím krásné horské pásmo. Pro správnou expozici je nejvhodnější, aby slunce dopadalo na tvář fotografované osoby přímo zepředu nebo z boku. Chcete-li fotografovat přímo proti slunci, budete potřebovat blesk k prosvětlení obličeje.“

A split image shows a skier descending down a steep slope on one side, and another skier performing a somersault on the other.

8. Příště si troufněte na pořádnou výzvu!

Když se vám podaří pořídit skvělý záběr v náročných podmínkách, může vám zimní fotografování přinést velké uspokojení. Jakmile si tyto tipy pro fotografování letošní zimní dovolené osvojíte, je Richard toho názoru, že fotografičtí nadšenci by se měli pokusit postoupit o krok dál a příště zkusit najít další působivá místa – destinace, které zaručí prožití mimořádné dovolené a získání ještě působivějších snímků.

„V Evropě je plno fantastických míst pro fotografování v horách. Populární resorty ve Švýcarsku a Francii jsou opravdu nádherné, ale existuje i spousta méně známých míst, na která bychom neměli zapomínat,“ říká. „Tak proč nevystoupit se své komfortní bubliny a nevydat se na dobrodružství na horu Elbrus v Rusku nebo Akureyri na Islandu.“

Související články
An action-packed photoshoot with a pro

SPORTOVNÍ FOTOGRAFIE

Akční fotografie: Tipy od profesionála

Zjistěte vše o fotografování akčních sportů díky tomuto semináři se specialistou na horská kola.

Two cross-country skiers makes their way up a mountain in low sunlight.

AKCE

„Pro snímek vždy udělejte něco navíc“

Fotograf extrémních sportů Richard Walch popisuje, odkud se bere jeho touha pořizovat dechberoucí záběry jízdy na lyžích a snowboardu.

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky

Související produkty