VIDEO

5 způsobů, jak vylepšit videa na sociální sítě

Chcete vylepšit své sociální sítě? Čtyři tvůrci obsahu sdílejí tipy na vytváření vysoce kvalitních záznamů, které vám pomohou vyniknout online.
Fotoaparát Canon EOS R50 na stativu umístěný na desce stolu zaznamenává ženu v růžovém overalu obklopenou nástroji na výtvarnou tvorbu.

Vzhledem k tomu, že na sociálních sítích videa jednoznačně vedou, jak dosáhnout toho, aby váš obsah vynikl? Pro začátek potřebujete používat správné nástroje na danou práci, a fotoaparát je klíčovým faktorem v kvalitě výstupu. Pokud fotografujete chytrým telefonem, upgrade na fotoaparát, jako je Canon EOS R50, by byl velkým krokem vpřed.

Fotoaparát EOS R50 byl stvořen pro vytváření obsahu a umožňuje vám vyjádřit se novými způsoby. Můžete vytvářet kvalitnější video a zvuk v rozlišení 4K a používat objektivy RF a RF-S k formování vzhledu svého obsahu a dojmu z něj. A můžete využít celou řadu profesionálních funkcí videa, jako je revoluční systém Dual Pixel CMOS AF od společnosti Canon, speciální režim vlogování a bezproblémové připojení k chytrému telefonu.

Jakmile máte tyto nezbytnosti, vše záleží na vaší kreativitě a technikách. Čtyři tvůrci ze sociálních sítí se spoustou sledujících vám pomohou nabídkou tipů pro video. Z Velké Británie je tu influencer v oblasti jídla Martyn Odell a umělecká ředitelka Zeena Shahová; z Francie je to influencerka v oblasti módy a krásy Fatou N'Diayeová a z Německa influencerka v oblasti fitness a výživy Elena Bulkowská. Všichni jsou ve svých aktivitách na sociálních sítích na vrcholu. Zde je pět tipů, jak zlepšit video obsah.

1. Pořiďte záznam v nejlepší kvalitě, které můžete dosáhnout

Fotoaparát Canon EOS R50 na stativu, který natáčí tvůrkyni obsahu Elenu Bulkowskou v oranžovém topu, jak provádí jógovou pozici.

Fotoaparát Canon EOS R50 je vybaven stejným automatickým zaostřováním se systémem Dual Pixel CMOS AF II jako profesionální fotoaparáty se systémem EOS R, například EOS R6 Mark II. „Pomáhá mi dosáhnout nové úrovně,“ říká Elena. „Pokud vytváříte obsah, je důležité, aby byl kvalitní, obraz ostrý a nic nebylo rozmazané, aby barvy zůstaly čisté a krásné.“

Influencerka na sociálních sítích Fatou N'Diayeová má na sobě načechraný hnědý kabát, v ruce drží deštník a stojí na silnici vedle osvětlených průčelí obchodů.

24,2MP obrazový snímač fotoaparátu EOS R50 zaznamenává neuvěřitelné detaily, i když snímáte za slabého osvětlení. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R50 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 45 mm, 1/40 s, f/6,3 a ISO 3200.

„V tvorbě obsahu je ohromná konkurence,“ říká Zeena. „Kvalita obrazu znamená všechno. Chci všem ukázat, co přesně vidím v reálném životě, a inspirovat je zářivou barvou, vířením vody, kapkou inkoustu.“

Fotoaparáty, jako je Canon EOS R50, mají větší snímače než fotoaparáty v chytrých telefonech, což vede k mnohem čistšímu záznamu, zejména za slabého osvětlení. Fotoaparát EOS R50 je také vybaven rychlým automatickým zaostřováním od společnosti Canon a čerpá z desetiletí výzkumu této společnosti v oblasti vědy o barvách, což vede k ostrému obrazu a přirozeným, nádherným odstínům. Dotykový displej s variabilním úhlem natočení umožňuje pořizovat snímky v kreativních úhlech a sledovat se při vlogování, a zároveň stále poskytuje výhody většího snímače. „Je to ohromně užitečné,“ pokračuje Zeena. „Můžete jím otáčet v libovolném směru. Opravdu se hodí k fotografování prostřených stolů nebo výukových videí.“

Navíc s fotoaparátem Canon EOS R50 můžete použít objektivy RF a RF-S od společnosti Canon, a přizpůsobit tak vzhled vašeho obsahu a dojem z něj. „Objektivy EOS R50 a RF vám umožní být kreativní a vytvářet úžasnou mělkou hloubku ostrosti,“ říká Martyn.

2. Rozpoznejte, kdy je lepší na výšku

Fotoaparát Canon EOS R50, umístěný na stativu pro snímání na výšku, natáčí influencera v oblasti jídla Martyna Odella v kuchyni.

Dotykový displej s variabilním úhlem natočení fotoaparátu Canon EOS R50 vám umožňuje natáčet z libovolného úhlu a před online sdílením si tyto záběry prohlédnout v působivých detailech. Fotoaparát EOS R50 je také vybaven režimem Film pro detailní ukázky, který upravuje nastavení zaostření při přepínání mezi záběry na produkt a prezentujícího.

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při vytváření videa je, zda natáčet na výšku, nebo na šířku. Musíte to posoudit správně a záleží na tom, pro kterou aplikaci fotografujete.

Platformy jako TikTok fungují pouze ve svislé orientaci, což znamená, že byste měli snímat na výšku. V opačném případě by bylo nutné zmenšit jakýkoli záběr pořízený na šířku tak, aby odpovídal šířce obrazovky telefonu, nebo jej oříznout po stranách, čímž by se část záběru ztratila.

Krátká videa na YouTube také nejlépe fungují v orientaci na výšku. Pokud ale natáčíte standardní obsah na kanál YouTube nebo Twitch, měli byste typicky snímat na šířku tak, aby obraz odpovídal orientaci počítačových obrazovek a telefonů v režimu celé obrazovky, tak aby váš obsah vypadal profesionálně.

Fotoaparát Canon EOS R50 dokáže automaticky určit, zda snímáte na výšku nebo na šířku, a bude v tomto formátu pořizovat záznam. „Jednou ze skvělých funkcí modelu EOS R50 je, že pozná orientaci fotoaparátu,“ vysvětluje Martyn. „Fotoaparát ví, kdy fotografuji na výšku, takže když importuji záznam do telefonu, můžu jej odeslat přímo na sociální sítě.“

Pokud pořizujete video pro více platforem, můžete během natáčení také zobrazit značky poměru stran pro zvolený poměr stran, abyste mohli scénu správně zachytit. Celý rámeček je stále viditelný, ale vodítka ukazují, kde bude oříznut, abyste mohli zajistit, že záznam bude zobrazovat to, co potřebujete, a to jak na výšku, tak na šířku.

3. Přechody jsou důležité, ale nejlepší jsou jednoduché

Canon EOS R50 – zpomalený záběr

Každý filmař potřebuje vědět, jak vytvořit přechod z jednoho záběru na druhý – a udělat tyto přechody správně je důležité. Nejlepší je, když jsou konzistentní a jemné. Přechody by měly sloužit svému účelu, ale přesto by měly hladce splynout s vaším záznamem.

Zpočátku si jich vyberte jen několik a ty používejte. Začněte základními prvky, jako je například ostrý přechod, kdy jeden záběr střihem přejde na druhý bez aplikovaných efektů, nebo přibližování či oddalování. Možná to zní jednoduše, ale byli byste překvapeni, jak profesionálně mohou vypadat nenápadné přechody.

Přechody s otáčením, kdy se video přetočí do následujícího klipu rychlým otočením o 180 stupňů, nebo pohrávání si s potažením rukou a luskáním prstů jsou také ideální k vytvoření zábavných záznamů na sociální sítě v rychlém tempu.

Pak můžete k základním přechodům přidat důmyslné vrstvy, například střih J-cut, kde se zvuk dalšího snímku spustí dříve, než dojde ke střihu záběru.

Chcete-li rozdělit scény, přidejte záznam z doplňkového materiálu s přidaným zvukem. Záznam rychlostí 120 sn./s ve fotoaparátu Canon EOS R50 je skvělý na vytváření nádherných zpomalených záznamů doplňkového materiálu pro optimalizaci dojmu z videa při úpravách. „Funkce zpomaleného záběru ve fotoaparátu EOS R50 mi umožňuje přidat do obsahu dynamický prvek,“ říká Martyn. „Cokoli, od bublajícího oleje přes záběry nalévání přísad až po zpomalené sekání přísad.“

4. Pravidelně zveřejňujte příspěvky

Ruce držící fotoaparát Canon EOS R50 při přenosu souborů z fotoaparátu do telefonu na stole vedle něj.

Možná vám připadá pravidelné publikování příspěvků při pořizování záznamu v rozlišení 4K obtížné, ale aplikace Canon Camera Connect a možnost automaticky přenášet soubory z fotoaparátu do telefonu usnadňují odesílání přímo z fotoaparátu na sociální sítě.

Vaši sledující chtějí vidět váš život a to, co děláte, takže je důležité zveřejňovat příspěvky často, abyste pro ně byli stále zajímaví. Pravidelné vysílání mají také rády algoritmy sociálních sítí, což znamená vyšší pravděpodobnost, že si vás někdo všimne.

Snažte se psát na TikTok až čtyřikrát denně a alespoň jednou týdně na YouTube. Toto množství může být náročné, takže Fatou doporučuje jednat, jakmile máte inspiraci. „Ráda sdílím věci týkající se aktuálních záležitostí, třeba své záchvaty vzteku i své fantazie,“ říká.

Elena souhlasí: „Snažím se, aby můj obsah byl spontánní, a přizpůsobit jej situaci,“ říká. „Jsem naprosto flexibilní a můžu sdílet celý svůj život.“

„Důvodem, proč se moje komunita masivně rozrostla, je to, že jsem tomu věnoval hodně času,“ dodává Martyn. „Každý den trávím hodiny odpovídáním na komentáře, posílám hlasové poznámky a video zprávy. Chcete-li vybudovat komunitu, musíte do toho vložit energii. Nemůžete očekávat, že vás lidé budou jen tak sledovat.“

I když byste měli pravidelně zveřejňovat příspěvky, je důležité, abyste nezveřejňovali nic jen tak – váš obsah by měl být stále vysoce kvalitní. „Co sdílíte, by mělo odrážet to, kdo jste, protože lidé, kteří vás následují, jsou zvyklí vás vidět – oni vás znají,“ říká Fatou.

5. Vytvořte si vlastní trendy

Influencerka na sociálních médiích Fatou N'Diayeová má na sobě načechraný hnědý kabát a brýle, nese fotoaparát Canon EOS R50 a prochází před pastelově zbarvenými domy.

„Lidé nás mohou inspirovat, ale je rozdíl mezi inspirací a kopírováním,“ říká Fatou. „Když kopírujete lidi, zkopírujete něco, co není vaše, nejste to vy. Vaši sledující nebudou vědět, kdo opravdu jste, protože jeden den jste to, zítra zase ono. Budete kopírovat trendy, místo abyste si vytvořili vlastní.“

„Když se mě někdo zeptá, jaké rady bych dala novým tvůrcům obsahu,“ říká Fatou, „odpovím, že jde o to být sám sebou. To, že někdo jiný pořídil fotografii a měla úspěch, neznamená, že vy dosáhnete stejného efektu. Musíte mít svou vlastní identitu, musíte mít téma, ke kterému máte co říci, ale opravdu zůstávat věrni tomu, kdo jste. Lidé si vás často oblíbí, protože se odlišujete od ostatních.“

Zeena souhlasí: „Zůstaňte věrni sami sobě, buďte jedineční,“ říká. „Mám tolik nápadů a tolik projektů, o které se toužím podělit. Vždycky se objeví další nápad, který nikdo jiný nedělá.“

„Tvůrci obsahu by měli dělat to, co je baví,“ radí Elena. „Pokud neradi sportujete, nesnažte se stát influencerem v oblasti fitness, protože lidé to na vás poznají. Buďte tím, kým jste, bavte se, a pak budete motivovat lidi.“

Výbava, kterou autoři obsahu používají pro svá sociální videa

Ruka držící grip s funkcí stativu Canon Tripod Grip HG-100TBR připojený k fotoaparátu Canon EOS R50 se stereofonním mikrofonem Canon DM-E100.

Grip s funkcí stativu Canon Tripod Grip HG-100TBR je ideální nástroj na tvorbu obsahu, říká Martyn. „Jsem kuchař, co dělá nepořádek, takže je skvělé, že se nemusím bát, že sáhnu na fotoaparát a zašpiním ho. Je také skvělý na vlogování. Můžete natáhnout paži a zachytit tak širší úhly, když jste venku.“

Canon EOS R50
Lehký bezzrcadlový fotoaparát, který si můžete vzít kamkoli, a popustit uzdu spontánní kreativitě. 24,2MP snímač fotoaparátu Canon EOS R50 pořizuje snímky v rozlišení 4K 30p a Full HD rychlostí 120 sn./s a nabízí řadu kreativních předvoleb nastavení, které přímo z fotoaparátu přizpůsobují vzhled a dojem vašeho záznamu. V našem průvodci volbou nejlepších fotoaparátů Canon pro vlogování si můžete prohlédnout některé alternativní možnosti.

Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Zahajte své bezzrcadlové dobrodružství se systémovým fotoaparátem řady EOS R se snímačem APS-C s objektivem, který pokryje všechny vaše potřeby natáčení videí. Lehký a kompaktní objektiv Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM nabízí optický stabilizátor obrazu s rozsahem 4 EV pro stabilní videa natáčená z ruky a k tomu praktický rozsah zoomu 18–45 mm pro každodenní skvělé výsledky.

Stereofonní mikrofon Canon DM-E100
Nedovolte, aby vám nepříjemný zvuk zkazil atmosféru. Stereofonní mikrofon Canon DM-E100 je ideální na vylepšení audio stránky vaší tvorby. Je malý a lehký, takže se dobře hodí k fotoaparátu Canon EOS R50, a napájí se z baterie fotoaparátu. Zachytí jednosměrný stereofonní zvuk, takže je ideální na vlogování do fotoaparátu.

Grip s funkcí stativu Canon HG-100TBR
Natáčejte s jistotou a dejte průchod své kreativitě díky stativovému gripu Canon Tripod Grip HG-100TBR s dálkovým ovládáním, nastavitelnou hlavou a vynikající ergonomií navrženou pro stabilní snímání.

Canon RF 16mm F2.8 STM
Bajonet RF fotoaparátu Canon EOS R50 poskytuje přístup ke všem objektivům RF. Jak porostou vaše zkušenosti, můžete přizpůsobit výběr objektivu své tvořivé estetice. Mimořádně širokoúhlý objektiv RF 16mm F2.8 STM je navržen pro vlogery a ideální pro záběry z fotoaparátu, zatímco jeho vysoká světelnost f/2,8 zajišťuje plynulé a jemné rozostření („bokeh“) pro filmový efekt.

Canon RF 50mm F1.8 STM
Kompaktní a lehký objektiv RF 50mm F1.8 STM s téměř neslyšným zaostřováním je ideální do slabého osvětlení a skvělý ke kreativnímu využití hloubky ostrosti.


Takže pokud jste tvůrcem obsahu, který je připraven posunout svou práci na vyšší úroveň, pak vám rady od našich čtyř profesionálů ze sociálních sítí určitě pomohou vyniknout v davu.

Peter Wolinski

Související produkty

Související články

 • VIDEO

  Jak pořizovat vysoce kvalitní videa jako profesionál

  Kanál Jessie Bakes Cakes (Jessie peče dorty) získal díky svým úžasným videím o jídle více než 100 tisíc sledujících. Jessie zde vysvětluje, jak zvládnout natáčení videí o jídle.

 • VLOGGING

  Jak se stát vlogerem

  Pusťte se do toho a vytvářejte kvalitní vlogy s našimi tipy pro začínající vlogery.

 • TECHNIKY VIDEA

  Tvorba videopříběhu

  10 tipů, které vám pomohou vytvářet působivé mini filmy.

 • VLOGGING

  Nejlepší kamery a objektivy pro vlogging od společnosti Canon

  Společnost Canon vyrábí řadu kamer a objektivů, které jsou ideální pro tvůrce obsahu. Tato příručka vám pomůže najít ideální model přímo pro vás.