ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

Začínáme s fotografováním

Ovládnutí základů fotografování včetně expozice, barev a kompozice je jednodušší, než si myslíte. Zde shrnujeme, co je potřeba vědět.
Osoba drží fotoaparát Canon EOS R100 a fotografuje zezadu dva členy rodiny.

Přechod z chytrého telefonu na specializovaný fotoaparát je vzrušujícím skokem na cestě každého fotografa – učení se o expozicikompozici a  zjišťování, jak malé úpravy nastavení mohou mít významný vliv na vaše konečné snímky.

V tomto průvodci fotografováním pro začátečníky shromáždíme všechny informace potřebné k pořizování snímků, které upoutají pozornost. Prozkoumáme, proč je uživatelsky přívětivý ekosystém fotoaparátů, objektivů a aplikací Canon ideální pro začátečníky, a vysvětlíme základy fotografování, které vám pomohou posunout vaše výtvory na novou úroveň.

Fotoaparáty a objektivy

Žena stojící na ulici plné obchodů drží fotoaparát Canon EOS R50 u obličeje a dívá se skrz hledáček.

Přechod z chytrého telefonu na fotoaparát s velkým snímačem APS-C, například Canon EOS R50, přináší nové kreativní a technické možnosti.

Pokud jde o přechod z chytrého telefonu na specializovaný fotoaparát, máte dvě možnosti. Kompaktní fotoaparáty, například fotoaparát pro vlogging Canon PowerShot V10, jsou lehké a přenosné a mají pevný objektiv, zatímco fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy, například EOS R100, EOS R50EOS R10, vám dávají možnost rozšířit rozsah objektivů. Většina fotoaparátů s výměnnými objektivy je dodávána v sadě s univerzálním objektivem, který je skvělou volbou pro začátečníky. Znamená to však také, že můžete do své výbavy přidat nové objektivy, když začnete experimentovat a vaše dovednosti porostou. Existuje celá řada možností objektivů pro různé scénáře fotografování, takže si před nákupem zjistěte, který objektiv je nejlepší pro vaše potřeby, a také se ujistěte, že je objektiv kompatibilní s fotoaparátem – k tomu poslouží průvodce kompatibilitou Canon objektivů.

Ať už chcete fotografovat venku za mlhavého rána nebo doma v ložnici, osvětlení je klíčem k zachycení kvalitních výsledků, které odpovídají vaší vizi. Fotoaparáty mají větší snímače než chytré telefony, a to znamená, že mohou zachytit méně šumu a lepší detaily – zejména za slabého osvětlení. Fotoaparáty Canon používají dvě velikosti snímače: APS-C a plnoformátové. Plnoformátové snímače jsou větší než snímače APS-C, ale větší nemusí být nutně lepší. Protože jsou snímače APS-C menší, mohou být fotoaparáty kompaktnější a lehčí, což je ideální pro pouliční fotografování a fotografování na cestách. Menší velikost snímače také znamená, že se vzdálenější objekty v záběru zdají větší, a proto jsou fotoaparáty APS-C ideální pro fotografování sportudivoké přírody. Plnoformátový snímač má širší zorné pole, takže plnoformátový fotoaparát je ideální pro rozsáhlá panoramata krajin, ultraširokoúhlé architektonické interiéry a astrofotografování.

Základní fotoaparáty Canon disponují výkonnými funkcemi, ale jsou také vybaveny nástroji pro začátečníky, které vám pomohou najít nejlepší nastavení v celé řadě různých scénářů. Oblíbené uživatelské rozhraní s průvodcem od společnosti Canon sdílí na obrazovce vysvětlení, která vám pomohou rychle pochopit základy. Ikony a obrázky vám pomohou porozumět, co bude která funkce dělat, a rozhraní můžete snadno procházet pomocí dotykové obrazovky nebo tlačítek. Základní model fotoaparátu Canon EOS R100 má slušnou nabídku s průvodcem režimy a průvodcem funkcemi, které zobrazují užitečné informace o vybraném režimu nebo funkci.

Navštivte stránku podpory produktů společnosti Canon, vyhledejte svůj model fotoaparátu a stáhněte si návody a uživatelské příručky.

Režimy expozice a kamery

Obrázek znázorňující expoziční trojúhelník, jehož tři strany jsou rychlost závěrky, clona a citlivost ISO.

Hlavním principem expozičního trojúhelníku je, že pokud upravíte jedno ze tří základních nastavení expozice – citlivost ISO (A), rychlost závěrky (B) a clonu (C) – pak bude potřeba upravit i ostatní nastavení, abyste kompenzovali a zachovali rovnoměrnou expozici.

Detailní záběr voliče režimů na fotoaparátu Canon EOS.

Volič režimů fotoaparátu umožňuje vybrat si z různých režimů snímání. Režimy A+ (Automatický inteligentní scénický režim) nebo SCN (Scéna) představují pohodlný způsob, jak začít.

Ve fotografování se uplatňují tři důležité faktory, které ovlivňují vzhled snímku: velikost otvoru v objektivu (clona), doba, po kterou zůstane závěrka otevřená (rychlost závěrky) a citlivost snímače na světlo (ISO). Ty tvoří tři strany toho, čemu se říká expoziční trojúhelník. Pokud nechcete snímek úmyslně zesvětlit nebo ztmavit, je třeba všechny tři strany vyvážit – pokud změníte jeden faktor, musíte upravit ostatní, abyste změnu kompenzovali.

U každého nového fotoaparátu je dobré se nejprve seznámit s voličem režimů, který se nachází na horním panelu, protože zde si můžete zvolit, jak ovládat expozici.

A+ (Automatický inteligentní scénický režim) je plně automatický režim, který analyzuje scénu a vybírá optimální nastavení. Režim SCN (Scéna) automaticky volí nastavení expozice tak, aby vyhovovalo konkrétnímu objektu nebo scéně, což usnadňuje fotografování sportu, lidí, ohňostrojů, záběrů zblízka a dalších věcí, když se ještě učíte, jak to všechno dohromady funguje.

Režim P (Program) je také ideální pro začátečníky, protože fotoaparát nastaví clonu a rychlost závěrky, ale ostatní nastavení ponechá na vás. Poloautomatické režimy Tv (Priorita závěrky) a Av (Priorita clony) vám poskytují kreativnější ovládání. Jak název napovídá, s funkcí Tv (Priorita závěrky) vyberete rychlost závěrky, zatímco fotoaparát automaticky upraví zbytek, což je užitečné pro snímání sportu a divoké zvěře. V případě funkce Av (Priorita clony) si vybíráte clonu, což je ideální pro portréty a snímky krajiny. Režim M (Ruční) vám poskytne úplnou kontrolu nad nastavením fotoaparátu – to je třeba vyzkoušet, když už lépe rozumíte expozičnímu trojúhelníku.

Nastavení a techniky

Snímek obrazovky z fotoaparátu Canon zobrazující fotografii narcisů obklopený informacemi o nastavení a histogramem.

Po pořízení fotografie se v režimu Playback Mode (Režim přehrávání) na fotoaparátu Canon zobrazí nastavení, informace o datu a čase a graf histogramu, který vám ukáže rozptyl tónů mezi stíny, středními tóny a světlými tóny.

Nastavení expozice lze snadno přizpůsobit různým scénářům, ale klíčem je zamyslet se nad tím, čeho chcete dosáhnout. Při fotografování divoké přírodyportrétních fotografií je běžnou technikou odclonění (použití nízkého clonového čísla, například f/1,8) k vytvoření malé hloubky ostrosti, rozostření pozadí a vytvoření bokehu (nezaostřené oblasti).

U sportovních a akčních fotografií lze zmrazit rychlou akci nastavením vysoké rychlosti závěrky, zatímco sledování pohybujícího se objektu s nízkou rychlostí závěrky lze použít k rozostření objektů a přidání dramatického efektu. Pokud jde o citlivost ISO, vyšší citlivost může být ideální pro fotografování noční oblohy – zatímco nízkou citlivost ISO lze zvolit k tomu, aby byla nižší hladina šumu v krajině při východu slunce.

Vyvážení bílé (WB) je další nastavení, které můžete ve snímcích upravit. Určuje teplotu barev – jak se bude zobrazovat teplé nebo studené okolní světlo. Nastavení Auto WB (Automatické vyvážení bílé) u fotoaparátů Canon se systémem EOS R obvykle odvede fantastickou práci při zachycování přesných barev.

Můžete si také vybrat mezi ručním (MF) a automatickým zaostřováním (AF). Systémy AF společnosti Canon se velmi snadno používají, mnoho fotografů zřídka přepíná na režim MF. Ruční zaostřování může být užitečné, pokud chcete začít experimentovat se zvýrazněním obrysů při zaostřování – což je vizuální pomůcka, která umístí barevné zvýraznění na zaostřené hrany – vhodná pro makrofotografování nebo fotografování v noci.

Pokud fotografujete snímky ve formátu RAW, nemusíte si dělat starosti s tím, aby bylo vše perfektní už ve fotoaparátu, protože je můžete upravit později. To vyžaduje speciální software, například bezplatný program Digital Photo Professional od společnosti Canon; je to tedy něco, k čemu lze směřovat při rozvíjení vašich dovedností.

Aplikace, software a tiskárny

Ruka drží telefon se spuštěnou aplikací Canon Camera Connect. Vedle na mechem porostlé skále je fotoaparát Canon EOS s vyklopenou dotykovou obrazovkou.

Někdy budete chtít obratem odeslat snímky přátelům nebo je nahrát na sociální sítě. Fotoaparát Canon lze snadno připojit k zařízení Apple (iOS) nebo Android (Google Play) pomocí aplikace Canon Camera Connect pro sdílení a dálkové snímání.

Muž sedí u stolu před chytrým telefonem a notebookem; na obou je zobrazena aplikace image.canon. Na stole je také fotoaparát Canon a tiskárna SELPHY Square QX10.

Aplikace image.canon je cloudová služba pro fotoaparáty Canon, kterou používají profesionálové i začátečníci pro usnadnění pracovních postupů. Nahrajte obrázky a videa v plné velikosti přes síť Wi-Fi a získejte k nim přístup odkudkoli z aplikace nebo webového prohlížeče.

Fotoaparáty Canon se systémem EOS R jsou také dobře propojeny s technologií Bluetooth, vestavěnou sítí Wi-Fi a řadou aplikací společnosti Canon. Pomocí aplikace Canon Camera Connect můžete odesílat snímky a klipy přímo do chytrého telefonu nebo tabletu a také fotografovat na dálku a označovat fotografie zeměpisnými souřadnicemi, abyste si mohli přesně vzpomenout, kde byly pořízeny. Aplikace image.canon je určena k přenosu fotografií a videí z fotoaparátu do oblíbených služeb cloudového úložiště, počítače nebo dokonce i aplikace Adobe Photoshop Lightroom.

Ekosystém společnosti Canon také obsahuje nejlepší fototiskárny pro vytváření krásných fyzických výtisků doma nebo na cestách, výběr typů papíru pro fotografie a kreativní projekty a software, který pomůže oživit vaše fotografie.

Takže proč nefotografovat autoportrét pomocí aplikace Canon Camera Connect pro fotografování na dálku. Zjistěte, jak funguje automatické zaostřování, a experimentujte s různými clonami a zjistěte, jak ovlivňují pozadí. Zachyťte své dítě nebo zvíře běžící po zahradě a pohrajte si s fotografováním pohybu. Režim Sportovní scéna je dobrým výchozím bodem pro zachycení rychlé akce – přepněte do režimu Tv, abyste vytvořili rozmazání pohybu nebo se pokusili zachytit rozostřená pozadí. Vyzkoušejte své nové dovednosti fotografováním v noci v režimu Night scene (Noční scéna) nebo v režimu P a upravte citlivost ISO tak, abyste zjistili, jak se toto nastavení projeví. Jakmile ovládnete základy, kreativní příležitosti jsou nekonečné.

Lauren Scott & Andrea Ball
  1. *Adobe, Lightroom a Photoshop jsou registrované ochranné známky nebo ochranné známky společnosti Adobe v USA nebo dalších zemích.

Související produkty

  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R100

    Vytvářejte dokonalé vzpomínky ve vynikající kvalitě pomocí tohoto intuitivního fotoaparátu EOS R, který je vždy připraven.
  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R50

    S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení.
  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R10

    Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C.
  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R8

    Vstupte do světa plnoformátové fotografie a filmy a uskutečněte své tvůrčí ambice.
  • Bezzrcadlové fotoaparáty

    EOS R7

    Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost.

Související články

  • TECHNOLOGIE

    Vysvětlení rozdílů mezi snímači APS-C a plnoformátovými snímači

    Jaký je rozdíl mezi fotoaparáty se snímačem APS-C a plnoformátovými fotoaparáty a který je pro vás ten pravý?

  • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

    Jak pracovat s expozicí

    Mistrovské nastavení clony, rychlosti závěrky a citlivosti ISO.

  • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

    Proč a jak používat blesk

    Pět způsobů, jak opravit nedostatky fotografií pomocí blesku.

  • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

    Jak si vybrat objektiv

    Vše, co potřebujete vědět o objektivech, od typů objektivů až po funkce, které byste měli hledat.