TECHNIKY PRO NOČNÍ FOTOGRAFII

Jak fotografovat superměsíc: 8 tipů pro fotografie měsíce jako z jiného světa

Využijte tyto odborné techniky fotografování měsíce a zjistěte, jak pořizovat snímky jednoho z nejúžasnějších úkazů na noční obloze.
Detailní záběr úplňku nad osamoceným stromem v poli.

Měsíc zůstává pro fotografy po celém světě stále podmanivým objektem, zejména pak v těch vzácných chvílích, kdy se objevuje jako superměsíc, či dokonce růžový měsíc. Vyfotit ho v celé jeho kráse však nemusí být snadné. Fotografování jasného objektu, který je od nás tak daleko, může být za slabého osvětlení náročné, stejně jako nastavení kompozice a zaostření při dlouhých ohniskových vzdálenostech. Ale se správnou fotografickou sadou a nastavením expozice můžete pořizovat nádherné detailní lunární fotografie a atmosférické snímky měsíce. Ukážeme vám, jak na to.

1. Tipy na fotografování měsíce – sledujte kalendář

Měsíc za jasné noci s větvemi stromů v popředí.

Měsíc se může pohybovat přesně jako hodinky, ale počasí je nepředvídatelné. Jasná noc je pro lunární fotografie nejlepší, proto se před focením podívejte na předpověď. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM a nastavením 400 mm, 30 s, f/11 a ISO 100.

Úplněk, který vychází vysoko nad linii stromů.

V letech 2021 až 2025 budou čtyři superúplňky ročně, takže k zachycení této úžasné události budete mít spoustu příležitostí. Růžový měsíc se objeví v květnu 2021 a 2022, v listopadu 2022, březnu a září 2025 a v září 2026, přičemž za některými z nich budete muset vycestovat, abyste je viděli. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USMtelekonvertorem RF 1.4x při nastavení 700 mm, 2 s, f/10 a ISO 1000.

V určitých časech je Měsíc během své 27,322denní oběžné dráhy blíže k Zemi. Když taková chvíle nastane společně s dobou úplňku – dobou, kdy jsou Slunce, Měsíc a Země v zákrytu – jsme odměněni větším úplňkem neboli superměsícem. Růžový měsíc je pak ještě vzácnější. Je to okamžik, kdy spolu se superměsícem dojde zároveň také k úplnému zatmění měsíce. To znamená, že Země zcela blokuje přímý sluneční svit, který se tak nedostane k Měsíci, a zůstává pouze světlo odražené od zemské atmosféry, které způsobuje, že se Měsíc jeví růžově načervenalý.

2. Plánujte dopředu

Fotoaparát EOS RP s teleobjektivem je umístěn na stativu a je nastaven tak, aby fotografoval měsíc vycházející nad linií stromů kolem jezera.

Ať už chcete pořídit snímek jasného úplňku vysoko na obloze, nebo zbývající srpek měsíce, můžete si svá data naplánovat podle lunárního cyklu a získat přesně to, co hledáte.

Měsíc vyfotografován mezi stromy, odražené světlo osvětluje pruhy jezera v popředí.

Plánování dopředu také znamená, že si můžete předem vybrat kompozici, ať už chcete mít měsíc vysoko nad místním hradem, nebo chcete zachytit jeho odraz v jezeře. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 24-500mm F4-7.1 IS STM a nastavením 300 mm, 1/40 s, f/6,3 a ISO 500.

Fotografování měsíce není jen zábavným testem vašich dovedností s fotoaparátem, je to také fascinující způsob, jak se seznámit s dráhou Země a jejího satelitu. Dokážeme přesně určit, kde měsíc vyjde, kde na obloze bude procházet nejvyšším bodem a kde zapadne, a to pro každou noc na několik let dopředu. K dispozici je několik užitečných aplikací pro telefony, které vám pomohou přesně plánovat úhly pohledu a sledovat fáze měsíce online. Hrubým vodítkem je pravidlo, že se úplněk vynoří přímo naproti zacházejícímu slunci.

3. Nastavení při fotografování měsíce

Osoba upravující výklopný displej fotoaparátu Canon EOS RP při fotografování měsíce.

Fotografování tak jasného objektu obklopeného temnotou může způsobit problémy s expozicí. Zkuste ji tedy nastavit ručně.

Obrazovka fotoaparátu Canon EOS RP zobrazující nastavení pro zvýraznění obrysů.

Pokud se vám nedaří na měsíc zaostřit, zkuste to ručně. Využijte živý náhled a aktivujte zvýraznění obrysů při zaostřování, abyste zajistili ostrost detailů.

Automatické režimy expozice nemusí při fotografování měsíce fungovat konzistentně, proto je nejlepší použít ruční expozici. Intenzita slunečního svitu, který dopadá na měsíc, zůstává v podstatě stejná, takže existuje jednoduché pravidlo expozice, které můžeme použít jako vodítko – pravidlo „looney 11“. Nastavte clonu na f/11 a rychlost závěrky nastavte na hodnotu inverzní k citlivosti ISO, takže při citlivosti ISO 100 použijete hodnotu 1/100 s, při citlivosti ISO 200 to bude 1/200 s a tak dále. Toto pravidlo však není třeba dodržovat otrocky – rychlost závěrky a clonu můžete trochu měnit, dokud nebude snímek dobře vypadat.

4. Jaký objektiv se hodí k fotografování měsíce?

Fotograf upravující fotoaparát EOS RP na stativu pomocí objektivu RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM.

Objektiv se zoomem, jako je například Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, vám poskytuje spoustu možností pro širší snímky měsíce i detailní záběry zblízka.

Měsíční krajina focená přes dálnici se stopami dopravních tras vzniklých dlouhou expozicí.

Prvky v popředí mohou také sloužit k zachycení jiného zdroje světla, jako například na tomto snímku, kdy stopy dopravních tras vznikly působením dlouhé expozice, což je skvělý způsob, jak do snímků přidat kontrast. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM a nastavením 100 mm, 8 s, f/10 a ISO 250.

Objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností je při fotografování detailů měsíce nutností. Nemusíte ale hned utrácet za drahý objektiv s vysokou světelností, protože měsíc je tak jasný, že nepotřebujete ty nejširší clony špičkových objektivů s velkou ohniskovou vzdáleností. Fungovat může i standardní zoom, jaký nabízí objektiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM – nemusí vám umožnit vyplnit záběr, ale vy jej vždy můžete později oříznout. Právě toto je místo, kde se osvědčují modely s vysokým rozlišením, jako je 26,2MP fotoaparát Canon EOS RP.

5. Prodlužte svůj dosah

Fotograf upravující objektiv Canon RF 800mm F11 IS STM na fotoaparátu EOS RP na stativu.

S jedinečnými objektivy, jako je Canon RF 800mm F11 IS STM, nemusíte vybílit svůj bankovní účet, abyste zachytili vysoce detailní fotografie měsíce.

Detailní záběr na měsíc téměř v úplňku za jasné noci.

V tomto případě jsme zkombinovali objektiv Canon RF 800mm F11 IS STM s 2x telekonvertorem, což nám poskytuje neuvěřitelný dosah 1 600 mm vhodný k zachycení vysoce detailních fotografií měsíce. Pořízeno fotoaparátem EOS RP s objektivem Canon RF 800mm F11 IS STMtelekonvertorem RF 2x při nastavení 1 600 mm, 1/50 s, f/22 a ISO 100.

Pokud chcete vyplnit záběr, je ideální velmi dlouhý objektiv, jako je Canon RF 800mm F11 IS STM. Clona f/11 je ideální k fotografování měsíce, protože umožňuje držet se pravidla expozice „looney 11“. Telekonvertory objektivu, jako je RF 1.4xRF 2x, mohou být také velmi užitečné pro zvětšení dosahu.

6. Správné načasování dělá divy

Jasně žlutý úplněk prosvítající mezi stromy.

Chcete-li objekty proti měsíci orámovat pomocí dlouhého objektivu, musíte být od nich alespoň půl míle daleko, aby proporčně odpovídaly. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM a nastavením 500 mm, 0,5 s, f/8 a ISO 100.

Letadlo se s úplňkem na pozadí rýsovalo jako silueta.

Přesné načasování znamená, že můžete zachytit pozoruhodné snímky, jako je například toto letadlo letící před měsícem. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 800mm F11 IS STM a nastavením 1/1 000 s, f/11 a ISO 1600. © Tibor Szövettes

Superměsíc je asi nejpůsobivější ve chvíli, kdy se poprvé objeví nad horizontem. Světlo k vám musí projít zemskou atmosférou, takže měsíc získává hřejivý, načervenalý nádech. Je to také okamžik, kdy se měsíc jeví největší, i když je to jen iluze – velikost zůstává po celou noc stejná, ale zakřivení atmosféry funguje jako lupa.

7. Vyfotografujte měsíc s popředím

Fotoaparát Canon EOS RP je umístěn na stativu, který umožňuje fotografovat měsíc nad jezerem. Staré skokanské prkno stoupá vysoko nad vodu.

Když do svých fotografií měsíce začleníte detaily v popředí, pomůže vám to při kompozicí měsíce a vytvoříte zajímavější snímek.

Měsíc odrážející se na jezeře. Staré skokanské prkno stoupá vysoko nad vodu.

Když použijete stativ a zpomalíte rychlost závěrky na sekundu nebo více, můžete pořizovat snímky měsíce a nadpozemských krajin, které skoro vypadají, jako by byly pořízeny za denního světla. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM a nastavením 46 mm, 2,5 s, f/5,6 a ISO 800.

Naše lunární kompozice mohou působit velmi kreativně, když zakomponujeme poutavé detaily na obzoru. Musíte však být na místě a jednat rychle – během několika minut měsíc z obzoru zmizí, aby se vydal nahoru po nebi.

8. Zapomeňte na úplněk

Detailní záběr měsíce zobrazující prvky a detaily jeho povrchu.

Couvající nebo rostoucí měsíc (zhruba ve třech čtvrtinách úplňku) je skvělou dobou k zachycení detailů povrchu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 800mm F11 IS STMtelekonvertorem RF 2x při nastavení 1 600 mm, 1/50 s, f/22 a ISO 100.

I když je úplněk okouzlující, nemusí být ve skutečnosti nejlepší doba na fotografování, pokud máte zájem o zachycení měsíčního povrchu, například kráterů. Podobně jako vyklápěcí blesk fotoaparátu osvětluje obličej, eliminuje při úplňku také sluneční světlo přicházející zepředu velké množství stínů. Jindy v měsíci je sluneční světlo více na straně, což vytváří světla a stíny potřebné k tomu, aby se zobrazily obrysy a detaily měsíční krajiny.

Posuňte své fotografování měsíce na novou úroveň s dalšími tipy a inspiracemi od profesionálního fotografa Andrewa Fusek Peterse*.

*K dispozici pouze ve vybraných jazycích.


Napsal Phil Hall

Související produkty

Související články