Chcete-li zachytit geometrické vzory hmyzích očí, kapku ranní rosy na listu trávy nebo jednotlivé řasy na tváři dítěte, pak nejlepší způsob, jak zvýraznit krásné detaily, vám nabízí makrofotografie.
I když může být makrofotografie neuvěřitelně obohacující, nese s sebou i specifické výzvy – například dosažení dostatečně hluboké hloubky ostrosti, aby byl ostrý celý malý objekt.
Mnoho fotoaparátů a objektivů Canon je vybaveno funkcemi, které splňují specifické potřeby makrofotografování. Abychom vám pomohli zvolit tu správnou výbavu, vybrali jsme funkce, které je potřeba hledat při výběru nejlepších fotoaparátů a objektivů, které vám pomohou zahájit cestu k makrofotografii.
Výběr nejlepší výbavy, když začínáte s makrofotografováním
Funkce fotoaparátu pro makrofotografování
Při makrofotografování je zaostření zásadní. Systémové fotoaparáty Canon EOS R System jsou pro makrofotografování ideální, protože nabízejí řadu výkonných funkcí, které vám pomohou pokaždé dosáhnout dokonalého zaostření.
Čím blíže je objekt, tím menší je hloubka ostrosti při dané cloně. Pokud není dostatek světla, což se v případě fotografování velmi zblízka stává často, je potřeba více odclonit a vpustit více světla, což dále snižuje hloubku ostrosti. To znamená, že pouze malinká část snímku bude zaostřená – a to není ideální, pokud je cílem zvýraznit každý detail.
K překonání tohoto problému nabízí několik systémových fotoaparátů EOS R, jako jsou EOS R10 a EOS R50, bracketing zaostřování. Tato funkce pořizuje více fotografií stejného záběru, přičemž automaticky posouvá zaostřovací bod po jednotlivých krocích, aby bylo možné zachytit spoustu malých řezů v ostrém zaostření. Tyto snímky lze posléze zkombinovat a vytvořit jeden snímek s mnohem větším zaostřením na objekt, než jaké by bylo možné v jednotlivém snímku. Tento postup se nazývá kombinování zaostření neboli kompozice hloubky a řada fotoaparátů jej umí aplikovat automaticky ve fotoaparátu. Můžete jej také provést ručně pomocí nástrojů, jako je nástroj Depth Compositing v softwaru Digital Photo Professional (DPP) společnosti Canon.
Fotoaparát EOS R50 jde o krok dále díky režimu Advanced A+. Ten automaticky zjistí, kdy je potřeba kombinovat zaostření, vyfotografuje potřebné snímky a také použije kompozici hloubky přímo ve fotoaparátu, takže ji nemusíte nastavovat sami.
Pokud chcete, bezzrcadlové fotoaparáty Canon vám také umožní maximální kontrolu nad zaostřováním. Všechny fotoaparáty se systémem EOS R jsou vybaveny možností ručního zvýraznění obrysů při zaostřování, které pomocí jasných barev zvýrazňuje zaostřené oblasti na snímku. Umožňují také přiblížit obraz v živém zobrazení a zkontrolovat zaostření ručně. Některé fotoaparáty, jako jsou EOS R10 a EOS R7, mají také na těle přepínače AF/MF, které umožňují rychle přepnout do režimu ručního zaostřování a přesně zvolit, kam chcete zaostřit.
Nejlepší fotoaparáty s pokročilým zaostřováním, když začínáte s makrofotografováním:
Některé fotoaparáty se systémem EOS R jsou vybaveny plnoformátovým snímačem a některé mají snímač APS-C. Oba typy snímačů mají své výhody pro makrofotografování. Snímače APS-C jsou menší, což znamená, že malé objekty jsou v záběru větší než u plnoformátového snímače se stejnou ohniskovou vzdáleností. Snímače APS-C také obecně poskytují větší hloubku ostrosti než plnoformátové snímače. Díky tomu jsou fotoaparáty APS-C, jako jsou modely EOS R10 a EOS R50, velmi vhodné pro makrofotografování.
Pokud však musíte fotografovat malý objekt v pohybu, a potřebujete tedy vysokou rychlost závěrky, zejména když není k dispozici dostatek světla a musíte také použít vysokou citlivost ISO, pak vám plnoformátový fotoaparát, jako je EOS R8, může poskytnout snímky s menším šumem.
Ať už se rozhodnete pro APS-C, nebo plnoformátový fotoaparát, volba fotoaparátu se snímačem s vysokým počtem megapixelů může být pro makrosnímky také užitečná. Více pixelů znamená více detailů, takže pokud oříznete obrázek tak, aby byl malý objekt v záběru větší, bude stále ostrý.
Nejlepší fotoaparáty se snímači APS-C, když začínáte s makrofotografováním:
V případě makrofotografování je u objektivu potřeba hledat tuto nejdůležitější funkci: zvětšení. Když objektiv zvětšuje 0,5× (neboli 1:2), snímek na snímači je poloviční oproti skutečné velikosti. Když objektiv zvětšuje 1,0× (neboli 1:1), snímek na snímači má skutečnou velikost. To odhaluje mimořádně vysoké úrovně detailů, zejména pokud je snímek poté zobrazen na větším displeji nebo na výtisku.
Aby bylo možné dosáhnout takového zvětšení, musí mít makroobjektivy minimální zaostřovací vzdálenosti, což znamená, že jsou schopny zaostřovat, když jsou velmi blízko objektu. Mezi příklady patří objektiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, který dokáže zaostřit už na vzdálenost pouhých 14 cm, a objektiv RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, který ostří od 17 cm. Oba jsou objektivy se zvětšením 0,5× a vysokou světelností, které vpouští na snímač spoustu světla, a nabízejí stabilizaci obrazu (IS), která pomáhá udržet snímky bez rozmazání při fotografování z ruky s nižšími rychlostmi závěrky.
Nejlepší startovací makroobjektivy s 0,5× zvětšením a krátkými ohniskovými vzdálenostmi:
Přiblížení pomocí objektivu s krátkou ohniskovou vzdáleností může vypadat jako samozřejmá volba, ale teleobjektivy také přinášejí některé významné výhody. Fotografování z trochu delší vzdálenosti znamená, že je méně pravděpodobné, že budete rušit objekt nebo na něj vrhat nežádoucí stíny. Teleobjektivy pro makro, jako je Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, které poskytují 0,5násobné zvětšení, vám umožní stát dále od objektu, který přesto vyplní celý záběr. Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu (IS), stejně jako jeho širokoúhlé protějšky, takže zajišťuje ostrost při nižších rychlostech závěrky.
Můžete také použít teleobjektiv se zoomem, jako je Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM nebo RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. I když se nejedná o výhradně makroobjektivy (0,5×), jejich maximální ohnisková vzdálenost teleobjektivu vám umožní pořídit detailní snímky objektu a vyplnit záběr i při fotografování z dálky.
Nejlepší teleobjektivy pro makro a teleobjektivy se zoomem, když začínáte s makrofotografováním:
Některé objektivy Canon RF, včetně modelů RF 24-105mm F4-7.1 IS STM a RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, jsou vybaveny funkcí makra se středovým ostřením. I když tyto objektivy nedosahují makro zvětšení pomocí automatického zaostřování, jejich minimální zaostřovací vzdálenost v režimu ručního zaostřování je mnohem menší, takže mohou zaostřovat mnohem blíže a dosáhnout alespoň 0,5× makro zvětšení.
Nejlepší startovací objektivy s funkcí zaostřování na střed:
Chcete vše ještě zdokonalit?
Pokud jste se zamilovali do makrofotografování, možná jste připraveni vynaložit větší prostředky na profesionální objektivy s větším zvětšením, lepší optickou kvalitou nebo delšími ohniskovými vzdálenostmi, abyste mohli zachytit snímky objektů, ke kterým se fyzicky nelze blízko dostat. Podívejte se na našeho průvodce profesionálními objektivy pro makrofotografie (k dispozici ve vybraných jazycích).
Příslušenství pro makrofotografii
Aplikace Canon Camera Connect umožňuje dálkové ovládání fotoaparátu. Živé zobrazení můžete použít na obrazovce chytrého telefonu ke kontrole zaostření a úpravě zaostření nebo k ovládání expozice a dálkovému spuštění závěrky, což pomáhá zabránit rozhýbání fotoaparátu a pomáhá zajistit, že nebudete rušit svůj objekt.
Použití stativu udrží fotoaparát ve stabilní poloze, pokud potřebujete použít nižší rychlost závěrky, ale nemusí vám umožnit dostat se k objektům velmi blízko. Grip s funkcí stativu Canon Tripod Grip HG-100TBR je malý a univerzální a dodává se s dálkovým ovládáním, které zabrání rozhýbání fotoaparátu. Můžete si také vytvořit vlastní podložku, o kterou objektiv opřete, abyste mohli pořizovat stabilnější snímky nebo podložit fotoaparát při práci blízko u země.
Mezikroužky se vkládají mezi kompatibilní objektiv a tělo fotoaparátu a zvyšují zvětšení objektivu bez zkreslení nebo ztráty kvality obrazu.
Při makrofotografování může být osvětlení problematické, ale možnost použít externí blesk, například blesk Canon Speedlite EL-100, spárovaný s bezdrátovým vysílačem Speedlite Transmitter ST-E10, vám umožní přesněji osvětlit objekt a nasměrovat světlo. Ti nejnadšenější makrofotografové připevňují blesk Canon Macro Ring Lite MR-14EX II k přední části kompatibilních objektivů, takže při fotografování zblízka plně a kontrolovaně osvětluje objekt.
Jedná se o klíčové funkce, které je třeba hledat při nákupu výbavy pro makrofotografování. Pokud ještě nemáte všechny, nevěšte hlavu – i tak můžete pořídit krásné záběry zblízka. Nejdůležitější složkou je vaše kreativita!
Autor: Peter Wolinski
Související produkty
-
EOS R10
Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C. -
EOS R50
S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení. -
EOS R7
Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktní a lehký 24mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, který je ideální pro fotografování krajiny, vlogování a interiéry – a navíc i pro skvělé makrosnímky. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobjektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm a vysokou světelností F1,8 pro širokoúhlou perspektivu, zaostřování zblízka a hybridní IS. -
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Všestranný objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM nabízí v kompaktním a lehkém těle více detailů při snímání na blízko i stabilizátor obrazu v rozsahu 5 EV. -
RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM
Zachyťte detailní snímky s tímto lehkým a univerzálním teleobjektivem se zoomem formátu APS-C a najděte nový rozměr pro pořizování cestování, sportovních či rodinných fotografií a snímků domácích mazlíčků. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Univerzální, kompaktní a lehký objektiv řady RF se zoomem 100–400 mm a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5,5 EV k zachycení divoké přírody a dalších událostí bez nadbytečné zátěže. -
Tripod Grip HG-100TBR
Fotografujte déle a stabilnějí s kreativní flexibilitou díky tomuto jedinečnému gripu s funkcí stativu s odpojitelným dálkovým ovládáním.
Související články
Tipy pro makrofotografování
Snadné makrofotografování – objevte tu nejlepší výbavu, tipy a techniky.
Nechte se pohltit detaily makrofotografie
Čtyři vynalézavé tipy, jak začít s makrofotografií a vytvořit výjimečné snímky pomocí běžných předmětů.
Pořizujte neuvěřitelné makrofotografie včel
Jak získat skvělé makrosnímky drobného, rychle se pohybujícího hmyzu.
Kombinování zaostření pro začátečníky
Fotograf Matt Doogue vysvětluje, jak vám nástroje kombinovaného zaostření Canon mohou pomoci zachytit makro snímky a krajiny s postupným zaostřením.