ZÁKLADY FOTOGRAFOVÁNÍ / EXTERIÉR

Tipy pro fotografování v extrémních povětrnostních podmínkách

Tyto tipy vám pomohou zachytit úchvatné snímky v jakémkoli počasí nebo prostředí, ať už je horko nebo zima, déšť nebo svítí slunce.
Fotograf, který na sobě má zimní oblečení a batoh, stojí na zasněženém horském svahu a drží fotoaparát Canon. © Richard Walch

Fotografování je při extrémních teplotách obvykle obtížnější. Sníh, mráz a led vytvářejí velkolepé zimní scény, ale většina fotoaparátů je navržena tak, aby fungovala pouze nad teplotou 0 °C / 32 °F. Stejně tak extrémně horká prostředí mohou způsobit přehřátí fotoaparátů, zatímco písčitá místa zvyšují riziko poškození neutěsněného zařízení.

Mnoho fotoaparátů Canon má těsnění proti povětrnostním vlivům a může fungovat v překvapivě náročných podmínkách, ale musíte zvážit také lidský faktor. Fotografování v extrémních podmínkách může být pro vás stejně náročné jako pro vaši výbavu.

Samozřejmě pak budete muset být opatrní při fotografování v extrémních teplotách, nesmíte zapomenout sledovat předpovědi počasí, než se vydáte na cestu, a zabalit příslušné oblečení a venkovní fotografickou výbavu. Vyplatí se však také mít po ruce několik praktických tipů pro fotografování, které vám pomohou, aby jeho průběh byl co nejplynulejší. Zde jsou naše nejlepší tipy pro fotografování ve velmi chladných nebo horkých podmínkách.

Fotografování při nízkých teplotách

1. Mějte ruce v teple

Fotograf, který na sobě má zimní bundu, čepici a rukavice, drží fotoaparát Canon EOS R5.

Při fotografování v extrémních povětrnostních podmínkách musíte mít ruce v teple. Zvažte investici do tenkých termo rukavic, které si oblečete pod hlavní rukavice a pomohou vám udržet teplý vzduch.

Třesoucí se ruce mohou způsobit rozhýbání fotoaparátu a vést k rozmazaným snímkům. Nezapomeňte si přibalit silné voděodolné rukavice a ohřívače rukou, abyste si po chvíli strávené venku v chladu mohli nahřát ruce.

Rukavice jsou pro fotografování v chladném počasí důležité, ale stisknutí tlačítek fotoaparátu v nich může být obtížnější. Když na sobě budete mít rukavice, ovládání objektivu Canon s přiřaditelným ovládacím kroužkem, jako je RF 200-800mm F6,3-9 IS USM, RF 35mm F1,8 MACRO IS STM nebo RF 85mm F2 MACRO IS STM, bude často jednodušší. Pokud rukavice znesnadňují používání dotykové obrazovky k pohybu AF bodu, mohou být užitečné také fotoaparáty Canon s joystickem, například Canon EOS R10.

Pokud jste vášnivým zimním fotografem, sportovní fotograf a ambasador společnosti Canon Richard Walch doporučuje investovat do horolezeckých rukavic, které vám umožní mít prsty odhalené k fotografování, ale chránit ruce mezi pořizováním snímků.

2. Chraňte svou výbavu

Ruka v rukavici drží fotoaparát Canon s nasazenou sluneční clonou, která jej chrání před zimním počasím.

V zimním počasí může sluneční clona pomoci zabránit usazování kapek vody na objektivu. „Sluneční clona je nesmírně důležitá, když padá sníh,“ vysvětluje Richard. S dobrou sluneční clonou objektivu budete mít úspěch,“ © Richard Walch.

Fotografka se natáčí na větrem ošlehaném molu fotoaparátem Canon s připojeným mikrofonem a krytem proti větru.

Při natáčení videa vám může hluk větru zničit zvuk. Chcete-li zachovat čistý zvuk, můžete na fotoaparátu Canon aktivovat režimy redukce větru nebo použít externí mikrofon s připevněným krytem proti větru.

Fotoaparáty se systémem Canon EOS R, například EOS R6, EOS R6 Mark IIEOS R7, jsou vybaveny těsněním proti povětrnostním vlivům a s fotografováním v dešti nebudou mít problém. Raději ale zkontrolujte počasí, než se vydáte do lijáku. Pokud se na objektivu vytvoří kapky, otřete je čistým hadříkem z mikrovlákna nebo utěrkou na objektiv. Můžete si také koupit ochranné filtry pro objektivy, které jsou v extrémních podmínkách velmi užitečné. Doporučujeme, abyste objektivy za silného deště nebo při sněhových bouřích nevyměňovali, protože byste mohli svou výbavu poškodit.

Když používáte fotoaparát venku a neotáčíte zaostřovacím kroužkem ručně nebo chvilku nepoužíváte automatické zaostřování, může zaostřovací kroužek a kroužek zoomu „zamrznout“. Aby k tomu nedošlo, zabalte fotoaparát, když jej nepoužíváte, a uložte ho do kvalitní brašny. Také jej zakrývejte při fotografování ve sněžení. Kroužky ostření a zoomu můžete otáčet i pomocí motoru automatického ostření, nebo ručně.

Baterie se budou v chladném počasí vybíjet rychleji než obvykle, takže buď mějte fotoaparát a baterie v brašně, abyste je ochránili před nepříznivým počasím, nebo je můžete mít ve vnitřní kapse, kde je teplota vašeho těla udrží v teple. Také si nezapomeňte zabalit dvojnásobek baterií než obvykle.

Přemístění fotoaparátu z chladného do teplého prostředí způsobí kondenzaci, která jej může poškodit. „Když jdete na oběd, zůstaňte venku nebo tam nechte alespoň batoh,“ radí Richard. „Pokud přejdete z chladu do tepla a zkusíte se podívat na snímky, je konec. Fotoaparát se orosí, objektiv se orosí, a hrozí nebezpečí poškození fotoaparátu. Fotoaparát musíte nechat v jednom teplotním pásmu.“ Umístěte brašnu na mírně chladnější místo, jako je veranda, aby si vaše výbava postupně zvykla na danou teplotu.

Pokud se budete muset přesunout přímo z jednoho prostředí do druhého, můžete zkusit zabalit výbavu na několik minut do igelitové tašky, aby změna teploty nebyla tak dramatická.

3. Použijte stativ a fotografujte na dálku

Fotograf v zimním oblečení stojí za fotoaparátem Canon EOS R6 připevněným na stativu umístěném na skalách podél řeky.

Umístění fotoaparátu na stativ a dálkové fotografování pomocí aplikace Canon Camera Connect sníží riziko rozhýbání fotoaparátu, pokud se třesete zimou. Můžete zkontrolovat kompozici a upravit expozici pomocí živého náhledu aplikace a poté pořizovat snímky a přenášet je přímo do smartphonu.

Pořídit ostrý snímek nebude snadné, když se budete třást zimou. Lehký přenosný stativ pomůže stabilizovat fotoaparát, takže budete moci fotografovat s jistotou. Pamatujte ale, že při teplotách pod nulou není dobré dotýkat se kovových částí stativu holýma rukama, protože byste si mohli „spálit“ pokožku. Před nastavením můžete udupat jakoukoli zasněženou plochu, a vytvořit tak rovnoměrný, kompaktní povrch.

Můžete také použít aplikaci Canon Camera Connect ve smartphonu k dálkovému a bezdrátovému uvolnění závěrky, což znamená, že se nebudete muset fotoaparátu vůbec dotýkat. Zaostření můžete upravit pomocí aplikace a také ji použít k označení snímků zeměpisnými souřadnicemi, abyste nikdy nezapomněli, kde přesně jste pořídili ten nejvýjimečnější snímek.

Fotografování v horkém nebo písčitém prostředí

1. Chraňte se před sluncem

Žena sedí ve stínu přístřešku a ven z okna míří svým fotoaparátem Canon připevněným na stativu.

Když budete moci, schovejte se. Příliš dlouhý pobyt venku na slunci by mohl vést nejen k dehydrataci, ale také způsobit přehřátí vaší výbavy. Podle toho, kam míříte, si s sebou nezapomeňte vzít dost vody.

Pokud je to možné, vyhněte se přímému slunečnímu světlu a zůstaňte ve stínu. Pokud musíte být venku na slunci, natřete se opalovacím krémem s odpovídajícím ochranným UV faktorem a noste klobouk, který zastíní váš obličej. Pokud je to možné, udržujte výbavu ve stínu, zejména baterie. Pokud míříte do extrémního prostředí, dejte někomu vědět, kdy a kam se chystáte a kdy se plánujete vrátit, aby mohl v případě potřeby vyhlásit poplach.

2. Zvolte správnou výbavu

Fotograf s kloboukem drží fotoaparát Canon s nasazeným objektivem Canon RF 200-800mm F6,3-9 IS USM v bílém provedení.

Černá výbava absorbuje více světla a přehřívá se rychleji než sada s bílou povrchovou úpravou, například objektiv Canon RF 200-800mm F6,3-9 IS USM (na obrázku).

Žena se krčí na písečné pláži a ukládá fotoaparát Canon do své brašny.

Díky investici do kvalitní brašny můžete svou výbavu bezpečně přepravovat a chránit ji, když ji zrovna nepoužíváte.

Pokud budete mimo přímé sluneční světlo, předejdete přehřátí výbavy, zejména při natáčení videa. Fotoaparáty nemohou fungovat, když se příliš zahřejí, takže v případě jejich přehřátí nebudete moci pokračovat a při čekání, než se ochladí, můžete propásnout dobré snímky.

Pokud fotografujete v písčitém prostředí, jako je pláž nebo poušť, musíte chránit svou výbavu před zrnky písku. Řešením je investovat do fotoaparátu s těsněním proti povětrnostním vlivům, například Canon EOS R7, který je odolný proti vlhkosti a prachu. Fotoaparát EOS R7 je vybaven také ochranou závěrky, která pomáhá zabránit vniknutí prachu do snímače. Objektivy jsou také v ohrožení. Spárujte fotoaparát s těsněním proti povětrnostním vlivům s podobně chráněným objektivem, například Canon RF 200-800mm F6,3-9 IS USM, který je vybaven gumovými těsněními zabraňujícími poškození vnitřní optiky pískem.

I když nebude parné počasí, vaše výbava může být přesto ovlivněna vlhkostí. To může vést k pronikání vlhkosti do vašeho vybavení a jeho poškození. Tomu opět zabrání výbava odolná proti vlhkosti, ale můžete podniknout také další kroky. Použijte nepromokavou brašnu a vložte do ní pár sáčků se silikagelem, abyste zachytili veškerou vlhkost, která se dostane dovnitř. Je-li to možné, ujistěte se, že vaše brašna zůstane v suchém prostředí, například v místnosti s odvlhčovačem.

Pokud se potýkáte s extrémním horkem, můžete si do brašny schovat pytlík s ledem, abyste výbavu udrželi v chladu. Ujistěte se však, že je správně zabalen, abyste předešli poškození výbavy vlhkostí, pokud by pytlík s ledem začal tát.

Důležitou roli hraje také barva vaší výbavy. Některé objektivy Canon, například objektiv RF 200-800mm F6,3-9 IS USM, mají bílou povrchovou úpravu, která udržuje teplotu uvnitř objektivu chladnou i za vysokých teplot. Fotoaparát Canon EOS R50 je také k dispozici v bílé barvě, která by měla lépe pomoci udržet ho na slunečním světle chladnější po delší dobu než u černého fotoaparátu. Objektivy RF řady L, například Canon RF 70-200mm F2,8L IS USM, jsou navíc opatřeny povrchovou vrstvou, která slouží jako tepelný štít a zabraňuje přehřátí tubusu objektivu pod ostrým sluncem.

3. Osvětlení a přeexponování

Postava stojící u vchodu do jeskyně, která drží fotoaparát, se siluetou proti světlé, slunné obloze.

Bezzrcadlové fotoaparáty Canon dokáží pořizovat obrázkové soubory RAW. Pokud fotografujete v náročných světelných podmínkách, jako je jasné sluneční světlo, soubor typu RAW zachytí více dat a širší dynamický rozsah, což usnadňuje opravu expozice při zpracování.

Jasné sluneční světlo může snadno vést k přeexponovaným snímkům. Při fotografování dávejte pozor, abyste nepřeexponovali světlé oblasti. Pokud tato situace nastane, dojde ke ztrátě dat a nemožnosti jejich obnovení, což znamená, že v postprodukci nebudete moci přeexponování opravit.

Pomocí histogramu fotoaparátu nebo funkce vzoru Zebra můžete na obrazovce nebo pomocí elektronického hledáčku sledovat zvýraznění obrysů světlých oblastí, a v případě potřeby snímek podexponovat. Pokud světlé oblasti nepřeexponujete, měli byste mít možnost obnovit snímek, který je o něco jasnější, ztmavením světlých a bílých oblastí v editačním softwaru, jako je například Digital Photo Professional od společnosti Canon.

Další tipy a techniky fotografování v náročných podmínkách naleznete v našem článku o fotografování v extrémních terénech*.Autor: Peter Wolinski* K dispozici pouze ve vybraných jazycích.

Související výrobky

 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R7

  Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R6 Mark II

  Fotografie nebo videa, akce nebo portrét – díky spojení výkonu a kvality obrazu fotoaparátu EOS R6 Mark II můžete popustit uzdu své kreativitě
 • Objektivy typu RF

  RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Výkonný superteleobjektiv se zoomem a ohniskovou vzdáleností 200–800 mm, ideální pro fotografování sportu, divokých zvířat a akčních snímků.
 • Objektivy typu RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Ideální objektiv pro všechny nadšence pro každodenní fotografování plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem. Objektiv RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je lehký, kompaktní, má snadné ovládání a je připraven povznést vaše fotografování na novou úroveň.
 • Objektivy typu RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Všestranný objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM nabízí v kompaktním a lehkém těle více detailů při snímání na blízko i stabilizátor obrazu v rozsahu 5 EV.
 • Objektivy typu RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Makroobjektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm a vysokou světelností F1,8 pro širokoúhlou perspektivu, zaostřování zblízka a hybridní IS.
 • Související články

 • DOBRODRUŽNÉ FOTOGRAFIE

  Fotografování outdoorových dobrodružství

  Fotografka Anna Blackwellová je na výpravě s fotoaparátem Canon EOS R6 v divočině Dartmooru.

 • KRAJINÁŘSKÁ FOTOGRAFIE

  Okouzlující fotografie krajin

  Fotografka krajin a influencerka Ása Steinarsová vám poradí, jak pořídit dokonalou „selfie s krajinou na pozadí“.

 • EXTERIÉR

  Tipy a triky pro fotografování během zimní dovolené

  Profesionální sportovní fotograf Richard Walch vám dá několik odborných tipů, jak pořizovat lepší zimní fotografie – od výběru fotoaparátu až po volbu nejvhodnějších nastavení.

 • FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

  Nejlepší fotoaparáty a objektivy pro cestování

  Vyplatí se cestovat nalehko, ať už prozkoumáváte městské ulice nebo členitý venkovský terén, nebo dokonce vyrážíte na druhou stranu světa. Zde je ta nejlepší sada Canon, se kterou můžete zachytit své zážitky, aniž byste museli vyčerpat svůj rozpočet.