MAKROFOTOGRAFIE

Základní tipy a techniky pro makrofotografování

Začít s fotografováním zblízka je snadné – tento průvodce pro makrofotografování obsahuje rady a tipy pro pořizování ohromujících snímků a poradí vám ty nejlepší fotoaparáty a objektivy Canon pro neuvěřitelně detailní snímky.
Mimořádně detailní záběr jasně zbarvené vosy, která se krmí prašníkem limetkově zelené květiny.

Detailní fotografie prvků od hmyzu po květiny, jídlo a předměty pro domácnost, mohou odhalit ohromující úroveň detailů. Možná žijete s představou, že skvělé makrofotografování vyžaduje fantastické vybavení a profesionální dovednosti, pravdou ale je, že s několika radami a tipy může pořizovat úžasné záběry zblízka každý, a to i s cenově dostupnými fotoaparáty a objektivy. Přečtěte si našeho průvodce makrofotografováním, kde najdete všechny rady, které potřebujete.

Jak se pořizují makrofotografie?

Většina základních fotoaparátů Canon je vybavena režimem Makro, který je k dispozici na voliči režimů nebo v systému nabídek a celý proces zjednodušuje. Díky němu dojde k optimalizaci všech příslušných nastavení pro fotografování zblízka. Komplexní makrofotografování zachází ještě dále, obvykle s použitím objektivu, který poskytuje plné 1,0násobné zvětšení. To znamená, že malé objekty jsou reprodukovány v plné životní velikosti na obrazovém snímači fotoaparátu, což umožňuje extrémní zvětšení při prohlížení výsledných fotografií na obrazovce nebo při tisku.

Tento průvodce pro makrofotografování obsahuje odpovědi na všechny nejčastější dotazy týkající se makrofotografování a fotografování zblízka, včetně následujících:

  1. Výběr sady: Skvělé detailní fotografie můžete pořizovat, ať už vlastníte jakoukoli sadu, ale výkonný fotoaparát a speciální makroobjektiv vám mohou pomoci posunout jejich kvalitu o úroveň výš.
  2. Porozumění nastavení: Automatické makrorežimy jsou skvělé pro běžné záběry zblízka, ale přepnutí do režimu priority clony (Av) nebo ručního režimu (M) vám umožní plně rozvinout vaši kreativitu.
  3. Zachování zaostření: Spolehlivé systémy automatického zaostřování od společnosti Canon jsou skvělé pro běžné fotografie, ale pro dokonalé makrosnímky doporučujeme použít funkce, jako je zvýraznění obrysů při zaostřování a bracketing.
  4. Úpravy fotografií: Makrofotografování často těží z úprav, které ale nevyžadují profesionální dovednosti. Jednoduchým oříznutím snímků zdůrazníte jemnější detaily, také bodová retuš může pomoci vylepšit konečný výsledek.

Nejlepší výbava pro makrofotografování

Extrémně detailní záběr mušle, na kterém je zobrazena spirálovitá textura.

Podobně jako jiné fotoaparáty se systémem Canon EOS R nabízí fotoaparát EOS RP řadu výkonných funkcí, které jsou vhodné pro makrofotografování, včetně zvýraznění obrysů při zaostřování a bracketingu zaostřování. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM při nastavení 24 mm, 15 s, f/4 a ISO 100.

Extrémně detailní záběr červené květiny, na kterém je zobrazen detail v okvětních lístcích.

Fotoaparát EOS RP je také vybaven otočnou zadní dotykovou obrazovkou. Ta funguje opravdu dobře při pořizování makrosnímků z obtížných úhlů a také umožňuje rychlé a snadné zaostřování pro běžné detailní záběry, protože stačí, když se dotknete náhledu snímku v bodě, na kterém chcete automaticky zaostřit. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM při nastavení 24 mm, 1/10 s, f/4 a ISO 100.

K fotografování zblízka nepotřebujete drahé fotoaparáty a objektivy. Nejlepší fotoaparát pro makrofotografování je ten, který máte právě po ruce. Mnoho základních fotoaparátů, u kterých jen stačí namířit a stisknout spoušť, je vybaveno režimem Makro snímání, který umožňuje zaostřovat na vzdálenosti pouze 1 cm. Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III má výkonnější režim Makro, který přidává bonus ke zvýraznění obrysů při zaostřování pro přesné ruční zaostřování, které probereme později.

Fotoaparáty EOS, které jsou vybaveny vyměnitelnými objektivy, vám poskytují větší flexibilitu při fotografování zblízka, protože můžete danému úkolu přizpůsobit ideální objektiv. Mají také otočné dotykové obrazovky, které vám umožňují fotografovat z libovolného úhlu a nabízejí možnosti bracketingu zaostřování a zvýraznění obrysů při zaostřování.

Bezzrcadlový fotoaparát Canon EOS M50 Mark II je skvělou cenově dostupnou volbou, zejména v kombinaci s objektivem EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM. Ten poskytuje větší maximální 1,2násobné zvětšení a byl uveden na trh jako první objektiv s automatickým zaostřováním na světě, který je vybaven vestavěným světlem LED Macro Lite pro osvětlení objektu.

Detailní záběr středu růže s vypnutou funkcí Macro Lite.

Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM je vybaven vestavěnou funkcí Macro Lite a na výše uvedených snímcích je zobrazen rozdíl, který vytváří světlo. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M3 (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS M6 Mark II) s objektivem Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při nastavení 1,3 s, f/7,1 a ISO 100.

Detailní záběr středu růže se zapnutým přísvitem Macro Lite.

Dodatečné osvětlení, které světlo poskytuje, pomáhá ze snímku odstranit stíny a tmavé oblasti. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M3 s objektivem Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při nastavení 0,4 s, f/7,1 a ISO 100.

Jaké jsou nejlepší objektivy pro makrofotografování?

Mnoho objektivů, které jsou dodávány s fotoaparáty Canon EOS, má působivě krátké minimální zaostřovací vzdálenosti. Patří mezi ně Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pro fotoaparáty se systémem EOS R, jejichž MFD činí pouhých 13 cm, a EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II pro digitální zrcadlovky se snímačem formátu APS-C, které jsou vybaveny MFD 25 cm a prostřednictvím upevňovacího adaptéru EF-EOS R nebo EF-EOS M je lze použít s fotoaparáty řady EOS R nebo EOS M. Totéž platí pro objektiv Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, který je vybaven podobným světlem Macro Lite jako model EF-M 28mm a je fantastickou cenově dostupnou volbou coby první makroobjektiv.

Extrémně detailní záběr listu, který znázorňuje jeho složitou strukturu.

Stejně jako nejnovější makroobjektivy Canon je i objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM vybaven hybridním stabilizátorem obrazu. Tato funkce působí proti pohybu ze strany na stranu i nahoru a dolů, takže stabilizace je mnohem efektivnější při fotografování zblízka a makrofotografování z ruky. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM při nastavení 1/40 s, f/2 a ISO 800.

Extrémně detailní záběr hlavy a křídel motýla.

Objektiv Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM s 1,4násobným zvětšením vám umožňuje zachytit neuvěřitelné detaily, jako jsou například jednotlivé blány na křídlech tohoto motýla. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM při nastavení 1/50 s, f/4,5 a ISO 3200. © Oliver Wright Photography

Pro nadšence, kteří chtějí pozvednout své kreativní makrofotografování na novou úroveň, jsou ideální speciální makroobjektivy a řada plnoformátových fotoaparátů Canon. Plnoformátové snímače fotoaparátů Canon EOS RPEOS R6 si zachovávají neuvěřitelnou kvalitu snímků i při slabém osvětlení, a tak produkují čisté snímky i při vysokých hodnotách citlivosti ISO. Oba jsou také vybaveny režimem bracketingu zaostřování, který je obzvláště užitečný pro makrofotografování, což vysvětlíme později. Mezi vynikající doprovodné objektivy patří Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STMRF 85mm F2 MACRO IS STM. Tyto objektivy poskytují 0,5násobné maximální zvětšení a dodávají se s hybridními stabilizátory obrazu, které udržují snímky z ruky bez rozmazání.

Totéž platí i pro profesionální objektiv Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM pro digitální zrcadlovky. Pro mimořádné zvětšení poskytuje špičkový objektiv Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM ohromné 1,4násobné zvětšení.

Nejlepší nastavení pro makrofotografování

Žena, která fotografuje makrosnímek mušle pomocí fotoaparátu a objektivu Canon. Je oblečená v zimním oblečení a zapírá se o lokty v písku.

Zamyslete se nad množstvím detailů, které můžete zachytit v širokoúhlém snímku krajiny. Nyní si představte, že většinu obrazového snímače fotoaparátu vyplníte něčím s velikostí poštovní známky. Dokonce i 0,5násobné zvětšení makra může odhalit jemné detaily, které oku zůstávají obvykle neviditelné.

Muž, který používá fotoaparát s velkým objektivem k pořízení detailní fotografie hmyzu na listu.

Fotografování hmyzu a dalších brouků zblízka může být zapeklité. Míru úspěšnosti můžete zvýšit výběrem režimu automatického zaostřování AI Servo (průběžné) a režimu vysokorychlostního souvislého fotografování. Držte tlačítko spouště stisknuté, abyste zachytili sérii snímků rychle za sebou. Některé z nich určitě budou povedené.

Režim snímání Makro funguje u mnoha fotoaparátů Canon dobře, ale pro kreativnější fotografování zblízka s fotoaparáty pro nadšence je nejlepší mít ovládání pod kontrolou. Použití poloautomatického a ručního režimu se může skutečně vyplatit.

Výzvou je zejména to, že hloubka ostrosti (vzdálenost mezi nejbližším a nejvzdálenějším bodem scény, která je ostře vykreslena) se při fotografování zblízka velmi sníží a při plném makrofotografování je neuvěřitelně kraťoučká. Chcete-li dosáhnout maximální hloubky ostrosti, můžete přepnout do režimu snímání Av (priorita clony) a zvolit vysokou clonu přibližně f/16 až f/22. Pokud však není osvětlení příliš jasné, může to vyžadovat nízké rychlosti závěrky pro zajištění správné expozice. To obecně není problém, pokud používáte stativ pro makrofotografování květin, detailní záběry jídla a další objekty zátiší, ale matné osvětlení může vést k plochému vzhledu snímků. Při fotografování v interiéru můžete přidat světlo pomocí stolní lampy nebo použít denní světlo z okna. Dobré jsou také fotografické LED lampy a světla Makro LED Lite, která jsou součástí některých objektivů Canon, jak je uvedeno výše.

Makrofotografování hmyzu se zmrazeným pohybem bude vyžadovat vysokou rychlost závěrky. To platí i v případě, že se jedná o jiné živé objekty, například při makrofotografování očí. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout při použití nízké clony, je zvýšit citlivost ISO fotoaparátu. Pokud však nastavíte vyšší citlivost ISO, může dojít ke ztrátě jemných detailů a zvýšení šumu v obraze – což je bod, ve kterém do hry přicházejí plnoformátové fotoaparáty s funkcemi pro nízký šum, jako jsou EOS RP nebo EOS R6.

Pokročilejší řešení je použití zábleskového zařízení nebo blesku Speedlite. Kromě přidání osvětlení může akci zmrazit i velmi krátká doba záblesku. Kruhový makroblesk Canon Lite MR-14EX II je kompatibilní s většinou makroobjektivů Canon, a umožňuje tak dokonalé ovládání detailů a efekt osvětlení bez stínů při makrofotografování.

Techniky makrofotografování

Detailní snímek kopečku vanilkové zmrzliny zasazené v tenké kruhové vrstvě čokolády, ozdobené posypkou a tenkým zeleným listem.

Pro dosažení maximální ostrosti při pořizování extrémně blízkých záběrů a makrosnímků musí být fotoaparát obvykle co nejstabilnější. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M50 Mark II s objektivem Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM při nastavení 1/125 s, f/5,6 a ISO 2500.

Detailní snímek zářivě růžové květiny.

Příroda skrývá detaily krásy, které můžete odhalit při fotografování zblízka a makrofotografování. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM při nastavení 1/1 250 s, f/2 a ISO 400. © Ilvy Njiokiktjienová

Zaostřování může být při fotografování zblízka obtížné a vyžaduje extrémní přesnost, obvykle z důvodu malé hloubky ostrosti. Aplikace Canon Photo Companion obsahuje užitečný nástroj, který v závislosti na fotoaparátu a nastavení vypočítá nejbližší a nejvzdálenější body zaostření, hloubku ostrosti a hyperfokální vzdálenost.

Chcete-li pořizovat fotografie zátiší, jako je například makrofotografování jídla, je nejlepší připevnit fotoaparát na stativ nebo jinou podpěru, aby byl upevněn na místě a nedocházelo k žádnému pohybu nebo rozmazání. Chcete-li zajistit naprostou nehybnost, použijte dvousekundovou samospoušť fotoaparátu nebo dálkový ovladač, abyste při pořizování snímku nemuseli s fotoaparátem manipulovat.

I při použití stativu mohou být vibrace způsobeny tím, že se bezprostředně před expozicí fotoaparátu dotknete a v případě digitálních zrcadlovek působením reflexního zrcadla směrem nahoru. Dobrou kombinací nastavení dostupných u většiny digitálních zrcadlovek Canon je použití dvousekundového zpoždění samospouště v kombinaci s režimem blokování zrcadla. Zrcátko se poté dvě sekundy před pořízením snímku vyklopí a poskytne dostatek času na rozptýlení vibrací. Aplikace Canon Camera Connect je také užitečná v těchto situacích a umožňuje vám ovládat fotoaparát z telefonu.

A close-up image of blue flowers; the blooms in the centre are in focus, while the background is blurred.

Pokud použijete jednobodové automatické zaostřování a přesně uspořádáte bod s částí objektu, kterou chcete mít nejostřejší, může dobře fungovat automatické zaostřování, pokud je fotoaparát zajištěn na místě. Ruční zaostřování může fungovat ještě lépe, jak je ukázáno ve videu výše. Nejnovější fotoaparáty EOS M a všechny bezzrcadlové fotoaparáty se systémem EOS R od společnosti Canon jsou vybaveny funkcí zvýraznění obrysů při zaostřování (váš objektiv musí být v režimu ručního zaostřování). Tuto funkci zapněte a oblasti v rámečku obrazu budou při zaostření označeny v hledáčku nebo na zadní obrazovce, což vám umožní snímek jemně doladit. Případně použijte zvětšený náhled požadované oblasti, abyste zajistili optimální ruční zaostřování. Stejnou techniku můžete použít na zadní obrazovce digitálních zrcadlovek Canon přepnutím do režimu živého náhledu.

I při nejpřesnějším zaostřování a nízké cloně někdy zjistíte, že stále nemůžete dosáhnout perfektní ostrosti v rámci celého záběru. To je opět způsobeno velmi malou hloubkou ostrosti při fotografování zblízka. Některé fotoaparáty Canon, včetně modelů Canon EOS RPEOS R6, jsou vybaveny režimem bracketingu zaostřování. Ten je pro makrofotografování skvělý, protože pořizuje sérii snímků a automaticky prochází rozsahem zaostřovacích vzdáleností mezi jednotlivými snímky. Série lze poté ve fázi úprav sloučit do jednoho snímku, což má za následek širší ohniskovou rovinu.


Chcete-li zvýraznit detaily, zkuste experimentovat s různými zdroji světla, od přirozeného okolního osvětlení a odrážejícího se světla od kusu bílého kartonu nebo papíru až po použití fotografického panelu osvětlení LED nebo zábleskového zařízení Speedlite. Řada makroobjektivů Canon je také vybavena vestavěným světlem Macro Lite, které pomáhá odstranit stíny a tmavé oblasti.

Jak upravovat makrofotografie

Zadní obrazovka fotoaparátu Canon EOS R6, která zobrazuje režim snímání RAW a nastavení pro detailní snímek hlavy papouška.

Mnohé fotoaparáty Canon jsou vybaveny režimem kvality RAW. Díky této možnosti získáte největší volnost při úpravách pomocí softwaru, jako je Digital Photo Professional od společnosti Canon (k dispozici ke stažení zdarma). Budete moci jemně vyladit hodnotu expozice a vyvážení bílé pro optimální jas a podání barev bez zhoršení kvality obrazu. Můžete také aplikovat zostření nebo použít filtr pro doostření ke zvýraznění detailů a přidat efekt úpravou zřetelnosti, kontrastu, barevného tónu a sytosti.

Drtivá většina záběrů zblízka a makrosnímků velmi těží z drobných úprav. Pokud vám minimální zaostřovací vzdálenost objektivu brání dostat se k objektu tak blízko, jak byste si přáli, nemusíte panikařit. Kreativní oříznutí ve fázi úprav vám umožňuje odstranit nežádoucí okraje ze snímku a zachovat pouze oblast, kterou si přejete.

Nic není nikdy úplně dokonalé. Při pořizování makrofotografií nebo fotografií zblízka bude úroveň jemných detailů, které zachytíte, zdůrazňovat veškerá smítka prachu, skvrny a další vady. Štětec pro retušování bodů nebo nástroj pro klonování v softwaru pro úpravy snímků je může efektivně zamaskovat zkopírováním dat jasu, barev a textur z okolních pixelů.

Nejnovější verze softwaru Digital Photo Professional (DPP) společnosti Canon také obsahují nástroj pro kompozici hloubky. Tím se automatizuje proces převodu série snímků pořízených pomocí režimu bracketingu zaostřování u fotoaparátů se systémem EOS R a dojde k jejich sloučení do jediného snímku. To je při fotografování zblízka a makrofotografování ideální pro rozšíření efektivní hloubky ostrosti.


Doufáme, že vám tyto tipy a techniky ukázaly, jak snadné je začít s makrofotografováním, a inspirovaly vás, abyste se vydali ven a pokusili se zdokonalit detaily snímků a zachytit vlastní záběry zblízka.Autor: Matthew Richards

Související produkty

Související články