Piotr Malecki shooting on the streets of Warsaw with a Canon EOS M6 Mark II.

STREETFOTO

Piotr Malecki se podělí o svůj netradiční styl fotografování v ulicích a otestuje fotoaparát Canon EOS M6 Mark II

Dokumentární fotograf a filmař Piotr Malecki má rád své domovské město Varšavu: Její rušné ulice, energické lidi a živou kulturní scénu.

„Varšava byla před druhou světovou válkou krásná,“ říká. „Většina byla zničena a staré město bylo přestavěno tak, aby se co nejvíce podobalo originálu, ale město má i stinnou stránku.“ V posledních 10 letech se hodně rozvíjelo, zejména podél řeky Visly, což tuto oblast polského města otevřelo, aby si jej mohli lidé užít.

Vášeň pro fotografování v Pietrovi probudil jeho otec, když mu dal na Vánoce ruský fotoaparát Smena. Pro jedenáctiletého Piotra znamenal mnohem víc, než většina dárků: „Můj otec je do jisté míry zodpovědný za to, že jsem fotografem. Nejen, že mi dal tento fotoaparát, ale také mi ukázal, jak ho používat,“ říká.

Photographer Piotr Malecki stands in long grass holding a Canon EOS M6 Mark II beside the river Vistula.

Piotr nyní fotografuje s fotoaparáty Canon a byl prvním fotografem v Evropě, který použil nový fotoaparát Canon EOS M6 Mark II. Nebylo jiné místo, kam by ho chtěl vzít víc, než do ulic Varšavy. Zamířil na silnici, která hraničí se západní stranou řeky a zastřešenými písečnými plážemi na východě, kde se scházejí mladí lidé a vyhledávají zábavu.

Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II je vhodný pro Piotrův uvolněný a spontánní styl pouličního fotografování, protože je to velmi snadno přenosný univerzální bezzrcadlový fotoaparát s 32,5megapixelovým snímačem. Jeho špičkové funkce, jako je souvislé snímání vysokou rychlostí 14 snímků za sekundu, 180° otočná obrazovka, video v rozlišení 4K a další, poskytují Piotrovi spoustu kreativních možností.

„Pro začínající a nadšené fotografy, kteří nemají rozpočet nebo vyžadují lehký model, je to dokonalý fotoaparát,“ říká.

Zde se s vámi Piotr podělí o své tipy pro fotografie z ulic a o to, jak využít funkce fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II na maximum.

1. Buďte spontánní

Související články
A woman in a summer dress and sunhat holds the Canon EOS R10 up to her face to look through the viewfinder, as she stands in front of detailed Spanish architecture.

FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH

Procházka Sevillou s fotoaparátem EOS R10

Blogerka Diana Millosová zjišťuje, proč je tento kreativní fotoaparát dokonalým společníkem na cesty.

Vlogging how-to: winning vlogging tips

STREETFOTO

Objevte abstraktní pouliční fotografii

Prozkoumejte tyto snadné techniky pro snové snímky města a udělejte z obyčejné fotografie úchvatné umělecké dílo.

Street photography tips

STREETFOTO

Tipy pro fotografování na ulici

Tyto tipy a techniky od street fotografa Giuseppeho Esposito-Rodriguese vám umožní zachytit kouzlo všedních dnů.

Zachycení spontánních okamžiků a svérázných scén je jedním z největších potěšení při focení na ulici a fotoaparát s režimem rychlého souvislého snímání je v tomto případě nepostradatelný.

Piotr v tomto záběru narazil na skvělou neobvyklou situaci. „Tito lidé na cross-trainerových kolech skákali ve paprsků pouličních světel,“ říká. „Abych je vyfotografoval, musel jsem zkombinovat několik věcí – vysokou citlivost ISO, vysokou snímkovou frekvenci fotoaparátu a zaostření s doširoka otevřenou clonou (f/1,4) – ale myslím, že to fungovalo opravdu dobře.“

Volba režimu kontinuálního snímání do formátu RAW ve fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II umožnila Piotrovi fotografovat rychlostí 30 sn./s a pořizovat menší soubory snímků s rozlišením 18 megapixelů. K dispozici je také možnost předsnímání, která ukládá snímky pořízené půl sekundy před úplným stisknutím spouště, což vám pomůže zachytit i ty nejprchavější okamžiky.

2. Pohrajte si s videem

Photographer Piotr Malecki films a volleyball player on a sandy riverbank under a bridge.

Mít malý a nenápadný fotoaparát, který pořizuje videa v celé řadě rozlišení a snímkových frekvencí, se může opravdu vyplatit. Piotr na to přišel, když narazil na skupinu mladých lidí hrajících volejbal na pláži u řeky Visly.

Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II dokáže zachytit „ostré detaily“ ve videozáznamu s rozlišením 4K a s vysokou snímkovou frekvencí, vysvětluje Piotr. Díky těmto detailům v rozlišení 4K můžete svá videa oříznout v postprodukci a získat výstupní záznam v rozlišení Full HD, což dává filmařům, jako je Piotr, větší flexibilitu při vytváření kompozice záběru. „Můžete si vybrat část snímku a zvětšit ji bez toho, aniž byste snížili kvalitu,“ říká.

Možnost nastavit rozlišení Full HD ve fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II umožnilo Piotrovi pořizovat rychlé akční sekvence rychlostí 60 sn./s bez chvění, které někdy vidíte při nižších rychlostech. K dispozici je také možnost 4násobného pomalého pohybu rychlostí 120 sn./s pro ještě plynulejší videa.

3. Vydejte se ven po setmění

Pro zachycení vibrací města je prozkoumávání jeho vzrušujícího nočního života klíčové. Ať už Piotr filmoval plážový volejbal při utichajícím večerním světle, nebo jak lidé po večerech jezdí na cross-trainerových kolech, objevil na fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II nedocenitelné možnosti fotografování při slabém osvětlení.

„Fotoaparát jsem testoval v prostředích se slabým osvětlením a citlivostí ISO 3200. Při vyšší citlivosti má pěknou drobnou zrnitost,“ říká a dodává, že fotoaparát Canon EOS M6 Mark II dokáže natáčet videa za slabého osvětlení stejně dobře, jako dokáže pořizovat statické fotografie. Fotoaparát dokáže snímat s citlivostí ISO až 25600.

4. Zaměřte se na lidi

Zapojit lidi při fotografování města je jedním z nejlepších způsobů, jak vyjádřit atmosféru místa – přidáte tím pohyb a osobnost, které snímek oživí. Lidé jsou hlavní součástí Piotrovy práce. „Pořizuji snímky míst, ale v podstatě se zaměřuji na lidi,“ říká.

Při fotografování lidí ve scéně je důležité pamatovat na bod zaostření – ať už se jedná o oči hlavního objektu, obličej osoby uprostřed davu, nebo někoho, kdo skáče pro míč. S tím vám pomůže flexibilní a snadno použitelný systém automatického zaostřování (AF) fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II.

„Přesnost automatického zaostřování je velmi důležitá a u fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II je opravdu spolehlivé a rychlé,“ říká Piotr. „Sleduje obličeje a můžete také sledovat oči.“

Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II zaostřuje automaticky a nabízí možnost automatického výběru bodu zaostření nebo ručního nastavení bodu zaostření. Piotr si zvolil ruční nastavení AF bodů před zahájením sledování s použitím celé aktivní oblasti AF nebo pouze konkrétní zóny. Při vytváření kompozice pomocí volitelného hledáčku může vybrat bod palcem na zadní dotykové obrazovce.

„Můžete zaostřit část obrazu, kterou má fotoaparát sledovat (nemusí to být tvář, nýbrž cokoliv jiného) a zachovat ji zaostřenou.“

Photographer Piotr Malecki is in sharp focus as he photographs a fast-moving roller skater, who is blurred.

Dvě funkce, díky kterým je pro Piotra fotoaparát Canon EOS M6 Mark II výjimečný, jsou „přesnost automatického zaostřování při fotografování s doširoka otevřenou clonou a skutečnost, že můžete fotografovat s vyšší citlivostí ISO, aniž by došlo ke snížení kvality“. Klíčovou vlastností je také možnost výměny objektivů. „Pokud potřebuji ještě více zajistit vysoce kvalitní obraz za slabého osvětlení, mohu zaměnit sadový objektiv za objektiv Canon EF-M 32MM f/1.4 STM,“ říká a dodává: „je to dobrá volba pro fotografické nadšence a profesionály, kteří hledají přenosný druhý fotoaparát.“

Autor: Kevin Carter

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Příběhy