Paddling-Johnny-Haglund.jpg

Zakomponováním lidí dodáte novou dynamiku

Norského fotografa Johnnyho Haglunda vždy přitahovala divoká, odlehlá, mystická místa. Po absolvování technického vzdělání si velmi rychle uvědomil, že není předurčen k tomu, aby trávil život prací mezi čtyřmi zdmi.

V roce 1994 strávil 42 dnů v džungli Nové Guineje a následně publikoval svůj první článek. Od té doby šla jeho kariéra od úspěchu k úspěchu. Nyní, s 500 články a pěti knihami na kontě, pracuje na plný úvazek jako fotograf a spisovatel na volné noze.

Jeho snímky zachycují intimní lidské emoce i dechberoucí panoramata a zviditelňují detaily či struktury, které jiní nevidí. Vtahuje diváky do dalekých světů. Vysvětlí nám, jak vznikly některé jeho snímky, a jak můžete zakomponováním lidí do snímku dosáhnout nového, dynamického působení.

© Johnny Haglund – Cestovatel společnosti Canon. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III s objektivem EF 24-70mm f/2.8L II USM; expozice 1/250 s, f/13, ISO 125.

„Průzračná voda a modrá obloha – klidně by to mohlo být někde u Středozemního moře. Ale toto jsou Lofoty v Norsku, místo známé teplotami pod bodem mrazu. Na tomto snímku jsem zachytil svou nejmladší dceru, jak se šplouchá v ledové vodě.“

© Johnny Haglund – Cestovatel společnosti Canon. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III s objektivem EF 24-70mm f/2.8L II USM; expozice 1/200 s, f/14, ISO 500.

„Na tuto fotografii lodi MS Polarlys jsem chtěl dostat trochu dynamiky. Do levé části snímku jsem proto zakomponoval své nejmladší děti, abych ho trochu oživil. Všiml jsem si také několika racků, kteří nad nimi létali, s pořízením fotografie jsem tedy počkal, dokud jeden z ptáků nepřiletí přesně na místo, které jsem chtěl. Loď je známým monumentem doku v Svolvær v Norsku.“

© Johnny Haglund – Cestovatel společnosti Canon. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III s objektivem EF 24-70mm f/2.8L II USM; expozice 1/80 s, f/13, ISO 800.

„Když na jasné letní obloze v Troms County v Norsku celou noc svítí slunce, může to být se spaním těžké. Jedné noci jsem se proto vydal se svou ženou rybařit. Na tomto snímku se prochází po skaliscích a hledá vhodné místo, kde by mohla nahodit udici. Vpravo jsem na fotografii zachytil i nízké půlnoční slunce, abych ukázal, jak exotické a krásné umí Norsko být.“