DIVOKÁ ZVÍŘATA

Fotografování divoké přírody: profesionál a amatér testují objektiv Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Fotograf přírody Guy Edwardes se s nadšeným amatérským fotografem Petem Lauem podělil o nejlepší tipy pro pořizování působivých snímků divoké přírody objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.
Puštík vousatý s nápadně žlutýma očima se dívá přímo do fotoaparátu na snímku, který pořídil Guy Edwardes s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Fotografování divoké přírody je žánr jako žádný jiný. Každý okamžik ukrývá příležitost odhalit něco výjimečného, avšak skutečná krása tohoto žánru spočívá v tom, že si jej může vyzkoušet každý. Vášnivý amatérský fotograf a bývalý hasič Pete Lau to potvrdil během fotografování divoké přírody a krajiny s profesionálním fotografem Guyem Edwardesem v ptačím parku Hawk Conservancy Trust v Hampshire ve Velké Británii.

Pete a Guy byli jedni z prvních, kdo použili objektiv Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, lehký superteleobjektiv s ohniskovou vzdáleností až 800 mm, který je ideální pro fotografování zvířat a ptáků z jakékoli pozice a bez jejich rušení. Objektiv je určen pro opravdové nadšence a nabízí rozsah clony f/6,3 až 9, optický stabilizátor obrazu s rozsahem 5,5 EV a bleskově rychlé automatické zaostřování, které zajišťuje čisté a ostré snímky bez ohledu na prchavost okamžiku. Objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM je navržen tak, aby odolával proměnlivému počasí a byl odolný proti prachu a vlhkosti stejně jako profesionální objektivy Canon řady L. Je také vybaven bílou reflektivní vrstvou umožňující spolehlivý optický výkon při fotografování v žáru slunce.

„Největší předností tohoto objektivu je jeho rozsah,“ říká Pete, který dříve k zachycení vzdálených objektů používal objektivy Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USMRF 800mm F11 IS STM. „Rozsah 200 až 800 mm je prostě neuvěřitelný a možnost použít pouze jeden objektiv na objekt, který je v jednu chvíli vzdálený několik metrů, ale hned vzápětí o 40 m dál, mi dává mnohem větší flexibilitu než střídání dvou objektivů. Objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM nabízí vynikající výsledky, výjimečné možnosti a skutečně výhodný poměr ceny a výkonu.“

Snímek hlavy fotografa divoké přírody Peta Laua.

Pete Lau

Pete ochrnul v roce 2014 po nehodě na horském kole od hrudníku dolů a nyní se pohybuje na invalidním vozíku. Navzdory přetrvávajícím bolestem v sobě objevil vášeň pro fotografování divoké přírody a nyní provozuje webové stránky, kde nabízí rady, jak se mohou lidé s poruchami mobility dostat do přírody.

„Nízká hmotnost byla prvním překvapením u objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM,“ dodává Guy. „Je relativně kompaktní a na danou ohniskovou vzdálenost extrémně lehký. Skutečnost, že fotografuje až do světelnosti f/9, je poměrně dobrým kompromisem, pokud jde o typ snímku, který můžete pořídit, vzhledem k hmotnosti a velikosti, kterou ušetříte.“

Guy se rozhodl zkombinovat objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM se svým fotoaparátem Canon EOS R5, zatímco Pete jej spároval s fotoaparátem EOS R7. Guy a Pete se zde podělí o své zkušenosti s fotografováním dravých ptáků. Přestože použili objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM k fotografování dravců, jejich lekce můžete využít při fotografování všech zvířat.

Snímek obličeje a hlavy fotografa divoké přírody a krajiny Guye Edwardese.

Guy Edwardes

Guy se již téměř 30 let profesionálně zabývá fotografováním krajiny a přírody. Fotografuje především divoká zvířata a přírodu v Británii, ale pořádá také workshopy po celém světě. Do fotografických archivů dodal tisíce snímků.

1. Fotografujte v úrovni očí zvířete

Raroh jižní stojí v trávě a roztahuje křídla na fotografii Peta Laua, pořízené objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Protože Pete nemůže stát, klečet ani vstát z invalidního vozíku a vrátit se na něj, musela dvojice najít kreativní způsob, jak fotografovat ptáky na zemi, jako například tohoto raroha jižního. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R7 s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM při nastavení 800 mm, 1/1 600 s, f/9 a ISO 1600. © Pete Lau

Fotoaparát Canon s nasazeným objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, který drží nízko nad zemí člověk na invalidním vozíku.

„Guy navrhl, abych vyklopil dotykový displej fotoaparátu Canon EOS R7 s variabilním úhlem natočení a zapnul Živý náhled,“ vysvětluje Pete. „Opatrně jsem spustil fotoaparát k zemi a druhou rukou jsem ho ovládal. Když byl dotykový displej namířen nahoru směrem ke mně, podařilo se mi záběr pořídit.“

Guy nejraději fotografuje zvířata ve výšce jejich očí. „Pokud je objekt na trávě, písku nebo vodě, lehnu si na zem nebo fotografuji z nejnižšího možného úhlu,“ vysvětluje. „Získáte pěkný rozptyl v popředí a pozadí se mnohem rychleji rozostří. Dokonce i malé posunutí o 15 až 30 cm může výrazně ovlivnit vzhled snímku. Při fotografování dravců to také umožní skrýt kroužky [připevněné k nohám ptáků].“

Dostat se na zem nebylo pro Peta možné ani s Guyovou pomocí. Naštěstí dvojice našla řešení – pomocí dotykového displeje s variabilním úhlem natočení fotoaparátu Canon EOS R7. „Pete dokázal fotografovat z velmi nízkého úhlu, když držel kameru přes bok invalidního vozíku a používal obrazovku,“ sděluje Guy. „Dostal se tak na 30 cm od země a to úplně změnilo charakter jeho snímků.“

Pete, který je nadšeným amatérským fotografem již několik let, říká, že to není něco, co by normálně dělal. „Je to skvělé, protože mi to poskytlo mnohem větší flexibilitu,“ říká.

2. Změňte perspektivu a najděte lepší pozadí

Dva fotografové, z nichž jeden je na invalidním vozíku, pořizují snímky na mýtině obklopené stromy. Používají fotoaparáty Canon s připevněným objektivem RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Kromě toho, že je objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM neuvěřitelně všestranný, je na objektiv s tímto rozsahem zoomu poměrně kompaktní a lehký, takže je vhodný nejen pro začátečníky a amatérské fotografy, ale i pro ty, kteří mají problémy s mobilitou, jako je Pete.

Puštík vousatý sedí na větvi stromu a dívá se přímo do fotoaparátu. Snímek pořídil Guy Edwardes objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

„Není nutné, abyste se hodně hýbali, když chcete získat zajímavé pozadí,“ říká Guy. „Pete jen posunul invalidní vozík asi o tři centimetry na stranu, a to stačilo k tomu, aby se změnilo pozadí a získal použitelný záběr.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM při nastavení 600 mm, 1/640 s, f/8 a ISO 3200. © Guy Edwardes

„I když máte opravdu skvělý objekt, jako je sova, někdy to nestačí. Musíte přemýšlet i o pozadí,“ říká Guy a vysvětluje, že i malý pohyb může znamenat velký rozdíl. „Dosah 800 mm objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM poskytuje velmi úzké zorné pole, takže stačí jen mírně posunout tělo, abyste úplně změnili pozadí.“

Pete byl příjemně překvapen, že nepatrná změna polohy jeho vozíku mu umožnila výrazně zlepšit kompozici záběrů. „Myslel jsem, že se budu muset posouvat daleko, ale tak to není,“ říká. „Nejprve jsem pořizoval snímky s nepřehledným pozadím, ze kterého tu a tam trčely větvičky, ale stačilo se posunout o pár centimetrů doleva nebo doprava a byl to velký rozdíl.“

3. Použijte nejdelší možný dosah

Snímek orla savanového v letu s rozostřeným pozadím. Pořídil Guy Edwardes objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

„Čím větší je ohnisková vzdálenost, tím rychleji se prvky v pozadí a v popředí rozostří, zatímco objekt zůstane ostrý,“ vysvětluje Guy. „Čím dále jste od svých objektů, tím menší je pravděpodobnost, že je budete rušit.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM a nastavením 455 mm, 1/2 500 s, f/8 a ISO 1000. © Guy Edwardes

Karančo chocholatý vyfotografovaný v letu s rozmazaným pozadím. Pořídil Pete Lau s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM pokrývá ohniskovou vzdálenost 200–800 mm a je ideální pro fotografy, kteří hledají všestranný objektiv pro fotografování divoké přírody. „Jako amatér si nemohu dovolit investici do speciálních objektivů s ohniskovými vzdálenostmi 500, 600 a 800 mm,“ podotýká Pete. „Ale objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM mi poskytuje flexibilní rozsah a možnost pořizovat snímky, kterých jsem předtím nemohl dosáhnout.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R7 s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM při nastavení 742 mm, 1/8 000 s, f/9 a ISO 1250. © Pete Lau

Guy často používá k fotografování divoké zvěře objektiv Canon RF 600mm F4L IS USM s telekonvertorem Canon RF 1.4x, ale byl ohromen 800mm dosahem objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM. „Objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM zaostřuje se sledováním výborně i za slabého osvětlení,“ podotýká. „Rychlejší automatické zaostřování je na takovou vzdálenost skvělá věc. Představte si, že fotografujete ptáka letícího proti vám objektivem s ohniskovou vzdáleností 800 mm. Bude to daleko a automatické zaostřování se musí posunout jen o malý kousek, aby ho sledovalo. Aby byl pták v záběru stejně velký s objektivem s ohniskovou vzdáleností 300 mm, musel by být mnohem blíž k vám. To znamená, že se prvek objektivu musí pohybovat stále rychleji, aby byl zaostřený. V podstatě platí, že čím delší je ohnisková vzdálenost, tím snadněji funguje zaostřování a tím je účinnější.“

Ohnisková vzdálenost 800 mm objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM měla pro Peta i další výhody. „Největší frustraci cítím, když se nemůžu přiblížit k objektům,“ říká. „Když jsem na stezce nebo cestě, jsem fyzicky omezen na tento prostor. Když sjedu z cesty, hrozí, že spadnu z vozíku, takže mít takový rozsah ohniska je pro mě něco neuvěřitelného. Můžu se dostat blíž než kdykoli předtím.“

Spojení objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM s fotoaparátem se snímačem APS-C, jako je EOS R7, je obzvláště výhodné, protože menší snímač účinně ořízne snímek a zvýší dosah objektivu. Na konci rozsahu ohniskové vzdálenosti 800mm objektivu poskytuje snímač APS-C stejné zorné pole jako při fotografování s teleobjektivem s ohniskovou vzdáleností 1 280 mm na plnoformátovém fotoaparátu.

Guy dodává, že další skvělou věcí na objektivu je jeho rozsah zoomu. „Pokud se snažíte najít ptáka na obloze a přiblížíte se až na 800 mm, bude obtížné ho vidět,“ vysvětluje. „Začněte s přiblížením objektivu na 300 nebo 400 mm, abyste mohli objekt najít, a potom zoomujte na 800 mm, abyste získali záběr zaplňující celý snímek.“

4. Fotografujte z ruky, abyste byli flexibilnější

Fotograf Guy Edwardes drží fotoaparát Canon s nasazeným objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Podle Guye je při držení dlouhého objektivu, jako je Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, nejdůležitější umístění rukou. Aby bylo možné dosáhnout maximální flexibility, doporučuje Guy uchopit objektiv co nejníže, podepřít jej dlaní zespodu a prsty natáhnout dopředu, abyste mohli nastavit kroužek zoomu.

Peter Lau drží fotoaparát Canon s připojeným objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Guy a Pete byli příjemně překvapeni kompaktní velikostí objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM. „Normálně bych nebyl schopen používat objektiv s ohniskovou vzdáleností 800 mm, protože je příliš velký a těžký, ale objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM je neuvěřitelně lehký,“ říká Pete.

Guy doporučuje nechat stativ doma, pokud chcete zachytit rychle se pohybující tvory. „Fotografování z ruky vám poskytne flexibilitu, pokud se potřebujete rychle přesunout na jiné místo,“ vysvětluje. „Jediný problém je, když fotografujete s těžkým teleobjektivem, protože takovou váhu dlouho neudržíte.“

Pete si obvykle jako stabilizátor vybírá monopod, který mu pomáhá také s hmotností jeho vybavení, ale Guy mu ukázal novou techniku. „Když si podepřu lokty a opřu si je o břicho, tak mám při sledování pohybujícího se objektu mnohem větší flexibilitu. S monopodem jsem omezen na tuto úroveň,“ vysvětluje. „Objektiv RF 200-800mm F6.3-9 IS USM je tak lehký, že s ním můžu manipulovat jednou rukou, zatímco u některých objektivů je to jako vzpírání.

„Design je také velmi dobře promyšlený,“ dodává. „V podstatě se ke všemu dostanu prstem a palcem. Na superteleobjektiv je pěkný a kompaktní.“

5. Naučte se zmrazit rychlý pohyb

Snímek výra bělavého v letu na snímku Peta Laua, pořízený objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Petovi se podařilo tento snímek výra bělavého v letu zachytit díky použití vysoké rychlosti závěrky. „Je to jediná sova, která má růžová oční víčka,“ sděluje. „Kontury na křídlech jí pomáhají změnit pozici a směr letu, což bylo úžasné pozorovat. Byl jsem vděčný zejména za automatické zaostřování s detekcí zvířecích očí, které u fotoaparátu EOS R7 fungovalo výborně.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R7 a objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM při nastavení 200 mm, 1/2 700 s, f/6,3 a ISO 100. © Pete Lau

Sova pálená roztahuje křídla uprostřed letu na snímku, který pořídil Guy Edwardes objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Optický stabilizátor obrazu s rozsahem 5,5 EV objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM spolupracuje s vestavěnou stabilizací obrazu ve fotoaparátu EOS R7 a poskytuje stabilizaci s rozsahem až 7,5 EV. Umožňuje rychle reagovat a pořizovat při fotografování z ruky snímky ptáků v letu bez rozhýbání. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R7 s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM při nastavení 481 mm, 1/4000 s, f/8 a ISO 800. © Guy Edwardes

Při fotografování divokých zvířat Guy doporučuje používat vysokou rychlost závěrky. „Fotografujte rychlostí 1/2 500 s nebo rychleji, i když jde o ptáka sedícího na větvi,“ říká. „Kdyby náhle vzlétl, budete připraveni.“

Vysoká rychlost závěrky nejenže zmrazí pohyb zvířete, ale Peteovi také pomáhá kompenzovat nedostatek pohyblivosti. „Jsem vlastně dost nestabilní,“ vysvětluje. „Od hrudníku dolů nemám žádnou kontrolu nad tím, co dělá moje tělo, takže se mi fotoaparát hodně třese. Zvýšení rychlosti závěrky kompenzuje ptáka i mě. Optická stabilizace obrazu na objektivu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM je prostě fenomenální. Pro lidi s postižením, jako jsem já, je to obrovský rozdíl.“

Guyovi se pracovalo dobře při citlivosti ISO 6400, aby zajistil vysokou rychlost závěrky zejména ve stinných lesích, kde byla nízká úroveň světla. „Myslím, že lidé se příliš obávají vysokých hodnot citlivosti ISO a šumu,“ objasňuje. „Raději budu mít ostrý a jasný snímek s trochou šumu, který můžu později vyřešit pomocí softwaru, než abych o záběr přišel úplně.“ Navíc díky vysokému výkonu citlivosti ISO a technologiím pro redukci šumu v moderních fotoaparátech můžete dosáhnout čistších snímků při vyšších hodnotách ISO, než byste očekávali.

Detailní snímek orla bělohlavého s otevřeným zobákem, pořízený Petem Lauem objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

„Tento obrovský orel bělohlavý byl ve výběhu blízko plotu, takže jsem se rozhodl pro portrét, abych zjistil, jak objektiv vykreslí detaily,“ vysvětluje Pete. „Výsledky mluví samy za sebe, stejně jako zobrazené barvy.“ Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R7 s objektivem Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM a nastavením 338 mm, 1/400 s, f/8 a ISO 100. © Pete Lau

Guyovy techniky, Petova zkušenost a objektiv, jako je Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM s všestranným rozsahem zoomu a působivými možnostmi, vám pomohou dostat se o krok blíž k zachycení nezkrotné krásy světa přírody, ať už fotografujete ptáky nebo šelmy. „Prostě to zkuste,“ radí Pete. „Zvládne to každý. Vyjděte ven a zjistěte, co dokážete.“


Napsala Natalie Dentonová

Související produkty

Související články

  • FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

    Tipy pro fotografování divoké zvěře

    Profesionálka Dani Connorová se podělí o své nejlepší rady pro úspěch v oboru s ambiciózním mladým fotografem divoké zvěře.

  • DIVOKÁ ZVÍŘATA

    Jak fotografovat ptáky

    Tipy a nejlepší výbava pro začátečníky na fotografování ptáků.

  • FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

    Nejlepší objektivy pro fotografování divočiny

    S těmito objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností a objektivy se zoomem pořídíte úžasné snímky divokých zvířat a ptáků.

  • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

    Jak si vybrat objektiv

    Vše, co potřebujete vědět o objektivech, od typů objektivů až po funkce, které byste měli hledat.