Světlo je klíčovou součástí fotografování, takže fotografování v noci nebo za slabého osvětlení představuje opravdovou výzvu. Noční fotografování však nabízí jedinečnou sadu kreativních příležitostí. Decentně osvětlené portréty na tmavém pozadí mohou mít magickou kvalitu a zároveň účinně izolují hlavní objekt na scéně. Noční zvířata představují jiné pojetí fotografování divoké přírody, zatímco noční městská panoramata se koupou ve své vlastní světelné show. Chcete-li zachytit opravdu majestátní nádheru, můžete obrátit pohled na oblohu a vyfotografovat Mléčnou dráhu.
Potemnělou „modrou hodinu“ před východem nebo po západu slunce má v oblibě mnoho fotografů. Stále je ještě k dispozici přirozené osvětlení, které vám umožní zdůraznit detaily, zatímco světla ve městě mají tendenci koupat scény v teplé záři. Tmavě modrá na obloze ale také dodává dramatický nádech. Modrá hodina však může být velmi krátká v závislosti na globální zeměpisné šířce vaší polohy a ročním období – možná budete mít jen několik minut, abyste plně využili nejlepší osvětlení. Nejlepší je plánovat dopředu, když se předem podíváte na časy východu a západu slunce a na místa, kde chcete fotografovat.
Mějte také na paměti, že může být mráz a rosa, se kterými se budete muset vypořádat, takže je vhodné si přibalit teplé nebo voděodolné oblečení. I když je mnoho fotoaparátů a objektivů Canon vybaveno komplexním těsněním proti povětrnostním vlivům, hodí se velký deštník, abyste udrželi vaši fotografickou výbavu v suchu.
NOČNÍ FOTOGRAFIE
Nejlepší základní výbava pro noční snímky a astrofotografování
Jaké funkce hledat při fotografování v noci
Bezzrcadlové fotoaparáty mají při nočním fotografování velkou výhodu oproti digitálním zrcadlovkám. Jejich elektronické hledáčky mohou automaticky zvýšit úroveň jasu, a simulovat tak efekt nastavení expozice. To vám umožní doslova vidět ve tmě a zároveň zobrazit náhled jasu výsledného snímku pro jakékoli dané nastavení expozice, a to i před samotným fotografováním.
Je skvělé, že můžete v noci fotografovat bez omezení, aniž byste museli nosit stativ. Fotoaparáty, jako jsou EOS R6 a EOS R7, se mohou pochlubit vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS), která vám pomůže zachytit stabilní snímky bez rozhýbání. V kombinaci s optickým stabilizátorem obrazu u některých objektivů to znamená, že můžete dosáhnout stabilizace obrazu až 8 EV, což je ideální pro fotografování z ruky při mnohem delších rychlostech závěrky.
Velkou výhodou může být také rychlé a konzistentně přesné automatické zaostřování. Systém automatického zaostřování fotoaparátu EOS R6 pracuje v téměř úplné tmě při -6,5 EV (Exposure Value neboli hodnota expozice). To odpovídá krajině, která není osvětlena ničím jiným než čtvrtinovým srpkem měsíce. V případě fotoaparátu EOS R7 je to -5 EV a u fotoaparátu EOS R10 hodnota -4 EV, což přibližně odpovídá osvětlení polovinou a více než polovinou měsíce.
Objektivy s vysokou světelností vpouštějí více světla na snímač fotoaparátu, což vám umožní fotografovat i za nejtemnějších nocí, zatímco širokoúhlý objektiv vám také poskytne možnost používat delší rychlosti závěrky. Objektivy s optickým stabilizátorem obrazu jsou užitečné pro snížení rozmazání při fotografování z ruky.
Astrofotografie
Plnoformátové fotoaparáty jsou pro astrofotografování vhodnější než jejich protějšky ve formátu APS-C, protože často budete chtít mít k zachycení noční oblohy opravdu široké zorné pole. Pokud však fotografujete měsíc, můžete zkombinovat fotoaparát APS-C s teleobjektivem, a zachytit tak detaily satelitu planety Země.
Fotoaparát Canon EOS R6 funguje obzvláště dobře při fotografování v noci. Kombinace plnoformátového obrazového snímače a skromného počtu 20,1 MP se rovná poměrně velkým individuálním pixelům s větším potenciálem pro shromažďování světla. Výsledkem je minimální šum snímku při použití nastavení vysoké citlivosti ISO za slabého osvětlení. Standardní rozsah citlivosti má skutečně rozpětí od hodnoty ISO 100 do ISO 102400.
Obecně se při astrofotografování upřednostňuje ruční zaostřování, a bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R společnosti Canon nabízejí možnost zvýraznění obrysů při ručním zaostřování, kterou můžete použít k osvětlení obrysů zaostřeného objektu v hledáčku nebo na zadní obrazovce.
Rychlé objektivy s vysokou světelností jsou vhodnější, aby bylo možné vpustit co největší množství světla. Objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM funguje dobře v obou případech a zároveň umožňuje astrofotografování ve formátu APS-C modelů EOS R7 a EOS R10, kde efektivní ohnisková vzdálenost 25,6 mm stále poskytuje poměrně velkorysé zorné pole.
Objektiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM je další vynikající volbou pro zachycení stop hvězd a úžasných jevů, jako je polární záře. Při světelnosti f/1,8 zajišťuje kruhová konstrukce clony s devíti lamelami vynikající kresbu za slabého osvětlení a poskytuje nádherně rozostřené oblasti mimo rovinu zaostření.
Noční portréty
24,2MP fotoaparát Canon EOS R10 a 32,5MP fotoaparát EOS R7 poskytují působivou kvalitu obrazu pro noční snímky se standardním rozsahem citlivosti ISO 100–32000. To vám dává spoustu prostoru, abyste zachovali dostatečně vysoké rychlosti závěrky pro noční fotografování z ruky. Další užitečnou možností je fotoaparát Canon EOS RP. Je vybaven plnoformátovým 26,2MP obrazovým snímačem a rozsahem citlivosti, který se pohybuje až do ISO 40000, což umožňuje fotografovat bez blesku a zachovat detaily a barvy.
U plnoformátového fotoaparátu je pro portréty obecně ideální ohnisková vzdálenost 85 mm. Objektiv Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM s vysokou světelností umožňuje zmrazit pohyb objektu vysokou rychlostí závěrky, a to i v tmavých podmínkách. Není nutné kvůli tomu příliš zvyšovat nastavení citlivosti ISO fotoaparátu, takže můžete zachovat optimální kvalitu obrazu tím, že maximalizujete jemné detaily a minimalizujete šum snímku.
Další výhodou je, že široká clona umožňuje používat mělkou hloubku ostrosti, takže můžete vyloučit rušivé pozadí ze záběru, izolovat hlavní objekt a proměnit světla velkoměsta nebo dekorativní řetězce světélek v měkké kotouče bokehu.
U fotoaparátů Canon EOS R7 a EOS R10 poskytuje 50mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 80 mm efektivní ohniskové vzdálenosti, která je vhodná pro portréty. Díky tomu poskytuje zhruba stejné zorné pole jako 85mm objektiv na plnoformátovém fotoaparátu. Objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM s vysokou světelností je kompaktní, lehký a výjimečně cenově výhodný, zatímco rychlejší objektiv RF 50mm F1.2L USM je volbou mezi profesionálními objektivy.
Noční městská panoramata
Pokud fotografujete noční panoramata měst z ruky, vhodná je stabilizace obrazu pro snímky bez otřesů, a fotoaparát EOS R7 poskytuje s kompatibilními objektivy stabilizaci v rozsahu až 7 EV. Chcete-li zachytit městská panoramata v noci, budete pravděpodobně muset použít stativ nebo najít vhodný stabilní povrch, kam byste mohli fotoaparát položit a použít pomalou rychlost závěrky nebo dlouhou expozici.
Stejně jako u astrofotografování je i rychlý širokoúhlý objektiv tou nejlepší volbou pro vmáčknutí rozsáhlých městských panoramat a nočních scenérií do záběru. Objektivy Canon RF 16mm F2.8 STM a Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM jsou více než vhodnými kandidáty.
Velmi užitečná bude možnost přiblížení, pokud je pohyb omezen budovami a dalšími překážkami v městském prostředí. Objektiv Canon RF 24-105mm F4L IS USM je skvělou volbou, zejména pokud zjistíte, že potřebujete větší dosah teleobjektivu, abyste pokryli vzdálenost nebo se mohli soustředit na menší části panoramatu města nebo noční krajiny.
Fotografování pohybujících se objektů v noci
Dobrý teleobjektiv pomůže při fotografování pohybujících se objektů, jako je noční divoká zvěř. Telekonvertory objektivu, jako je RF 1.4x a RF 2x, mohou být také velmi užitečné pro zvětšení dosahu.
S objektivy Canon RF 24-105mm F4L IS USM nebo RF 85mm F2 MACRO IS STM můžete dosáhnout vynikajících výsledků při kratších vzdálenostech pro fotografování. To platí zejména při použití s fotoaparáty Canon EOS R7 nebo EOS R10, kde 1,6× faktor oříznutí zvětšuje dosah teleobjektivu na 168 mm nebo 136 mm.
Univerzální rozsah zoomu od širokoúhlého záběru po teleobjektiv, které jsou dostupné v objektivu RF 24-105mm F4L IS USM, je také ideální k fotografování pohybující se dopravy a vytváření světelných stop s dlouhými expozicemi. Pokud fotografujete jedno vozidlo a chcete přidat osvětlení pomocí blesku Canon Speedlite, vyberte druhý režim Second Curtain Sync (Synchronizace na druhou lamelu). Díky tomu se světelné stopy přirozeně protáhnou za vozidlem, místo aby se natahovaly před ně. Můžete také procházet rozsah zoomu během dlouhé expozice (vzniká pak zoom efekt neboli rozmazání zoomem) a vytvořit jiný, osobitý typ světelné stopy.
Nejnovější bezzrcadlové fotoaparáty Canon a kompatibilní objektivy vám poskytnou kreativní svobodu a flexibilitu a zároveň budete stále pracovat jednoduše. Po západu slunce je toho hodně co objevovat a správná výbava Canon spolu s průzkumem, trpělivostí a praxí zaručuje zachycení skvělých snímků.
Autor: Matthew Richards