Seznamte se s „hledači geometrie“ Danielem Ruedou a Annou Devísovou.

© Francesc Planes

Přidejte se k našemu rozhovoru s fotografy architektury Annou Devísovou a Danielen Ruedou.

Zjistěte, co stojí za jejich nápaditým, abstraktním stylem vyprávění a jak se díky zálibě ve fotografování a cestování stali hvězdami sítě Instagram.

Jak to pro vás oba začalo? Co vás přivedlo k fotografování?

D: Když jsem byl malý, doma jsme vždycky měli fotoaparáty, takže fotografování bylo něčím, s čím jsem mohl experimentovat už od dětství. Často se to dělo metodou pokus-omyl, ale vždycky jsem rád sdílel fotografie, které jsem vytvořil, na stránkách jako MySpace a Flickr. To mi pomohlo zjistit, jak se vyvíjí můj osobní styl. Když jsem viděl všechny své fotky pohromadě, začala se v nich vynořovat témata.

A: Jsem jedináček, takže jsem vždycky hledala nějaké kreativní způsoby, jak se zabavit. Když mě přestalo bavit malování, začala jsem s vizuální tvorbou ve fotografiích a rychle zjistila, kolik toho s fotoaparátem můžu udělat.

Ve vašich fotografiích je samozřejmě důležitá architektura. Jak velký vliv měla na váš styl fotografování?

D: Oba jsme architekti, takže jsou pro nás všechny oblasti architektury velice zajímavé. Je to něco, co nás oba nesmírně baví a zajímá, ale co zároveň lidé, kteří nejsou architekti nebo designéři, nemusí úplně ocenit. Proto chceme, aby naše fotografie byly trochu naivní nebo hravé a především vyprávěly příběh.

© Daniel Rueda a Anna Devisová

Ve vašich fotografiích máme rádi ten lidský prvek. Jaké příběhy se s jeho pomocí snažíte sdělit?

D: Když fotíte architekturu, je velice důležité poskytnout představu o měřítku. Tím to začalo. Ale pak jsme začali experimentovat s využíváním lidského prvku abstraktnějším způsobem. Když doplníme měřítko nebo jednolitost budovy o naivní, lidský vliv, pomáhá nám to vytvořit určitý vztah mezi divákem a architekturou.

A: Snažíme se, aby vše, co děláme, vypadalo minimalisticky, ale zároveň bylo co nejvíce obrazotvorné. Náš styl vyprávění se nakonec asi vyvinul právě do tohoto imaginativního minimalismu. Chceme zkrátka sdílet to, co nás zajímá, s jinými lidmi prostřednictvím krásné a jednoduché formou, kterou každý pochopí a ocení. Je důležité, aby bylo všechno přístupné.

Vaše příběhy mají vždy precizní kompozici. Jak se na fotografie připravujete?

D: U mě jde spíš o perfekcionismus. Pořád přemýšlím o tom, jak daný snímek provedu. Jaké je ISO, jestli jsou úhly přesné a tak podobně. Anna je kreativnější. Méně ji zajímají čísla, víc o věcech přemýšlí a přistupuje k nim konceptuálně. Hlavním důvodem, proč naše snímky fungují tak dobře, je podle mě to, že jsme oba úplně jiní.

A: Asi 90 % fotografií plánujeme doma ještě před cestou. Vše, co vytváříme, se zakládá na něčem, co jsme si předem rozvrhli. Vždy víme, jaké rekvizity budeme u jednotlivých fotografií potřebovat. Některé prvky jsou spontánnější, ale vždycky vyrážíme s připraveným plánem.

Máte oblíbenou fotografii, kterou jste vytvořili spolu?

A: Věříme, že náš nejlepší snímek teprve přijde. Ale vždycky se nám nejvíc líbí náš poslední obrázek, protože nám přijde, že se pořád učíme a zlepšujeme.

D: Každá fotografie nás stojí mnoho času, plánování a neúspěchů. Když člověk konečně vyfotí snímek, o který mu šlo, a může jej sdílet, okamžitě se stává tím nejoblíbenějším. Jinak to prostě nejde, vždycky je to fotografie, ke které má člověk v danou chvíli nejblíž.

© Daniel Rueda a Anna Devisová

Máte nějaké oblíbené místo?

D: Je jich hodně. Některá jsou na Instagramu velice známá, třeba La Muralla Roja. Je to obrovské bludiště v úžasných pastelových barvách, které se nachází tady ve španělské Calpě. Bohužel jde o soukromou obytnou budovu a vstup momentálně není povolený.

A: Jiná jsou prostě skryté městské poklady, které čekají na objevení, třeba L'Atrium de Jussieu. To je mnohabarevný prostor na universitě Pierra a Marie Curieových, na který jsme narazili, když jsme nedávno byli v Paříži.

© Daniel Rueda a Anna Devisová

Co byste poradili někomu, kdo chce letos v létě vyfotit svůj první městský příběh?

A: Nejlepší rada je prozkoumávat místa, která nejsou v průvodních. Kolem hlavních turistických atrakcí nenajdete nic, čeho by si už někdo nevšiml, proto si před odjezdem udělejte průzkum a zjistěte, kde jsou zajímavější místa. Tam pořídíte nejhezčí fotografie.

D: A zaměřte se na jednoduchost!

Výborná rada! Na závěr: na co se v budoucnosti chystáte?

D: Letos chceme začít prodávat naše fotografie v tištěné formě. Žádost o ně dostáváme už dlouho a myslím si, že nastal ten správný čas. Také se velice těšíme na spolupráci na řadě zajímavých projektů s několika značkami, ale děje se toho tolik, že ani nevíme, kde začít. Jinak jsme se nedávno vrátili z Los Angeles. Ještě pořád máme pásmovou nemoc, ale už musíme zase začít balit. Za pár dní budeme učit na workshopu ve Vídni. Hned poté budeme v Amsterdamu, takže se můžete těšit na další příběhy!

Sledujte příběh DanielaAnny na Instagramu.

Výbava Daniela a Anny

Fotoaparáty:

Canon EOS 5D Mark III

Canon EOS M6

Objektiv:

Canon TS-E 24mm f/3.5L II

Tiskárna:

Canon PIXMA PRO-10S

Odpovědi jsou upravené s ohledem na srozumitelnost a délku.Autor rozhovoru: Donna Williamsová