V červenci 2021 Belgií otřásla jedna z nejničivějších a nejprudších záplav v historii. Došlo k mnoha ztrátám na životech a přes 220 000 domů bylo poškozeno nebo zničeno. Jednou z nejhůře zasažených oblastí byl region Valonsko na jihu Belgie, konkrétně provincie Liège. Tato oblast se ze záplav stále ještě zotavuje.
Když přijdete úplně o všechno, to jediné, na co se můžete upnout, jsou vzpomínky. Přeživší však ztratili také tisíce fotografií obrovské sentimentální hodnoty, které byly poškozeny nebo spláchnuty vodou.
Díky podpoře ze strany projektu „ReStory“, což je společná iniciativa reklamní agentury Happiness Brusel, četné základny dobrovolných digitálních retušérů, restaurátorské laboratoře Object Care a společnosti Canon Belgium, byla zahájena mise, jejímž cílem je restaurovat co nejvíce fotografií od obětí povodní.
„Ve společnosti Canon si uvědomujeme emocionální hodnotu snímků a chápeme příběhy, které se ke snímkům pojí,“ říká Jacco Leurs, generální ředitel společnosti Canon Benelux. „Proto podporujeme program ReStory, který fotografie restauruje, a proto nás příběhy restaurovaných snímků dojímají. Projekt je určen pro každého, kdo byl povodněmi zasažen a přeje si získat zpět poškozené fotografie. Lidé díky tomu nepřijdou o své vzpomínky a navíc jim můžeme pomoci zmírnit jejich zármutek.“
RESTAUROVÁNÍ FOTOGRAFIÍ
Připomeňte si vzácné vzpomínky
ReStory: Projekt restaurování fotografií poškozených povodněmi
Během záplav se v různých zpravodajských médiích objevily hlasy a tváře mnoha jednotlivců, kterým tato událost hluboce zasáhla do životů. Mattias Vermeire, obchodní ředitel společnosti Happiness Brussels, vzpomíná na zprávy a na to, jak podnítily hnutí, které si dalo za cíl zkusit obětem pomoci.
„V televizi jsem viděl ženu, která ztratila úplně vše, ale zbylo jí fotoalbum svatebních fotografií a fotografie z dovolené,“ vysvětluje. „Řekla: „Mohu si koupit nový televizor, celou domácnost mohu nahradit novými věcmi, ale tyto vzpomínky mi nic nenahradí,“ – samozřejmě nevěděla, jaké dnes máme možnosti. Tak jsme si řekli: „Můžeme jim pomoct.“ Začali jsme zjišťovat, zda existují nějaké služby, které by nám umožnily restaurovat fotografie.“
Pro tento úkol se agentura obrátila na společnost Object Care, která se specializuje na restauraci objektů pomocí chemické stabilizace.
Hledání vzpomínek k restaurování
Jakmile měl tým Happiness Brussels hotový plán, propagoval projekt prostřednictvím skupin na Facebooku a neziskových organizací, které pomáhají obětem povodní. Počáteční ohlasy však byly omezené. „Kontaktovali jsme společnost Canon Belgium, ta nám poskytla to nejlepší filmové vybavení, které společnost Canon nabízí a my jsme o tom vytvořili dokument,“ vysvětluje Mattias. „Pak jsme se za lidmi vydali osobně do terénu.
„Zůstali jsme tři dny a mluvili jsme s každým, kdo prošel kolem. Vysvětlili jsme jim, co chceme dělat. Někteří lidé řekli: „Rádi si necháme pomoci, pořád nám nějaké fotky zbývají, nebo víme o někom, kdo nějaké fotky má.“
Tým poté zahájil proces restaurace a projekt dokumentoval prostřednictvím nahraných rozhovorů, které poté zveřejnil jak v krátkém dokumentu, tak prostřednictvím fotografické výstavy, která se konala v říjnu 2021 během akce Photo Days na výstavě Brussels Expo. Brzy se na nás ohledně restaurování zničených fotografií začalo obracet stále více lidí – projekt tak bude pokračovat i v následujícím roce.
Proces restaurování fotografií
Proces restaurace společnosti Object Care zahrnuje ruční čištění jednotlivých snímků. Tým dobrovolných retušérů agentury Happiness Brussels poté pracuje na doladění snímků.
„Nebojí se vzít poškozený snímek a prostě ho ponořit do vody,“ říká Mattias. „Nejprve jsme z toho všichni šíleli, ale pak nám došlo, že moc dobře vědí, co dělají. Snímek ponoří, aby mohli odstranit všechny různé nežádoucí prvky a snímek tak co nejlépe vyčistili. Poté snímek digitalizují – jednoduše jej vyfotografují fotoaparátem Canon. A tady se dostáváme na řadu my.
„Vytváříme reklamní fotografie, upravujeme je v aplikaci Photoshop a používáme další techniky, pomocí kterých snímky vylepšujeme nebo kombinujeme. Řekli jsme si: „Tyto znalosti můžeme využít k restauraci poškozených fotografií, abychom je vyčistili a odstranili všechny stopy poškození.“
Interní dobrovolníci z řad digitální retušérů doposud strávili v rámci projektu ReStory přibližně 1 000 hodin čištěním snímků poškozených povodněmi. K dispozici nám byli také někteří pracovníci na volné noze, kteří chtěli dobrovolně pomoci. Proces úprav má svá omezení, ale výsledky i zpětná vazba byly přesto skvělé.
„Co udělat nezvládneme, je znovu obnovit podobu člověka na obrázku, jehož polovina obličeje v důsledku poškození zmizela. Ale můžeme obnovit oblohu a stromy a z lidí na snímcích odstranit skvrny,“ říká Mattias.
Opravené fotografie byly vytištěny pomocí tiskárny Canon imagePROGRAF pro-1000, která zajišťuje výtisky v profesionální kvalitě a v jasných barvách. „Právě teď sbíráme spousty snímků, abychom mohli pomoci co nejvíce lidem. Plánujeme okružní cesty, abychom mohli snímky od lidí sami vyzvedávat, protože kvůli emocionální hodnotě, kterou tyto snímky mají, se lidé zdráhají je jen tak vložit do obálky a poslat nám je poštou.“
Do programu na restauraci fotografií poškozených záplavami se můžete zaregistrovat na webových stránkách www.restory.photo
Pět tipů pro restaurování starých nebo poškozených obrázků
1. Nepokoušejte se své fotografie rychle vysušit
„Snímky poškozené vodou se nepokoušejte okamžitě vysušit. Nepokládejte je na topné systémy, protože by došlo k ještě většímu poškození,“ radí Mattias. „Papír ztvrdne a začne praskat, což je ve skutečnosti chemická změna, kterou už nebude možné opravit. Jakmile k poškození obrázku dojde, nejlepší je nechat jej ve stejném prostředí.“
2. Vložte ji do uzavřeného sáčku s vodní párou
Pro zájemce, kteří mají v úmyslu poslat své fotografie profesionálním restaurátorům, radíme: „Pokud se váš snímek dostal do styku s vodou, nejlepší je umístit jej do uzavřeného sáčku s vodní párou nebo kapičkami vody. Tím zajistíte, že snímek zůstane ve stálých podmínkách,“ říká Mattias.
3. Chcete-li si staré snímky restaurovat sami, před importováním do aplikace Photoshop nebo Digital Photo Professional (DPP) je digitalizujte
Naskenujte nebo pořiďte vysoce kvalitní snímek fotografie, kterou chcete restaurovat. Poté její digitální verzi otevřete v softwaru pro úpravy, jako je Adobe Photoshop. Po vytvoření kopie snímek narovnejte a podle potřeby ořízněte.
4. Upravte všechny poškozené oblasti a proveďte korekci barev
Bodový retušovací štětec v aplikaci Adobe Photoshop může pomoci zbavit snímek záhybů, odstranit skvrny a opravit trhliny a všechny poškozené oblasti zasažené vodou nebo stárnutím. Jen před každou změnou, kterou se rozhodnete provést, nezapomeňte vytvořit novou vrstvu, abyste omylem neupravili původní vrstvu pozadí. Můžete také použít nástroj redukce šumu a snížit zrnitost snímku. Vybledlé barvy jsou běžným rysem starých snímků. Proto se často doporučuje provádět korekce barev, aby bylo dosaženo kvalitních výtisků. Software DPP společnosti Canon pro zpracování a úpravu fotografií ve formátu RAW nabízí také možnosti jemných úprav snímků, včetně úpravy barev a zaostření.
5. Příprava na tisk
Před tiskem doma uložte snímky jako soubory ve vhodném formátu, např. JPEG, PNG nebo TIFF. Doporučujeme fotografovat ve formátu RAW, pokud ho váš fotoaparát podporuje, protože vám poskytne maximální flexibilitu během úprav. Kompaktní všestranná tiskárna Canon PIXMA pro-200 pro tisk ve formátu A3+ je ideální pro vysoce kvalitní barevný a černobílý tisk. Pokud si chcete snímky restaurovat sami, tato bezdrátová tiskárna nabízí 8barevný inkoustový systém na bázi barviva pro výjimečnou reprodukci a přizpůsobitelnou velikost tisku. Cenově dostupná řada tiskáren PIXMA vám zajistí kvalitní výsledky při domácím tisku fotografií. Papír Canon Pro Platinum PT-101 je lesklý fotografický papír s vysokou gramáží a vynikající odolností proti vyblednutí a je určený pro tisk v profesionální kvalitě.
*Adobe a Photoshop jsou registrované ochranné známky nebo ochranné známky společnosti Adobe v USA nebo dalších zemích.
Napsala Lorna Dockerillová
Související produkty
-
Profesionální fotografické tiskárny
PIXMA PRO-200
Tiskárna PIXMA PRO-200 je díky své schopnosti tisknout fotografie v živoucích barvách, všestrannosti a praktičnosti ideální volbou pro nadšené a ambiciózní fotografy. -
Velkoformátové tiskárny
imagePROGRAF PRO-1000
Tiskněte v ohromující kvalitě pomocí systému s 12 inkousty až do formátu A2.