A child sits on a stepladder entertained by his parents.

Rodinné fotografie

Jak pořídit lepší vánoční fotografie než minulý rok

I když jsou Vánoce spojené se spoustou tradic, každé svátky jsou jedinečné. Proto je důležité zachytit na fotografiích prchavé okamžiky, kdy se sejde celá rodina a užívá si společně vánoční svátky. Ruská rodinná fotografka, Lena Petrova, dovedla svoji metodu pořizování snímků během tohoto speciálního ročního období k dokonalosti – ať už se jedná o spontánní snímky nebo o organizovanější (ale stále zábavné a neformální) skupinové fotografie.

Lenin přístup k rodinným fotografiím lze shrnout do jedné věty: „Dobré snímky pořídíte, když vaši blízcí zapomenou na to, že je fotografujete, a prostě si užívají to, že jsou spolu.“ Zapnou si hudbu, žertují nebo si hrají s dětmi – jednoduše se v tento sváteční čas mají dobře.

Ať už plánujete pořídit fotografie své rodiny na letošní vánoční přání nebo prostě chcete jen zachytit svátečního ducha a atmosféru, 10 Leniných tipů uvedených níže vám poskytne spoustu nápadů na vánoční snímky a ukáže vám, jak pořídit rodinné fotografie v pohodlí domova. Až budete mít dokonalé vánoční fotografie své rodiny, přejděte do služby Creative Park, kde naleznete nepřeberné možnosti tisku, včetně šablon pro vánoční přání, rámečků a fotoknih, které poslouží jako skvělý dárek pro vaše nejbližší.

10 tipů od Leny Petrove na pořízení vánočních fotografií doma nebo na zahradě

1. Vyberte momenty, které máte rádi

„Pokud chcete pořídit přirozené fotografie, zamyslete se nad tím, jaké aspekty svátků jsou pro vás a pro vaši rodinu nejdůležitější. Kromě zdobení vánočního stromku a rozbalování dárků to mohou být návštěvy vánočního trhu, přípravy na večeři, podepisování vánočních přání, vzrušení při setkání se Santa Clausem a bezpochyby i mnoho dalších věcí, které jsou důležité pro vás a pro vaše blízké. Proto mějte svůj fotoaparát vždy při ruce a připravený na fotografování...“

2. Zaměřte se na věci, na kterých záleží

„Věci, které vytvářejí útulnou atmosféru v reálném životě, nemusí na fotografii vždy vypadat dobře. Proto, když fotografuji portréty v domácnostech, často přesunuji nábytek a odstraňuji ze snímku přebytečné dekorace, včetně obrazů na zdi. To nedělám, abych nezkazila přirozenost snímků, ale naštěstí existuje několik dalších způsobů, jak upravit pozadí pouze pomocí fotoaparátu. Nejen, že si můžete vybrat dobrý úhel a snímek zarámovat, ale můžete také vytvořit rozmazané pozadí s efektem bokeh tím, že budete fotografovat se širokou clonou, například f/1,8.

3. Přemýšlejte o pozadí

„Když fotografuji rodinné portréty, vybírám pozadí, které působí klidným dojmem a neodpoutává pozornost od lidí na fotografii. Neznamená to ale, že musí být nudné. Můžete do něj zakomponovat vánoční stromek nebo barevná světélka a vykouzlit tak vánoční atmosféru.

4. Používejte rekvizity a dekorace

Související články
canon-get-inspired-christmas-craft-1-185

NÁPADY PRO KREATIVNÍ A TVOŘIVÝ TISK

Šest úžasných věcí, o kterých jste nevěděli, že vaše tiskárna dokáže

Buďte kreativní a vytvořte své vlastní vánoční dárky, dekorace a hry pro nadcházející sváteční období. Všechny šablony je možné bezplatně stáhnout a vytisknout.

How to shoot festive pet portraits

SNÍMKY DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ

Jak fotografovat sváteční snímky domácích mazlíčků

Zjistěte, jak můžete z fotografování domácích mazlíčků vytěžit co nejvíce, a fotografujte sváteční vánoční snímky pomocí těchto nejlepších tipů.

Christmas card printing

TISK A TVORBA

Tisk vánočních přání

Zorganizujte stylové sváteční focení a tiskněte přizpůsobená vánoční přání.

„Pokud pořizujete vánoční fotografie venku, budete potřebovat prvky, ze kterých bude patrné, že se jedná o Vánoce, například stromy, světla a dekorace. Můžete si také přinést vlastní rekvizity, jako jsou punčochy, hračky nebo bonbóny. Klidně si připravte víc druhů rekvizit. Je lepší mít od každého něco, než se omezit na jeden nebo dva druhy rekvizit. Zamyslete se také nad slavnostním oblečením. Asi by vypadalo divně, kdyby lidé, kteří drží vánoční rekvizity a jsou obklopeni barevnými světýlky, měli na sobě běžné oblečení. Zkontrolujete ale, že barva oblečení není příliš nápadná nebo kontrastní a neodvádí pozornost od obličejů.

5. Používejte správný objektiv

„Postavte se do takové vzdálenosti od fotografovaných objektů, abyste mohli použít 50 mm objektiv. Možná vás bude lákat možnost použít širokoúhlý objektiv, abyste na snímek dostali více lidí, ale kratší ohniskové vzdálenosti způsobují zkreslení, které se vaší rodině možná nebude líbit. Pokud nemáte speciální objektiv pro portréty, postavte se co nejdále od objektu a přiblížíte ho pomocí standardní sady objektivů.“

6. Udělejte z fotografování zábavu pro děti

„Chcete-li pořídit dobré snímky dětí, které si hrají, je nejlepší hrát si spolu s nimi, lehce je povzbuzovat, podnítit jejich představivost a důvěru. Snažte se zjistit, co děti baví, a vytvořte situaci, kdy se této činnosti mohou věnovat. Když se všichni budou dobře bavit, pořídíte ty nejlepší snímky.“

7. Nechte hrát hudbu

„Během příprav na skupinovou fotografii se zkuste vyhnout tichu. Začínající fotografové mají často tendenci soustředit se na technické záležitosti a vlastní myšlenky, takže zapomenou na lidi, kteří pózují pro fotografii. Vaši přátelé a rodinní příslušníci se začnou nudit a na fotografiích to bude vidět. Řekněte jim, co děláte, a zapněte hudbu, která jim pomůže se uvolnit. Obvykle při těchto příležitostech používám přenosný reproduktor.“

8. Vytvořte dokonalou kompozici pro skupinovou fotografii

„Pro pořízení rodinného portrétu je důležité vnést do skupiny pořádek. Vaším cílem je umístit hlavy všech fotografovaných lidí do různých úrovní. Podívejte se po různě vysokých židlích nebo použijte křeslo a posaďte jednoho člověka na opěradlo. Obvykle začínám pracovat s lidmi ve středu snímku a postupně k nim přidávám jednoho člověka za druhým. Ale pokud je rodina velká, dívám se do hledáčku, abych určila velikost snímku a umístím na levý i pravý okraj snímku dvě osoby. Pak požádám ostatní lidi, aby se rozmístili do prostoru mezi nimi, a udělám pár úprav, abych získala tu nejlepší kompozici.

Pokud na fotoaparátu nastavíte časovač nebo pro pořizování fotografií na dálku použijete aplikaci Canon Camera Connect, můžete být na rodinném portrétu i vy. Nezapomeňte udělat více snímků, kdyby náhodou někdo mrknul.“

9. Použijte správnou hloubku ostrosti

„U skupinových portrétů téměř vždy pracujete se dvěma řadami lidí. Pokud chcete dobře zaostřit na všechny lidi na fotografii v obou řadách, měli byste použít velikost clony přibližně f/4–5,6.“

10. Nezapomeňte na domácí mazlíčky

„Vánoční žárovky a hračky jsou pro vaše domácí mazlíčky nové a vzrušující a vy toho můžete využít k pořízení vtipných a hravých vánočních fotografií. Můžete třeba škádlit kočku stužkou od rozbaleného vánočního dárku či barevnými světýlky nebo nechat psy, ať vesele dovádějí venku ve sněhu s dětmi. Všechny tyto scenérie vám skvěle poslouží k pořízení zábavných vánočních fotografií.

Související výrobky

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky