NOČNÍ FOTOGRAFIE

Tipy pro fotografování Měsíce: jak fotografovat dechberoucí snímky noční oblohy.

Postupujte podle tohoto podrobného průvodce kreativním fotografováním Měsíce a brzy budete zachycovat nadčasové snímky tohoto nebeského společníka Země.
Detailní záběr Měsíce, z něhož je vidět jen čtvrtina, který fotoaparátem Canon EOS R8 pořídila astrofotografka Mara Leiteová.

Měsíc byl vždy pro fotografy po celém světě podmanivým objektem, zejména pak v těch vzácných chvílích, kdy se objevuje jako superměsíc, či dokonce růžový Měsíc. Vyfotit ho v celé jeho kráse však nemusí být snadné. Fotografování jasného objektu, který je od nás tak daleko, může být za slabého osvětlení náročné, stejně jako nastavení kompozice a zaostření při dlouhých ohniskových vzdálenostech. Ale se správnou fotografickou sadou a nastavením expozice a při pečlivém plánování ještě než vyrazíte do akce můžete pořizovat nádherné detailní lunární fotografie a atmosférické snímky Měsíce. Zde sdílíme všechny informace, které k fotografování Měsíce potřebujete, odborné rady ohledně nastavení a vybavení a také tipy, jak získat nejlepší lunární snímky, od astrofotografky Mary Leiteové.

1. Seznamte se s chováním Měsíce

Malá část půlměsíce viditelná mezi dvěma pilíři kostela. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10.

„Aplikace nebo webové stránky lze použít ke sledování různých fází Měsíce,“ říká Mara, oceňovaná fotografka krajiny a astrofotografka. „Uvádějí časy východu a západu Měsíce pro místa po celém světě.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM při nastavení 100 mm, 1/5 s, f/6,3 a ISO 1250. © Mara Leiteová

Silueta listů na větvi proti rozmazanému úplňku. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10.

„Konkrétní aplikace mohou dokonce sledovat pohyb Měsíce na obloze a vypočítat, jak velký bude vypadat ve srovnání s objektem,“ říká Mara. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM při nastavení 400 mm, 1/320 s, f/9 a ISO 1250. © Mara Leiteová

Oběh Měsíce kolem Země trvá 27,322 dní. Tento cyklus je rozdělen do fází: nov, dorůstající srpek, první čtvrť, dorůstající Měsíc, úplněk, couvající Měsíc, poslední čtvrť, ubývající srpek a opět nov. Nejenže vám každá fáze dává jinou perspektivu na Měsíc, ale také ovlivňuje světelné podmínky, od jasného zářícího úplňku až po sotva viditelný nov.

Některé body v lunárním kalendáři jsou opravdu výjimečné. Když je Měsíc blíže k Zemi společně s dobou úplňku – dobou, kdy jsou Slunce, Měsíc a Země v zákrytu – jsme odměněni větším úplňkem neboli superměsícem. Růžový Měsíc, kdy běžný superměsíc nastává společně s celkovým zatměním Měsíce, je ještě vzácnější. To znamená, že Země zcela blokuje přímý sluneční svit, který se tak nedostane k Měsíci, a zůstává pouze světlo odražené od zemské atmosféry, které způsobuje, že se Měsíc jeví růžově načervenalý.

2. Plánujte dopředu

Srpek Měsíce viditelný na noční obloze za majákem. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8.

„Z pochopitelných důvodů je nezbytné podívat se na počasí,“ říká Mara. „Na rozdíl od předpovědi deště nebo zatažené oblohy, mraky nejsou vždy špatné. Mohou vašim fotografiím Měsíce dodat nádech dramatu a tajemství. Doporučuji zkontrolovat procento mračnosti a rychlost větru na webech s informacemi o počasí nebo v místním meteorologickém centru.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8 s objektivem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM při nastavení 100 mm, 1,6 s, f/5,6 a ISO 6400. © Mara Leiteová

Úplněk viditelný nad portugalským klášterem. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8.

„Je-li to možné, musím osobně přijít na místo fotografování před plánovaným časem akce, abych ověřila, že v mém zorném poli nejsou žádné překážky a že je místo otevřené po pracovní době,“ říká Mara. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8 s objektivem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM při nastavení 325 mm, 1/320 s, f/8 a ISO 1600. © Mara Leiteová

Fotografování Měsíce není jen zábavným testem vašich dovedností s fotoaparátem, je to také fascinující způsob, jak se seznámit s dráhou Země a jejího satelitu. Dokážeme přesně určit, kde Měsíc vyjde, kde na obloze bude procházet nejvyšším bodem a kde zapadne, a to pro každou noc na několik let dopředu. Existuje několik užitečných aplikací pro telefony, které vám pomohou přesně plánovat úhly pohledu. Hrubým vodítkem je pravidlo, že se úplněk vynoří přímo naproti zacházejícímu slunci.

Nezapomeňte vzít v úvahu denní dobu. Měsíc je možná nejpůsobivější, když se poprvé objeví na obzoru – to je jev známý jako „východ Měsíce“. Pokud fotografujete superměsíc, může být fotografování v této době obzvláště působivé. Světlo k vám musí projít zemskou atmosférou, takže Měsíc získává hřejivý, načervenalý nádech. Je to také okamžik, kdy se Měsíc jeví největší, i když je to jen iluze – velikost zůstává po celou noc stejná, ale zakřivení atmosféry funguje jako lupa.

Předtím, než vyrazíte do akce, je také důležité zkontrolovat předpověď počasí. Jasné podmínky vám zajistí optimální viditelnost. Vyhledejte místa, která vám nabídnou dobrý výhled na dění a budou zahrnovat vizuální dojem – například poutavé městské panorama – ale minimální rozptýlení. Ujistěte se, že je vaše sada připravena. To znamená plně nabité baterky a vše zabaleno. Měsíc se pohybuje rychle, takže nebudete chtít ztrácet čas odběhnutím domů pro věc, kterou jste zapomněli, jinak zmeškáte dobrý okamžik!

3. Nastavení při fotografování Měsíce

Osoba upravující výklopný displej fotoaparátu Canon EOS RP při fotografování Měsíce.

Fotografování tak jasného objektu obklopeného temnotou může způsobit problémy s expozicí. Zkuste ji tedy nastavit ručně.

Obrazovka fotoaparátu Canon EOS RP zobrazující nastavení pro zvýraznění obrysů.

Pokud se vám nedaří na Měsíc zaostřit, zkuste to ručně. Využijte živý náhled a aktivujte zvýraznění obrysů při zaostřování, abyste zajistili ostrost detailů.

Automatické režimy expozice nemusí při fotografování Měsíce fungovat konzistentně, proto je nejlepší použít ruční expozici. Intenzita slunečního svitu, který dopadá na Měsíc, zůstává v podstatě stejná, takže existuje jednoduché pravidlo expozice, které můžeme použít jako vodítko – pravidlo „looney 11“. Nastavte clonu na f/11 a rychlost závěrky nastavte na hodnotu inverzní k citlivosti ISO, takže při citlivosti ISO 100 použijete hodnotu 1/100 s, při citlivosti ISO 200 to bude 1/200 s a tak dále. Toto pravidlo však není třeba dodržovat otrocky – rychlost závěrky a clonu můžete trochu měnit, dokud nebude snímek dobře vypadat.

4. Nejlepší výbava pro fotografování Měsíce

Malá část půlměsíce, která vykukuje zpoza sloupku lampy. Pořízeno s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7,1 IS STM.

Fotoaparát Canon EOS R10 je vybaven zaostřováním při slabém osvětlení -4 EV, které umožňuje přesné zaostření při slabém osvětlení. Zkombinujte jej s cenově dostupným, ale výkonným objektivem RF 24-105mm F4-7.1 IS STM a zachyťte nádherné fotografie Měsíce. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM při nastavení 105 mm, 1/5 s, f/7,1 a ISO 800. © Mara Leiteová

První čtvrtina Měsíce viditelná na obloze. Pořízeno s objektivem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM.

Díky optickému stabilizátoru obrazu s rozsahem 5,5 EV je objektiv Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM skvělým objektivem pro fotografování Měsíce, protože poskytuje zvýšenou stabilitu pro fotografování z ruky, což je ideální pro prchavé snímky, když nemáte čas hrát si se stativem. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8 s objektivem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM při nastavení 400 mm, 1/200 s, f/8 a ISO 1000. © Mara Leiteová

Objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností je při fotografování detailů Měsíce nutností, ale když teprve začínáte, nebojte se. Nemusíte ale hned utrácet za drahý objektiv s vysokou světelností, protože Měsíc je tak jasný, že nepotřebujete ty nejširší clony špičkových objektivů s velkou ohniskovou vzdáleností. Fungovat může i standardní zoom, jaký nabízí objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM nebo RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM – nemusí vám umožnit vyplnit záběr, ale vy jej vždy můžete později oříznout. Právě v těchto případech fotoaparáty se systémem EOS R s vysokým rozlišením dokazují, že se vyplatí. Plnoformátový fotoaparát Canon EOS R8 zajišťuje dokonale ostrý obraz i při slabém osvětlení a snímače APS-C na fotoaparátech Canon EOS R10EOS R50 poskytují objektivům užší zorné pole a zajišťují tak mimořádný dosah při použití širších objektivů.

5. Přibližte se

Detailní záběr Měsíce zobrazující prvky a detaily jeho povrchu.

Couvající nebo rostoucí Měsíc (zhruba ve třech čtvrtinách úplňku) je skvělou dobou k zachycení detailů povrchu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 800mm F11 IS STMtelekonvertorem RF 2x při nastavení 1 600 mm, 1/50 s, f/22 a ISO 100.

I když je úplněk okouzlující, nemusí být ve skutečnosti nejlepší doba na fotografování, pokud máte zájem o zachycení měsíčního povrchu, například kráterů. Podobně jako vyklápěcí blesk fotoaparátu osvětluje obličej, eliminuje při úplňku také sluneční světlo přicházející zepředu velké množství stínů. Jindy v měsíci je sluneční světlo více na straně, což vytváří světla a stíny potřebné k tomu, aby se zobrazily obrysy a detaily měsíční krajiny. Skvělým objektivem pro detailní záběry je objektiv RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, který kombinuje teleobjektiv s velkou ohniskovou vzdáleností a zoomem se stabilizací obrazu. Navíc, pokud chcete opravdu vyplnit záběr, vyberte objektiv s velmi velkou ohniskovou vzdáleností, jako je RF 600mm F11 IS STM. Clona f/11 je ideální k fotografování Měsíce, protože umožňuje držet se pravidla expozice „looney 11“. Chcete-li rozšířit dosah svých objektivů, mohou být užitečné telekonvertory objektivu, jako je telekonvertor RF 1,4×telekonvertor RF 2×.

6. Získejte širší pohled.

Měsíc jasně září na tmavé obloze nad noční scénou řeky, mostu a lodí s panoramatem města v pozadí.

Pro vyhledávání nových míst používá Mara online mapy a sociální média k prozkoumání zajímavých objektů a popředí v oblasti, kterou fotografuje. „Ptát se místních může být také užitečné,“ říká. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8 s objektivem Canon RF 14-35mm F4L IS USM při nastavení 19 mm, 20 s, f/22 a ISO 640. © Mara Leiteová

Měsíc je viditelný vysoko na obloze nad světle oranžovými mraky a vodní plochou. Snímek byl pořízen při východu slunce fotoaparátem Canon EOS R8.

Clona f/4 na objektivu Canon RF 14-35mm F4L IS USM zůstává konstantní v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. To znamená, že při přiblížení Měsíce nedochází ke změně rychlosti závěrky ani citlivosti ISO. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R8 s objektivem Canon RF 14-35mm F4L IS USM a nastavením 17 mm, 1/500 s, f/6,3 a ISO 2500. © Mara Leiteová

Můžete kreativně experimentovat s použitím širšího objektivu, jako je Canon RF 14-35mm F4L IS USM. To vám umožní začlenit Měsíc do stávající krajiny. I když Měsíc je často strašidelný, když je vidět osamocený, vnesení známých orientačních bodů nebo určitého panoramatu pomáhá dodat kontext a umožňuje vytvářet zajímavé kompozice. Umožňuje také hrát si s měřítkem a dodat silný efekt.

Posuňte své fotografování Měsíce na novou úroveň s dalšími tipy a inspiracemi od profesionálního fotografa Andrewa Fusek Peterse*.


Napsali James Paterson, Phil Hall a Rachel Segalová Hamiltonová

* K dispozici pouze ve vybraných jazycích.

Související výrobky

 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R8

  Vstupte do světa plnoformátové fotografie a filmy a uskutečněte své tvůrčí ambice.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R50

  S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení.
 • Ultraširokoúhlý objektiv se zoomem

  RF 14-35mm F4L IS USM

  Canon RF objektiv s ultra širokým úhlem záběru zachytí detaily v rozsahu ohniska 14–35 mm s přesností typickou pro modely řady L. Díky stabilizátoru obrazu s rozsahem 5,5 EV si nemusíte dělat starosti s fotografováním z ruky.
 • Objektivy RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Objektiv řady EOS R se zoomem pro fotoaparáty se snímačem APS-C, který pokrývá rozsah od širokoúhlého záběru po teleobjektiv, je ideální pro cestování, fotografování divoké zvěře, sportu a životního stylu.
 • Objektivy typu RF

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Ideální objektiv pro všechny nadšence pro každodenní fotografování plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem. Objektiv RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je lehký, kompaktní, má snadné ovládání a je připraven povznést vaše fotografování na novou úroveň.
 • Teleobjektiv se zoomem

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Univerzální, kompaktní a lehký objektiv řady RF se zoomem 100–400 mm a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5,5 EV k zachycení divoké přírody a dalších událostí bez nadbytečné zátěže.
 • Objektivy typu RF

  RF 600mm F11 IS STM

  Revoluční kompaktní a lehký superteleobjektiv je ideální pro fotografy divoké zvěře, cestovatelského safari nebo tzv. "šotouše".
 • Objektivy pro digitální zrcadlovky

  RF 2x

  Telekonvertor RF 2× nabízí ostrost a všestrannost prostřednictvím 2× zvětšení, které propůjčí kompatibilním teleobjektivům a objektivům se zoomem typu RF dvakrát tak velký dosah.
 • Související články

 • NOČNÍ FOTOGRAFIE

  Fotografování noční oblohy

  Nejlepší techniky pro fotografování hvězd v noci, včetně časosběrných snímků a snímků hvězdných stop.

 • NOČNÍ FOTOGRAFIE

  Nejlepší základní výbava pro noční snímky

  Fotoaparáty a objektivy pro hvězdné noční fotografování.

 • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

  Jak pracovat s expozicí

  Mistrovské nastavení clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO.

 • KREATIVNÍ TISK

  Vytvoření sluneční soustavy

  Udělejte si čas na setkání, učení a hraní s kolekcí papírových modelů s vesmírnou tematikou na webu Creative Park.