RODINNÉ FOTOGRAFIE

Jak pořídit lepší vánoční fotografie než minulý rok

Vylepšete své slavnostní fotografie pomocí těchto 10 jednoduchých tipů
Dítě sedí na trávníku pokrytém mrazem na schůdkách a rodiče se ho snaží zabavit. Všichni tři na sobě mají teplé zimní oblečení. Vyfotografovala Lena Petrova.

I když jsou Vánoce spojené se spoustou tradic, každé svátky jsou jedinečné. Proto je důležité, abyste fotografovali prchavé okamžiky rodinné zábavy a vánočních setkání, ať už jste doma u stromečku, navštěvujete příbuzné nebo si jen vychutnáváte zimní scenérii na slavnostní procházce.

Rodinná fotografka, Lena Petrova, dovedla svoji metodu pořizování snímků během tohoto speciálního ročního období k dokonalosti – ať už se jedná o spontánní snímky, nebo organizovanější slavnostní fotografie. Její přístup k rodinným fotografiím lze shrnout do jedné věty: „Dobré snímky pořídíte, když vaši blízcí zapomenou na to, že je fotografujete, a prostě si užívají to, že jsou spolu.“ Takže ať už Vánoce trávíte kdekoli, jde především o to užít si zábavu a zároveň vytvořit dlouhotrvající vzpomínky.

Zde je několik tipů, které vám poskytnou spoustu nápadů na vánoční fotografie, od fotografování krásného efektu bokeh pomocí barevných světýlek až po zachycení zběsilého otevírání dárků bez rozmazání a také pózování pro přirozené skupinové portréty.

S neocenitelnými radami od Leny vám ukážeme, jak pořizovat rodinné fotografie doma i venku pomocí fotoaparátu se systémem Canon EOS R a jak je oživit pomocí tiskárny PIXMA nebo SELPHY.

Připraveni?

1. Přemýšlejte o pozadí

Dva kluci si vesele hrají v noci ve sněhu. V rozostřeném pozadí je dvojice vánočních stromků, na kterých se třpytí barevná světýlka. Vyfotografovala Lena Petrova.

Lena doporučuje vybrat scény podle vašich rodinných tradic. „Kromě zdobení vánočního stromku a rozbalování dárků to mohou být přípravy na večeři, podepisování vánočních přání a bezpochyby i mnoho dalších věcí, které jsou pro vás a vaše blízké důležité,“ říká. Chcete-li mezitím získat dobré fotografie hrajících si dětí, to nejlepší, co můžete udělat, je si s dětmi hrát. „Snažte se zjistit, co děti baví, a vytvořte situaci, kdy se této činnosti mohou věnovat,“ dodává Lena. „Když se všichni baví, získáte ty nejlepší snímky.“ Pořízeno při nastavení 1/160 s, f/2,2 a ISO 1250. © Lena Petrova

„Když fotografuji rodinné portréty, vybírám pozadí, které působí klidným dojmem a neodpoutává pozornost od lidí na fotografii,“ vysvětluje Lena. „Neznamená to ale, že musí být nudné. Můžete do něj zakomponovat vánoční stromek nebo barevná světýlka, a vykouzlit tak vánoční atmosféru.“

Nezapomeňte své slavnostní pozadí obměňovat. Když se každý snímek odehrává před vaším vánočním stromkem doma, mohou se fotografie snadno stát nudnými. Zvažte, které prvky svátků jsou pro vás a vaši rodinu důležité a snažte se je zachytit.

Ujistěte se, že se dostanete také ven. Na Štědrý den můžete fotografovat se sněhem pokrytými stromy v pozadí nebo se vydat na sváteční trh. Pokud je ve vašem městě Santův domek, těžko předčíte klasickou fotografii malého člena rodiny sedícího vedle Santy.

2. Zaměřte se na věci, na kterých záleží

„Věci, které vytvářejí útulnou atmosféru v reálném životě, nemusí na fotografii vždy vypadat dobře. Proto, když fotografuji portréty v domácnostech, často přesunuji nábytek a odstraňuji ze snímku přebytečné dekorace, včetně obrazů na zdi,“ říká Lena.

Pro upřímnější snímky si můžete vybrat úhel fotoaparátu, který odstraní nežádoucí prvky ze scény, nebo si pohrát s kompozicí a rámováním, abyste zajistili, že oko diváka bude přirozeně přitahováno k objektu – zkuste umístit objekt do středu nebo použijte pravidlo třetin. Případně můžete použít objektiv, jako je Canon RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM, kterým můžete scénu přiblížit a omezit rušivé vjemy. Můžete také zkusit použít objektiv, jako je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, který má mimořádně širokou clonu f/1,8, jež rozostří pozadí a přitáhne pozornost k fotografovanému objektu ještě více.

3. Používejte rekvizity a dekorace

Matka a dítě se dívají na vánoční výstavku vytvořenou na zamrzlém trávníku. Oba na sobě mají teplé zimní oblečení. Vyfotografovala Lena Petrova.

„Klidně si připravte víc druhů rekvizit. Je lepší mít od každého něco, než se omezit na jeden nebo dva druhy rekvizit,“ říká Lena. „Zamyslete se také nad slavnostním oblečením. Asi by vypadalo divně, kdyby lidé, kteří drží vánoční rekvizity a jsou obklopeni barevnými světýlky, měli na sobě běžné oblečení. Zkontrolujete ale, že barva oblečení není příliš nápadná nebo kontrastní a neodvádí pozornost od obličejů.“ Pořízeno při nastavení 1/250 s, f/2,5 a ISO 1600. © Lena Petrova

„Pokud pořizujete vánoční fotografie venku, budete potřebovat prvky, ze kterých bude patrné, že se jedná o Vánoce, například stromy, světla a dekorace,“ říká Lena. Mohlo by jednoduše postačit, když si na zahradu přinesete vánoční punčochy nebo dekorace.“

Do snímků však nemusíte rekvizity a dekorace uvádět násilím a nepřirozeně. Když se blíží Vánoce, svátečním dekoracím se těžko vyhnete, takže je můžete přirozeně zahrnout fotografováním v dokumentárním stylu, když budete venku. Chcete-li například zahrnout vánoční stromek, co třeba zdokumentovat den nebo noc, kdy jste si ho vyzvedli a nedařilo se vám jej dostat do auta?

4. Vyberte správný objektiv

„Možná vás bude lákat možnost použít širokoúhlý objektiv, abyste na snímek dostali více lidí. Kratší ohniskové vzdálenosti však způsobují zkreslení, které se vaší rodině možná nebude líbit,“ říká Lena.

Místo toho budete chtít použít objektiv jako Canon RF 50mm F1.8 STM. Tento objektiv je širší než portrétní objektiv, takže do záběru zahrne více lidí, ale není příliš široký, aby vytvořil soudkovou distorzi.

Mezitím vám objektiv se zoomem, jako je Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM nebo Canon RF 24-105mm F4L IS USM, umožní vytvořit příjemné rozostření pozadí. Jednoduše se od objektu oddalte a poté fotoaparátem přibližte, dokud nevytvoříte přesně ten efekt, který si přejete.

5. Přizpůsobte se počasí

Dvě děti drží pomeranče nad hlavou. Dítě na levé straně drží také červenou vánoční čepici. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R100.

Zatímco zasněžené Vánoce jako z pohlednic často nebývají realitou, špatné zimní počasí obvykle realitou je. Proto je důležité osvojit si všechny typy počasí a naučit se používat fotoaparát v různých scénářích. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R100 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 20 mm, 1/320 s, f/4,5 a ISO 800.

I když třeba žijete v oblasti, která bývá extrémně chladná, pamatujte, že fotoaparát se systémem Canon EOS R dokáže pracovat v podmínkách, které lidem připadají náročné. Například fotoaparát Canon EOS R100 dokáže pracovat při teplotách od 0 do 40 °C.

Ve sněhu může reflexní bílá barva fotoaparátu znesnadnit určení správné expozice, což vede k tmavým fotografiím. Přepněte fotoaparát z poměrového měření na bodové měření (v režimu měření) a vyberte něco tmavšího než sníh, například tvář objektu, abyste nastavili expozici spíše této oblasti než celé scény.

Když je sníh či déšť nebo je den oblačný, můžete zjistit, že vaše snímky vypadají velmi šedě a nudně. Chcete-li to překonat, změňte vyvážení bílé fotoaparátu na přednastavení Zataženo, které vše rozjasní.

6. Zvažte rychlost závěrky

Při fotografování na Vánoce je důležité mít na paměti rychlost závěrky. Rychlost závěrky 1/60 obvykle stačí k překonání otřesů fotoaparátu a k tomu, aby lidé nemuseli nehybně sedět. U záměrně pohybujících se objektů však budete chtít použít rychlejší závěrku 1/250 s nebo rychlejší, aby nedošlo k rozmazání pohybu.

Ale pamatujte, že rozmazání není vždy špatné a může zprostředkovat pocit pohybu ve vaší fotografii. Použití nízké rychlosti závěrky s fotoaparátem na stativu může rozostřit osoby pohybující se v záběru a současně zachovat okolí ostré a zaostřené. Můžete například zaostřit na vánoční stromek a pomocí pomalé závěrky rozmazat pohyby rodiny kolem něj.

7. Nechte skupinový snímek zazářit

Rodina, která má sedm členů včetně psa, stojí venku ve vánočních svetrech a čepicích s bambulemi. Za nimi je řada jedlí. Vyfotografovala Lena Petrova.

„Nezapomeňte udělat více snímků, kdyby náhodou někdo mrknul,“ pobízí Lena ohledně pořizování skupinových portrétů. Pořízeno při nastavení 1/250 s, f/3,5 a ISO 3200. © Lena Petrova

„U skupinových portrétů téměř vždy pracujete se dvěma řadami lidí,“ vysvětluje Lena. „Pokud chcete dobře zaostřit na všechny lidi na fotografii v obou řadách, měli byste použít velikost clony přibližně f/4–5,6. Vaším cílem je umístit hlavy všech fotografovaných lidí do různých úrovní. Podívejte se po různě vysokých židlích nebo použijte křeslo a posaďte jednoho člověka na opěradlo.“

Mnoho lidí se zajímá, jak fotografovat vánoční skupinové snímky, a některé fotoaparáty Canon mohou celý proces zjednodušit. Mezi ně patří fotoaparáty Canon EOS R50Canon EOS R100, které mají režim Skupinové foto.

„Během příprav na skupinovou fotografii se zkuste vyhnout tichu,“ pokračuje Lena. „Začínající fotografové mají často tendenci soustředit se na technické záležitosti a vlastní myšlenky, takže zapomenou na lidi, kteří na fotografii pózují. Vaši přátelé a rodinní příslušníci se začnou nudit a na fotografiích to bude vidět. Řekněte jim, co děláte, a zapněte hudbu, která jim pomůže se uvolnit.“

8. Fotografování fotografa

Vánoce jsou o tom, že trávíte čas s rodinou a přáteli, ale když jste za fotoaparátem, je někdy těžké si vzpomenout, že se to týká i vás.

Pokud na fotoaparátu nastavíte časovač nebo pro pořizování fotografií na dálku použijete aplikaci Canon Camera Connect, můžete být na rodinném portrétu i vy,“ říká Lena.

Existují však způsoby, jak se do záběrů dostat kreativně, i když se zapomenete vnořit do přední části rodinného portrétu. Můžete využít odrazy oken nebo vody, nebo dokonce zrcadla ve svém domě, abyste se dostali do záběru uměleckým způsobem.

9. Nezapomeňte na domácí mazlíčky

Kočka leží před malým vánočním stromkem a na hlavě má papírovou korunu z vánočního crackeru. Koruna je příliš velká a padá kočce přes oči. Vyfotografovala Lena Petrova.

Mnoho fotoaparátů Canon, jako jsou Canon EOS R100 a Canon EOS 5D Mark IV (použitý zde), je vybaveno režimy automatického zaostřování s rozpoznáním zvířat, takže i když váš mazlíček nerad klidně sedí na místě, dokážete vždy pořídit dokonale zaostřené snímky. Pořízeno při nastavení 1/200 s, f/1,8 a ISO 3200. © Lena Petrova

Kočka, která má na sobě červený šátek, leží na křesle a otáčí hlavu, aby se podívala do fotoaparátu. V rozostřeném pozadí je vánoční stromek, na kterém se třpytí barevná světýlka.

Fotografie slouží jako vzpomínky pouze tehdy, když dokážete říct, co na nich je, takže je důležité, abyste se vyhnuli rozmazání. Fotoaparát se systémem Canon EOS R vám pomůže zachytit skutečnou povahu vašeho domácího mazlíčka, ať už je zlomyslný, zadumaný, rozkošný nebo kombinací všech tří vlastností dohromady.

„Vánoční žárovky a hračky jsou pro vaše domácí mazlíčky nové a vzrušující a vy toho můžete využít k pořízení vtipných a hravých vánočních fotografií,“ říká Lena. „Můžete třeba škádlit kočku stužkou od rozbaleného vánočního dárku či barevnými světýlky nebo nechat psy, ať vesele dovádějí venku ve sněhu s dětmi. Všechny tyto scenérie vám skvěle poslouží k pořízení zábavných vánočních fotografií.“

Můžete také udělat pár slavnostních sušenek pro psy a zachytit pohled na tváři vašeho nejlepšího přítele, když se do nich pustí. Nebo zkuste navštívit místní záchranné centrum a zeptejte se, zda můžete fotografovat jejich zvířata. Ještě lépe, přihlaste se jako dobrovolník na celý den. Při venčení psů nebo hraní s kočkami můžete pořídit úžasné fotografie, a dokonce jim můžete pomoci k adopci.

10. Oživte vzpomínky

Tiskárna Canon SELPHY omotaná červenou mašličkou a všude kolem ní jsou třpytící se barevná světýlka.

Pokud potřebujete tipy na fotografování rodin pro vánoční přání a další dárky, hledejte nejen zdramatizované okamžiky, ale i ty přirozené, protože tyto přirozené reakce často ukazují naše milované, jak je známe nejlépe. Poté je můžete vytisknout na tiskárnách Canon PIXMA nebo SELPHY. Přejděte do služby Creative Park společnosti Canon, kde získáte nekonečné možnosti tisku a tvorby – od šablon až po tisknutelné fotorámečky a fotoknihy, které můžete svým blízkým darovat jako dárek.

Jakmile máte své dokonalé vánoční fotografie, zbývá už jen oživit vzpomínky pomocí tisku. Prvním krokem je zformovat výtisky pomocí jedné z tiskových aplikací společnosti Canon.

Pokud používáte tiskárnu Canon PIXMA, například model Canon PIXMA řady TS5350a, aplikace Easy-PhotoPrint Editor obsahuje spoustu šablon, editor rozvržení a nástroje pro úpravu snímků, které vám pomohou využít vaše vánoční fotografie kreativním způsobem, od tisku koláží, kalendářů a výstřižkových alb až po šablony, které vám umožní vytisknout si vlastní vánoční přání.

Každému, kdo používá tiskárnu Canon SELPHY, například model Canon SELPHY CP1500, nabízí aplikace Canon SELPHY Photo Layout spoustu nových způsobů, jak tisknout sváteční vzpomínky. Vyberte si ze široké nabídky rozvržení, přizpůsobte si snímky razítky nebo textem a vyberte si z řady povrchových úprav. Aplikace také umožňuje přidat do vašich výtisků QR kód, který by mohl odkazovat na online album rodinných vánočních fotografií.

Díky těmto tipům mohou být letošní Vánoce opravdu nezapomenutelné!

Napsal Pete Wolinski

Související výrobky

Související články

 • TISK A TVORBA

  Tisk vánočních přání

  Zorganizujte stylové sváteční focení a tiskněte přizpůsobená vánoční přání.

 • KREATIVNÍ TISK

  Zimní papírová výzva

  S tiskárnou PIXMA a službou Creative Park můžete vytvářet sváteční papírovou výzdobu – od ozdob na špičku vánočních stromků až po sněhové vločky a vánoční ozdoby.

 • SNÍMKY DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ

  Zábavné a slavnostní portréty domácích mazlíčků

  Jednoduché tipy, triky a techniky pro pořizování působivých vánočních fotografií domácích mazlíčků.

 • ZÁKLADY

  Fotografování pro tisk

  Sedm nejlepších tipů na zachycení vzpomínek, které chcete zachovat v tištěné podobě.