Jeden z nejextrémnějších zimních sportů

Skijöring, původně způsob cestování do vzdálených míst během zimních měsíců, je nyní jedním z nejextrémnějších zimních sportů. Osoba na lyžích držící otěže je tažena za speciálně trénovanými závodními koni, které běží bez jezdce. Soutěžící jedou dech beroucí rychlostí až 50 km/h.

Skijöring byl ukázkovou disciplínou na zimních olympijských hrách v roce 1928 a dnes tyto závody probíhají v mnoha zemích včetně USA, Kanady, Francie a částech Skandinávie. Většina závodů má délku 5 až 20 kilometrů. Ve všech případech jsou koně vychováváni a školeni, aby zůstali klidní během celého závodu a zvládali nasazenou uzdu i jezdce za nimi.

Abychom vám přiblížili napětí i adrenalin skijöringu, doprovázeli jsme 55letého závodníka Franco Moro – současného světového šampiona, fandu rychlosti a sněhového ďábla – při jeho tréninku v Argentině. Skijöringu se věnuje již 31 let a více než tři dekády se zúčastňuje závodu White Turf ve švýcarském Sv. Mořici. Jeho sportovní vášeň nám ukazuje, že nejchladnější roční období se dá prožít i úplně jiným způsobem, než zalézt dovnitř a hibernovat v teple. Come and see.

Obrazy © Richard Walch. Ambasador společnosti Canon