FOTOGRAFIE

Jaký je rozdíl mezi fotoaparáty EOS R50 a EOS R10?

Ať už chcete vylepšit kvalitu obsahu svých sociálních sítí nebo zachycovat výjimečné snímky z cest, pomůžeme vám rozhodnout se, který fotoaparát je pro vás ten pravý.
Rozdělený snímek zobrazující fotoaparát Canon EOS R50 na stole vedle výrobních materiálů a fotoaparát Canon EOS R10 na polici.

Revoluční bezzrcadlový systém EOS R od společnosti Canon byl uveden na trh v roce 2018 a od té doby se stále rozšiřuje. První modely se snímačem APS-C v této řadě – EOS R7EOS R10 – byly uvedeny na trh v roce 2022 a staly se oblíbenými u fotografů, kteří chtějí fotoaparát s funkcemi systému EOS R v kompaktnějším těle.

Technické inovace pokračovaly uvedením fotoaparátu Canon EOS R50, který nabízí stejnou skvělou kvalitu obrazu a výkon jako fotoaparát EOS R10, ale ještě kompaktnější a jednodušší tělo pro tvůrce, kteří chtějí zlepšit kvalitu svých návodů na platformě YouTube nebo tanečních videí na síti TikTok a nenatáčet již pouze chytrým telefonem.

Zde prozkoumáme některé sdílené technologie a klíčové rozdíly mezi fotoaparáty EOS R50 a EOS R10 s odbornými poznatky Marka Kendricka, produktového specialisty ve společnosti Canon Europe, a také ambasadora společnosti Canon Martina Bissiga, který fotoaparát EOS R10 otestoval během cesty po Srí Lance.

Pořizujte a sdílejte kvalitní snímky

Muž si prohlíží video v aplikaci Canon Camera Connect na svém smartphonu. Vedle něj je talíř s jídlem, různé nakrájené suroviny a fotoaparát Canon EOS R50 s gripem s funkcí stativu.

Fotoaparáty EOS R50EOS R10 vám umožňují nahrávat obsah přímo pomocí bezproblémového připojení přes síť Wi-Fi přes chytrý telefon. Technologie Bluetooth a aplikace Canon Camera Connect také umožňují vzdáleně upravit nastavení fotoaparátu, takže nenarušíte kreativní proces.

Fotograf Martin Bissig drží fotoaparát Canon EOS R10 u cedule před železniční stanicí na Srí Lance.

Martin si užívá kompaktní velikosti fotoaparátů APS-C jako EOS R10EOS R50. „Lidi může velký fotoaparát s velkým nasazeným objektivem vystrašit,“ vysvětluje. „S menším vybavením jste při cestování méně nápadní.“ © Martin Bissig

Fotoaparáty Canon EOS R50EOS R10 sdílejí mnoho vlastností. 24,2MP obrazový snímač zaznamenává bohaté detaily a přináší všechny výhody formátu APS-C, včetně 1,6× koeficientu ořezu, který prodlužuje efektivní ohniskovou vzdálenost při použití objektivů RF a přenosného těla.

Spojení fotoaparátu EOS R10 s malým a lehkým objektivem RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM se ukázalo jako obzvláště užitečné na Srí Lance, kde na sebe Martin nechtěl upozorňovat. „Vzhledem k velikosti fotoaparátu jsem si ho vždy mohl vzít s sebou, aniž bych s sebou musel tahat velkou brašnu na fotoaparát,“ vysvětluje. „Rozsah zoomu 18–150 mm (což se rovná přibližně 29–240 mm u plnoformátového fotoaparátu) mi umožnil pracovat velmi efektivně.“

Srdcem obou fotoaparátů je stejný procesor DIGIC X, který umožňuje rychlé a pohotové fotografování. Dále je k dispozici propracovaný systém automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF II, kterým jsou vybaveny profesionální modely jako Canon EOS R6 Mark II a který dokáže automaticky detekovat, sledovat a zaostřit na lidi, zvířata nebo vozidla ve vaší scéně. Díky 651 zaostřovacím bodům drží krok s tím, co chcete zachytit, od akčních snímků a snímků divokých zvířat až po prezentaci vlastního kanálu o vaření na Instagramu.

Fotoaparáty EOS R10EOS R50 dokáží pracovat za slabého osvětlení s citlivostí až ISO 32000 pro fotografie a citlivostí ISO 12800 pro video s možností rozšíření na ISO 51200 a ISO 25600. Systém automatického zaostřování také dokáže zaostřit až na -4 EV, tj. úroveň tmavosti scény osvětlené pouze půlměsícem.

Rozdíly v designu

Žena drží fotoaparát Canon EOS R50 natočený směrem k obličeji a dívá se přes elektronický hledáček.

Fotoaparát Canon EOS R50 má mírně odlišný design než předchozí fotoaparáty se systémem EOS R. Díky menšímu gripu je kompaktní, ale pohodlně se používá v ruce. Jeden slot pro kartu SD UHS-I uvnitř dvířek baterie pomáhá snížit celkovou hmotnost a velikost fotoaparátu.

Žena fotografuje talíř s jídlem fotoaparátem Canon EOS R10 na stativu.

„Výhoda fotoaparátu EOS R10 v porovnání s modelem EOS R50 spočívá ve větších možnostech přizpůsobení,“ vysvětluje Mark. „A také v možnosti mít na dosah ruky více funkcí pro provádění změn za provozu, což je při fotografování zvláště užitečné.“

Skutečný rozdíl mezi těmito dvěma fotoaparáty spočívá ve velikosti a designu. Fotoaparát Canon EOS R50 je lehčí než EOS R10, s menším gripem díky umístění slotu akumulátoru. Přístroj má hloubku pouze 68,8 mm a váží pouhých 375 g i s kartou a baterií (v porovnání s 83,4 mm a 429 g modelu EOS R10). Ať už se vydáte do skate parku natáčet rychlá akční videa, nebo jej hodíte do kabelky a vyrazíte na brunch nafotit si pár momentek v nové kavárně, tento přenosný fotoaparát s vámi může kamkoli.

Rozložení tlačítek se také liší. „Fotoaparát EOS R50 je jednodušší, snáze se používá a je intuitivnější pro uživatele smartphonů, kteří jsou zvyklí používat dotykovou obrazovku,“ popisuje Mark.

Pokud jde o režimy fotoaparátu, fotoaparát EOS R50 má nový pokročilý A+ v automatickém inteligentním scénickém režimu. „Fotoaparát v tomto režimu automaticky zachytí a sloučí více snímků, takže můžete dosáhnout pokročilých technik, aniž byste se museli naučit, jak je provádět, nebo dokonce vědět, co fotoaparát dělá,“ dodává Mark.

Pokud se chcete naučit a rozvíjet své fotografické dovednosti, máte stále možnost použít ruční nastavení, avšak pro mnoho začátečníků s bezzrcadlovými fotoaparáty znamenají automatické možnosti méně času stráveného zabýváním se nastaveními a více času na vytváření poutavého obsahu.

Možnosti videa

Žena se natáčí fotoaparátem Canon EOS R50 s gripem s funkcí stativu. Záznam je vidět živě na obrazovce notebooku na stole před ní.

Oba fotoaparáty lze použít jako webovou kameru pro vylepšené videohovory nebo streamování, ale fotoaparát EOS R10 vyžaduje software EOS Webcam Utility, zatímco fotoaparát EOS R50 pracuje automaticky pomocí ovladačů UVC/UAC.

Žena drží fotoaparát Canon EOS R10 na gripu s funkcí stativu s připojeným mikrofonem a natáčí se na dovolené.

Univerzální otočná dotyková obrazovka s úhlopříčkou 7,5 cm na obou fotoaparátech poskytuje svobodu záznamu z libovolné polohy, ale obrazovka s vyšším rozlišením fotoaparátu EOS R50 umožňuje zobrazit záznam nebo prohlížet fotografie podrobněji před přenosem do telefonu.

Pokud jde o video obsah, umí oba fotoaparáty zachytit video v rozlišení 4K 30p, převzorkované z rozlišení 6K pomocí celého snímače, a také v rozlišení Full HD s rychlostí záznamu 120 sn./s pro ty, kdo chtějí pořizovat zpomalené záběry. Fotoaparát EOS R10 nabízí také rozlišení 4K 60p (ořez).

K flexibilitě videa přispívá také připojení přes HDMI spolu s 3,5mm konektorem pro mikrofon a chytrou paticí pro napájení příslušenství jako externí mikrofon

Je také možné nahrávat mnohem déle než dříve: na fotoaparát EOS R10 neomezeně a až hodinu na fotoaparát EOS R50, což by mělo být dostatečně dlouho na natočení tréninkových výzev, aniž by bylo nutné cvičení přerušovat.

V porovnání s modelem EOS R10 nabízí fotoaparát Canon EOS R50 několik nových funkcí videa, které jsou ideální pro natáčení videí o vaření nebo návodů na líčení na platformu YouTube.

„Fotoaparát EOS R50 je vybaven filmem pro režim detailních ukázek,“ vysvětluje Mark. „Přizpůsobí nastavení zaostření, takže když budete držet něco u fotoaparátu, zaostří na předmět, ale jakmile ho dáte stranou, zaostří znovu na obličej.“ Film pro režim detailních ukázek je ideální funkcí pro natáčení jednotlivých předmětů, například při filmování zábavného videa o vaření nebo sdílení vašich oblíbených kreslicích technik.

Dalším novým přírůstkem je digitální stabilizace obrazu (IS) videa, což znamená, že záběr je méně ovlivněn rozhýbáním fotoaparátu a video natočené z ruky zůstane plynulé a ostré.

Je pro vás lepší EOS R50 či EOS R10?

Detailní obraz citronu překrojeného na polovinu. Funkce bracketingu zaostřování na fotoaparátu Canon EOS R50 zajistila, že je celý snímek zaostřen.

Fotoaparát EOS R50 je vybaven 14 režimy scény pro fotografování, které přizpůsobují nastavení různým objektům. Bracketing zaostřování a kompozice hloubky snímku ve fotoaparátu vám pomohou automaticky vytvářet snímky s velkou hloubkou ostrosti, což vám umožní vylepšit obsah na sociální sítě a urychlit pracovní postup. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R50 s objektivem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM při nastavení 1/400 s, f/4 a ISO 2000.

Vlak se vynoří z tunelu a vjíždí na zaoblený viadukt obklopený bujným lesem. Vyfotografoval Martin Bissig fotoaparátem Canon EOS R10.

Fotoaparát EOS R10 se pravděpodobně bude líbit fotografům, kteří chtějí posunout své snímky na vyšší úroveň při zachycování nezapomenutelných zážitků z cestování nebo významných rodinných okamžiků. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R10 s objektivem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM při nastavení 31 mm, 1/160 s, f/5 a ISO 100. © Martin Bissig

Ať už nahráváte nový fitness kanál nebo pořizujete výjimečné snímky z cest, fotoaparáty Canon EOS R50EOS R10 jsou vysoce výkonné nástroje pro pořizování fotografií i videí. Umožňují ideální přechod k systému EOS R z chytrého telefonu, kompaktního fotoaparátu nebo digitální zrcadlovky, zejména proto, že vám umožňují používat rychlejší a kvalitnější objektivy RF a RF-S, které ještě více rozšíří vaše kreativní možnosti a úhly pohledu.

Fotoaparát EOS R10 je ideální fotoaparát pro nadšence, kteří chtějí pořizovat úchvatné snímky z cest nebo fotografovat svatbu přátel bez tíhy plnoformátového systému. Nabízí pokročilou sadu funkcí a vysokou úroveň ovládání díky přizpůsobitelným tlačítkům, voličům a režimům.

Fotoaparát EOS R50 je však nejlepším vstupním modelem do systému Canon EOS R se vším, co potřebujete k filmování, fotografování a sdílení svých koníčků a vášní. Pro zapálené tvůrce obsahu poskytuje špičkovou kvalitu obrazu, ale je snadné jej nastavit a používat ihned po vybalení, díky kompaktnímu designu, který vás nebude držet zpátky.Autorka: Lauren Scottová

Související produkty

Související články

 • VLOGGING

  Vytváření obsahu s fotoaparátem EOS R50

  Posuňte své kanály sociálních médií na vyšší úroveň díky fotoaparátu Canon EOS R50.

 • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

  Jak začít fotografovat

  Chcete přejít z chytrého telefonu na fotoaparát? Náš průvodce fotografováním pro začátečníky má vše, co pro začátek potřebujete.

 • FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

  Procházka Sevillou s fotoaparátem EOS R10

  Blogerka Diana Millosová zjišťuje, proč je tento kreativní fotoaparát dokonalým společníkem na cesty.

 • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

  Jak si vybrat objektiv

  Vše, co potřebujete vědět o objektivech, od typů objektivů až po funkce, které byste měli hledat.