A rock musician on stage at a festival plays the guitar. Photo by Ben Morse.

FESTIVALOVÉ FOTOGRAFIE

Kostýmy, slunce a rock'n'roll: nejlepší tipy a techniky na festivalové fotografování

Ať už se rozhodnete trávit celý víkend s hudbou a nocováním pod hvězdami, nebo se svými přáteli plánujete vyrazit na fantastický koncert, nenechte se ničím zaskočit a zaznamenejte, jak jste se letos v létě skvěle bavili. Festivaly a hudební akce jsou plné velkolepě připravených pódií a rekvizit, svérázných kostýmů a samozřejmě neuvěřitelných výkonů, které dohromady vytvářejí jedinečnou atmosféru. Sbalte si tedy svůj fotoaparát Canon, řiďte se těmito nejlepšími tipy festivalového fotografa a vaše fotografie vám budou závidět všichni přátelé.

Ben Morse svou kariéru profesionálního festivalového fotografa zahájil jediným e-mailem. Byl nadšeným amatérem, který chtěl rozvíjet své dovednosti, a ve fotografování festivalů viděl možnost, jak spojit svou vášeň k hudbě se svým rostoucím zájmem o fotografování. „Právě jsem začínal a chtěl jsem rozšířit své portfolio mimo hudebníky, které jsem fotografoval. Myslel jsem si, že festival by mohl být dobrý způsob, jak toho dosáhnout, takže jsem našel úžasný malý rockový festival 2 000trees v britském Cheltenhamu, o kterém jsem si myslel, že mi může dát šanci. Poslal jsem jim e-mail a oni mi odpověděli: „Ano, vaše práce se nám líbí.“ Jeho práce se jim ve skutečnosti líbila natolik, že ho v následujícím roce pozvali znovu – tentokrát jako placeného fotografa.

„Fotografovat festival je mnohem zábavnější, než se jej jen účastnit,“ říká Ben. „Pokaždé objevím hromadu nové hudby a napojuji se na tvořivou energii ostatních lidí, což je velmi vzrušující.“ Různé podmínky, které festivaly nabízí, jsou pro fotografické nadšence dokonalou příležitostí pro trénink. Je to skvělé místo, kde můžete rozvíjet své dovednosti a zažít přitom hodně zábavy.

Tady jsou Benovy rady, jak díky práci s prostředím, hledání neobvyklých kompozic a využití zoomu k dosažení maximálního efektu pořizovat kreativnější snímky.

1. Buďte tam, kde nejsou ostatní fotografové

„Jedna skvělá věc, kterou jsem se naučil během těch let fotografování festivalů, je, že se vyplatí být tam, kde ostatní fotografové nejsou,“ říká Ben. „Některé z mých oblíbených snímků jsou ty, které jsem pořídil, když jsem stál v davu a zpěvák se dostal až k zábranám u diváků. Ostatní fotografové zůstali v prostoru pro fotografy, protože tam mají povolený přístup, a nenapadlo je, že kdyby se pohybovali, pořídí ty nejlepší snímky. Rád fotografuji z davu, protože je to pohled, který si většina lidí pamatuje. Je to náplň mé práce: vklouznout mezi ně, abych nasál atmosféru.“

Tento tip nefunguje jen u velkých vystoupení. Využijte čas před hudebním představením nebo po něm a prozkoumejte barvami hýřící festivalové prostředí. „Na festivalech je přece taková hromada skvělých věcí, které se dají fotit. Vždycky potkáte lidi, kteří na sobě mají ztřeštěné kostýmy, jak se procházejí po areálu. A já si myslím, že pokud na sobě mají takový kostým, chtějí být vidět, takže jim pravděpodobně nebude vadit, když si je vyfotíte. Za zeptání nic nedáte. Stačí jen říct: „Mohl bych si vás vyfotit? Vypadáte skvěle!“ Většinou vám odpoví, že ano.

Související články
A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

FOTOGRAFOVÁNÍ OSLAV

Buďte při fotografování svého večírku tvořivější

Chcete zachytit vzrušující atmosféru večírků a oslav? Naučte se, jak všechny ty radostné chvilky tvořivě zachytit

A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

10 tipů pro fotografování na cestách

Fotografka a blogerka Diana Millosová se dělí o své nejlepší tipy na pořizování úžasných fotografií z cest.

Photographer to rock royalty, Bart Heemskerk, on capturing the feeling of a festival

FESTIVALOVÉ FOTOGRAFIE

Fotograf rockových hvězd Bart Heemskerk prozrazuje, jak zachytit festivalovou atmosféru

Bart Heemskerk odhaluje, jak ho jeho láska k hudbě přivedla ke kariéře fotografa ikonických vystoupení, a dělí se o tipy, jak na festivalech pořídit skvělé fotografie.

Men in blue jackets and bow ties pretend to play inflatable instruments in a field. Photo by Ben Morse.

2. Sbalte si s sebou perfektní sadu fotoaparátu

Pokud se chcete letos v létě zlepšit ve fotografování festivalů, fotoaparáty Canon PowerShot SX740 HSCanon EOS M50 vám na festivalech budou dělat skvělou společnost. Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS s výkonným 40× optickým zoomem vám pomůže snadno přejít od fotografování okolní zábavy s přáteli k focení podívané, která se odehrává na vzdáleném pódiu. Navíc díky možnosti záznamu videa v rozlišení 4K můžete své oblíbené skladby krásně zachytit.

„Fotoaparát PowerShot je skutečně dobrou volbou,“ říká Ben. „Opravdu se hodí mít velkou obrazovku, kterou můžete překlápět a sledovat věci přímo na ní. Obstojný zoom může být také hodně užitečný, abyste se mohli přenést z davu přímo do akce na pódiu.“

Před odjezdem se podívejte na pravidla týkající se fotografického vybavení festivalu nebo koncertu, na který se chystáte. Některé akce povolují vzít s sebou kompaktní fotoaparát, zatímco jiné vám umožní používat i bezzrcadlový fotoaparát nebo digitální zrcadlovku, aniž byste potřebovali speciální povolení.

Canon EOS M50 je kompaktní, ale přesto všestranný bezzrcadlový fotoaparát se 24,1MP snímačem velikosti digitální zrcadlovky, výkonným procesorem DIGIC 8 a rozlišením videa 4K, díky kterým budou vaše vzpomínky krásně barevné a plné detailů. Nabízí automatické režimy fotografování, které pro vás vyberou správná nastavení, a také ruční ovládání, které si můžete vyzkoušet, jakmile se budete cítit sebevědoměji ve svých fotografických dovednostech. Připojení k síti Wi-Fi umožňuje snadné sdílení snímků do chytrých zařízení pomocí aplikace Canon Camera Connect. Otočný dotykový displej modelu M50 navíc umožňuje pořizovat fotografie ze všech úhlů, ať už se krčíte k zemi, aby vypadal umělec vyšší, nebo se vmáčknete do rohu, abyste získali širší úhel pohledu na vystoupení.

Pokud vybíráte objektiv pro fotoaparát Canon EOS M50, kvalitní a všestranný objektiv Canon EF-M 15-45 mm f/3,5-6.3 IS STM, často dodávaný s fotoaparátem, je díky skvělému stablizátoru obrazu ideální pro širokoúhlé snímky a každodenní momentky.

Ben dodává: „Kdybys se chtěl dostat blíže k akci, objektiv Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM má velký dosah, ale je stále pěkný a lehký a má stabilizátor obrazu. Velký dosah znamená, že můžete pořídit hezké detailní záběry hudebních nástrojů a zachytit tváře lidí na pódiu. Takže tyhle dva objektivy vám zajistí vše, co potřebujete.“

3. Zachyťte celou scénu

K fotografování klasické scény, tedy pódia a všech členů hrající kapely, doporučuje Ben použít menší clonu (vyšší číslo f), například f/4,5 nebo vyšší. Tím získáte větší hloubku ostrosti, která zajistí, že celá scéna bude zaostřena na maximum.

A band play on an atmospheric stage at night, with smoke and blue light, and hands in the foreground. Photo by Ben Morse.

4. Nezapomínejte na fanoušky

„Nevěnujte se celou dobu jenom kapele,“ radí Ben. „Nezapomeňte pořídit pár snímků lidí z davu. Účastníte se přeci živého hudebního představení. V prostoru před pódiem vyhrazeném pro fotografy bude spousta profesionálů, kteří pořídí detailní záběry kapely, ale vy získáte jedinečnou příležitost zachytit reakce davu. Můžete ukázat, jak tato kapela působí na lidi kolem vás. Pokud se chcete na tyto snímky znovu podívat a připomenout si pocity, které jste v daném okamžiku cítili, nejlepší je podívat se na fotky kapely a pak na fotky reakcí ve tvářích lidí kolem sebe.“

A proč rovnou nevyužít své přátele jako modely? Při prozkoumávání festivalu nebo čekání na začátek hudebního představení může fotografování přátel být skvělým způsobem, jak se procvičit a připravit fotoaparát. „Fotit přátele je zábava, nicméně tuto příležitost můžete využít i k tomu, abyste zkontrolovali, že máte správně nastavenou clonu a citlivost ISO. Pokud tyto okamžiky využijete k tomu, abyste si pohráli s nastavením, můžete se zaměřit na přípravu kompozice snímků ze začátku představení.“

A singer crowdsurfs in a tent, mic in hand. Photo by Ben Morse.

5. Zoomujte s rozumem

40× optický zoom fotoaparátu Canon PowerShot SX740 HS vám umožní přiblížit se ke všemu, co se na festivalu děje. Chcete-li naplno využít potenciál zoomu, Ben radí: „Snažte se mít při fotografování s velkým přiblížením ruce co nejvíc klidné. Držte ruce zpevněné, počkejte na správný okamžik a mějte připravenou dostatečně flexibilní kompozici tak, že když se objekt, který fotografujete, zpěvák, kytarista nebo člověk v davu, náhle pohne, o fotku nepřijdete. Takže nepoužívejte opravdu velké přiblížení. Trošku větší šířka záběru je mnohem užitečnější než hodně přiblížený záběr.“

Fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS má funkci asistenční oblast zoomu, která vám pomůže s rychlým přiblížením i oddálením. Chcete-li ji použít, stačí stisknout tlačítko asistenční oblast zoomu na zadní straně fotoaparátu (nalevo od tlačítka Wi-Fi) a dojde k oddálení a opětovnému nalezení objektu. Po uvolnění tlačítka se objektiv automaticky vrátí do předchozí polohy.

Fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS je také vybaven výkonnou stabilizací obrazu, která pomáhá snížit riziko rozmazání snímků v důsledku třesoucích se rukou. Stejně tak objektivy Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM a Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM, které Ben doporučuje používat s fotoaparátem Canon EOS M50, mají vestavěnou stabilizaci obrazu.

People in a festival audience hold up their hands as confetti showers down on them. Photo by Ben Morse.

6. Vypněte blesk

„K fotografování z davu uprostřed noci nepoužívejte výsuvný blesk,“ varuje Ben. „Lidé ve vaší blízkosti budou bílí, v popředí vzniknou velké bílé tečky a z kapely někde v dálce, kterou se pokoušíte zachytit, nezbude vůbec nic. Navíc tím budete otravovat všechny okolo. Nezapomeňte, že hudební skupina osvětlila scénu nebo arénu, protože chtějí dosáhnout určitého efektu, takže místo blesku využijte jejich osvětlení.“

7. Zvažte vyvážení bílé

Světelné podmínky na festivalech se neustále mění v důsledku nepředvídatelných povětrnostních podmínek a proměnlivé intenzity osvětlení pódií. Výchozí automatické nastavení vyvážení bílé vašeho fotoaparátu vám pomůže udržet si náskok před těmito změnami a zajistit, aby vaše barvy vždy vypadaly přirozeně a příjemně. „Když skupina dorazí na pódium, pravděpodobně bude více světla. Počasí i denní doba mají vliv na to, jak byste měli nastavit vyvážení bílé, a zářivkové osvětlení pódií může fotoaparát zmást,“ říká Ben. „Není žádná ostuda používat při fotografování automatické vyvážení bílé, zejména pokud to bude znamenat, že barevné tóny na vašich snímcích budou vypadat normálně.“

Oba fotoaparáty, Canon PowerShot SX740 HSCanon EOS M50, nabízejí nastavení automatického vyvážení bílé a také výběr přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka a Zářivka). Nabízejí také jemné ruční ovládání, takže jakmile se cítíte dostatečně jistí, můžete experimentovat s ručním nastavením vyvážení bílé. Až budete mít hotovo, nezapomeňte znovu přepnout na automatické vyvážení bílé. Fotoaparát Canon EOS M50 také umožňuje pořizovat snímky ve formátu RAW. U těchto fotografií můžete později upravit vyvážení bílé v softwaru určeném pro zpracování snímků RAW, například Digital Photo Professional pro počítač nebo tablet.

Ať jsou světelné podmínky jakékoli, fotoaparát Canon vám pomůže zajistit, aby vaše barvy měly stejný náboj jako hudba na festivalu!

Overhead shot of gig showing confetti exploding out from the stage and towards the audience. Photo by Ben Morse.

8. Pohrajte si s kompozicí

„Podívejte se na jednu věc z několika úhlů pohledu,“ říká Ben. „Skloňte se až k zemi. Dostaňte se na nějaké vyvýšené místo, pokud je to možné. Jestli narazíte na svérázné umělecké instalace, pohybujte se v jejich okolí, protože lidé se s nimi rádi fotí. Můžete tak fotografovat lidi, kteří se kolem nich pohybují. Můžete dělat spoustu skvělých věcí. Na jednom festivalu jsem pořídil fotografii hudebníka, který se rozehrával mezi stromy. Stromy jsou vlastně svislé linie, které přitahují oko, takže jsou přirozeně fotogenické. Dívejte se po takových tvarech a liniích, které jsou přirozenou součástí prostředí festivalu, protože dělají fotografie zajímavými.“

Ben dodává, že fotoaparát s výklopnou obrazovkou, například obrazovkou na fotoaparátu Canon PowerShot SX740 HS otočnou ve 180°, nebo otočný displej s dotykovou obrazovkou fotoaparátu Canon EOS M50, se může při hledání kreativních úhlů doopravdy hodit. „Mým nejstarším trikem je snížit se až k zemi. Ale pokud máte výklopnou nebo otočnou obrazovku, nemusíte si sedat na zem nebo dřepat – stačí fotoaparát držet nízko.“

A guitarist practices among some trees. Photo by Ben Morse.

9. Zachyťte atmosféru

Když před vaším fotoaparátem lidé mávají rukama, co kdybyste zkusili tyto detaily zachytit, místo abyste se zlobili? Tleskající ruce nad hlavami diváků nejlépe popíšou atmosféru koncertu. „Pokud jste uprostřed davu, jste vlastně uprostřed obrovského moře tváří a rukou. Někdy jsou osvětlené, někdy jsou napůl osvětlené, někdy jsou vidět jen jejich obrysy,“ říká Ben. „Pokud jste uprostřed davu a čekáte na správný okamžik, můžete pořídit pár opravdu zajímavých snímků tím, že si pohrajete se siluetami. Zažil jsem jeden okamžik, kdy chlápek přede mnou tleskal s rukama nad hlavou. Nechal jsem ho vyvádět a neustále jsem se pokoušel vyfotit kapelu mezi jeho tleskajícími dlaněmi. Byla to zábavná výzva.“

Pokud chcete pořídit snímek s obrysy rukou zaostřený na kapelu, Ben doporučuje nastavit na fotoaparátu vysokou citlivost ISO, použít vysokou rychlost závěrky a zaostřit na pódium. Rytmicky mačkejte spoušť a zkuste pořídit sérii snímků mezi tlesknutími. Oba fotoaparáty, Canon PowerShot SX740 HSCanon EOS M50, jsou vybaveny režimem kontinuálního snímání, který můžete použít k pořízení sekvence snímků rychlostí několik snímků za sekundu.

„Nemusíte si dělat starosti s neustálým kontrolováním snímků. To můžete udělat, až se vrátíte domů. Pokud jste propásli okamžik, není třeba to kontrolovat. Za tu dobu, co se na snímek díváte, vám mohl uniknout úplně jiný okamžik,“ říká Ben. „Místo toho zkuste co nejvíce fotografovat a buďte připraveni se přizpůsobit tomu, co se kolem vás děje. Pokud si užíváte hudební vystoupení a dobře se bavíte, nebude vám vadit, že až celá akce skončí, budete se muset prokousat třeba 500 snímky.“

A band perform on stage, with audience hands waving and clapping. Photo by Ben Morse.

10. Vytiskněte si své snímky

„Jednou z věcí, které rád při svých cestách dělám, je, že si s sebou vozím malou tiskárnu s funkcí okamžitého tisku, abych mohl vytisknout snímky z předchozího dne či dvou a nechat je v šatně určené pro kapely. Hudebníci to mají rádi, protože se jinak nedostanou k tomu, co vidím já,“ říká Ben.

„Pokud se chystáte na festivalu strávit několik dní, doporučuji, abyste si s sebou vzali přenosnou tiskárnu Canon Zoemini, kterou necháte ve stanovém městečku. Vytiskněte snímky pořízené ve stanovém městečku či na některých vystoupeních a vystavte je kolem svého stanu,“ dodává Ben. Chcete-li používat tiskárnu, ujistěte se, že máte snímky, které chcete vytisknout, ve svém chytrém telefonu nebo tabletu (můžete je přenést pomocí připojení Wi-Fi nebo Bluetooth a připojit se k aplikaci Canon Camera Connect). Poté otevřete aplikaci Canon Mini Print a vytiskněte snímek přímo z telefonu na tiskárně Canon Zoemini. Aplikace Canon Mini Print dokonce umožňuje přidat filtry, rámečky, kresby, text a další zkrášlující prvky, které na vaše přátele udělají skutečný dojem.


Autor: Matthew Bowen

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky