KREATIVNÍ TISK

Mimozemské: papírové modely s vesmírnou tematikou

Vydejte se ke hvězdám s webem Canon Creative Park, tiskárnou PIXMA, papírem, nůžkami a trochou lepidla.
Papírový model astronauta sedí na dřevěném stole, obklopený dalšími šablonami papírových modelů s vesmírnou tématikou z webu Canon Creative Park.

Dětské fáze zájmů se mohou měnit velmi náhle, a proto je skvělé objevovat nová nadšení pomocí recyklovatelné tvorby. Creative Park, který je k dispozici jako webová stránkaaplikace, je fantastický bezplatný zdroj, kde najdete tisíce šablon a nápadů na tvorbu z papíru. Nadšenci ohledně vesmíru si zde mohou vybrat z mnoha možností vhodných pro tvůrce všech věkových kategorií a úrovní dovedností, od jednoduchého modelu sluneční soustavy až po složitě propracovanou repliku vozítka Curiosity z Marsu.

Sestavování papírových modelů nabízí také možnost vzdělávání prostřednictvím aktivit, které pomáhají rozproudit v dětských hlavách různé otázky a podněcují představivost, takže hry s vesmírnou tematikou budete hrát ještě několik týdnů. Kosmickou tvorbu můžete dokonce spojit s nadcházející astronomickou událostí, jako je superúplněk, zatmění nebo roj meteoritů.

Mike a Gen Sidawayovi a jejich tři děti – Chloe, Halle a Luke – se o vesmír vážně zajímají, a tak se nemohli dočkat, až se předvedou s výběrem astronomických návrhů. Podívejte se, jak se jim dařilo.

Plánování mezihvězdného dobrodružství

Rodina sedí kolem konferenčního stolku, na kterém leží tiskárna Canon PIXMA a výběr papírových modelů s vesmírnou tématikou ze šablon Creative Park.

„Nejenže to byl krásný způsob, jak společně strávit čas, ale také mi to připadalo opravdu užitečné,“ říká Gen, na snímku s Mikem, Chloe, Halle a Lukem. „Myslím, že příště vyzkouším šablony na výstřižkové album, ale je tu také spousta sezónních dekorací, které bych chtěla udělat.“

Stejně jako většina možností tvorby z papíru, které najdete na webu, nevyžaduje Creative Park ani výběr vesmírných modelů žádné speciální vybavení. Jen si nezapomeňte zkontrolovat návod u každé vybrané šablony, protože někdy bude potřeba použít například provázek, gumičky nebo barevné tužky. Zde je seznam obecného vybavení, které budete potřebovat:

Vyberte si vesmírnou šablonu

Člověk si na notebooku prohlíží šablony s vesmírnou tématikou na webu Canon Creative Park. Vedle notebooku je balík fotopapíru Canon a za ním na poličce leží tiskárna Canon PIXMA a sestavený papírový astronaut.

Gen a Mike použili hodnocení ve formě hvězdiček uvedené u jednotlivých šablon na webu Creative Park jako vodítko při rozhodování, jaká tvorba bude nejlépe vyhovovat úrovni dovedností jejich dětí. „Prostě se mi líbí, kolik různých šablon tam je,“ říká Gen. „Holky už si vybraly několik domečků pro panenky, které chtějí vyrobit, a Lukovi se líbí, jak vypadají papíroví dinosauři.“

Vybrat si, který vzor chcete odvážně prozkoumat, zní docela jednoduše, ale může to být těžší, než si myslíte. Na výběr jsou totiž desítky možností papírových modelů inspirovaných vesmírem. Zatímco zářivě barevná závěsná dekorace Měsíce potěší menší děti, řada raket, jako je Saturn V nebo souprava raketoplánu, by měla inspirovat starší děti k učení během vyrábění. Rozhovor o tom, co by vaše dítě chtělo postavit, je skvělým způsobem, jak začít zkoumat toto téma – od planet v naší sluneční soustavě až po fungování kosmické lodi. Možná se i sami něco dozvíte!

Každá papírová šablona je označena hvězdičkami, které udávají úroveň obtížnosti, a informacemi o tom, jak dlouho by výroba měla zhruba trvat. Sidawayovi mají děti různého věku, takže bylo důležité, aby vybírali chytře. „Hodnocení bylo opravdu užitečné,“ vysvětluje Gen. „Creative Park je obrovský a je v něm velký výběr, takže nám pomohlo rozhodnout, co bude pro každé dítě nejlepší. Každý si tu opravdu našel to svoje.“

Připravte se na tisk

Ruka drží okraj šablony Creative Park vycházející z tiskárny Canon PIXMA, která leží vedle sestavených papírových modelů s vesmírnou tématikou.

„Byl jsem opravdu ohromen tím, jak jednoduché bylo zprovoznit tiskárnu Canon PIXMA TS7650i. Stačí ji zapojit a doslova vám řekne, co máte dělat,“ říká Mike. „Samotný tisk byl také neuvěřitelně jednoduchý, ať už jsme použili aplikaci pro chytrý telefon, nebo počítač.“

Až si vyberete návrh, zvolte tisk a během několika sekund budete mít šablonu připravenou k práci. Mike říká, že se mu líbil pohodlný tisk přímo z chytrého telefonu prostřednictvím aplikace Creative Park. „Vyzkoušeli jsme tisk přímo z aplikace i z počítače a zjistili jsme, že oba způsoby jsou opravdu snadné a intuitivní,“ dodává. „Stačí postupovat podle jednoduchých pokynů a zbytek už zařídí tiskárna.“

Šablony se vytisknou během několika sekund a díky dlouhotrvajícímu inkoustu PIXMA v tiskárně okamžitě zasychají na dotek. „Byla jsem moc ráda, že se šablony vytiskly tak rychle, protože to znamenalo, že každé dítě mělo co dělat,“ říká Gen. „V opačném případě by se muselo dlouho čekat, takže by se děti začaly nudit a možná by odešly dělat něco jiného. Také díky matnému fotografickému papíru Canon, který jsme použili, se inkoust pěkně usadil a nerozmazával se.“

Sestavení šablon

Matka pomáhá synovi nůžkami vystřihnout papírovou šablonu s vesmírnou tématikou z webu Canon Creative Park.

Do stavby papírových modelů s vesmírnou tématikou se zapojil každý člen rodiny, od stříhání a obtahování okrajů až po skládání a lepení.

Dvě děti sedí u stolu, jedno drží brožurku s fakty o Slunci a druhé sestavenou šablonu z Creative Parku.

Slunce je od Země vzdáleno 149 milionů kilometrů – to je jen jeden z mnoha faktů týkajících se vesmíru, které se děti Sidawayových dozvěděly při ručním vyrábění.

Jakmile je šablona vytištěná, je čas ji vystřihnout a složit. Můžete použít nůžky nebo pro pokročilejší šablony vyřezávací nůž a podložku na řezání. Nezapomeňte po složení obtáhnout čáry, aby si šablony udržely tvar, a postupujte podle seznamu pokynů krok za krokem, který je u většiny šablon přiložen. „Prostudujte si předlohy a předem si rozmyslete, kdo dostane na starost který kousek,“ říká Mike.

Gen dodává: „Můj osvědčený tip je použít na obtahování dílů staré pero, ve kterém došel inkoust, a pravítko. Papír se neprořízne úplně, ale přesto vznikne dostatečně hluboká rýha – a nezapomeňte to udělat před lepením.“

K upevnění šablon k sobě můžete použít lepidlo PVA, tavnou pistoli, lepicí tečky, ekologickou alternativu lepidla nebo dokonce lepicí pásku – použité lepidlo může také rozhodnout o tom, zda budou vaše výtvory recyklovatelné. Některé šablony bude možná nutné po dobu schnutí fixovat svorkami nebo kolíčky, aby si zachovaly tvar. Gen doporučuje použít rychleschnoucí lepidlo nebo i tenkou oboustrannou pásku, která proces lepení urychlí.

Chcete-li posílit sebevědomí dítěte, dovolte mu, aby se s některými úkoly vypořádalo samostatně, zatímco jiné modely vyrobíte společně, abyste posílili vzájemné vazby v rodině. Tuto strategii použili Mike a Gen a jejich dcera Chloe prohlásila, že se jí to velmi líbilo. „Ve škole jsme se učili o vesmíru, ale při stavbě modelu Slunce s maminkou jsem se dozvěděla věci, které jsem neznala. Bylo také velmi příjemné trávit čas společně jako rodina a něco tvořit.“

Kromě modelu Slunce a doprovodné brožury s fakty pracovaly Chloe a Gen na složitějším astronautovi, zatímco Mike pomáhal Halle a Lukovi s diorámaty MarsuMěsíce. „Mladší děti si užívaly všechno to vystřihování a lepení, ale myslím, že nejvíc ze všeho je bavilo hrát si s astronautem na sadách diorámat, když bylo všechno hotové,“ říká Mike.

Můžete si začít hrát

Člověk umisťuje papírový model Slunce vytvořený podle šablony Creative Park na poličku.

„Jsem velmi překvapená, ale zároveň šťastná, jak moc jsme si jako rodina užili společné vyrábění těchto vzdělávacích a zábavných papírových modelů,“ říká Gen. „Nejenže si s nimi děti stále hrají, ale pořád mluví o tom, jak moc je bavilo je tvořit.“

Dítě umisťuje papírového astronauta do diorámatu Měsíce v Creative Parku.

Stavění šablon papírových modelů z  Creative Parku je nejen zábavnou a obohacující rodinnou činností, ale s modely si můžete hrát znovu a znovu. Halle a Luke strávili celé hodiny hrou na to, jak astronaut zkoumá nové planety.

Až budou všechny práce hotové a lepidlo zaschne, pohodlně se usaďte, obdivujte své vlastnoruční výtvory a vaše vesmírné dobrodružství může začít. „Hrát si s kosmonautem nás moc bavilo,“ říká nadšeně prostřední Halle. „Hrajeme si na to, jak prožívá dobrodružství po celém domě a skáče z planety na planetu. Líbí se mi, kolik detailů je na modelu a jak můžete pohybovat rukama a nohama.“ Nejmladší Luke dodává: „Líbí se mi, když s ním létám vzduchem.“

Gen říká, že kromě hraní budou nové vesmírné modely skvělým doplňkem do dětských pokojů. „Diorámata vypadají na poličkách velice poutavě, navíc jsou to všechno věci, se kterými si mohou hrát znovu a znovu.“ Nemluvě o tom, že představují hřejivou, hmatatelnou vzpomínkou na příjemně strávený společný čas s rodinou.

Takže až se vaše dítě příště podívá na širou noční oblohu a zeptá se vás, co je tam nahoře, využijte Creative Park k tomu, abyste podnítili jeho touhu po poznání a probudili jeho představivost. Možná vás inspiruje k tomu, abyste si vytiskli, co vidíte dalekohledem, nebo abyste si vyfotografovali planetu, hvězdu či družici a porovnali si je. Podívejte se na naši stránku ve službě Pinterest, kde najdete další inspiraci k tvorbě z papíru, a nezapomeňte sdílet své mimozemské výtvory na sociálních sítích pomocí hashtagu #MadeWithPIXMA.

Napsala Natalie Dentonová

Související produkty

 • PIXMA TS7650i

  Tiskárny pro domácnosti

  PIXMA TS7650i

  Rychlá a vysoce kvalitní tiskárna, která díky své kompaktní velikosti a jednoduché použitelnosti bez obtíží zapadne do vašeho domácího života.
 • Tiskárny pro domácnosti

  Řada PIXMA TS8750

  Tiskněte ostré dokumenty a nádherně barevné fotografie pomocí vysoce kvalitní a snadno použitelné multifunkční tiskárny s 6 inkousty, která je vhodná pro celou rodinu
 • Inkoustové tiskárny

  Matte Photo Paper MP-101

  Matný fotografický papír Matte Photo Paper umožňuje tisk vysoce kvalitních fotografií, grafiky a textu s matným povrchem. Papír je také vhodný pro kreativnější použití, jako jsou blahopřání, výstavy a umělecká díla.
 • Související články