PORTRÉTY

Rozdíl při použití portrétního objektivu

Výběr speciálního objektivu vám pomůže pozvednout portréty na novou úroveň – od snímků hlavy, které vyplňují celý záběr, až po širokoúhlé pouliční portréty.
Fotograf fotografuje modelku, která je obklopena fialovým světlem a drží stonek rostliny.

Příslušenstvím většiny fotoaparátů EOS je univerzální objektiv, který lze použít pro většinu žánrů fotografování. Chcete-li však pozvednout své fotografie na vyšší úroveň, stojí za to investovat do řady objektivů, které jsou výhodné pro váš vybraný žánr, například portrétní fotografie. Ať už se jedná o ohniskovou vzdálenost a maximální clonu, nebo o hmotnost a velikost, zvolený objektiv může vaše fotografie výrazně ovlivnit.

Jak poznat dobrý objektiv pro portréty?

U objektivu pro portréty je důležitá zejména ohnisková vzdálenost a maximální clona, ale při určování nejlepšího portrétního objektivu Canon pro vaše potřeby je třeba zvážit další aspekty.

Kompatibilita objektivů

Za prvé byste měli zvážit, jaké objektivy jsou kompatibilní s vaším stávajícím fotoaparátem. Použití fotoaparátu se systémem Canon EOS R znamená, že v otázce objektivů budete mít svobodu volby. Díky upevňovacím adaptérům pro uchycení objektivu typu RF můžete fotografovat s objektivy typu RF i EF.

Bajonet RF od společnosti Canon je skvělým výchozím bodem při hledání objektivu pro fotografování portrétů. Objektivy typu RF, které jsou součástí bezzrcadlových fotoaparátů Canon, jako jsou Canon EOS R6EOS RP, obsahují 12kolíkové připojení mezi objektivem a fotoaparátem zajišťující neuvěřitelnou rychlost a spolehlivost automatického zaostřování. Díky kreativním možnostem, které nabízí bezzrcadlová technologie, je bajonet RF skvělou investicí, pokud přemýšlíte o budoucím hardwaru během své fotografické cesty.

Několik barevných světelných stop se proplétá kolem hlavy a trupu modelky, která stojí proti černému pozadí.

Objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, který měří pouhých 88,8 mm, je všestrannou volbou pro fotografování portrétů. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM při nastavení 44 mm, 8 s, f/16 a ISO 100.

Stabilizace obrazu

Dále mějte na paměti, že při pořizování působivých portrétů nebudete vždy chtít nebo moci použít stativ. Zde přichází do hry stabilizace obrazu. Objektivy, například Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 85mm F2 MACRO IS STMRF 24-105mm F4-7.1 IS STM, jsou vybaveny stabilizací obrazu, která zajišťuje, že vaše snímky budou při fotografování z ruky dokonale ostré. Zvýšená stabilizace vám umožní zpomalit rychlost závěrky a vnést do snímků každičký kousek světla, což vám poskytne všestrannost při fotografování v nejrůznějších světelných podmínkách. Efekt se násobí při spárování stabilizovaného objektivu s fotoaparátem s vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS), jako je například fotoaparát Canon EOS R6, který podporuje stabilizaci až 8 EV.

Rozměry a hmotnost

Je třeba vzít v úvahu také rozměry, hmotnost a zaměření. Pro fotografy portrétů, kteří chtějí zůstat agilní nebo používat své objektivy v různých žánrech, bude ideální malý a lehký objektiv. Objektivy Canon RF 50mm F1.8 STM a RF 35mm F1.8 MACRO IS STM jsou neuvěřitelně kompaktní, takže jsou dokonalým a cenově dostupným doplňkem sady pro fotografy pouličních portrétů. To vše bez kompromisů v oblasti potenciálu klasických portrétů díky vysoké světelnosti f/1,8, která zajišťuje krásně rozmazané pozadí a flexibilitu s hloubkou ostrosti. Pro maximální všestrannost však nehledejte nic jiného než objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM. Díky širokému rozsahu ohniskových vzdáleností je tento objektiv dokonalým všestranným společníkem pro každodenní použití, který je ideální pro téměř všechny žánry fotografování, od ultraširokoúhlých 24mm architektonických snímků až po 85mm studiové portréty a 105mm záběry hlavy s velkým přiblížením.

Světelnost

Dalším klíčovým faktorem při výběru objektivu vhodného pro fotografování portrétů je jeho světelnost. Clona představuje velikost otvoru v objektivu, kterým prochází světlo na snímač fotoaparátu.

Každý objektiv je označen clonovým číslem, například f/2,8 nebo f/4. Světelnost některých objektivů závisí na vybrané ohniskové vzdálenosti a takové objektivy budou mít rozsah clony například f/4–7,1. Jiné objektivy se zoomem, včetně objektivů Canon RF 24-105mm F4L IS USMRF 24-70mm F2.8L IS USM, místo toho nabízejí pevnou maximální clonu pro konzistentní expozici v celém rozsahu zoomu. Tyto objektivy s pevnou maximální clonou a kvalitou konstrukce řady L, která je utěsněna proti povětrnostním vlivům, jsou ideální pro fotografy, kteří chtějí přejít z objektivu RF 24-105mm F4-7.1 IS STM na vyšší úroveň nebo pro ty, kteří jednoduše požadují profesionální objektiv.

Boční profil modelky s tmavě červenou rtěnkou, která otáčí tvář směrem k fotoaparátu, s řetězcem rozmazaných světel v pozadí.

Ohnisková vzdálenost 50 mm je vhodná pro mnoho žánrů fotografování, zatímco díky vysoké světelnosti je ideální pro dosažení měkkého rozmazání pozadí při fotografování portrétů. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/125 s, f/1,8 a ISO 1250. © Ejiro Dafé

Čím nižší je clonové číslo, tím vyšší je světelnost objektivu. Fotografování portrétů odcloněným objektivem má své výhody.

Menší clona propouští do fotoaparátu více světla, takže objektivy s vysokou světelností, jako je Canon RF 50mm F1.8 STMRF 85mm F2 MACRO IS STM, se skvěle hodí pro fotografování za slabého osvětlení (například interiérové portréty) a pro situace, kdy potřebujete flexibilitu pro hraní se světlem, jako je tomu v případě černobílých nebo abstraktních portrétů. Druhou výhodou fotografování s minimálním zacloněním, poměrně známého jako fotografování na „plnou díru“, je, že při něm dochází k většímu rozostření pozadí, což fotografové portrétů mnohdy upřednostňují.

Podívejme se na několik příkladů fotografování portrétů při různých clonových číslech.

Kombinace tří záběrů hlavy postavy s jasně červenou rtěnkou a žlutým rolákem. Levý záběr znázorňuje jasný objekt a rozmazané pozadí, prostřední představuje střední cestu a záběr vpravo zase jasný objekt a jasné pozadí.

Tyto tři snímky, které jsou všechny vyfotografovány objektivem Canon RF 50mm f/1.8 STM při stejné ohniskové vzdálenosti, ukazují velikost clony, která se liší od malé clony (nízké clonové číslo) u prvního snímku po úzkou clonu (vyšší clonové číslo) u třetího snímku. Chcete-li se zbavit rozptylujícího pozadí u portrétů nebo jej rozostřit, je nezbytné použít světelný objektiv. Na prvním snímku se divák nezaměří na rozptylující pozadí, ale přímo na obličej objektu, a portrét tak zásadně nabere na efektivitě. © Ejiro Dafé

To však neznamená, že objektiv s o něco vyšší maximální clonou, jako je například f/4 objektivu Canon RF 24-105mm F4L IS USM, nedokáže vytvořit nádherné rozostření, zejména při ohniskové vzdálenosti teleobjektivu. To je způsobeno kompresí obrazu, která je větší při delší ohniskové vzdálenosti, kdy objektiv komprimuje vzdálenost, a tím efektivně vykresluje rozostřená pozadí blíže objektu, čímž vytváří efekt těsného rozostření za objektem.

Nejlepší objektivy Canon pro záběry hlavy a tradiční portréty

Postava s vousy, která stojí ve vysoké trávě a drží malé dítě.

Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM je cenově dostupná volba pro uživatele bezzrcadlových fotoaparátů, kteří chtějí speciální portrétní objektiv. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM při nastavení 1/800 s, f/2 a ISO 400. © Ilvy Njiokiktjienová

Portrét starší osoby s krátkými vlasy ve světlém modrozeleném oblečení.

Objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM dokáže pořizovat nádherné portréty s ohniskovou vzdáleností teleobjektivu. Nabízí také rychlé a spolehlivé automatické zaostřování i za slabého osvětlení. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM při nastavení 1/800 s, f/2 a ISO 400. © Ilvy Njiokiktjienová

Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi objektivem a snímačem fotoaparátu, když je objekt zaostřen, a uvádí se v milimetrech. Objektivy se zoomem mají rozsah ohniskové vzdálenosti uvedený jako minimum a maximum, například 24–105 mm. Portrétní objektiv je obvykle objektivem s ohniskovou vzdáleností delší než 85 mm, jako je Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, který je vybaven lehkou konstrukcí a stabilizací obrazu v rozsahu 5 EV pro dokonalé portréty z ruky.

Při klasické kompozici po ramena nabízí 85mm portrétní objektiv delší ohniskovou vzdálenost, čímž zajišťuje přirozený vzhled a odděluje objekt od pozadí. U fotoaparátu se snímačem APS-C vytvoří 50mm objektiv u plnoformátového fotoaparátu přibližně stejné zorné pole jako 85mm objektiv.

Oproti tomu při kratší ohniskové vzdálenosti, například 24 mm, by došlo ke zkreslení obličeje objektu pozměněním jeho proporcí. Při kratších ohniskových vzdálenostech je zároveň pozadí obvykle výraznější.

Rozostřený záběr hlavy postavy s krátkými kudrnatými blond vlasy při pohledu přes sklo pokryté kapičkami vody.

Objektiv Canon RF 50mm F1.8 STM je skvělý objektiv pro ty, kteří chtějí přejít od objektivů obsaženými v sadách k prvnímu objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 50 mm, 1/200 s, f/2,8 a ISO 320.

Objektivy uprostřed rozsahu ohniskových vzdáleností, například Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STMRF 50mm F1.8 STM, mohou být pro portréty také skvělé. Tyto ohniskové vzdálenosti zkreslují snímky méně než širokoúhlé objektivy a zajišťují přirozené snímky, takže se skvěle hodí jako portrétní objektivy pro snímky celého těla, což je obzvláště užitečné pro módní fotografy.

Nejlepší objektivy Canon pro skupinové portréty a pouliční portréty

Portrét usměvavého prodavače květin, který drží kytici červených růží.

Zásluhou maximální ohniskové vzdálenosti 105 mm nabízí objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM spoustu možností teleobjektivu pro pouliční portréty nebo skupinové snímky. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM při nastavení 54 mm, 1/160 s, f/5,6 a ISO 400.

Použití univerzálního objektivu se zoomem, jako je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, vám poskytne to nejlepší z ohniskové vzdálenosti širokoúhlého objektivu i teleobjektivu a celého rozsahu mezi nimi. Při své největší šířce 24 mm se zorné pole tohoto objektivu hodí i pro ty největší skupinové portréty a v situačních pouličních portrétech pojmou obrovské množství kontextu, zatímco horní rozsah je ideální pro klasické portréty a záběry hlavy zblízka.

Širokoúhlé záběry lze využít ke skvělému efektu při situačních portrétech, kde okolí objektu hraje důležitou roli při vyprávění příběhu a při skupinových portrétech, kde se do záběru musí vejít více objektů.

Pokud chcete fotografovat skupinové portréty, objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM je pro vás jako stvořený. A pokud fotografujete velkou skupinu v relativně malém prostoru, dobrých výsledků můžete dosáhnout pomocí ultraširokoúhlého objektivu.

Nejlepší objektivy Canon pro kosmetické snímky

Detailní záběr hlavy modelky zboku s lesklou rtěnkou a růžovým make-upem.

S širokoúhlým objektivem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM se dostanete hezky blízko a objevíte krásné detaily na svých portrétech. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM při nastavení 1/200 s, f/2,8 a ISO 200. © Guia Besanaová

I když můžete makroobjektivy použít pro detailní snímky fascinujícího hmyzu nebo lahodně vypadajícího jídla, neuvěřitelné detaily, které poskytují, jsou také ideální pro portréty. Makroobjektivy se ve skutečnosti běžně používají při snímání módních a kosmetických portrétních fotografií, aby zvýraznily jednotlivé rysy obličeje a upozornily na konkrétní kosmetické výrobky.

Objektiv Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM je vybaven minimální zaostřovací vzdáleností 35 cm, zatímco objektiv RF 35mm F1.8 MACRO IS STM dokáže zaostřit už do vzdálenosti 17 cm. Použitím makroobjektivu a přiblížením se k objektu můžete do popředí uvést nádherné detaily a předvést a oslavit individuální krásu svých objektů.

Autor: Peter Wolinski

Související výrobky

 • Objektivy typu RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Ideální objektiv pro všechny nadšence pro každodenní fotografování plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem. Objektiv RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je lehký, kompaktní, má snadné ovládání a je připraven povznést vaše fotografování na novou úroveň.
 • Objektivy typu RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Makroobjektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm a vysokou světelností F1,8 pro širokoúhlou perspektivu, zaostřování zblízka a hybridní IS.
 • Objektivy typu RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Všestranný objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM nabízí v kompaktním a lehkém těle více detailů při snímání na blízko i stabilizátor obrazu v rozsahu 5 EV.
 • Standardní objektiv

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktní, tichý a lehký 50mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, bajonetem RF a vysokou světelností f/1,8 je ideální pro uskutečňování vašich kreativních vizí.
 • Objektivy pro fotoaparáty EOS R

  RF 24-105mm F4L IS USM

  Lehký a všestranný objektiv 24-105mm f/4 řady L se zoomem, rychlým a tichým automatickým zaostřováním a stabilizací obrazu v rozsahu 5 EV.
 • Objektivy typu RF

  RF 24-70mm F2.8L IS USM

  Dodejte svým fotografiím pořízeným plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem profesionální vzhled díky vestavěnému zoomu 24–70 mm, který se pyšní výbornou světelností a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5 EV.
 • Související články

 • PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

  Tipy pro fotografování portrétů

  Vylepšete své portréty pomocí těchto skvělých tipů a technik.

 • DOMÁCÍ PROJEKTY

  Inspirativní snímky doma

  Udělejte ze svého domova studio pomocí tipů od hvězdy TikToku Michaely Effordové.

 • DOMÁCÍ PROJEKTY

  Vytvořte si vlastní domácí studio

  Zjistěte, jak můžete pomocí blesku popustit uzdu kreativitě a pořizovat ohromující portréty za příznivou cenu.

 • STREETFOTO

  Tipy pro fotografování pouličních portrétů

  Nejlepší rady pro zachycení výjimečných pouličních portrétů od profesionálního fotografa Juliana Love.